ARC

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
maria-n
100%
100%
Posty: 1366
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2009-02-25, 14:13

Zbyszek 1281!!!!
To nie jest MOJE ARC, ja tylko starałem się jak moglem, ten projekt teoretyczny, zamienić w
coś namacalnego, co myślę w jakiś tam sposób mi się udało.
Przy okazji, nie zapytałem FORUMOWICZÓW poprzednio o jeszcze jedną sprawę, mianowicie co SĄDZICIE o miejscu pomiaru temp.? Na jakiej wysokości umieścić "kieszeń " pomiarową?
maria-n
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2009-02-25, 16:20

Zawór na odbiorze do regulacji odbioru nie ma sensu, gdyż od tego jest syfon i zasada działania ARC, chociaż tak jak jeden z kolegów to zauważył, ja również przystosował bym kolumnę do ręcznego odbioru przedgonów. obawiam się (tak jak to zbyszek1281 przy temacie rotametru zauważył) że otwór milimetrowy może być za duży. Lepszym rozwiązaniem było by nacięcie piłką włosową i zaklepanie do mniejszej szczeliny. Jak małej? tutaj trzeba po zaklepaniu trochę poeksperymentować. Przygotować z góry znaną pojemność wody i policzyć czas w jakim ta pojemność przelatuje przez czujnik ARC. Na podstawie tych danych dobrać odpowiednią ilość refluxu. Można to co prawda zrobić również dla otworu (powiedzmy milimetrowego), ale w przypadku szczeliny można ją zaklepać by była mniejsza, otworu się nie zmniejszy.

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2009-02-25, 17:32

Kombinuje, kombinuje i nie wiem jak jest to połączone w tym trójniku, może jakiś szkic w przekroju?
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

maria-n
100%
100%
Posty: 1366
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2009-02-25, 21:48

@zbynekkk
Odnośnie połączenia rurki odbioru z rurką sensora:
a więc po kolei - wsunąć rurkę sensora z wywierconym uprzednio otworem na rurkę odbioru w trójnik, wcisnąć poprzez otwór (mniejszy) w trójniku rurkę odb. w tym miejscu należy zaznaczyć, że powinno to się zrobić na lekki wcisk (w celu łatwiejszego potem lutowania) ale też nie za głęboko (odwrotnie jak z dziewczyną / kobietą - myślę, że się nie obraziłeś) aby nie zdławić prześwitu rurki sensora i teraz poprzez ten otwór (trójnika) wyk. lutowanie, następnie nasunąć uprzednio przygotowany kawałek miedzianej blaszki o średnicy o drobinę tylko mniejszej od otworu trójnika i powtórne lutowanie, tu znowu rada, wygodniej będzie z korzystać z zaślepki np.φ 28, bo tylko wiercimy otwór pod rurkę odb. ale musimy to zrobić starannie (zachować współosiowość). Wykorzystując moje doświadczenie radzę wszystkim którzy będą chcieli zrobić sobie ARC nie lutujcie w tym samym miejscu "kieszeni" na czujnik do pom. temp. - myślę że to nie jest dobre miejsce (mój pomiar to 76,2 do76,3°C) ja ten pomiar przesunę w dół o jeszcze jeden taki sam trójnik. Podejrzewam, że te dwa stopnie zabiera spływający chłodniejszy destylat. No i na koniec jeszcze jedna rada od której powinienem właściwie zacząć ten chyba jednak dość chaotyczny opis, dobrze będzie przygotować sobie dwa krążki (ja je wyciąłem z tekturki) ze współosiowymi otworkami na rurkę sensora które należy nałożyć na nią i wsunąć (te krążki) w górny i dolny otwór trójnika a to wszystko w celu ustabilizowania lutowanych rurek uffff! Chyba wszystko jeśli coś pogmatwałem to piszcie, postaram się jeszcze raz może lepiej opisać. Ja wiem że dla piszącego to jest wszystko proste bo już to wykonał natomiast dla następnych już nie koniecznie, choć z pewnością nie jest to technika kosmiczna (no w tym miejscu to już chyba przegiąłem). No dobra pozdr. maria-n
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2009-02-25, 22:11

Dobrze zrozumiałem, w środku wygląda to tak? Zmyliła mnie ta druga rurka :D
Załączniki
DSC00075.JPG
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2009-02-26, 08:47

Zastanawia mnie zwiększenie powierzchni przylegania /odbioru ciepła/ poprzez przylutowanie sensora zewnętrznego w postaci przeciętej wzdłuż osi rurki. Rozszczelnienie dołu sensora w postaci otworu fi 0,2- 0.3mm na płaszczu kolumny. Całość ocieplona.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zbyszek1281, łącznie zmieniany 1 raz.

cemik1

Post autor: cemik1 » 2009-02-26, 10:10

Pomysł dobry. Wg autora w zewnętrznym ARC dół sensora jest zaślepiony, gdyż przedgony odbiera się zanim do niego wpadną.

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2009-02-26, 10:16

Bardziej niż we wewnętrznym ARC odbioru ciepła zwiększyć się nie da, czyli w tym przypadku rurka sensora działa najlepiej (może być krótsza).
@cemik
w zewnętrznym ARC nie jest dół zaślepiony, tylko połączony z kolumną. Masz dwa nacięcia na czujniku, z czego to drugie by móc bez większej siły poszerzyć to pierwsze.

cemik1

Post autor: cemik1 » 2009-02-26, 10:24

Cytat z podawanego przeze mnie opisu:
"From LM heads product takeoff you have a copper pipe (8-10mm have been successfully tested) that is sealed at the bottom end, goes down 80% of packed column height "
Dół w zewnętrznym czujniku, wg autora pomysłu, jest zaślepiony.

maria-n
100%
100%
Posty: 1366
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2009-02-26, 10:44

@zbynekkk
No, może niedokładnie tak jak pokazuje zielona linia, ona dochodzi na styk do rurki sensora,
ale to w tym momencie jest nie istotne, bo wyszło na to, że wcale jej tam nie powinno być
ze względu na fałszowanie pom. temp. maria-n
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

bnp

Post autor: bnp » 2009-02-26, 11:23

@maria-n
Może nie doczytałem ale jaką masz wydajność, ile trwa cała destylacja ?

Awatar użytkownika
Pan Jasiu
50%
50%
Posty: 167
Rejestracja: 2006-04-23, 12:44
Lokalizacja: Kocioł Bałkański

Post autor: Pan Jasiu » 2009-02-26, 12:26

bnp pisze:@maria-n
Może nie doczytałem ale jaką masz wydajność, ile trwa cała destylacja ?
Przyłączam się do pytań.

A od siebie dorzucam szkic aparatusa, który wg mnie mógłby połączyć w swej uniwersalności zalety ARC, manualnego sterowania zaworowego, a także służyć jako głowica najzwyklejszego potstilla.
A co ważne wprowadzenie trzeciego zaworu (wystarczy kulowy) pozwoliłoby na wstępną rektyfikację przedgonów (ich całkowite oddzielenie w początkowej fazie). Możliwe by także było przejście z ARC do manualu w każdym momencie rektyfikacji.
Modularność urządzenia (złączka SMS lub DIN oraz odkręcana rurka ARC) pozwala na w wszystkie potrzebne w naszym hobby modyfikacje.

[ Dodano: 2009-02-26, 13:30 ]
Oczywiście można zrezygnować z jednego zaworu łącząc powrót zaworowy (nie-ARC) z odbiorem zaworowym (nie-ARC). Na schemacie wolałem jednak zaznaczyć odrębność połączeń, czyni go to bardziej czytelnym.

[ Dodano: 2009-02-26, 14:37 ]
Po co jest przedstawiona na rysunku odkręcana rurka (zaślepiona) ARC? Myślę, że dzięki temu można będzie nie tylko demontować ARC, ale także eksperymentować z pojemnością zaślepionej rurki, dopasowując ją oraz jej długość do wydajności sprzętu (np. przy zastosowaniu większej mocy, większych średnic kolumny będzie można zwiększyć wydajność ARC poprzez zwiększenie pojemności rurki.).
Załączniki
ARC-NieARC.jpg
projekt ARC - NieARC

maria-n
100%
100%
Posty: 1366
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2009-02-27, 00:06

do bnp i P. Jasia
Koledzy, ja tam nie jestem tak dobry w te klocki jak np. Inżynier, Tofi, A-priv, CK i im podobni. Do Nich Wszystkich (wymienionych i nie) - bez urazy, to nie jest cynizm, tylko wyraz uznania dla Waszej wiedzy i zaangażowania w to, co nam, po przez to forum przekazujecie. Dlaczego tak zacząłem, otóż dla tego, że Wasze pytania dotyczące wydajności z moich destylacji skojarzyły mi się z tym, że zrobiłem ARC. Nie chcę się wymądrzać, ale ARC nie ma nic wspólnego (przynajmniej tak sądzę) z wydajnością, a tylko z jakością, oszczędnością czasu i wygodą w trakcie wyk. "produkcji" (słowo użyte na wyrost, ale niech tam). Jeśli chodzi o wydajność, to już "donoszę", robię tylko nastawy winne, różne, zawsze mam w kegu 25l surowca i jeszcze mi się nie zdarzyło, żebym miał mniej niż 3L o mocy od 92-95 %, nie licząc przedgonów i pogonów. Tych ostatnich po zrobieniu ARC nie odbierałem. Czy to jest dużo czy mało mnie nie interesuje ważne, że jest moje i mnie oraz moim znajomym smakuje. Produkcja w dużych ilościach to zabawa nie dla mnie. Po czterech dotychczasowych "wytopach" z ARC (opierając się na doskonałym dziale jakości w postaci nosa mojej żony) i wprowadzonych zmianach wnioskuję, że od teraz będzie wystarczać jednokrotna rektyfikacja bez dodatkowych obróbek np. węglem itp, a to przecież wiąże się z dodatkowym czasem. Jeśli Was satysfakcjonuje taka odp. to OK jeśli nie to odpiszcie.
PS do Wszystkich
W jednym z poprzednich moich postów zapytałem Szanowne Grono co sądzi o wys. umieszczenia pomiaru temp. z pokorą oczekuję na jakieś sugestie maria-n
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2009-02-27, 08:38

Kolego ciekaw jestem z jaką prędkością leci destylat. Ewentualnie ile czasu zajmuje proces destylacji od zagrzania w kotle zacieru.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zbyszek1281, łącznie zmieniany 1 raz.

Paluch
101%
101%
Posty: 722
Rejestracja: 2006-06-10, 21:54
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Paluch » 2009-02-27, 08:52

@maria-n

Jeśli chodzi o punkt pomiarowy temperatury to wydaje mi się, że powinna wykazać to empiria.
Proponuję wykonać sondę z końcówką pomiarową którą będziesz mógł przemieszczać wewnątrz kolumny. Podczas jej prawidłowej pracy znajdziesz miejsce z "katalogową" temperaturą wrzenia C2H5OH i to będzie najwłaściwsze usytuowanie.
Ja zrobiłbym to z kawałka sztywnego drutu typu szprycha wsuwanym z góry kolumny osiowo.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Paluch, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości