Obniżony odbiór boczny

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
krisbak
50%
50%
Posty: 125
Rejestracja: 2008-07-31, 14:02
Lokalizacja: góry nasze góry :)

Post autor: krisbak » 2012-04-01, 00:23

wajzer pisze:Jakoś nie rozumie tego odbioru z drugiej głowicy....
Przeczytaj temat jeszcze raz, tylko powoli...

Tak tytułem powtórki wyników z destylacji na mojej kolumnie:
Jak po odbiorze przedgonów, wszystkich czarach z początku destylacji, zacząłbyś odbiór serca jednocześnie z:
A - po górnej chłodnicy (Abratek) - metoda LM
B - po dolnej chłodnicy - metoda VM
C - spod deflegmatora - moja metoda
To:
C -jest nienaganne
A i B trzeba puścić jeszcze raz, bo można się przyczepić jak się ma do porównania to co leci z C

Awatar użytkownika
marcinsoo
50%
50%
Posty: 173
Rejestracja: 2008-09-19, 09:29
Lokalizacja: Dębica

Post autor: marcinsoo » 2012-04-02, 08:01

stratos pisze:Masz racje Akas w 100%.
Ale gdyby po_niżej głowicy nie odbierać par, tylko ściekającą flegmę, to być może zawartośc przedgonów była by jeszcze miejsza.
Sam wspominałeś że dolny odbiór powinien być na tyle po niżej głowicy, aby z flegmy zdążyły odparować lżejsze frakcje z powrotem do góry.
Czyli w ściekającej flegmie powinno być ich mniej niż w parach wędrujących z kotła do góry.
Sądzę, że kolega @stratos ma rację, wydaję się, że z tego punktu widzenia odbiór LM będzie skuteczniejszy w oddzielaniu przedgonu.

Posiadam kondenser pionowy i tak sobie kombinuje. Przeróbka wg koncepcji inżyniera nie wchodzi w grę z uwagi na niski sufit.
Pozwoliłem sobie zmodyfikować rysunek @inżyniera, zamiast kondensera, wstawiłem zwykłą spiralę chłodzącą na powietrzu z zaworkiem. Na początku postępowanie było by identyczne jak w dotychczasowej praktyce - stabilizacja i odbiór przedgonu, po tym otworzył bym zaworek na górze i dobrał temperaturę chłodzenia tak aby najlżejsze pary mogły się przebić na spiralę zewnętrzną gdzie były by skraplane najwyżej kropelkowo.
Co o tym sądzicie, proszę o krytykę.
Załączniki
zlozenie1-mod.jpg
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości." B.Russell

wajzer

Post autor: wajzer » 2012-04-02, 08:56

Dokładnie tak samo ostatnio poczyniłem próby :wink: Chłodzenie kondesora ustawiłem tak by pary przedostawały się przez niego i odbierałem kropelkowo to co z niego się wydobyło .Mniej więcej w połowie procesu przestało cokolwiek kapać :wink:
Musisz dać na początku spore chłodzenie ,u mnie z rurki chłodzonej powietrzem waliło że strach :mrgreen:

Ten zawór musisz mieć od początku otwarty bo nie będzie odpowietrzenia :wink:

Awatar użytkownika
marcinsoo
50%
50%
Posty: 173
Rejestracja: 2008-09-19, 09:29
Lokalizacja: Dębica

Post autor: marcinsoo » 2012-04-02, 12:11

Dzięki, jasne z tym odpowietrzeniem, z tym, że je akurat mam osobno i trzeba by było je tylko zaślepiać. To może jednak zrobić by można prowizorkę z butelki plastikowej i przepuszczać przez nią tą samą wodę chłodzącą co idzie na kondenser to by tak nie waliło.
Nie mniej jednak istotna tu jest jakość. Czy możesz coś więcej powiedzieć ?
Czy zauważyłeś, że jakość gonu właściwego jest wyraźnie czystsza ?
Czy to co Ci się zbiera z chłodnicy zewn. to tylko przedgony, czy mieszanka z etanolem?

Przy takim ustawieniu chłodnicy na pewno zużycie wody będzie mniejsze i flegma będzie spływała gorąca. Ale to na plus dla procesu jak się nie mylę.
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości." B.Russell

Brzydal
101%
101%
Posty: 363
Rejestracja: 2010-04-03, 04:26
Lokalizacja: 52°3'2N, 20°26'47E

Post autor: Brzydal » 2012-04-02, 14:43

JA mam tylko takie małe pytanie które to nurtuje mnie już od dłuższego czasu
Rurą do góry zmierzają pary o róznej temp wrzenia w zderzeniu z chłodnym deflegmatorem ma powiedzmy60*C, które pary szybciej sie skroplą te których temp wrzenia to 75*C czy te których temp wrzenia to 78*

wajzer

Post autor: wajzer » 2012-04-02, 14:49

Miałem dopiero dwie próby ,ciekaw byłem ile głównie metanolu zdoła się przebić przez deflegmator . Jakość destylatu będzie na pewno lepsza przy dłuższej kolumnie na razie dysponowałem króciutką kolumną ze względu na wys pomieszczenia . Myślę że gra jest warta świeczki :mrgreen:

@ Brzydal
Też się nad ty zastanawiałem ale to co wylatuje nad deflegmatorem to na pewno nie etanol :wink:

oner
50%
50%
Posty: 165
Rejestracja: 2008-02-21, 17:31
Lokalizacja: Roztocze

Post autor: oner » 2012-04-02, 21:52

Jeszcze jeden pomysł na kolumnę VM/LM/CM. CM do odbioru przedgonu nie do końca przetestowany ze względu na brak rozdzielenia wody. Wrzucam zdjęcie jako ciekawostkę.
Załączniki
1.jpg

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2012-06-04, 21:00

Przeprowadziłem wczoraj próbę odbioru bocznego obniżonego o 40 cm za pomocą półki odbiorczej. Takiej samej jak na fotce (półka rozdzielcza), z tym, że rurki do odbioru są nieco wyższe (ok. 5mm ponad płaszczyznę dolnego pierścienia półki). Wtok w półce uszczelniony o-ringiem. Na wysokości półki do kolumny wspawana mufa z zaworkiem. Odbiór boczny rozpocząłem bezpośrednio po odbiorze przedgonu w sposób tradycyjny.
Z odbioru tradycyjnego odbierałem w tym czasie kropelkowo ok 200 ml - pośmierdywalo przedgonami -> do następnego procesu.
Efekt znakomity - potwierdza doświadczenie kol @Akasa. Odebrałem w taki sposób 4 butelki. Jakość produktu odbioru bocznego znacznie lepsza niż to co wykapało tradycyjnie. Potem się wyrównało.
Tym samym definitywnie został rozwiązany problem pozbywania się resztek przedgonu w układzie RLM.
Załączniki
p11.jpg
Pólka rozdzielcza
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Akas » 2012-12-06, 07:45

Testowałem kilka dni temu obniżony odbiór boczny w postaci mini-VM.
Został on wykonany na bazie wymiaru 1/4". Wejście zrobione jest z nypla 1/4" . Zawór kulowy również 1/4". Rurka wewnętrzna chłodnicy lebiga 12x1 , płaszcz wodny z rurki 20x1,5 o długości 50cm.

Obrazek

Miałem obawę, czy wejście o przelocie 9mm da radę obsłużyć kolumnę 60,3mm grzaną 2400W.
Przy pełnym otwarciu zaworu destylat ciekł z prędkością 60ml/min. Byłem zaskoczony tak dobrą wydajnością. Dla powyższej mocy grzania zalecam zwykle odbiór nie szybszy niż 30ml/min, mini-VM spełnia ten warunek z nawiązką.
Sprawcą tak dobrych uzysków jest prawdopodobnie lekkie nadciśnienie wytworzone przez sprężynki nad VM.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Akas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-12-06, 10:00

Brawo.
Potwierdziłeś, że wszystko jest możliwe.
Gdy pisałem ,że mam wyjście tylko 1/2 cala - to zewsząd posypały się zjebki, że to nie możliwe, żeby leciało takim ujściem i to z odpowiednią prędkością. Że to nie możliwe, bo musi byś minimum 3/4 cala inaczej kicha.
A Ty użyłeś 1/4 cala i w dodatku zafunkcjonowało.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2012-12-06, 15:12

Ja też mówię/piszę brawo. Brakuje mi tylko, jeszcze dwóch danych. Mianowicie co było wsadem dla przeprowadzonej próby i jaka była jakość!, oraz %-wość urobku. Byłby wówczas pełny obraz testu.

Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Akas » 2012-12-06, 16:50

O jakości nie mogę w tej chwili nic napisać ponieważ była to próba odpalenia kolumny.
Całego procesu nie przeprowadziłem jedynie zalanie i stabilizację.
Zasyp do VM wynosił 140cm więc procent urobku powinien być bardzo wysoki (nie sprawdzałem).
Można byłoby się pokusić przy następnej okazji o pomiary. Ciekawe czy byłby widoczna różnica pomiędzy prędkością 60ml a 25ml/min. Wsad dałem na blisko 20% więc powinien nadążyć z podawaniem par etanolu.
Jeszcze jedna uwaga, na wysokości wejścia VM włożyłem przewiewny kłębek wiórek toczonych z KO. To mogło pomóc w szybszym znalezieniu parom ujścia bocznego.

Awatar użytkownika
marcinsoo
50%
50%
Posty: 173
Rejestracja: 2008-09-19, 09:29
Lokalizacja: Dębica

Post autor: marcinsoo » 2012-12-06, 17:55

Stoi coś na przeszkodzie aby zamiast chłodnicy Liebiga zastosować szklaną chłodniczkę spiralną ? Akurat taką mam na zbyciu.

Posiadam też nieużywany króciec na 2/3 wysokości kolumny od dołu, czy to nie za nisko na taki obniżony odbiór ? Tak czy inaczej spróbuję, ale pytam o opinię bo może w tkz. międzyczasie można by wspawać jeszcze jeden wyżej.

Po jakimś czasie różnice w jakości odbioru z LM i VM zacierają się, czy wtedy przechodzi się na odbiór tylko LM czy z ciągnie się z obu ?
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości." B.Russell

Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Akas » 2012-12-06, 18:13

Myślę że z obu nie ma sensu, chyba że dla porównania. Pod koniec można przejść na odbiór z głowicy. W ten sposób oddalamy się od frakcji ciężkich nagromadzających się w dole kolumny.
Z drugiej strony mamy problem z aldehydem octowym, który jako frakcja lekka może cały proces przechodzić na szczyt kolumny. Więc coś za coś.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-12-06, 19:48

marcinsoo pisze:...Po jakimś czasie różnice w jakości odbioru z LM i VM zacierają się, czy wtedy przechodzi się na odbiór tylko LM czy z ciągnie się z obu ?
Praktycznie znaczącej różnicy między LM i VM nie widzę. Mam na myśli serce. Dotychczas używałem obydwu na kolumnie 150cm.
Ujście VM ma tylko tę przewagę, że gdy odbierzemy ujściem LM przedgony , możemy praktycznie od razu przejść do odbioru serca.
Ja dodatkowo po odbiorze przedgonów dodatkowo stabilizuję kolumnę aby jeszcze raz zmusić kolumnę do wyparcia na samą górę resztek przedgonów. I jednocześnie dać jej czas na zrobienie tego dokładnie. Gdy to uczynię zaczynam odbiór ujściem VM serca, a jednocześnie ujściem LM odbieram kropelkowo resztę przedgonów. Po czym po pewnym czasie gdy chłodnica dodatkowo przeczyści się już czystym destylatem można spokojnie przejść na odbiór destylatu nawet ujściem LM.
Dokładnie trudno określić ten moment. U mnie zaobserwowałem, że różnice się zacierają gdy odebrałem ok. 1/3 destylatu.
Jednak gdy odbieram ujściem VM to praktycznie nigdy nie przechodzę na odbiór ujściem LM.
Dopiero samą końcówkę - czyli pogony odbieram LM'em.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości