Stabilizator - (inaczej bufor wzmacniająco-stabilizujący)

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Akas » 2016-06-18, 23:26

Jak robisz dwie destylacje to możesz przed drugą usunąć wypełnienie z bufora. Dzięki temu bufor nie będzie miał mocnego wsadu, a temperatura w nim będzie powoli wzrastać. Wówczas sam ocenisz, czy twoja teoria potwierdza się rzeczywistością.
Moim zdaniem związki pośrednie cały czas wydobywają się z kotła i dążą na szczyt kolumny.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2016-06-19, 20:39

Czy w buforze po zrzucie słupa cieczy zgromadzi się przegon czy też zdąży on odparować przy przepływie w dół, należy sprawdzić doświadczanie. Co też zamiarzam sprawdzić przy nadarzającej się okazji...

@ Szlumf: zaniechanie przeplukania kolumny to moim zdaniem błąd. Smrody, które wydobywają się z segmentów, które przelewam wodą w kabinie prysznicowej zamykają nos. Dotyczy to głównie pierwszego przebiegu cukrówki. Po co więc kisić je w kolumnie, skoro można to spuścić w kanał.

Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Akas » 2016-06-19, 20:50

@CK, spróbuj spuszczać słup zalania na trochę zmniejszonej mocy. Będzie opadał powoli.
Przez ten czas wygotuje z siebie dużo lekkich. Można operację powtórzyć kilka razy.

Pozdrawiam, Andrzej
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Akas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2016-06-19, 20:57

Ok, ale szybkiej realizacji nie będzie, bo jestem, że tak powiem, na chwilę obecną dostatecznie zaopatrzony ;-) Może w między czasie ktoś coś przebada...

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: Szlumf » 2016-06-19, 21:50

Citizen Kane pisze: @ Szlumf: zaniechanie przeplukania kolumny to moim zdaniem błąd. Smrody, które wydobywają się z segmentów, które przelewam wodą w kabinie prysznicowej zamykają nos.
Dla mnie ze względów technicznych i z powodu wrodzonego lenistwa płukanie było uciążliwe. Teraz planuję dorobić układ do zalewania kolumny czystym spirytusem przed rektyfikacją to i płukanie będzie łatwiejsze. Na chromatogramach pogony były w normie neutralnego pomimo braku płukania.
Spuszczanie zalania na zmniejszonej mocy sprawdziłem optycznie. W zależności od pozostawionej mocy słup zanika na różnej wysokości. Jeszcze nie zbadałem jaka moc jest optymalna. Przez optymalną rozumiem rozumiem taką, że jest stosunkowo niskie zanikniecie słupa przy jednoczesnym wyraźnym zwiększeniu spływu na dole czyli chyba dobrym zwilżeniu dołu pomimo braku widocznego korka z cieczy.

Kasperys
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2016-06-18, 00:48

Post autor: Kasperys » 2016-06-20, 14:24

Dzięki za pomysł, aby opublikować 2 języków.
Pierwszy autotranslation - poniżej oryginalnego wpisu na rosyjski.

Czytając polskie fora zauważyłem, że pracujemy w różnych algorytmów:
1. Polska: 90% z kolumny zahleb mocy;
2. rosyjski: 30% zahleb mocy - tryb filmowy. Celem - alkohol "Alfa" (96,3), zgodnie z rosyjskim GOST (widać na http://docs.cntd.ru/document/1200103298 ). Mały wybór i czas destylacji jest kompensowana przez zastosowanie automatyzacji.

Jestem zainteresowany większym wyborem buforowej i zdolność do wykorzystania mniej automatyzację (Test odchodzi i idzie do południa w regionie Krasnodar - sądzę, żeby zebrać zestaw urządzeń, a on nie może się dogadać z elektroniką).

Również w Rosji przemytnicy mieszka ideę uzyskanie dobrej wódki prosto z zacieru.
W tym celu nasi guru :) badali Dywizji 1 Technologia wysokich kolumn na 2 części (problem z wysokości sufitu

Wynikiem łącząc pomysły bufora wycinania i kolumny mogą być oglądane w blogu wideo Igora
https://www.youtube.com/watch?v=MEgJMv56LGg

Jeśli chodzi o tryb działania bufora w Rosji się do tego, że bufor nie powinien pracować na etapie selekcji frakcji głowy. Przychodzące flegma powinny być w pełni powrotem w kostce, dopóki nie zostanie wybrany pół frakcji głowy, a następnie osuszyć w kostce jest zablokowany i rozpoczyna bufor akumulacji.



Читая польские форумы я обратил внимание, что мы работаем в разных алгоритмах:
1. Польский: 90% мощности захлеба колонны;
2. Русский: 30% от мощности захлеба - пленочный режим. Цель - спирт "Альфа" (96,3) по российским ГОСТам (посмотреть можно по ссылке http://docs.cntd.ru/document/1200103298 ). Небольшой отбор и длительность перегонки компенсируется использование автоматики.

Меня польский алгоритм работы и буфер заинтересовали более высоким отбором и возможностью использовать меньше автоматики (тесть выходит на пенсию и уезжает на юг в Краснодарский край - думаю ему собрать комплект оборудования, а он не в ладит с электроникой).

Также в российских самогонщиках живет идея получения хорошей водки прямо с браги.
Для этого наши гуру прорабатывали технологию разделения 1 высокой колонны на 2 части (проблема с высотой потолков).

Результат объединения идеи буфера и разрезанной колонны можно посмотреть в видеоблоге Игоря
https://www.youtube.com/watch?v=MEgJMv56LGg

Касательно режима работы буфера, в России приходят к тому, что буфер не должен работать на этапе отбора головных фракций . Поступающая флегма должна полностью возвращаться в куб, пока не будет отобрано 1/2 часть головных фракций, после этого слив в куб перекрывается и начинается накопление буфера.

Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Post autor: stratos » 2016-06-20, 21:01

Szlumf pisze:
Akas pisze:@Szlumf
Jest trochę inaczej niż myślisz. Typowe związki przedgonowe odetniesz odpowiednio długim czasem stabilizacji.
Co mi da dłuższy czas stabilizacji jeżeli temperatura w buforze spada a nie rośnie w czasie stabilizacji? Mi chodzi o przedgony które na początku spłynęły do bufora a nie te z kotła. Temperatura w buforze może być za niska by niektóre z nich wygotować. Wyjdą z bufora dopiero gdy temperatura w nim zacznie rosnąć i zapaskudzą serce.
To nie tak.
Ciecz w buforze ma zbyt duży % etanolu, a tym samym przedgony w tych warunkach stają się miej lotne.
Stabilizacja powinna być przeprowadzana bez buforu.

Jeszcze bardziej skuteczną metodą na odbieranie przedgonów jest rozcieńczenie do 10%, 15% urobku po pierwszej destylacji i dostarczanie tej cieczy pompą z kotła do kolumny bezpośrednio na szczyt wypełnienia. Stały niski % etanolu na wypełnieniu całej długości kolumny powoduje gwałtowne uwalnianie przedgonu, który to już bardzo łatwo odebrać kierując pary z nad wypełnienia do dowolnej chłodnicy.
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Akas » 2016-06-21, 03:07

Mam pytanie do @Kasperys
Dlaczego stosujecie algorytm 30% zahleb ( zalania) mocy - пленочный режим. Цель - спирт "Альфа" (96,3) ?
что это значит - "пленочный режим" ?
My osiągamy 96,7- 97,0% спирт, przy 70-90% мощности захлеба колонны.

Zwiększanie wysokości kolumny do 4 m nie rozwiąże problemu przedgonów i zanieczyszczeń środkowych.
Trzy-krotne rektyfikacje na 4,5 metrowej kolumnie, czy to z buforem, czy bez niego nie dają idealnej neutralności w smaku. Głowica cały czas wychwytuje frakcje lekkie. Da się to wyczuć na smak. Analiza chromatograficzna nie widzi tego. Wynik badania - to spirytus luksusowy.

Nasze kolumny nie są predysponowane do usuwania lekkich. To są kolumny wzmacniające.
Ich budowa w kompozycji mieszanej, czyli zasyp, półki tradycyjne i bufor są bardzo dobre do usuwania zanieczyszczeń ciężkich.

@Stratos to co piszesz to dobry kierunek. Tylko, że tak działają kolumny odpędowe w trybie ciągłym. Podając surowiec 15% pod głowicę gwałtownie odparuje on do góry. Gdy zaczniesz odbierać 20 cm niżej będziesz miał już tylko 5%. Wstawianie tam odbioru traci więc sens.
Gdybyś chciał w tym trybie rektyfikować musisz mieć sporo poniżej (dokładnie ponad kotłem spory bufor- odbieralnik). W zależności od RR możesz tam wówczas uzyskać nawet +90%
Testowałem już takie systemy. Pozytywne efekty widać jak na ręku, ale do ideału jeszcze daleka droga.

Kasperys
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2016-06-18, 00:48

Post autor: Kasperys » 2016-06-21, 11:35

Jeśli czytasz forach rosyjskich, widać, że wcześniej też używali większa moc potem (4-6 lat temu) przełącza się w tryb filmowania pod mu zrozumieć, co następuje:
 
"W wypełnionej kolumnę wypełnioną luzem hydrodynamicznych, następujących trybach:
1. Tryb Film - przy niskich prędkościach gazu płyn spływa dyszę ciągłą warstwę, faza gazowa zajmuje całą wolną objętość kolumny.
2. Sposób zawieszenie - wraz ze wzrostem natężenia przepływu gazu do hamowania ciekłego filmu, zagęszczające i turbulencji.
3. dalszy wzrost prędkości płynu gazu kumuluje się w wolnej przestrzeni pomiędzy dyszą emulsję ciecz-gaz tworzą - sposób realizowane emulgowania. Ten tryb odpowiada największej intensywności przenikania masy, ale jest nietrwały i w praktyce, kolumny z wypełnieniem działa w trybie folii i sposobu zawiesiny ".


Staraliśmy się emulsyfikacji leczenia, ale miał trudności w utrzymaniu go.

Pakiety kolumna opisuje dobrą zdolność separacji, ale mają słabą zdolność do retencji. Jest zwiększyć zdolność zatrzymywania eksperymentowanie z płytami perforowanymi (półek cap).
W Rosji, bufor jest wykorzystywany jako ułamek fuzlowych baterii (w celu zwiększenia zdolności utrzymywania się).


PS Biorąc pod uwagę, że w zasadzie pomaga w Federacji Rosyjskiej robią w zakresie średnicy 35-50mm - kosztują 30-50% droższe niż w Polsce. Jeśli rubel umocnił polscy producenci mogą zarobić.

PSS Jeśli się nie mylę, co mówi Stratos - jest kolumna Epuration. Mamy pewne zastosowanie tej technologii do usuwania frakcji głowy.


Если читать российские форумы, то видно, что раньше тоже использовали большую мощность, потом (года 4-6 назад) перешли на пленочный режим, под ним понимают следующее:

" В насадочных колоннах с насыпной насадкой возможны следующие гидродинамические режимы работы:
1. Пленочный режим - при небольших скоростях газа жидкость стекает по насадке сплошной пленкой, газовая фаза занимает весь свободный объём колонны.
2. Режим подвисания - при увеличении скорости газового потока происходит торможение плёнки жидкости, её утолщение и турбулизация.
3. При дальнейшем увеличении скорости газа жидкость накапливается в свободном объёме между насадкой, образуется газожидкостная эмульсия – реализуется режим эмульгирования. Этому режиму соответствует наибольшая интенсивность массопередачи, однако он неустойчив и на практике насадочные колонны работают в пленочном режиме и в режиме подвисания."


У нас пробовали режим эмульгирования, но столкнулись с трудностями при его удержании.

Насадочные колонны характеризует хорошая разделительная способность, но у них плохая удерживающая способность. Именно для повышения удерживающей способности экспериментируем с ситчатыми тарелками (колпачковыми тарелками).
В России буфер используют как аккумулятор сивушных фракций (для повышения удерживающей способности).

ПС При том, что в основном аппараты в России делают в диапазоне диаметров 35-50мм - стоят они на 30-50% дороже чем в Польше. Если рубль еще укрепиться, то польские производители могут заработать.

ПСС Если не ошибаюсь то, о чем говорит Stratos - это эпюрационная колонна. У нас некоторые используют данную технологию для удаления головных фракций.

ArekWrocław
101%
101%
Posty: 79
Rejestracja: 2014-10-03, 00:22

Bufor przy owocówkach

Post autor: ArekWrocław » 2016-10-06, 21:18

Koledzy mam pytanie:
Czy ma ktoś jakieś doświadczenie albo pomysł jak wykorzystać bufor wzmacniająco - stabilizujący do destylacji owocówek?
I czy w ogóle jest to zasadne? Pytam pod kątem odseparowania pogonów oraz alkoholi ciężkich w owocówkach. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi oraz sugestie :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez ArekWrocław, łącznie zmieniany 1 raz.
Receperint ad vitam novam

kwik44
100%
100%
Posty: 1567
Rejestracja: 2013-09-07, 19:30

Post autor: kwik44 » 2016-10-06, 21:56

Arek, moim zdaniem ma. Bo działa jak fizyczna półka. Niestety o b. dużej pojemności. Grooby na czarnym tak destylował o ile pamiętam. Ale pasowałoby go zasypać prawie cały czymś neutralnym (szkło) i wyciągnąć całe wypełnienie. Tak ja bym zrobił. Grooby wypełniał chyba szklanymi kulkami.

ArekWrocław
101%
101%
Posty: 79
Rejestracja: 2014-10-03, 00:22

Post autor: ArekWrocław » 2016-10-06, 22:39

Ale skoro zasypali byśmy go czymś neutralnym (przestrzeń gdzie zbiera się destylat) oraz usunęli wypełnienie to to już by nie był bufor wzmacniająco-stabilizujący tylko coś innego - bliżej nie określonego. Przynajmniej ja tak to widzę. Ale oczywiście jako nowicjusz mogę się mylić. Chodziło mi raczej o to czy możemy w jakiś sensowny sposób wykorzystać jego właściwości przy destylacji owocówek :nie_wiem
Receperint ad vitam novam

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2016-10-06, 23:23

Arek, ty masz inne oczekiwania co do bufora, niż koledzy co go używali do owocówek.

ArekWrocław
101%
101%
Posty: 79
Rejestracja: 2014-10-03, 00:22

Post autor: ArekWrocław » 2016-10-06, 23:50

Nie wiem jakie oczekiwania mają - mieli - koledzy którzy go stosowali :nie_wiem
Moimi jedynymi oczekiwaniami są tylko: skuteczne odseparowanie pogonów oraz alkoholi ciężkich w owocówkach :mrgreen:
Receperint ad vitam novam

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: Szlumf » 2016-10-07, 00:29

Ale przy niektórych owocówkach moim zdaniem pogony są wskazane. Nie prościej od np. 96C w kotle doić do oporu do osobnych buteleczek i po dniu czy dwóch ocenić czy dodać do serca. Ja ostatnio byłem miło zaskoczony smakiem i zapachem 10% pogonów z papierówki.
A bufor - trochę nietypowy bo wewnątrz kotła - też stosowałem przy kolumnie półkowej. Moim zdaniem do owocówek nie wniósł nic ciekawego. Może przy zbożówkach coś wniesie bo przy rumie jeszcze się waham czy go stosować. Ale to tez był nietypowy rum "Glinojeck" chyba wyjątkowo aromatyczny (Waldek, Kula jeszcze raz dzięki za akcję).
A tak ogólnie to dlaczego sam nie przeprowadzisz prób? Jak odbierzesz wszystko to co najwyżej wlejesz ponownie do kotła i stracisz tylko parę godzin poświęconych na destylację.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości