II Edycja sterownika

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2016-06-06, 10:01

Cześć
Zrozumiałem ironię zawartą w poście powyżej, ale do rzeczy! Wczoraj ze względu na późną porę, zakończyłem test na odebraniu przedgonów (co wykonujemy w trybie pracy ręcznej) i pierwszego 1l z OOB. Oznacza to, że została sprawdzona z powodzeniem, opcja rozgrzewania kolumny i automatyka kontroli temperatury chłodzenia. Po zakończeniu odb. przedgonów na mocy ok. 1kW, podniosłem moc do pracy nominalnej kolumny (2,1 kW) i po krótkiej stabilizacji wprowadziłem do sterownika aktualne temperatury mierzone na poszczególnych termometrach. Odpowiednio; głowicy, odbioru bocznego, dołu kolumny i bojlera, za pomocą opcji aktualizacja temp. Jest to bardzo wygodne, bo jednokrotne naciśnięcie klawisza Enter wprowadza jednocześnie do systemu, wszystkie cztery pomiary. Następnie wszedłem w tryb pracy automat i rozpocząłem odbiór z OOB. Dzisiaj dokończenie pierwszego testu.

[ Dodano: 2016-06-06, 23:09 ]
Po teście nr.1 Dzisiaj, z mała przygodą (niedokładnie z kalibrowany termometr na dole kolumny) praca w trybie auto, z ARC. Sprawdzenie opcji destabilizacji i stabilizacji w trybie auto, do 98,5°C w bojlerze. Kontrola komunikatów opisujących zaistniałe zdarzenia. Po drodze, trzy "ręczne" korekty odbioru z OBB i programowo dołożone 20% mocy max. (od 96° w bojlerze) w sześciu krokach. Przejście na odbiór z głowicy, po skoku pod OBB o 0,02°C, nie konsumpcyjnej reszty spirytusu. W najbliższym czasie, zapadnie decyzja czy potrzebny będzie następny test.

PS
Proszę o podanie za pomocą PW, zainteresowanych kolegów, o aktualne dane konfiguracyjne kolumn; rodz. zasilania, moce poszczególnych grzałek i dł. sond termometrów. Proszę też, o aktualne adresy do wysyłki sterowników.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2016-06-07, 19:25

No to mamy sterownik.
Najważniejsze różnice pomiędzy oprogramowaniem poprzednim i aktualnym:
- pomiary i sterowanie realizowane w okresach 0,33-0.5 s
- sterowanie grupowe w okresie 1s, 1.5s, 2s
- wprowadzenie sterowania dla aparatów z OOB
- kontrola temperatury chłodzenia
- zmiana sposobu obliczania temperatury - mniejszy błąd, większa dokładność, lepsza stabilność
- zmiana sposobu zdefiniowania tabeli grzania - zdecydowane uproszczenie
- zmiana sposobu kalibracji czujników Pt1000
- zmiana algorytmów grzania - ulepszony rozdział mocy pomiędzy grzałki prowadzący do równomiernego "pokrycia" grzaniem okresu sterowania grupowego.
- dwa algorytmy grzania z optymalizacją dla dwóch i dla trzech grzałek
- systemy komunikatów i alarmów dźwiękowych
- całkowicie nowy system menu przyjazny dla operatora
- wprowadzenie sekundomierzy procesu
- wprowadzenie opcji rozgrzewania boilera
- mam nadzieję udana próba implementacji automatyki procesu procesu od początku do końca w trybie automatycznym ("naciśnij i gotuj") - oczywiście po odebraniu przedgonów.
.... i jeszcze kilka innych.
Przeprowadzone dotychczas próby udowodniły przydatność sterownika. @Marian przeprowadził poprawnie i w trybie automatycznym proces nawet przy rozkalibrowanym o 4stopnie czujniku bojlera :). Konieczna jeszcze konsultacja dotycząca nazewnictwa poszczególnych opcji, tak by nie było "po polskiemu" oraz jeszcze zastanowienie się nad niewielkimi modyfikacjami, które ułatwią życie operatorowi.
Dołożyłem opis automatyki: tutaj. Dokumentacja ciągle jeszcze jako robocza i do kontynuacji.
Odpowiedzi dla Kolegów:
@marek301: 1. przeprosiny przyjęte, 2. skoro Marsjanie przylecieli to z pewnością Będziesz miał kosmiczny sterownik.
@garry1966: w tej wersji ciśnienia atm. i w kolumnie nie mierzymy, temat zaworu nie umarł. Obydwa rozwiązania są możliwe jako dodatkowa PCB do istniejącej konstrukcji i oczywiście konieczne jest dodatkowe oprogramowanie. Pomiar ciśnienia atm. ma sens jedynie w powiązaniu z pomiarem ciśnienia w kolumnie. Można wówczas próbować przeliczać tempr. na warunki normalne i stabilizować ciśnienie tak, jak robią to Rosjanie.
I jeszcze jedna informacja. To co zrobiłem w sterowniku przemysłowym upoważnia mnie do stwierdzenia, że stabilizacja mocy grzania w układzie 3fazowym jest na wyciągnięcie ręki
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

tomasz256
0%
0%
Posty: 6
Rejestracja: 2013-10-27, 17:25

Re: II Edycja sterownika

Post autor: tomasz256 » 2019-06-26, 11:05

Jest gdzieś do kupienia któraś z wersji tego sterownika?

Awatar użytkownika
Władek
101%
101%
Posty: 487
Rejestracja: 2012-10-17, 20:24
Lokalizacja: Kraków

Re: II Edycja sterownika

Post autor: Władek » 2019-06-28, 21:43

Ja mam do odsprzedania ostatnią wersję,
fabrycznie nowy nie używany, nawet go nie wyciągałem z pudełka w którym przyszedł. :wallangry
Odstąpię za tyle ile dałem. :D,

kontakt PW. do niedzieli, lub dopiero po 25.07. :1st
Załączniki
indeks.jpg
indeks.jpg (3.07 KiB) Przejrzano 1928 razy
Pozdrawiam Władek

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Re: II Edycja sterownika

Post autor: zbyszek1281 » 2019-09-28, 16:10

Witam
Koledzy w temacie sterowania procesem rektyfikacji. W Najefektywniejszym jest "sterowanie procesu destylacji z wykorzystaniem regulatorów rozmytych". Pomyślałem, że to żart, ale nie?
Wystarczy wygooglować temat i jest nawet praca naukowa. Może nasi elektronicy to ogarną :book :D Jestem zainteresowany :oki
Druga sprawa to zakupiłem regulator refluksu 1- 50 angielskiej firmy CORNING z 1976r typ T-21.
Jest to pudełko z elektryką pokretło ze skalą Ratio Trzy wyłaczniki. Dwie lampki i dwa kable. Jeden zasilający. Po właczeniu do sieci świeci sie jedna lampka. Mogę udostępnić do zbadania regulatora :idea:
Pozdrawiam

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Re: II Edycja sterownika

Post autor: andrzejg11 » 2019-09-30, 19:16

Cześć
W czasie projektowania sterownika rozważałem również regulację predykcyjną z wykorzystaniem logiki rozmytej. Niestety, wszystkie publikacje, które znalazłem w tym temacie kończyły się wyłącznie symulacjami komputerowymi (Matlab), a nie praktyczną realizacją zagadnienia.
Dlatego też przyjąłem inną koncepcję (która została zrealizowana na rzeczywistym obiekcie) i przystosowałem ją z powodzeniem do naszych kolumn.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

AndRZEJt1
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2015-02-10, 23:05

Re: II Edycja sterownika

Post autor: AndRZEJt1 » 2019-11-15, 10:23

Witam serdecznie
Czy jest możliwość zakupu najnowszego sterownika?

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: II Edycja sterownika

Post autor: maria-n » 2019-11-15, 14:36

Cześć
W najbliższej przyszłości niestety, nie ma takiej możliwości.

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: II Edycja sterownika

Post autor: laurentp » 2019-11-15, 15:52

Ponieważ w takiej sytuacji cały (skądinąd ciekawy) projekt się marnuję, przynajmniej ja uważam, że powinniście ALBO:
a). uruchomić produkcję,
b). "otworzyć" projekt, aby każdy mógł sobie poskładać (choćby ze sprzedażą zaprogramowanych procesorów, jeśli kodu nie chcielibyście otwierać),
c). dogadać się z jakąś firmą / osobą i niech on / ona uruchomi produkcję na zasadzie jakiejś licencji.

?
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

AndRZEJt1
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2015-02-10, 23:05

Re: II Edycja sterownika

Post autor: AndRZEJt1 » 2019-11-15, 23:40

Dziękuję bardzo za informację.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości