Sterownik-realizacja projektu

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2012-02-03, 13:43

DOKŁADNIE !!!!!!!!

[ Dodano: 2012-02-03, 20:48 ]
C.d. informacji, przybyło jeszcze dwóch kolegów:
nr. 35 an2lec 02/02
nr. 36 cichy 03/02
wysłałem dzisiaj do f-my Mouser zamówienie na trudno dostępne elementy, między innymi mikro sterowniki i wzm. operacyjne . Będę je miał za tydzień, 10 dni, ponieważ będą przysłane ze Stanów. W poniedziałek będzie przesyłka z przetwornikami A/C, źródłami napięcia i wyświetlaczami. Od poniedziałku kolejne zamówienia na elementy R,C

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2012-02-11, 18:54

informacji c.d
W piątek otrzymałem przesyłkę ze Stanów. Wypakowałem Atmegę, w obudowie MLF44, spojrzałem i ......................zakląłem. Katalog online tego nie oddaje,co ujrzały "moje piękne oczy". Kostka o wym.7x7x1,5mm i 44, nie nóżki tylko punkty lutownicze, w rastrze 0,5mm - horror. Ale cóż będę się musiał z tym problemem zmierzyć. Jest nikła szansa na to, że da się "to" polutować klasycznie, bo nie jest to do końca, element typu BGA. Ja wiem, że do niektórych z Was, piszę w języku,cokolwiek skomplikowanym ale trudno mi w tym momencie użyć innego. Montaż zaczynam w poniedziałek, zacznę od mikro sterownika AT, jak ocenię, że ręczny montaż Atmegi, może być obarczony zbyt dużym ryzykiem, oddam ją do polutowania w specjalistycznej firmie w Łodzi. Trzeba będzie się jednak na tę operację "złożyć", bo zmieniłem decyzje i zamówiłem komplet złączek, do wszystkich płytek. Postanowiliśmy z Andrzejemg11, że jednak je zamontujemy, bo jak w przyszłości będziemy sterownik rozbudowywać o kolejne moduły, to zmieni się oprogramowanie i trzeba będzie wysłać płytki z Atmegą do przeprogramowania, co w układzie ze złączkami polegać będzie tylko na ich wypięciu. Reszta włącznie z obudową zostanie w domu. Po kombinowałem (zmieniłem nie które, na inny typ niż przewidywał projekt PCB) i urwałem z 1000 zł prawie trzy stówki. Jak zapłacę w poniedziałek za zamówienie f-mie Piekarz, to będziemy mieli, za wyjątkiem czujników PT 1000, już wszystkie elementy elektroniczne. W kasie zostanie tylko 1500 zł, z czego 1386 zł, trzeba będzie zapłacić za pozostałe płytki, które zlecę do produkcji, jak tylko Andrzejg11 da sygnał po przeprowadzeniu testów na prototypie. Kwestia PT 1000,będzie w ogóle w gestii Andrzeja On ostatecznie podejmie decyzję, który typ wybierze, bo jest to, w zasadzie po Atmedze ,wzmacniaczach OPA i przetworniku analogowo-cyfrowym ADS, najważniejszy element konstrukcji. Przewiozłem się jednak na wycenie wstępnej, opierając się na cenach zawartych w katalogach, Farnella i Mousera, które to, są cenami netto. Dowiadujemy się o tym dopiero wtedy, gdy składamy zamówienie i okazuje się, że trzeba być firmą, aby zakupić u nich cokolwiek. Specyfika najważniejszych i niestety, z tego powodu, najdroższych elementów składowych, powoduje, że nie są one ogólnie dostępne w sklepach internetowych. Reasumując, na czujniki PT1000 na pewno nie starczy kasy. Jaki to będzie koszt, to określi Andrzejg11. Ceny w zależności od klasy czujnika w jakiej pracuje, zawierają się w przedziale 7-11zł/ szt. Nie wiadomo, do poniedziałku wieczór, co będzie z polutowaniem Atmegi. Jeżeli sobie z tym nie poradzę, to sytuacja wygląda tak. Na koszt wykonania usługi składają się:zaprojektowanie i wykonanie szablonu do nałożenia pasty lutowniczej na "pady,"czyli punkty lutownicze,jednorazowo 220 zł oraz COŚ (tak to określił gościu w rozmowie tel.) za umieszczeniu na nich, przez automat elementu i podgrzaniu w specjalnym trzy strefowym piecu grzewczym czyli mówiąc normalnie, za robociznę. Innymi słowy na przeciętnego śmiertelnika koszt by wyniósł:220/40=5,5 zł+ to COŚ, myślę ok. 5 do 8 zł. Teraz proszę o komentarze do tego postu, wszystkie Wasze "cięgi" biorę, jak to określa, @Zbynekkk na klatę i proszę o łagodny wymiar kary, za tę omyłkę.

Awatar użytkownika
bwie.
70%
70%
Posty: 304
Rejestracja: 2009-10-09, 13:59
Lokalizacja: 52.153°N, 21.038°E

Post autor: bwie. » 2012-02-11, 20:58

Jak braknie kasy to zróbmy zrzute po dychu albo po dwie dychy i finito!
A jak coś zostanie to może jaką flachę się kupi w sklepie :P
pozdro
Ja lubię siebie. Siebię lubi mnie. Mnie lubię ja. I wszyscy jesteśmy szczęśliwi. Schizofrenicy nie mają źle.

wawaldek11
101%
101%
Posty: 1262
Rejestracja: 2010-04-05, 00:16
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Post autor: wawaldek11 » 2012-02-11, 21:52

Nie można wszystkiego przewidzieć. Myślę, że podołamy wyższym kosztom.
Kto powiedział, że hobby (i to również, takie fajne) musi być tanie?

Ja przytoczę dwie wypowiedzi kolegów z tematu o pierścionkach Białeckiego:
bolekr pisze:W tym wypadku koszty stanowią rolę drugorzędną.
Astemio pisze: :D :D :D I to jest pierwszorzędne podejście, oby tak było wszędzie.
i całkowicie z nimi się zgadzam.
Ilość moich zainteresowań/hobby ogranicza tylko czas i zasobność portfela - ale to rozważania na inny temat.
Ostatnio zmieniony 2012-10-31, 10:13 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika
studzin
40%
40%
Posty: 96
Rejestracja: 2006-03-20, 17:05
Lokalizacja: Tczew

Post autor: studzin » 2012-02-11, 22:50

Jest pewna chałupnicza metoda na poradzenie sobie z takim rastrem.

Bierzesz żelazko kładziesz kawałek blaszki miedzianej z odcinkiem cyny na nim i grzejesz. Starasz się ustawić temperaturę odrobinę wyższą od temperatury topnienia cyny. Ściągasz blaszkę i kładziesz PCB. Jak się rozgrzeje cynujesz pola lutownicze ale tak, aby nie porobiły się zwarcia (plecionka mile widziana). Następnie kładziesz na tak przygotowanej płytce nasz układ (wskazane upaćkać mu pady topnikiem). Naprężenia powierzchniowe powinny ładnie go wypozycjonować.

W ten sposób uzyskujemy domowego hotplat'a

filmik pokazujący rozlutowanie:

link

Swoją drogą dlaczego MLF?
Ostatnio zmieniony 2012-02-11, 22:53 przez studzin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2012-02-11, 22:52

Witam!
Wawaldek bardzo dyplomatycznie pominął pozostałe kilka słów mojej wypowiedzi :mrgreen: , ale może lepiej niech pozostaną one tutaj nieznane :D
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2012-02-11, 23:59

@studzin
Pytasz dla czego MLF? (typ obudowy Atmegi), ano jak w życiu, jedno wynika z drugiego. Przy wykonaniu PCB, dąży się do jak najmniejszej ilości paneli (jednostka od której się płaci) Żeby ich było jak najmniej, Miniaturyzujesz każdą PCB, (u nas, jest ich trzy) żeby jak najwięcej zmieścić na 1-ej sztuce. Ot i cała tajemnica. To są problemy z krótkimi seriami produkcyjnymi. One zawsze muszą być drogie. To dla tego, tak długo czekałem na zebranie pewnej ilości chętnych. To samo dotyczy ceny jednostkowej elementów składowych. Przeważnie dopiero od pięćdziesięciu szt. zaczynają się dobre ceny, jeśli chodzi o półprzewodniki. Najlepszą uzyskaliśmy przy wzmacniaczach OPA, no ale tych, jest zakupionych 280 szt. Przy elementach R,C (rezystory i kondensatory) granicą jest 100szt.
Ostatnio zmieniony 2012-02-12, 00:24 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2012-02-12, 01:05

Mam nadzieję, że Koledzy będą zadowoleni. Z regulatora mocy (1, 2 3-fazy), pomiarów temperatury i jeszcze kilku algorytmów prowadzenia procesu.
Tak jak pisał Marian:
1. Musimy mieć możliwość upgrade do kolejnych rozwiązań (ciśnienie, elektrozawory)
2. Łatwość przeprogramowania procesora
3. termometry (Pt1000) nie mogą być dziadowskie, to klucz do sukcesu.
Postaram się tak dobrać te sensory aby mieć dobry współczynnik jakości do ceny. No i przetestować w całości układ tak, aby nie było żadnego problemu zarówno z hardwarem jak i softem.
Na chwilę obecną to problem zmontowania prototypu przy zaprojektowanych elementach. Nie chcę tego puszczać na żywioł, na maszynę - tam nie ma żadnych problemów z montażem; ale trzeba to jeszcze sprawdzić, takie jakie jest zaprojektowane, mając na uwadze dobrane elementy. A miniaturyzacja w efekcie końcowym się opłaci uwzględniając koszty i gabaryty docelowe systemu.
Jeszcze raz podkreślam, że projekt jest non-profit, a jego realizacja jest możliwa wyłącznie dzięki zaangażowaniu Kol @maria-n'a
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

rybka34
10%
10%
Posty: 13
Rejestracja: 2011-10-16, 12:47

Post autor: rybka34 » 2012-02-12, 03:43

maria-n pisze:informacji c.d
Reasumując, na czujniki PT1000 na pewno nie starczy kasy.

Teraz proszę o komentarze do tego postu, wszystkie Wasze "cięgi" biorę, jak to określa, @Zbynekkk na klatę i proszę o łagodny wymiar kary, za tę omyłkę.
Teraz prosimy o napisanie ile kaski trzeba dosłać i mamy problem załatwiony, a wracając do pomyłki w wycenie, to przy takich projektach różnica w granicach 10-20% to normalna sprawa. Uporajcie się z policzeniem kwoty do dopłaty, abyśmy mogli szybko dokonać wpłaty.

piast145
101%
101%
Posty: 140
Rejestracja: 2010-02-21, 19:57
Lokalizacja: lublin

Post autor: piast145 » 2012-02-12, 06:04

Witam .Moim zdaniem nie ma co kombinować ,bo dobre czujniki to ważna sprawa tak samo jak inne rzeczy.Ile dopłacić i niech każdy wysyła i jedziemy dalej.
piast145

oner
50%
50%
Posty: 165
Rejestracja: 2008-02-21, 17:31
Lokalizacja: Roztocze

Post autor: oner » 2012-02-12, 10:05

Zapisując się na ten sterownik poważnie brałem pod uwagę że jest to prototyp i mogą być różne niespodzianki. Mam sprzęt sterowany ręcznie i na jesieni planowałem zakup sterownika i elektrozaworu koszt po podliczeniu około 400zł, dlatego zapisałem się na ten sterownik bo koszt porównywalny a możliwości mam nadzieję że większe. Tak że jeżeli o mnie chodzi to ponowne przeliczenie kosztów, przelew i czekam na sterownik. Pisałbym się też na zmontowany sterownik w skrzynce elektrycznej z triakami i zabezpieczeniami. Będzie się to pewnie wiązało z dodatkowymi kosztami, jak będzie już coś konkretnie wiadomo to proszę o wiadomość.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-02-12, 10:26

Potwierdzam w całej rozciągłości jak mój poprzednik @oner
Dajcie znać ile trzeba dołożyć.
Tak jak też zaznaczył @oner jakby była sposobność montażu tego wszystkiego na zasadzie plug&play, gdzie moja ingerencja ograniczałaby się do podłączenia do gniazdka i kolumny oraz wbicia temp., histerezy itp...to ja piszę się podwójnie...
Pozdrawiam

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2012-02-12, 15:52

All!!!
Koledzy, dziękuję za słowa otuchy i wsparcia w tej, było nie było, głupiej dla mnie chwili. Dopłata z pewnością nie będzie wyższa od 10%. Nie odważę się jednak po ostatniej wpadce wymienić kwoty, póki nie zmontuję do końca prototypu. Mądrze któryś z Was napisał. Należało zastosować jakiś margines błędu, na nie przewidziane okoliczności. Sam w którymś z postów ostrzegałem @Jarosław'a, że jak się czegoś do końca nie przewidzi, to można wyjść na dupę. Teraz tą dupą zostałem ja. - Mówi się trudno i kocha się dalej. W każdym razie, na chwilę obecną nie ma potrzeby na jakiekolwiek wpłaty, bo jak pisałem 1500 zł jeszcze mam, a wykonanie reszty płytek zlecę po "skatowaniu" przez Andrzeja prototypu. Jeśli chodzi o kwestię obudów i montażu ostatecznego, dla niektórych z Was. Weźmiemy to, na tapetę w czasie wspomnianego wcześniej katowania prototypu. Podam Wam linki do fotografii wraz z cenami i każdy z zainteresowanych wybierze sobie sam. C.d.n

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2012-02-12, 19:48

Witam

Sterownik w zasadzie przeznaczony jest jako sterowanie LM z możliwością zastosowania algorytmu kol. @Inzyniera.
Widzę, ze kilku Kolegów, którzy zapisali się na sterownik stosują e-ARC i pewnie również chcieliby skorzystać z możliwości, które układ oferuje.
Ja osobiście nie zajmuje się e-ARC ani VM. Dla mnie wystarczającą jest klasyczna konstrukcja N/S.
Pomyślalem sobie, że w aktualnym stanie rzeczy nie będzie trudne przystosować sterownik do wymogów e-ARC i mogę to zrobić oraz przetestować rozwiązanie jeszcze przed poskładaniem całości.

Mamy do dyspozycji:
1. temperaturę na głowicy z rozdzielczością 0,01 stopnia
2. histerezę temp. na głowicy z rozdzielczością 0,01 stopnia
3. temperaturę w wypełnieniu z rozdzielczością 0,01 stopnia
4. histerezę temp. w wypełnieniu z rozdzielczością 0,01 stopnia
5. temp. w boilerze z rozdzielczością 0,01 stopnia

6. możliwość sterowania grzaniem 1-2-3 fazy
7. możliwość podłączenia dodatkowego układu wykonawczego z triakiem do sterowania elektrozaworem typu otwórz/zamknij i zasilanym napięciem zmiennym.

W związku z tym, jeśli byłoby zainteresowanie dodatkową opcją e-ARC w sterowniku to bardzo proszę zainteresowanych Kolegów , żeby w tym miejscu wypisać algorytmy (funkcjonalności) rozwiązań, które stosujecie, bo skądinąd wiem że jest są w tej materii "różne"szkoły". Jedni sterują EZ w zależności od temp głowicy, inni w zależności od temp. wypełnienia jeszcze inni od różnicy temperatur etc... etc. Może również są inne pomysły ?
Chciałbym w możliwie krótkim czasie dostać taką informację w celu analizy i ułożenia odpowiedniego programu.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

Awatar użytkownika
kowal-80
50%
50%
Posty: 194
Rejestracja: 2007-10-15, 22:42

Post autor: kowal-80 » 2012-02-12, 20:30

Do sterowania zaworem korzystam z czujnika umieszczonego w wypełnieniu. Algorytm bardzo prosty :)
1 Ustawienie temperatury przy której nastąpi otwarcie zaworu.
2 Ustawienie przyrostu temperatury, po którym nastąpi zamknięcie zaworu.
3 Należało by także podać sposób pracy zaworu tzn. czy otwiera się po podaniu napięcia czy jego braku.
Czy w przyszłości przewidujesz pracę nad systemem z zaworem i silnikiem krokowym?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości