Obniżony odbiór boczny

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
koalak
50%
50%
Posty: 185
Rejestracja: 2012-01-31, 12:12

Post autor: koalak » 2013-02-04, 13:58

Po co dwa? Robisz wstawkę ok 30cm. w niej wspawujesz na górze gwint i potem tylko przekładasz odwrotnie i masz niżej.
To pisałem ja, gamoń od balustrad co się na niczym nie zna.

Pozdrawiam. Paweł.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2013-02-04, 16:13

@koalak
Oczywistym jest, że lepsze jest "prostsze od wygiętego". I tu nie chodzi o to, że może polecieć para. Jeżeli jednak komuś zależy na: po pierwsze, mniejszym zużyciu wody i po drugie, mniejszych gabarytach chłodnicy, to musi "wygiąć"

koalak
50%
50%
Posty: 185
Rejestracja: 2012-01-31, 12:12

Post autor: koalak » 2013-02-04, 17:18

No ale Marianku, przecież pisałem już, że wodę ustawia się pod główną chłodnicę to i tak na bocznej nic nie zaoszczędzisz.
Gabaryty mniejsze jak powiedzmy 40cm. będą ładniej wyglądać? No bo chyba jest wystarczająco miejsca do podłogi.
Muszę Cię trochę pomęczyć :)
To pisałem ja, gamoń od balustrad co się na niczym nie zna.

Pozdrawiam. Paweł.

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2013-02-04, 18:10

Przy obniżonym odbiorze bocznym LM, leci co prawda gorący destylat ale mi to nie przeszkadza. Nawet jestem skłonny twierdzić że odbiór takiego ciepłego, przy okazji pozwala się pozbyć lekkich frakcji. Jeśli takowe by jeszcze się tam pojawiły. Zrezygnowałem z budowy chłodnicy w to miejsce.

Przenikalność ciepła przez miedź, jest dużo lepsza niż przez stal. Ale jeśli weźmie się pod uwagę grubość ścianki rurki karbowanej i rurki miedzianej, to już tak dobrze miedź nie wygląda.

Zawsze warto rozdzielić obiegi chłodnic, deflegmatorów. Nawet małe oszczędności, przez lata rosną. Kto nie ma grosza, ten nie ma i złotówki, a tym bardziej tysiąca. :wink:
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Awatar użytkownika
marcinsoo
50%
50%
Posty: 173
Rejestracja: 2008-09-19, 09:29
Lokalizacja: Dębica

Post autor: marcinsoo » 2013-02-04, 18:46

Jakby komuś nie chciało się robić chłodnicy Liebiga do VM to podaję przydatne rozwiązanie :

Sprawniejsza chłodnica Allihna. Mam 442 511 400. Szkło wydaje się bardzo solidne.

http://www.lab-szklo.com.pl/index.php?c ... ductid=283

Przy podłączeniu razem z główną chłodnicą i powrocie wody o temp. ok. 50'C, destylat z VM leciał o temp. ok 17'C. Grzałem mocą 3kW. Myślę, że spokojnie wyrabiała by chłodnica o rozmiar mniejszy.

Wyjście na VM - sztuc G1/4" - 15 cm od góry również się wyrabia.
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości." B.Russell

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2013-02-04, 19:03

@marcinsoo
Tak, taka jest dobra. Spiralna się nie nadaje, ma za duże opory przepływu par. Sprawdzone!!!

matias2118
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2010-11-25, 18:25

Post autor: matias2118 » 2013-02-08, 12:18

Koledzy doradźcie gdzie mam wstawić sobie termometry... kolumna z obniżonym odbiorem bocznym. mam do dyspozycji 3 szt. od -50 do +150. Na zdjęciu naniosłem wymiary. Jeden termometr będzie bezpośrednio w kegu natomiast gdzie pozostałe 2? Czy przy obniżonym odbiorze? Czy może na samej górze przy głowicy?
Dobrze żeby ktoś doradził abym nie musiał później przerabiać niepotrzebnie..
Załączniki
kolumnaa.jpg

polar
50%
50%
Posty: 132
Rejestracja: 2011-04-29, 14:22

Post autor: polar » 2013-02-08, 13:53

Podobna konstrukcja do mojej tylko zamiast typowego AAbratka mam głowicę puszkową.
W Twoim przypadku zaznaczony pomiar temp. na końcu chłodnicy to błąd.
Powinien być jak najbliżej nad wziernikiem, w miejscu zaworu do mycia. Tylko przedłuż rurkę
powrotu aby spływająca flegma nie fałszowała wskazań.
Drugi czujnik daj jakieś 40cm nad wyjściem z kega w wypełnieniu.
Odbioru bocznego nie robił bym tak nisko. Sam o to pytałem ostatnio - nie ma jednoznacznej odpowiedzi ale 70cm to chyba zdecydowanie za dużo. Tracisz wiele półek. Ja u siebie robię jeden na 25cm poniżej górnej granicy wypełnienia a drugi na 40cm. Oczywiście będę pracował na jednym albo drugim, nie na dwóch jednocześnie.

Awatar użytkownika
marcinsoo
50%
50%
Posty: 173
Rejestracja: 2008-09-19, 09:29
Lokalizacja: Dębica

Post autor: marcinsoo » 2013-02-08, 16:18

W konstrukcjach skandynawskich z młotem Thora mają tak nisko (albo mieli) ale używali jak się nie mylę zmywaków. Nie piszesz jakie masz wypełnienie, jak sprężynki to rzeczywiście dałeś za nisko, wtedy będziesz musiał wcześniej przejść na odbiór z góry - LM aby jakość była dostatecznie wysoka. Ja mam zaledwie 15cm od góry przy 145cm wysokości kolumny, wypełnienie sprężynki KO, miedziaki mam jeszcze niżej bo w kegu. Różnica jest wyczuwalna. Po ok. 1,5l serca przechodzę na odbiór z górnej półki - bo nie dostrzegam różnic.

1 czujnik dałbym do pomiaru wody powrotnej - zamiast pomiar par na końcu Twojej chłodnicy.
Ustalasz sobie precyzyjnie i za każdym razem podobne warunki. Tak jak Ty dałeś zmierzysz w zasadzie tylko przekroczenie wartości jak tam pary dolecą.

2 czujnik ten w kegu ma mierzyć temp. zacieru, a nie par, nie jest to jasne z rys.
Wtedy widzisz, w zależności od mocy zacieru/nastawu kiedy rozpocznie się proces, jego przebieg i kiedy ma się ku końcowi.

3 dał bym tak jak przedmówca sugeruje na 40cm od dołu, jak masz zmywaki to raczej wyżej, niech się ktoś wypowie kompetentny (1/3 od dołu ?). Ten czujnik powinien być możliwie najdokładniejszy, jeśli masz różne.

4 już nie jest konieczny jak masz to daj nad wziernikiem.
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości." B.Russell

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2013-02-08, 16:26

marcinsoo pisze:....

2 czujnik ten w kegu ma mierzyć temp. zacieru, a nie par, nie jest to jasne z rys.
........

A jaka jest różnica? Jaki mechanizm, przy rzadkich nastawach, sprawia że ma to znaczenie?
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Awatar użytkownika
marcinsoo
50%
50%
Posty: 173
Rejestracja: 2008-09-19, 09:29
Lokalizacja: Dębica

Post autor: marcinsoo » 2013-02-08, 16:48

Raz robisz rzadkie innym razem gęste.
Według mnie lepiej mieć czujnik gdzieś na dole zbiornika zanurzony w medium, bo powiedzmy nasze ~99'C kiedy kończymy odbiór będzie zawsze takie samo niezależnie od stopnia wypełnienia kega i rodzaju wsadu.
Raz się destyluje z pełnym zbiornikiem innym razem np. przy drugiej destylacji można destylować choćby 5l i wtedy ten termometr na górze będzie przekłamywał.

Nie mierzyłem taka jest moja opinia, mam wolny czujnik mogę zrobić próbę rozkładu temp.
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości." B.Russell

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2013-02-08, 18:31

No właśnie, nie widzę mechanizmu który by powodował, za tym drugim razem, znaczącą różnicę wskazań. Bo niby dlaczego, pary nad powierzchnią wsadu, miały by mieć inną temperaturę jak sam wsad.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Awatar użytkownika
Emiel Regis
90%
90%
Posty: 656
Rejestracja: 2012-05-12, 14:56
Lokalizacja: Picardie, Żywiec

Post autor: Emiel Regis » 2013-02-08, 21:01

Ja też nie znam mechanizmu, ale różnica jest.
Miałem wprowadzoną w kegu od góry czujkę term., była umieszczona w rurce tak, żeby znajdowała się w połowie keg-a.
Po jakimś czasie zamocowałem ją bezpośrednio w nakrętce na mufie (stwierdziłem że tak będzie wygodniej), która jest na wierzchu keg-a. Pokazuje zupełnie co innego niż wcześniej.

Brzydal
101%
101%
Posty: 363
Rejestracja: 2010-04-03, 04:26
Lokalizacja: 52°3'2N, 20°26'47E

Post autor: Brzydal » 2013-02-09, 11:46

zbynekkk pisze:No właśnie, nie widzę mechanizmu który by powodował, za tym drugim razem, znaczącą różnicę wskazań. Bo niby dlaczego, pary nad powierzchnią wsadu, miały by mieć inną temperaturę jak sam wsad.
Ja tam się nie znam ale tu
[img]http://moonshine_still.republika.pl/images/Alcohol_curve.jpg[/img]
widzę różnice. Niebieskie to płyn, a czerwone pary i jeśli się o tym wie i pamięta to nie ma znaczenia :)
PS
Dla mnie odczyt temp. wsadu jest wygodniejszy.

[ Dodano: 2013-02-09, 12:30 ]
polar pisze: Odbioru bocznego nie robił bym tak nisko. Sam o to pytałem ostatnio - nie ma jednoznacznej odpowiedzi ale 70cm to chyba zdecydowanie za dużo. Tracisz wiele półek. Ja u siebie robię jeden na 25cm poniżej górnej granicy wypełnienia a drugi na 40cm. Oczywiście będę pracował na jednym albo drugim, nie na dwóch jednocześnie.
Słusznie, bo umiejscowienie odbioru bocznego jest uzależnione od ilości przedgonu i ma służyć wyłącznie przyspieszeniu destylacji, by nie odbierać godzinami przedgonu. Odległość miedzy głowicą, a wypełnieniem ma służyć za bufor dla przedgonów. W przemyśle przyjmuje się to jako 5-6 pólka, dlatego 70cm jest ciut za dużo jeśli przyjmujemy, że przedgonu jest około 350ml.

matias2118
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2010-11-25, 18:25

Post autor: matias2118 » 2013-02-09, 12:37

Do sprostowania dodam że na dole kolor pomarańczowy to wypełnienie miedziane, a kolor szary to sprężynki KO. jeśli chodzi o wysokość zamontowania obniżonego odbioru tak doradzili mi koledzy - ok 60-70cm poniżej wysokości zasypu tj od górnej wysokości wziernika. Obniżony odbiór będzie ok 130cm od dołu i te 70cm od góry. Ewentualnie wspawam jeszcze jedną mufkę wyżej (na jakiej wysokości sugerujecie że będzie ok ?) i wtedy będzie porównanie dwóch wysokości. A co do termometrów to bezpośrednio w cieczy raczej odpada ze względu na to że musiałoby to być bardzo szczelne.. myślałem aby opierać się nad temperaturą pary. Wszystkie są el. -50 do +150 każdy jeden taki sam 50zł/szt .
Dlatego:
- pierwszy w górnej części kega czy też te 20cm od dołu (jeśli zanurzony w zacierze jak to wykonać ?)
- drugi: w okolicy odbioru bocznego / czy 40cm od dołu jak dwóch kolegów się wypowiedziało
- trzeci: nad wziernikiem

I teraz jeszcze jedna kwestia. Obecnie będę grzał gazem, ale z czasem możliwe że będę chciał przejść na elektryczne z sterownikiem. Po zamontowaniu ich w obecnie planowanych miejscach nie będzie kolidowało to pracy z el. sterowaniem?

Termometry i porty do nich mam takie jak widoczne na zdjęciach.
Załączniki
termometr.jpg
port termometra.jpg

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości