ARC

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
redirys
70%
70%
Posty: 332
Rejestracja: 2007-09-17, 20:11
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: redirys » 2011-01-20, 14:11

Można wspawać mufkę, a w nią następnie wkręcić sondę czujnika.
Jaroslaw pisze: Czujnik powinien być umieszczony powyżej, musi być na takiej wysokości gdzie temperatura jest już stabilna i nie podlega ciągłym wachaniom,
Ja mam jeden z czujników około 40 cm od dołu (w wypełnieniu) i zapewniam Cię, że po prawidłowym ustabilizowaniu kolumny i odpowiednim ustawieniu refluksu, nie występują nadzwyczajne wahania temperatury, co najwyżej o jedną działkę. Dzięki tak umiejscowionemu czujnikowi, mam pewność, że kolumna pracuję z pełną rozdzielczością. Zmniejszając drastycznie refluks mogę zaobserwować, wzrost temperatury na poszczególnych wysokościach pomimo stałej temperatury na głowicy, a co za tym idzie zmniejszenie ilości półek. Dlatego przy 120cm wypełnienia sprężynkami pryzmatycznymi, kolumna może pracować z powiedzmy z 30-stoma półkami jak i z 10-oma, a zależy to wszystko od refluksu jaki ustawimy. W jednym jak i w drugim przypadku temperatura na głowicy będzie taka sama (przy rozdzielczości 0,1C). Rozwiązaniem jest termometr o rozdzielczości większej niż 0,1C ciężko zdobyć, lub obniżenie punktu pomiaru temperatury. Ja również jestem zdania, że punkt pomiaru temperatury powinien znajdować się w okolicach 8-półki.
Niestety nie jest tak prosto wyznaczyć wysokość półki (patrz eksperymenty @Akasa i @Inżyniera) więc ja zamontowałem 4 punkty pomiaru w wypełnieniu i jeden w głowicy.
Okazało się, że najbardziej pomocny dla mnie jest ten najniższy, w wypełnieniu, i tu staram się uzyskać stałą temperaturę.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" ... Stanisław Lem

krisbak
50%
50%
Posty: 125
Rejestracja: 2008-07-31, 14:02
Lokalizacja: góry nasze góry :)

Post autor: krisbak » 2011-01-21, 01:20

redirys pisze:...Dlatego przy 120cm wypełnienia sprężynkami pryzmatycznymi, kolumna może pracować z powiedzmy z 30-stoma półkami jak i z 10-oma, a zależy to wszystko od refluksu jaki ustawimy...
... więc ja zamontowałem 4 punkty pomiaru w wypełnieniu i jeden w głowicy.
Okazało się, że najbardziej pomocny dla mnie jest ten najniższy, w wypełnieniu, i tu staram się uzyskać stałą temperaturę.
I to jest podsumowanie które powinno skończyć dyskusję na temat gdzie powinien znajdować się drugi termometr. :brawo

Mam trzy dodatkowe punkty pomiaru, ale i tak korzystam z tego najniższego + oczywiście z tego w głowicy.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-01-21, 11:00

Ja mam również w sumie, z tym na głowicy 4szt . Czyli w kolumnie 3 szt. i w głowicy 1. Też korzystam w trakcie prowadzenia procesu, (robi to jednak przeważnie E-ARC) głównie z tego jednego , czyli najniższego na kolumnie i tego na wyjściu VM jako dającego kontrolę i wgląd w tempraturę wychodzących par. Te dwa dodatkowe w kolumnie dają mi wyłącznie obraz tego co dzieje się, i jak rozkładają się temperatury w kolumnie w trakcie procesu. Fotki podrzucę po niedzieli, bo chwilowo mam problemy z komputerem. Pozdrawiam Jarosław
sverige2

furman

Post autor: furman » 2011-05-26, 09:21

Spiryt pisze:Znalazłem elektrozawór z kwasówki za całkiem przyzwoite pieniądze. http://www.armak-sklep.pl/index.php?pro ... prod_id=81
ZAWÓR ZAPOROWY ELEKTROMAGNETYCZNY BEZPOŚREDNIEGO DZIAŁANIA 2WB DN 08 (G ¼")
Jest tylko jedno ale :

"zawory musz by montowane na instalacjach poziomych – cewk do góry"

I tak w mojej kolumnie nie będzie miał zastosowania, ja muszę mieć montowany pionowo.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-26, 09:26

Zawory te są od dawna używane przez wielu kolegów forumowiczów. Są bardzo dobre i w niskiej stosunkowo do swej jakości cenie.
Spełniają doskonale swoje zadanie w systemie E-ARC. i nie muszą wcale być montowane poziomo.
Pracują fantastycznie w pozycji pionowej, zamontowane do chłodnicy Liebiga.
Pozdrawiam Jarosław
sverige2

furman

Post autor: furman » 2011-05-26, 09:35

A jest jakaś inna alternatywa? I jakie regulatory można do tego zastosować? Pomożecie? :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez furman, łącznie zmieniany 1 raz.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-05-26, 09:59

elofura pisze:A jest jakaś inna alternatywa ? I jakie regulatory można do tego zastosować? Pomożecie ? :)
Jeden z najbardziej prostych termo regulatorów, nie dający możliwości popełniania omyłek, co się często zdarza przy bardziej zaawansowanych regulatorach z większą ilością funkcji.
http://zuh_tomar.w.interia.pl/regtemp.html
Posiada tylko jedną funkcję otwórz-zamknij plus histereza
Tylko to jest potrzebne do zastosowania E-ARC

Nawet dziecko ( powyżej 18 lat ) sobie z nim poradzi, to termoregulator z f-my TOMAR
model RT 200 . Producent dokonał w nim zmiany i działa on obecnie w przedziale do 100 stopni C.

Spisuje się u kolegów, którzy pracują na nim i na pokazanym wyżej elektrozaworze, wzorcowo.

Pozdrawiam Jarosław
sverige2

pulse86

LM/VM-E-ARC

Post autor: pulse86 » 2011-06-05, 09:00

Jeśli ma ktoś dostęp do forum alkohole-domowe to proszę sobie oglądnąć post http://alkohole-domowe.com/forum/walkma ... t3983.html tam dokładnie widać sprzęt ARC
Pozdrawiam

Brzydal
101%
101%
Posty: 363
Rejestracja: 2010-04-03, 04:26
Lokalizacja: 52°3'2N, 20°26'47E

Post autor: Brzydal » 2011-06-05, 09:41

Od razu widać, że konstruktor czyta i nasze forum :lol: Szkoda tylko, że się nie odważył i nie umiejscowił zaworu ARC przed chłodnicą VM.
Nie pisze też nic o przedgonach, a ich odbiór jest bardzo ważny przy jakości sklepowej.
Ostatnio zmieniony 2016-11-25, 23:40 przez Brzydal, łącznie zmieniany 1 raz.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-06-08, 08:00

@Brzydal nie przeczytał tematu dokładnie i do końca.

"Od razu widać, że konstruktor czyta i nasze forum"

http://alkohole-domowe.com/forum/walkma ... t3983.html
sverige2

Brzydal
101%
101%
Posty: 363
Rejestracja: 2010-04-03, 04:26
Lokalizacja: 52°3'2N, 20°26'47E

Post autor: Brzydal » 2011-06-08, 10:51

Kol Jarosław nie bierzesz pod uwagę, że na tym forum dyskutujemy bardziej merytorycznie, a cukrzenie z byle powodu nie jest w męskiej mentalności, chyba, że mamy do czynienia z towarzystwem wzajemnej adoracji. Może gdybyś czytał, ze zrozumiem to zwrócił byś uwagę że kiedy pisałem swój post tam temat był jeszcze w powijakach i nie znałem tak ważnych faktów.
informuje iż jest to projekt Pana Jarosława, a ja jestem głównym wykonawcą.
Pytanie o to co się dzieje z chłodnicą Liebiga w trakcie zamknięcia
elektrozaworu, jest pytaniem czysto technicznym i nie ma nic wspólnego
poruszanym tutaj tematem,
To wiele wyjaśnia nie podejmuje dyskusji, bo na ten temat techniczny było już wystarczająco powiedziane na tym forum.

Adam
30%
30%
Posty: 33
Rejestracja: 2006-02-19, 13:49

Post autor: Adam » 2011-06-09, 00:31

Witaj Jarosław.
Jestem od początku istnienia tego forum jego uczestnikiem. Przez dłuższy czas nie było mnie tu. Spowodowane było chorobą. Teraz zaczynam odrabiać zaległości, a są wielkie.
Mam do ciebie pytanie, w jakiej odległości należy dzielić kolumnę, między pierścieniami. Moja kolumna ma być wysoka 180cm. Fi wewn. ca59mm i przed skraplaczem będzie wziernik pokazujący zalewanie kolumny.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adam, łącznie zmieniany 1 raz.

wstrax1
40%
40%
Posty: 80
Rejestracja: 2010-10-28, 22:36

Post autor: wstrax1 » 2011-11-08, 08:32

Chciałbym spróbować zautomatyzować pracę kolumny tak, żeby odebrała sama przedgon, czysty spirytus i pogon. Wykonanie może być drogie ale większość rzeczy mam. Więc będzie mnie to kosztowało tylko trochę czasu, żeby porobić testy.
Kolumna 60.3 wysokość 170 cm wypełnienie sprężynki ko w tym 30 cm miedz. Do odbioru podłączone rozgałęzienie na 3 lub 4 elektrozawory, które będą pracowały zależnie od ustawień na sterowniku i rozdzielały spirytus do osobnych naczyń. Jestem w trakcie budowy kolumny i muszę przeprowadzić najpierw kilka próbnych destylacji, żeby wiedzieć jakie temperatury i czasy wprowadzić do sterownika. Wszystkie temperatury, które podałem są przykładowe.

1. Podgrzanie kega. Włączamy przycisk START - 4000W Elektrozawory zamknięte.

2. Zalewanie kolumny. Temperatura na głowicy powiedzmy 78,0 sterownik zmniejsza moc do np. 2350 W i załącza się przekaźnik czasowy nr 1 ustawiony przykładowo na 40 min (regulacja od 0 – 60 min). Po zalaniu kolumny po upływie 40 min otwiera się elektrozawór nr1. Sygnał dźwiękowy i optyczny informuje nas o zalaniu kolumny. Kolumna jest zalana więc ustawiamy temp. przy jakiej sterownik ma zamykać i otwierać elektrozawory 2 i 2a.

3.Odbiór przedgonów. Wraz z otwarciem elektrozaworu nr 1 załącza się przekaźnik czasowy nr 2 ustawiony przykładowo na 30 min ( regulacja od 0 – 60 min) . Wyjście z elektrozaworu nr 1 ustawione na np. 7 – 10 ml po przez zawór iglicowy albo odpowiednio dobraną cienką rurką np. jakaś igła. Spływ wężykiem do naczynia nr 1 ( przedgon). W ten sposób 10 ml x 30 min odbierzemy 300ml PRZEDGONU.

4. Frakcja właściwa. Po 30 min sygnał dźwiękowy i optyczny informuje nas o odebraniu przedgonów. Elektrozawór nr1 zamyka się a otwiera elektrozawór nr 2 odbieramy spirytusik. Temperatura mierzona na 40 cm wypełnienia i ustawiona na sterowniku np. 78,3 histereza 0,1 s. Elektrozawór nr 2 zamyka i otwiera się w zależności od temperatury. Odbiór ustawiony na np. 30 ml do osobnego naczynia.

4a. Opcja dodatkowa( nie wiem na ile sprawnie poradzi sobie arc dlatego można zastosować dodatkowy elektrozawór, który zmniejszy odbiór do 20 ml) Po wzroście temp w kegu na np. 97- 98 stopni sterownik zamyka elektrozawór nr 2 otwiera elektrozawór nr 2a z odbiorem ustawionym na np. 20 ml Elektrozawór 2a zamyka i otwiera się zależnie od temp, na 40 cm wypełnienia np. 78.3 histereza 0,1 s.

5.Pogon. Temperatura w kegu wzrasta na np. 99 stopni. Sterownik zamyka elektrozawór nr 2 lub 2a a otwiera elektrozawór nr 3 . Odbiór pogonu do osobnego naczynia.

6. Po odebraniu pogonu temperatura w kegu podniesie się i wyłączy grzałki. Sygnał dźwiękowy i optyczny poinformuje nas o zakończonym procesie.

Podczas całego procesu musimy tylko na początku ustawić jak długo chcemy zalewać kolumnę, ile odebrać przedgonów , ustawić temp po stabilizacji .

Co wy na to, będzie działać?
Sterowanie to nie problem tylko czy pomysł dobry. Można jeszcze zastosować automatyczne odcięcie wody.

wstrax1
40%
40%
Posty: 80
Rejestracja: 2010-10-28, 22:36

Post autor: wstrax1 » 2011-11-08, 13:59

Ale że co, chyba się uda. Sterowanie to pikuś ale może coś zmienić albo dodać. Jak ma być automat to na maxa.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez wstrax1, łącznie zmieniany 1 raz.

furman

Post autor: furman » 2011-11-08, 14:02

To jak na maxa to jeszcze elektrozawór na wodzie do chłodnicy.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości