Kolumna z półkami rzeczywistymi

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
bolekr
60%
60%
Posty: 287
Rejestracja: 2008-07-22, 07:51

Post autor: bolekr » 2012-05-15, 18:39

No niby tak. Ale powiedz czy np w kolumnie z sześcioma półkami, każda z nich jest tak samo zbudowana? Np półki perforowane czy dzwonowe?
Pozdrawiam
Homo sum, humani nil a me alienum puto.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-05-15, 19:01

Oczywiście.To są tylko półki i ich ilość zależy od nas.- co chcemy z nich uzyskać.
Teoretycznie możemy budować do momentu otrzymania takiej ilości półek aż uzyskamy czysty spirytus.Tylko te koszty i warunki w jakich "pracujemy".
Jednak w warunkach amatorskich buduje się najczęściej od trzech do sześciu półek.Chociaż spotkałem też dziewięć.
Są tylko różnice między półkami dzwonowymi a perforowanymi polegające na sposobie prowadzenia procesu.Perforowane są łatwiejsze w użyciu, ale coś za coś wychodzi "deczko" inny produkt - tak jakby się u nas mówiło mniej ortodoksyjny.
Półki dzwonowe są najstarszymi formami półek.
Myślę ,że dla naszych celów cztery półki wystarczą.Dobry i wydajny deflegmator, a także regulator czy nawet sterownik powinien załatwić resztę.
Na razie jestem w trakcie wgryzania się w fora amerykańskie aby wyczaić prawidłowe odległości między półkami.Chociaż oni sami nie określają dokładnie i zdają się na dowolność określoną w widełkach ,które podałem wcześniej.
A także dociekam - gdyż chcę wykonać na początek drzewko z półkami perforowanymi - zależność ilości otworów na łatwość i jakość prowadzenia procesu.Choć skłaniam się ku wielu otworom ok.200 na półkę.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6988
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2012-05-15, 19:41

Mi nie daje spokoju wytrawianie miedzi, jak te kolumny czyścić :nie_wiem

to ja
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2010-09-10, 15:59

Post autor: to ja » 2012-05-15, 19:47

Nie wgryzaj sie w amerykańskie fora daj im spokój i tak nie zniosą nam wiz .Wszystko masz w książce -Destylacja i rektyfikacja w przemyśle chemicznym - Zdzisław Ziołkowski

Awatar użytkownika
C2H6O
60%
60%
Posty: 286
Rejestracja: 2010-01-06, 21:14
Lokalizacja: RoI

Post autor: C2H6O » 2012-05-15, 20:41

Myślę ,że dla naszych celów cztery półki wystarczą.
Musisz pamiętać, że półki rzeczywiste mają sprawność nawet 50%. Oczywiście w mikroskali nie trzeba prowadzić skomplikowanych obliczeń, ale wystarczy poczytać literaturę, aby przekonać się jak rozbudowane są algorytmy obliczania półek.

Aby półka perforowana miała akceptowalną sprawność musi pracować w ściśle określonych warunkach. W przypadku destylacji okresowej lepszym rozwiązaniem wydaje się być półka kołpakowa.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-05-15, 20:47

One są rozbieralne.
Głowna rura jeśli się uprzeć to będzie miała 60cm.Zresztą dla oszczędności kosztów i trudności w zdobyciu potrzebnego kawałka można wykonać z KO.
Mnie się udało wyrwać metrowy kawałek za 120 zł.Reszta części to drobnostka.
Drzewko też jest wyjmowane.I nawet jak się uprzeć to jest rozbieralne - tak ,że dla tych kąpieli trawiących nie powinno być problemu.

bolekr
60%
60%
Posty: 287
Rejestracja: 2008-07-22, 07:51

Post autor: bolekr » 2012-05-15, 20:52

Lesgo nie o to mi chodzi.
Mając kolumnę z półkami perforowanymi w ilości powiedzmy sześć bez zaworów z boku w jaki sposób na każdej półce utrzymuje się ta sama ilość cieczy potrzebna do wymiany para-ciecz? Czy tych wszystkich półkach są takie same średnice otworów lub czy jest ich tyle samo?
Załóżmy, że wlejemy z góry 1litr cieczy na półkę. Na tej pierwszej będzie ciecz się utrzymywała przez chwilkę ale tych dolnych już nie zalejemy. To samo tyczy się półek dzwonowych czy zaworowych. Pewnie odpowiedź jest banalna ale ja jej nie znam.

Ja mam gdzieś schemat płyty perforowanej do kolumny 4". Są tam wymiary otworów, ilość itp.

Jak dobrze pamiętam to otwory średnicy 1,5mm w ilości 180szt.
Pozdrawiam
Homo sum, humani nil a me alienum puto.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-05-15, 20:58

C2H6O pisze: Aby półka perforowana miała akceptowalną sprawność musi pracować w ściśle określonych warunkach. W przypadku destylacji okresowej lepszym rozwiązaniem wydaje się być półka kołpakowa.
No więc podaj - dla jakich.
Bo już nie raz spotkałem się na tym forum ,że odsyłano mnie do bibliotek naukowych cytując prace doktorskie , zamiast odpowiedzieć wprost na postawiony problem - oczywiście z podaniem przykładów praktycznych.
Powiem Ci szczerze - już nie te lata aby zagłębiać się w teorie naukowe i śledzić dziesiątki stron wzorów , algorytmów i innych cudów naukowych, które w konsekwencji są przydatne psu na budę w naszych prymitywnych warunkach.
Myślę ,że jak sobie poradziłem z kolumną , którą posiadam obecnie bez naukowych książek i akademickich wywodów - to i sobie poradzę i z kolumną półkową.
W końcu i wśród Amerykańców nie są tylko naukowcy ale i też tacy sami prości ludzie jak my - i dają sobie radę.
Wszystko jest kwestią cierpliwości i samozaparcia i określenia sobie celu...

[ Dodano: 2012-05-15, 21:08 ]
bolekr pisze:Lesgo nie o to mi chodzi.

Załóżmy, że wlejemy z góry 1litr cieczy na półkę. Na tej pierwszej będzie ciecz się utrzymywała przez chwilkę ale tych dolnych już nie zalejemy. To samo tyczy się półek dzwonowych czy zaworowych. Pewnie odpowiedź jest banalna ale ja jej nie znam.
.
Wszystkie półki są jednakowe.
Ja nie znam dokładnej odpowiedzi , ale myślę ,że to co zaznaczałem wyżej wszystko jest kwestią regulacji mocy grzania i chłodzenia w deflegmatorze.
Po prostu kolumna musi pracować jak te nasze z wypełnieniem.
Wszystkie półki nie będą jednakowo zalane.Jeszcze nie wiem jak następuje zalanie w tych kolumnach - czy od góry czy od dołu.
W każdym bądż razie wysokości półek sa zalecane nawet do 15cm właśnie z tego powodu żeby nie doprowadzić do całkowitego zalania którejś z półek.I aby było miejsce na efektywną wymianę para ciecz.
Zresztą dobrze by było aby może ktoś z bardziej doświadczonych kolegów się wypowiedział i ewentualnie poprawił mój tok rozumowania.
Pozostaje jeszcze po prostu skopiować którąś z kolumn jż wykonanych i po problemie.Reszta - myślę - to kwestia doświadczenia i prób.

bolekr
60%
60%
Posty: 287
Rejestracja: 2008-07-22, 07:51

Post autor: bolekr » 2012-05-15, 21:11

Pewnie dowiemy się tego w trakcie dyskusji.
Odnośnie rozstawu między półkami perforowanymi to 80% użytkowników dla kolumn 4" ustawia ją na 12cm.

Natomiast ilość półek tak jak pisałeś w ilości 4szt. jest wystarczająca aby zachować aromat w destylacie. Przy 8 półkach jest on już słabo wyczuwalny.

Oczywiście procent uzyskanego alkoholu przy mniejszej ilości półek będzie też niższy. Coś za coś. Stosowanie 10 półek w takiej kolumnie mija się zupełnie z celem.
Pozdrawiam
Homo sum, humani nil a me alienum puto.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-05-15, 21:17

No właśnie .To jest to.
Nie chciałem podawać dokłądnych liczb, aby nie wprowadzać zamieszania i zbędnych dociekliwych pytań typu -a dlaczego tyle?
Z tym ,że do końca to i oni nie są do końca pewni i wszystko jest kwestią wyczucia - opartego zresztą na doświadczeniu.
Kilka dni temu trafiłem na jeden link ,gdzie właśnie prowadzili dyskusję na ten temat .

[ Dodano: 2012-05-15, 21:23 ]
bolekr pisze: Natomiast ilość półek tak jak pisałeś w ilości 4szt. jest wystarczająca aby zachować aromat w destylacie. Przy 8 półkach jest on już słabo wyczuwalny.
Oczywiście przy 4 półkach teoretycznie powinniśmy uzyskać ok 91-92% mocy.Tak ,że utrzymanie tych mitycznych wartości pozwalających zachować aromaty nie powinno stanowić problemu.
Już od samego początku zakładałem tylko 4 półki .
Ma to byś funkcjonalna jak i estetyczna maszynka do "produkcji " dobrych wódeczek jak i powodująca wyhaczanie się szczęk na jej widok. :mrgreen:

Awatar użytkownika
C2H6O
60%
60%
Posty: 286
Rejestracja: 2010-01-06, 21:14
Lokalizacja: RoI

Post autor: C2H6O » 2012-05-15, 21:34

C2H6O napisał/a:
Aby półka perforowana miała akceptowalną sprawność musi pracować w ściśle określonych warunkach. W przypadku destylacji okresowej lepszym rozwiązaniem wydaje się być półka kołpakowa.
No więc podaj - dla jakich.
Optymalne warunki wymiany dla półki perforowanej wymagają odpowiedniej prędkości par. Ciśnienie par utrzymuje odpowiedni poziom płynu na półce. Oczywiście wizjery pomagają kontrolować poziom cieczy na półkach.

bolekr
60%
60%
Posty: 287
Rejestracja: 2008-07-22, 07:51

Post autor: bolekr » 2012-05-15, 21:37

Zastanawia mnie jeszcze zwężka na dole kolumny. Do czego ona służy? Do obniżenia zasilenia jej w pary?
Pozdrawiam
Homo sum, humani nil a me alienum puto.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-05-15, 21:43

@C2H6O
Czyli tłumacząc to na nasze - popraw mnie jeśli się mylę - odpowiednia regulacja mocą grzania .Tak jak w naszych kolumnach.?

@bolekr
Nie wiem.Ale się dowiem.Zadając pytanie bezpośrednio...

bolekr
60%
60%
Posty: 287
Rejestracja: 2008-07-22, 07:51

Post autor: bolekr » 2012-05-15, 21:49

Zwykle z kolumn 4" zwężają do 2". Przypuszczam, że chodzi o zniżenie ciśnienia w kolumnie na półkach by wymiana para ciecz nie była zbyt intensywna i tym samym zbyt mało efektywna.
Pozdrawiam
Homo sum, humani nil a me alienum puto.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-05-15, 21:52

@bolekr
Jest to logiczne.
Widząc ,że kolega @ C2H6O jest trochę bardziej kumaty w tej dziedzinie od nas to mógłby pomóc rozwikłać kilka niewiadomych.podejrzewam, że spotkał by się z naszą wdzięcznością.
Tylko ,żeby to robił tak po naszemu.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości