ABSOLUT

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2012-02-16, 09:27

stratos pisze: [...] Im dluższa, tym "samo" z niej chce lecieć >95%.[...]
Otrzymanie ABSOLUTU nie jest tożsame z uzyskaniem stężenia powyżej 95% (a nawet 96%). Rzecz w jakości, czyli według tego co napisał @omir1: ile w tej różnicy pomiędzy stężeniem uzyskanym przez nas, a 100% jest zanieczyszczeń, a ile wody.


Nie jest żadnym problemem uzyskanie, po pierwszym przebiegu z kolumny spirytusu o stężeniu 96% - 97%. Dalej jednak jakość może budzić zastrzeżenia co bardziej wymagających destylerów.

Po drugim i ewentualnie trzecim przebiegu, stosując odpowiednie rozcienczenia wsadu, oraz ewentualnie inne działania pomiędzy tymi przebiegami bardzo mocno zbliżamy się do ABSOLUTU.
A czy go osiągamy?
Na to pytanie dają odpowiedź dopiero szczegółowe badania składu takiego spirytusu, a nie jak niektórym się wydaje "ocena organoleptyczna specjalistów". :mrgreen:


pzdr

omir1
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2008-07-16, 11:31

Post autor: omir1 » 2012-02-16, 14:45

Kolego Zyszek1281

Spodziewałem się innej odpowiedzi. Przy przedłużeniu kolumny o 1m. zmienią się wskaźniki
smakowo - zapachowe na plus lub minus albo nic się nie zmieni.
Jeśli chodzi o moją kolumnę to problem polega na tym że mieszkam w bloku i mogę spawać (smarkać) tylko na balkonie. Aktualnie warunki mi na to nie pozwalają .Przesyłam schemat blokowy aktualnie budowanej kolumny . Jest to już 6 model w tym temacie. Mam nadzieję że admin mi tego nie wywali bo jets to forma dążenia do ABSOLUTU.
Załączniki
GORĄCE PALCE.jpg
"cud" jeszcze nie wywalili mojego postu

Awatar użytkownika
robol69
90%
90%
Posty: 957
Rejestracja: 2005-12-27, 07:27

Post autor: robol69 » 2012-02-16, 16:14

Witam

@omir1 jakie jest zadanie płaszcza z etanolem ?

robol
Polak potrafi !!!

Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Post autor: stratos » 2012-02-16, 18:30

Płaszcz etanolowy powinien być tuż nad wyjściem par z kotła, tak aby wszyskie zanieczyszczenia (woda, pogony) skropliły się zanim dotrą na właściwe wypełnienie.
Do płaszcza dodał bym jeszcze wężownice również z etanolem, a umieszczoną w środku kolumny i też zaraz na wyjściu z kotła.

Zabiegi te troche pomogą i pozwolą na nieznaczne zwiększenie prędkości odbioru.
Dla szybkiego ukapania surówki gorzelnianej to może i było by te działanie celowe, jesli jednak chodzi o poprawienie jakości destylatu, to moim zdaniem gra jest nie warta świeczki.

Odnośnie jak to określiłeś wskaźników smakowo-zapachowych:

Wyobraź sobie że posiadasz dwa identyczne zestawy, z takim samym wsadem i dokładnie tak samo i w tym samym czasie prowadzoną rektyfikacją.
Różnią się tylko wysokością kolumny.
Jeżeli będziesz jechał po bandzie z maksymalną wydajnością to destylat z dłuższej kolumny będzie smaczniejszy i miej śmierdzący, a przedewszystkim mocniejszy.
Jężeli zaś przeprowadzisz proces odpowiednio wolno to zapene nie zauważysz różnicy w jakości destylatów.

ps. Co to jest zwojnica pomocnicza ?

[ Dodano: 2012-02-16, 19:36 ]
a_priv pisze: Po drugim i ewentualnie trzecim przebiegu, stosując odpowiednie rozcienczenia wsadu, oraz ewentualnie inne działania pomiędzy tymi przebiegami bardzo mocno zbliżamy się do ABSOLUTU.
A czy go osiągamy?
Na to pytanie dają odpowiedź dopiero szczegółowe badania składu takiego spirytusu, a nie jak niektórym się wydaje "ocena organoleptyczna specjalistów". :mrgreen:
Ciekawostka:
http://www.medialine.pl/artykul.php?get ... ul_id=2811
Czyżby nie wszystkie parametry dało się uchwycić podczas badań laboratorynych ?
Czy ludzki smak jest w stanie określić coś czego nie jest w stanie dostrzec np. chromatograf ?
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

omir1
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2008-07-16, 11:31

Post autor: omir1 » 2012-02-16, 20:12

Nigdy nie rozważałem koncepcji kol. stratos więc nie zajmę stanowiska bo w tej chwili nie mam wyrobionego zdania. Celem mojej koncepcji jest jak najdokładniejsze odcięcie pogonów.Płaszcz etanolowy jest jest częścią deflegmatora i ma za zadanie razem z chłodnicą wytworzyć sciśle okresloną stabilizowaną temperaturę
Te zagadnienienia były rozgryzane ok. 3 lata temu i zostały uznane przez jednego ze specjalistów za. HEREZJE , w kosekwencji temat upadł.. Wtedy zamiast płaszcza etanolowego używałem określenia gorące palce. Jednak po wielu próbach scaliłem wszystkie gorące palce w jedną całość i wyszedł płaszcz etanolowy. Zasada działania jednak się nie zmieniła.

Z poważaniem omir1
"cud" jeszcze nie wywalili mojego postu

Awatar użytkownika
masato
60%
60%
Posty: 213
Rejestracja: 2011-09-24, 02:55
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: masato » 2012-02-16, 20:21

Powiem tak, absolutu za 1 razem nie otrzymamy. Kto mówi, że da się otrzymać na domowej kolumnie np 1,5m jest w błędzie.
Dopiero po 2 rektyfikacji można powiedzieć, że zbliżamy się do absolutu.
W bajki nie wierzę, na początku się łudziłem, że jedna rektyfikacja wystarczy. Guzik prawda. Na pierwszej stronie forum powinno być napisane: "jedna rektyfikacja nie wystarczy", aby młodzi adepci sztuki bimbrownictwa nie mieli złudzeń. Jest inaczej, bo wiele osób sieje z uporem maniaka plotki, że da się zrobić absolut.

Może mnie za to zgładzicie, ale w końcu trzeba uświadomić prawdę.
Ja sobie nawet nie wyobrażam na ko pracy, skoro na miedzianej kolumnie tlenki(siara) siada na większości elementów, a w kolumnie z KO wszystko idzie w destylat finalny. Więc gdzie tu absolut.
Dopiero niedawno doszedłem do rozwiązania jak pozbyć się siary z nastawu, ale i tak jakaś tam jej ilość będzie w finalnym urobku.
Pozdro dziewczyny...

omir1
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2008-07-16, 11:31

Post autor: omir1 » 2012-02-16, 20:24

Nie doczytałem dokładnie postu stratosa więc uzupełniam .Zwojnica dodatkowa : mogą to być zimne palce które w tym przypadku mają za zadanie oraniczenie ilości pary by zbilansować ją z wydajnością płaszcza etanolowego. Dodatkowo działają jako reflux wewnętrzny.

Z poważaniem omir1
"cud" jeszcze nie wywalili mojego postu

Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Post autor: stratos » 2012-02-16, 20:36

Czytałem wątek o wspominanej etanolowej koncepcji.
Sam chciałem zakładać płaszcz, tyle że miał korzystać nie z etanolu, tylko z precyzyjnego układu stabilazacji temperatury chłodzonego medium.

Jeśli były by zawody o złote kalesony, kto wyciągnie więcej ml/h z 1m długości i 2" średnicy to i owszem, zakładać płaszcze wymienniki i tym podobne.

A dla mnie do picia, bądź w rozważanej przezemnie koncepcji rolniczej gorzelni, to na pewno nie.
A na cholere dodatkowy kłopot.

Jeśli jednak masz w sobie chęci, a jeszcze zechcesz doświadczenia opisać na forum to buduj, a ja przynajmiej będe dopingował.
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

Awatar użytkownika
robol69
90%
90%
Posty: 957
Rejestracja: 2005-12-27, 07:27

Post autor: robol69 » 2012-02-16, 20:49

omir1 pisze:Zwojnica dodatkowa : mogą to być zimne palce które w tym przypadku mają za zadanie oraniczenie ilości pary by zbilansować ją z wydajnością płaszcza etanolowego. Dodatkowo działają jako reflux wewnętrzny.
@omir1 czyli masz dwa deflegmatory pod rząd , a na końcu jeszcze trzeci. :nie_wiem
Na mój gust solidne wypełnienie załatwia sprawę , no ale jak Tobie taki wyrób smakuje to OK.
Powiedz mi jeszcze tylko , czy za pierwszym razem wychodzi Ci produkt do spożycia , czy gotujesz
drugi raz.
masato pisze:Dopiero niedawno doszedłem do rozwiązania jak pozbyć się siary z nastawu, ale i tak jakaś tam jej ilość będzie w finalnym urobku.
A coś bliżej kolega napisze .

robol
Polak potrafi !!!

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2012-02-16, 22:21

Witam
Kolego Omir czy konstrukcja kolumny nawiązuje do technologii Lynas :?:

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2012-02-16, 22:28

masato pisze:Powiem tak, absolutu za 1 razem nie otrzymamy. Kto mówi, że da się otrzymać na domowej kolumnie np 1,5m jest w błędzie.
Dopiero po 2 rektyfikacji można powiedzieć, że zbliżamy się do absolutu.
W bajki nie wierzę, na początku się łudziłem, że jedna rektyfikacja wystarczy. Guzik prawda.
Kilka tygodni tu nie zaglądałem, a tu już herezję głoszą. Jeszcze z miesiąc nie zajrzę a wrócicie do alembików.
Pewnie że się da za pierwszym razem.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2012-02-16, 22:34

Omir, musiałbyś tą chłodnicę etanolową doprowadzić do wrzenia, by uzyskała temperaturę, w której skrapla się para wodna i pogony a sam etanol przechodzi wyżej. Niestety wydajność będzie zbyt mała, bo przy różnicy rzędu kilku dziesiętnych stopnia nie dasz rady rozdzielić frakcji.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

omir1
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2008-07-16, 11:31

Post autor: omir1 » 2012-02-17, 00:04

Widzisz . Jedni traktują kolumny jako maszyny do robienia jakiegoś alkoholu inni traktują to jako pasję. Gdyby np. nie tacy ludzie jak AABRATEK nadal byśmy pili okowitę z wężownicy zanużonej w beczce (uproszczenie) . Najlepszym dowodem naszej świadomości technicznej w tym temacie jest ilość postów . Według mojego rozeznania to na czele jest wypełnienie. Zmywaki i pochodne.
Czy ktoś interesuje się refluksem . Na ogól jest to grupka pasjonatów która i tak bez naszej pomocy będzie się rozwijać .
Ja nie twierdzę że mój pomysł jest dobry .Przez ostatnie 3 lata nad tym pracuję. Przez ten okres będę testować już 6 model. Muszę stwierdzić że tak naprawdę nie ma z kim podyskutować. W myśl zasady : Jak masz jakiś problem załatw go sam!!!!!!!! .Jak się wychylisz z nowym pomysłem to ci dokopiemy.

Na koniec jedna reflekcja.
W temacie ABSOLUT zdecydowana większość uznaje że nie można go otrzymać po jednej i nawet po drugiej retyfikacji. Ja zgadzam się z tym tematem i uważam że jeśli nie określimy kryteriów oceny (pomiaru) absolutu to dalsza dyskusja jest jałowa .

Z poważaniem omir1
Ostatnio zmieniony 2012-02-17, 11:32 przez omir1, łącznie zmieniany 1 raz.
"cud" jeszcze nie wywalili mojego postu

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2012-02-17, 00:05

omir1 pisze: [...] Te zagadnienienia były rozgryzane ok. 3 lata temu i zostały uznane przez jednego ze specjalistów za. HEREZJE [...]
Szkoda, że z tamtych wywodów Kolega pamięta tylko fakt samej krytyki, a już nie pamięta czego ona dotyczyła.
Jeśli Kolega chce produkować kolejne złośliwości pod moim adresem , to życzę powodzenia, tylko przypominam, że chamstwa i chamskich odzywek nie będę tolerował - pamiętam, że wtedy musiałem przywoływać Kolegę do porządku w związku z chamskimi odzywkami pod moim adresem (posty są dostępne w archiwum).

Wracając do meritum - sam fakt użycia etanolu jako stabilizatora temperatury uważam za bezsensowny w tym miejscu. Przy obecnych systemach elektronicznych nie jest żadnym problemem uzyskanie na dowolnym medium w deflegmatorze dowolnie założonej temperatury z zakresu występującego w kolumnie.

Podobne doświadczenie może sobie każdy zrobić, kto mierzy temperaturę wody wypływającej z deflegmatora. W moim przypadku jest to 20°C - 30°C - tylko w tym zakresie kolumna pracuje stabilnie (bez żadnej elektroniki). Podwyższenie tej temperatury powoduje dość szybki spadek RR, a co za tym idzie pogorszenie warunków rektyfikacji i w związku z tym dość szybki wzrost temperatury i w głowicy i w wypełnieniu co dalej skutkuje spadkiem stężenia destylowanego alkoholu.
Deflegmator mający temperaturę wrzenia alkoholu (ok. 78,2°C) zwraca zbyt mało flegmy na wypełnienie, kolumna traci półki teoretyczne, a otrzymany produkt zbliża się do pot stilla (przypominam doświadczenia Akasa z zalewaniem kolumny).

pzdr

Awatar użytkownika
61gaw
101%
101%
Posty: 374
Rejestracja: 2011-11-02, 10:52
Lokalizacja: Z osiedla nad stawem

Post autor: 61gaw » 2012-02-17, 00:11

omir1 pisze:. .. Gdyby np. nie tacy ludzie jak AABRATEK nadal byśmy pili okowitę z wężownicy zanużonej w beczce (uproszczenie) . Najlepszym dowodem naszej świadomości technicznej w tym temacie jest ilość postów ...
Bez obrazy ale aabratek nie jest pierwowzorem ,a ilość postów na danym forum ma się nijak do wiedzy piszącego na tym forum!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości