Termometr - w którym miejscu

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Brzydal
101%
101%
Posty: 363
Rejestracja: 2010-04-03, 04:26
Lokalizacja: 52°3'2N, 20°26'47E

Post autor: Brzydal » 2011-05-13, 08:11

Jaroslaw pisze: . Sterowanie E-ARC prowadzi tylko 1 ( jeden) czujnik i jeden termometr, umieszczony z reguły ok. 30-40 cm. poniżej górnego poziomu wypełnienia. Tam temperatura już jest stała po przeprowadzeniu stabilizacji kolumny. Drugi termometr który umieszczamy w głowicy jest tylko i wyłącznie podkreślam WYŁĄCZNIE, termometrem poglądowym, nie biorącym żadnego udziału w sterowaniu procesem.
No widzisz jak ty mało wiesz, a twój samozachwyt nie pozwala się rozwijać. Bardziej pracujesz na obrażaniu innych(aż mnie palce świerzbią) Udało mi się uzyskać Prawie97% właśnie uważam dzięki temu ze pierwszy termometr był ustawiony w połowie kolumny wypełnionej sprężynkami naszego kolegi. Osiągnięcia pełnego refluksu były porażające bo leciało ok30 litrów na godzinę. Co z tego kiedy tej dobroci poleciało 0,3 litra i zawór odciął do stabilizacji, która trwała dużo dłużej niż kapało, ale to nie najważniejsze. Najważniejsze to to że temperatura wzrosła w połowie kolumny o 0,4% czyli zmieniła się rozdzielczość na jej wysokości. Wtedy skorzystałem z instrukcji kol @inżyniera (szacuneczek) i ustawiłem refluks na zaworze odbioru i zawór nie miał co robić do98Stopni w kegu. Zaobserwowałem tez że temperatura na 35 cm wysokości też nie wiele drgała. Wyciągnąłem prosty wniosek ze jeśli tam następnym razem ustawie termometr i refluks z systemu@inzyniera to mam szanse uzyskać bardzo dobry produkt już za pierwszym przebiegiem. To wszytko można było zrobić tylko dzięki zastosowaniu sprężynek i ich niskim HEPT ale by to uzyskać należy dać się tym sprężynkom wykazać. Sam elektrozawór to nie wszystko destylacji potrzebne jest jeszcze myślenie, dlatego tez zrezygnowałem z VM bo zawór w miejscu którym powinien być był za drogi w stosunku do efektów, a półśrodki mnie nie interesują. Nie oznacza to ze przekreśliłem VM bo jest to system dla blondynki, bardziej odstawiłem na razie na bok. Stosuje LM z systemem @inżyniera i nawet nie przeszkadzają mi przedgony :wink:

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-13, 10:37

@Brzydal , jest takie stare przysłowie "Jak się nie ma miedzi to się w domu na d.....ie siedzi" a swoje wynalazki możesz zaprezentować u cioci na imieninach, i na pewno zostaniesz okrzyknięty człowiekiem wieczoru. Przeczytaj jeszcze raz mój post i niech do Ciebie dotrze o czym i o którym systemie jest tam napisane. Są dwa systemy E-ARC i ARC Jest to system wynaleziony przez RIKA i prezentowany w jego słynnej książce http://www.amphora-society.com/Designin ... u_p_3.html Życzę czytania ze zrozumieniem i spokojnej lektury. Kol. "inżynier jest wynalazcą swojego własnego systemu, stałego refluksu i sterowania grzaniem, i nie jest to niestety system E-ARC. chociaż też na pewno funkcjonuje i daje dobre wyniki, ja też będę go obecnie testował i porównywał jakość i wydajność obydwu systemów, a o wynikach tych testów, powiadomię kolegów na Forum.
sverige2

pulse86

Post autor: pulse86 » 2011-05-13, 10:39

Miałem zaszczyt testować VM z Arc oraz Lm.
Wnioski: LM nie ma żadnych szans.
Grupa ludzi próbująca trunek z obu tych systemów stwierdziła jednoznacznie że trunek z VM-E-ARC jest nieporównanie lepszy.
Co do umieszczenia termometru to w mojej kolumnie dałem 35cm od górnego końca wypełnienia.
Wypełnienie od kolegi plipka 130cm.

Kolega Brzydal najzwyczajniej nie umie obsługi systemu.
Nie rozumiem po co bawić się w tyle funkcji jak można mięć jedną i da nam to samo.
Napisze że wcześniej tez nie byłem wcale przekonany do systemu ARC wydawało mi się to niemożliwe dopóki nie wy-testowałem.
W tej chwili uważam że jest to najlepszy i najprostszy system dający rewelacyjne efekty.
I nikt mnie za te słowa lubiec nie musi.

[ Dodano: 2011-05-13, 10:51 ]
Jeśli jest ktoś zainteresowany książką Designing and building automatic stills autorstwa Riku
służę pomocą w jej udostępnieniu drogą mailową.
Książka jest w formacie pdf w języku angielskim.

Brzydal
101%
101%
Posty: 363
Rejestracja: 2010-04-03, 04:26
Lokalizacja: 52°3'2N, 20°26'47E

Post autor: Brzydal » 2011-05-13, 12:49

Jaroslaw pisze:@Brzydal , jest takie stare przysłowie "Jak się nie ma miedzi to się w domu na d.....ie siedzi" a swoje wynalazki możesz zaprezentować u cioci na imieninach, i na pewno zostaniesz okrzyknięty człowiekiem wieczoru. Przeczytaj jeszcze raz mój post i niech do Ciebie dotrze o czym i o którym systemie jest tam napisane.
I kto tu pisze o czytaniu ze zrozumiem, oraz o tej miedzi. Jak zwykle brak argumentów tylko podpieranie się osiągnięciami innych. Twój zaworek na rurce odbioru poniżej chłodnicy VM był już dostatecznie opisany przez kolegów z większym doświadczeniem i wiedzą, a ja nie lubię kopać leżącego :lol: Ponieważ nie jestem ani Alfą ani Omega mogę się mylić tyle tylko że Twoje argumenty z Ciocią nie są merytoryczne, a populistyczne i nawet jak czasami udaje Ci się mieć racje to po takich postach jak ten wyżej nikt nie traktuje Ciebie poważnie, ale to nie mój problem. Zresztą Twoja wiarygodność przy takim charakterze również na innych forach jest chyba wątpliwa bo jak napisałem Rikowi tak tak właśnie temu Rikowi na którego książki się powołujesz, że na Szweckim forum jest człowiek (myślałem o Tobie w końcu się chwaliłeś że jesteś użytkownik tamtejszego forum nie wspomnę o dyskusjach z Rikiem na temat "Thorów")który używa sprężynek SPP i może potwierdzić ich niski HEPT. Odpowiedział mi ze nie słyszał i nie zna nikogo takiego :lol: Mi w ciągu tygodnia udało się namówić go do zainwestowania i zamówienia tych sprężynek. Próbkę swoich osiągnięć zaś przekazałem koledze z forum mającemu dokładniejsze przyrządy pomiarowe bo w moim też nie kiepskim bo od kolegi@98% skończyła się skala. Czekam na potwierdzenie osiągnięć. Jeśli Tytez będziesz mógł pochwalić się takim wynikiem to wtedy podyskutujemy o wyższości elektrozaworu na końcu chłodnicy VM nad termometrem na wysokości 40 cm w kolumnie.
I na koniec przysłowia są mądrościami narodów, ale trzeba umieć ich stosować bo nie sztuka wydać pieniądze, każda kobieta to potrafi (pozdrawiam kobiety na tym forum :D). Sztuka wydać pieniądze mądrze.
Slainte, Brzydal

[ Dodano: 2011-05-13, 13:21 ]
raptor pisze:
Kolega Brzydal najzwyczajniej nie umie obsługi systemu.
Nie rozumiem po co bawić się w tyle funkcji jak można mięć jedną i da nam to samo.
Napisze że wcześniej tez nie byłem wcale przekonany do systemu ARC wydawało mi się to niemożliwe dopóki nie wy-testowałem.
W tej chwili uważam że jest to najlepszy i najprostszy system dający rewelacyjne efekty.
To, że nie umiem to być może bo człowiek całe życie się uczy. Do systemu ARC nie musiałem się przekonywać bo wiadomo od początku, że stworzony został dla leniwych albo dla blondynki. Po co bawić się w tyle funkcji spieszę wyjaśnić, że dla tego samego dla czego zainteresowałem się tym hobby tj dla absolutu. Nie wszyscy to rozumieją bo znam takich co pija tylko Whisky i nic innego nie wezmą do ust. Inni tylko bimber bo musi być go czuć. Tacy zazwyczaj mówią ze ich głowa po tym nie boli :D SWą też i tacy co nie ma dla nich znaczenia , ważne by dobrze sponiewierało. W końcu i o gustach i o smakach się nie dyskutuje żyjemy w wolnym kraju i każdy robi to co lubi. Ponieważ całą wiedzę wyniosłem głównie z tego głównie forum także chciałem się podzielić swoimi doświadczeniami i obserwacjami i nikogo nie zmuszam do stosowania zarówno moich teorii jak i rozwiązań. Nie twierdze i nie twierdziłem że one są jedynie słuszne, ale bez merytorycznej polemiki nikt mnie nie przekona, że nie mam racji.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-13, 13:25

Widzę że jednak produkt finalny naszego hobby wywiera nie zbyt dobry wpływ na kol. Brzydala.

1. Jestem jednym z pierwszych użytkowników spiralek kol. Plipka1
2. Na Skandynawskim forum już w samych początkach rozmawiałem o tym z MRsvetsare. Możesz zapytać kol. Plipka.
3. Tylko chęć ich zbytniego udziału w zyskach za pośrednictwo i pozytywną opinię przerwały temat
4. Musisz się wiele ,jak widać nauczyć, łącznie z gramatyką i Polską pisownią (Szweckim),zanim zaczniesz brylować na Skandynawskich Forach.
5. Megalomania to nie zupełnie piękna sprawa.
6, Imieniny u Cioci to jedyne miejsce gdzie będą Cię podziwiać i doceniać Twój wkład.
Slainte , tak jak to papugujesz po Riku ( to znaczy na zdrowie)

PS.@Witaj Astemio.
Podobne do twoich rozkłady temperatur podaje również Riku w swojej książce, jak tez inne Skandynawskie i anglojęzyczne wydawnictwa. Tak Więc Twoje dane są jak najbardziej poprawne i do dzisiaj aktualne przy tych średnicach kolumn o których najczęściej mówimy tj. fi 50/76mm. Wypełnienie brane pod uwagę to tylko od kol. Plipka.
Pozdrawiam, Jarek
sverige2

Brzydal
101%
101%
Posty: 363
Rejestracja: 2010-04-03, 04:26
Lokalizacja: 52°3'2N, 20°26'47E

Post autor: Brzydal » 2011-05-13, 19:31

Jaroslaw pisze:Widzę że jednak produkt finalny naszego hobby wywiera nie zbyt dobry wpływ na kol. Brzydala.
Nie rozmawiaj z idiotą, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu, później pokona doświadczeniem, aż w końcu ludzie nie będą dostrzegać między wami różnicy
To tyle w tym temacie szkoda mi czasu dla ciebie.

pulse86

Post autor: pulse86 » 2011-05-13, 22:42

Najlepiej zrobić kolumnę pod test i wtedy zobaczymy kto ma racje i komu należy się medal.
Kto jest chętny na testera?
Może jakieś wstępne propozycje o ilości umieszczonych czujników i na jakich wysokościach?

Awatar użytkownika
Yaromir
101%
101%
Posty: 209
Rejestracja: 2007-04-09, 21:06
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: Yaromir » 2011-05-14, 07:55

Panowie po co te kłótnie, na poprzedniej stronie umieściłem pięć kolejnych pomiarów w trakcie pracy mojego sprzętu i czujniki mam jeden w głowicy a drugi na 40 centymetrze od dołu kolumny - kolumna o wysokości wypełnienia 130 cm.
Wyciągnijcie wnioski!

Wg moich obserwacji wraz z ubywaniem alkoholu w garze w pewnym momencie ustawiony refluks jest niewystarczający i temperatura zaczyna rosnąć od dołu kolumny - jak to ktoś już napisał wcześniej półki się rozciągają a tym samym kolumna "skraca". E-Arc zadziała i u mnie i u tych gdzie czujnik jest na 3/4 wysokości , działa też u kolegi Spiryta gdzie czujnik jest pod samą głowicą. Ja w momencie kiedy refluks jest za mały wolę mieć "dłuższą" kolumnę.
Obrazek
Obrazek

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-14, 08:13

@Yromir.
Jesteś przecież szczęsliwym posiadaczem książki "Designing and Building Automatic Stills" w formacie PDF, napisanej przez wynalazcę systemu E-ARC . Może byłbyś tak uprzejmy i wrzucił na Forum, ten akapit, o E-ARC aby pokazać kolegom co zalec sam wynalazca systemu , czyli RIKU, i gdzie on zaleca umieszczać czujnik termometru, i dlaczego właśnie tam. Tym samym uciąłbyś wszelkie głupie i niepotrzebne spory oraz jałowe dyskusje.
Pozdrawiam Jarek
sverige2

Awatar użytkownika
TeddyBeers
70%
70%
Posty: 326
Rejestracja: 2010-11-10, 10:25
Lokalizacja: UK

Post autor: TeddyBeers » 2011-05-14, 09:56

Panowie. Skonczcie te bezsensowna klotnie, bo jak narazie lejecie wode i nic wiecej.
Chcecie zmierzyc kto ma dluzszego, to podajcie wresczie link, tekst, czy cokolwiek na poparcie swojej racji i temat sie zakonczy.
Wypadalo by tez ustawic wygaszanie postow.


Z mojej strony decyzja zapadla o umieszczeniu termometrow zapadla.

1. Keg, w cieczy, na wysokosci pomiedzy 1/3, a polowa kega, od dolu. Czujnik umieszczony we wspawane, zaslepionejj rurce. Rurka wchodzi do kega na 15cm

2. 1/3 kolumny, liczac od dolu, czyli okolo 40-50cm od poczatku wypelnienia. Tez zaslepiona rurka, wspawana do kolumny, na okolo 5cm.

3. Kolano pomiedzy kolumna, a chlodnica, nad refluxem. Takze zaslepiona rurka, okolo 10cm

4. Nie zdecydowalem, moze umieszcze na powrocie wody z chlodnicy i ustawie alarm, w razie gdyby cos bylo nie tak z chlodzeniem.

Rurki celowo dawalem mozliwie dlugie, aby bylo jak najmniejsze przeklamanie, ze wzgledu na ich polaczenie z sciana kolumny, ktora moze zanizac temp.
Aabratek, V=50l, ø76mm, H=150cm, sprężynki by karp55, P=4.1kW, 4m karbowanej DN16

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-14, 12:15

@ Teddy Beers. Widzisz przecież że zwróciłem się o to do Jaromira, który jest w posiadaniu wiarygodnego żródła i może to natychmiastowo załatwić. Tam nie jest link, tylko cały rozdział napisany przez RIKA wynalazcę tego systemu. Więcej chyba nie trzeba ???
sverige2

Brzydal
101%
101%
Posty: 363
Rejestracja: 2010-04-03, 04:26
Lokalizacja: 52°3'2N, 20°26'47E

Post autor: Brzydal » 2011-05-14, 12:29

Yaromir pisze: Wg moich obserwacji wraz z ubywaniem alkoholu w garze w pewnym momencie ustawiony refluks jest niewystarczający i temperatura zaczyna rosnąć od dołu kolumny - jak to ktoś już napisał wcześniej półki się rozciągają a tym samym kolumna "skraca". E-Arc zadziała i u mnie i u tych gdzie czujnik jest na 3/4 wysokości , działa też u kolegi Spiryta gdzie czujnik jest pod samą głowicą.
Nie można tego ująć lepiej. Posadowienie czujnika od ARC w okolicach 35-40cm kolumny od dołu zapobiega skracaniu kolumny i powoduje jedynie wykorzystanie jej pracy na pełnej wysokości. Warunek wypełnienie ze sprężynek, lub innego wypełnienia, których HEPT, a więc półki teoretycznej pozwala uzyskać 9-10 półkę poniżej położenia termometru. Każda inna pozycja termometru od tej wysokości ku górze też nie jest zła jedynie może być problem z uzyskaniem wysokiego %( ratunkiem wtedy jest zwiększanie refluksu) za to będzie na pewno większa wydajność. Na przykładzie mogę powiedzieć, że termometr ustawiony w połowie kolumny fi 76mm ze skokiem ustawionym na 0,1stopnia w stosunku do temperatury w 3/4 wysokości kolumny wypełnionej na 1,1m sprężynkami forumowego kolegi fi 3,6-3,8mm pozwolił uzyskać produkt na poziomie 96.5%+. poczatkowy odbi na poziomie 60 ml na minute Podczas doświadczenia dostrzegłem duże różnice temperatur na termometrze na wysokości 35cm, a bezwładność par na termometrze w połowie powodowała wzrost temperatury nawet o 0,4 stopnia. Proces był prowadzony na refluksie RR1:4 i wzrost temperatur następował dopiero powyżej 94 stopni w kegu. Przy procesie prowadzonym bez refluksu zdanym wyłącznie na ARC bezwładność par powyżej 94 stopni w kegu powodowała również wzrost temperatury o 0,3-0,5 stopnia na termometrze położonym w 3/4 wysokości kolumny. Nie zaobserwowałem przy tym skoków temperatury na głowicy ale może być to zasługa tablicowego termometru. Niestety jakość tez nie była porywająca bo ciężko było jej obronić 95 %.
Podsumowując nie odkryłem tu żadnej Eureki ponieważ pisał już o tym choćby kol. @redirys w swoim poście z 2011-01-20, 14:11 http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... &start=555
W temacie książki na którą powołują się koledzy to tam też nie ma nieprawdy, tylko dotyczy ona najlepszego wypełnienia jakie autorowi było dostępne czyli zmywaków i siatki z Amfory tam stabilną temperaturę uzyskujemy poniżej 3/4 wysokości kolumny. @Riku z tego co mi wiadomo będzie testował sprężynki dopiero w najbliższym czasie i pewnie tak jak i my zmieni zdanie co do wysokości położenia termometru.
Słowo wyjaśnienia dotyczącego słowa Slainte wyraz z języka irlandzkiego znaczący ni mniej ni więcej tylko "zdrowie" Stosowany w Irlandii jako toasty niczym nasze na zdrowie i dla podkreślenia swojej odmienności od angielskiego cheers.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-15, 15:17

@Yaromir. Pokaż i ewentualnie przetłumacz pierwszy akapit od góry na stronie 88. Jest on szczególnie ważny i dotyczy konkretnie zalecanej wysokości zamieszczenia czujnika termometru sterującego procesem w systemie E-ARC.
Pozdrawiam Jarek

[ Dodano: 2011-05-15, 17:25 ]
Oto tekst z ksiązki Rika,w oryginale:

How to use the thermostat then? In principle it seems like a very simple task, but it's
not as easy as it sęems. To keep the temperature constant we simply set the thermostat
to switch onat78,2C and off at 78.3C.If we have a magnetic valve connected to thę
thermostat it opens at78.2C and closes at78.3C. We can look at the earlier tables
and see that keeping the temperature constant
-30cm below the top of the packing
in our example column gives us 95.6% vapor composition at the top. Simple isn't
it? This is whęre the theory has done its job and we need to take a look at things in
practice. There are several things that can make life hard for us! Proszę wrzucic sobie na tłumacza, jeżeli ktoś nie zna angielskiego.

Tak zaleca Riku w swojej książce "Disigning & Buiding Automatic Stils" strona 88. dotycząca działania systemu E-ARC. Kto ma ochotę niech dyskutuje z Rikiem i powie mu że nie ma on racji, jako wynalazca systemu i przekonuje go do swoich wynalazków i patentów jako nowszych ,lepszych i wybiegających w przyszłość.
sverige2

Awatar użytkownika
Yaromir
101%
101%
Posty: 209
Rejestracja: 2007-04-09, 21:06
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: Yaromir » 2011-05-15, 18:18

Myślę jednak że kolega nie przeczytał książki Riku dokładnie i pierwszy akapit na stronie
88 mówi o 30cm od góry wypełnienia przy kolumnie metrowej ale trochę niżej już jest informacja dlaczego trzeba obniżyć to do połowy omawianej kolumny czyli do 50cm od góry i tym samym 50cm od dołu 1-metrowej kolumny,
podyktowane jest to teorią która w tej samej książce w pierwszym rozdziale o ARC jest dosyć dokładnie opisana.

Tłumaczę i teorię z rozdziału o ARC i informację ze strony 88

cierpliwości
pozdrawiam - Jarek

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-15, 19:42

Myślę ze to co opowiada kolega Yromir jest tylko jego Pobożnym życzeniem, a wynalazki o których pisze są ,do czytania tylko w dniu 1 kwietnia. Gdyby kolega Yraomir zadał sobie nieco trudu i zechciał poczytać co pisze Riku i nie tylko w swojej ksiązce ale i na forach zagranicznych ,to nie opowiadał by dyrdymałów. Ja pokazałem fakty z jego książki, kolumna ma mieć wysokości wypełnienia ok 1,20m. wypełnienia aktywnego plus częć buforowa ok. 45cm nie metr. Riku nigdy nie budował takich kurdupli i tyle. Bajadery o o tym co jedna pani powiedziała drugiej pani można pisać do upadu. Cytaty, kol. Yromir,a,cytaty, a nie bajadery na dobranoc.
sverige2

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości