Pomiar temperatur i ciśnienia w kolumnie.

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
koalak
50%
50%
Posty: 185
Rejestracja: 2012-01-31, 12:12

Pomiar temperatur i ciśnienia w kolumnie.

Post autor: koalak » 2013-03-19, 10:37

Pewnie było... ale od przybytku głowa nie boli w końcu jest to chyba forum do dyskutowania i dzielenia się doświadczeniami.
Przeprowadziłem niedawno test w celu potwierdzenia moich wcześniejszych przypuszczeń i włożyłem do sprzętu 8 termometrów
1 w kegu w cieczy
2 w kegu w parze
3 na samym dole kolumny (2cm od dołu)
4 na ok 11-tej półce teoretycznej
5 25 cm. nad nim
6 w połowie kolumny
7 na 2/3 kolumny
8 w głowicy (ale go wyłączyłem, bo jest niepotrzebny.)

Start procesu.....
- Temperatura 1, 2 i 3 powoli rośnie.
- Po dłuższym czasie zaczynają rosnąć i te w kolumnie.
- Dochodzi para do głowicy, termometr nr. 3 pokazuje ok 88 st. podobnie jak termometr 1- 2
- Łapię pierwsza setkę, zakręcam odbiór.
- W czasie stabilizacji kolumny temperatury zaczynają układać się od góry do dołu w tzw. temperaturę dnia, lub jak ktoś woli temperaturę stabilizacji.
- Po ok 20-25 min. to samo dzieje się z termometrem nr. 3 z tm, że tu temperatura kształtuje się w granicach 82st. czekam jeszcze kilka min. i na nim też staje w miejscu.
- Ten moment oznacza dla mnie koniec stabilizacji kolumny bo kolumna już się poukładała całkowicie od góry do samego dołu.
- Potrzymałem jeszcze 15 min. i nadal to samo wszystkie termometry stoją.
- Odebrałem kropelkowo przedgony (ok 300gr) potem dodaję mocy grzałkom i odkręcam zaworek iglicowy.
- Zaczyna się odbiór, termometry stoją w miejscu oprócz 1,2 i 3, te wiadomo idą w górę z chwilą ubywania z kega dobroci.
- Termometry 1 i 2 startują od temperatury ok. 88 (Piszę ok. bo jak wiadomo to zależy jeszcze od mocy nastawu) a termometr nr. 3 startuje od temperatury ok. 82 st.
Już tłumaczę dlaczego...
Dlatego, że refluks go lekko wychodził, ale po tak długim czasie flegma wraca już o stałej temperaturze i moim zdaniem można to uznać za koniec stabilizacji.
Jak wszystkim wiadomo temperatura w kegu służy do porównywania mocy nastawu i pokazuje, ile zostało do końca procesu, dlatego moim zdaniem wartość wskazań można brać na różne sposoby.
Po staremu (w kegu), lub po mojemu (na samym dole kolumny)
Przy mierzeniu 3-ką jak chcemy mieć dokładnie te same wskazanie co termometr w kegu (orientacyjna moc nastawu) to trzeba zapisać sobie temperaturę na nim zanim refluks dopłynął na dół. Ale równie dobrze można przyjąć sobie za punt wyjścia inne wskazanie (ja tak robię) dla mnie wskazaniem początkowym jest temperatura na 3-jce.
no to lecimy dalej....
- robię próbę.... dodaję mocy grzałkom i celowo zwiększam maksymalny odbiór. (zasuwa ok 4 L. na godz) rura 63,5 wys. 160 cm. wypełnienie sprężynki z Wołomina. keg 50 l.
i co się dzieje.....
- temperatura w kolumnie przez pierwsze ok. pół godz. stoi w miejscu (uleciało 2 l. o mocy spirytusu)
- po tym czasie termometr na 11-stej półce zaczyna się odzywać a reszta stoi, wiec przykręcam deczko odbiór (nad nim jeszcze jest wystarczająca długość kolumny, więc nie stabilizuję ponownie) po ok 5min. temperatura sama wraca do swojej poprzedniej wartości.
- już nie szaleję z odbiorem, leci sobie normalnie, temperatury w kolumnie stoją, wraz z ubywaniem zawartości kega zmniejszam tempo odbioru i moc grzałek.
- zbliżamy się do końca i.........
Termometry 1, 2 i 3 już pokazują solidarnie a temperatura wynosi ok 97-98 st.
4-rka zaczyna lekko dygać ale widzę, że w kegu już pusto więc nie ma co już zmniejszać, pozwalam aby temperatury sobie rosły. i "dobroci" łapię w oddzielne naczynko
5- tka zaczyna dygać leci jeszcze dobre mimo tego, że kolumna nie pracuje już cała (hmmm.... ja bym to dodał jeszcze do serca.)
6- tka rośnie......ale tu już słabiutko, moc jeszcze spirytusu, lecz zapach już podejrzany.
7-tka jak rośnie to już jest punkt krytyczny (capie już mocno) należy kończyć odbiór, ale zmieniam naczynka i biorę nadal
włączam 8-kę a tam jeszcze temperatura stoi mimo tego, że lecą już od dawna przegony.

wnioski:
- termometr na 11 półce bezcenny
- termometr w kegu, lub na dole kolumny potrzebny
- termometr na 2/3 kolumny by się przydał, ale można się bez niego obyć
kolejne wniosek....
- termometr na samym dole kolumny (ten 2cm od dołu) pozwala mi oszczędzić czas i energię na moim zdaniem niepotrzebne przedłużanie czasu stabilizacji i zalewania.

Bardzo proszę o wyrozumiałość szczególnie Szanowną Śmietankę tego forum. (celowo z dużych liter, bo nie piszę tego z pogardą)
Jak coś nie rozumiecie z tego co pisałem to pytajcie a ja wyjaśnię. Nie umiem pisać tak fachowym językiem jak Wy, ale to nie oznacza, że nie mam pojęcia o rektyfikacji.
Nie neguję starych przyzwyczajeń. Do tej pory robiłem tak jak większość i też miałem "absolut" ale wiadomo, dopiero za drugim razem.
Staram się tylko usprawnić proces, proszę o kulturalną polemikę taką na argumenty i wzajemnym szanowaniem się a nie na zasadzie nie, bo nie.
Ostatnio zmieniony 2014-02-11, 08:35 przez koalak, łącznie zmieniany 4 razy.
To pisałem ja, gamoń od balustrad co się na niczym nie zna.

Pozdrawiam. Paweł.

wek
101%
101%
Posty: 243
Rejestracja: 2008-01-08, 14:41
Lokalizacja: z Za

Post autor: wek » 2013-03-19, 11:02

Piszesz tak "Termometry 1, 2 i 3 już pokazują solidarnie a temperatura wynosi ok 87-88 st" . Czy czasem nie za wcześnie kończysz.

Awatar użytkownika
drgranatt
100%
100%
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-07-13, 11:13
Lokalizacja: 3-city

Post autor: drgranatt » 2013-03-19, 11:07

Na początek nie rozumiem jednej rzeczy.
Piszesz, że
- Odebrałem kropelkowo przedgony (ok 300gr) potem dodaję mocy grzałkom i odkręcam zaworek iglicowy.
Czy możesz wyjaśnić dlaczego dodajesz mocy :?: Jak już ustabilizowałeś temperaturę dnia na określonej mocy grzania to po co ją zwiększasz i co dzieje się :?: O ile ją zwiększasz w watach lub procentowo:?:
Nie piszesz też nic na temat wskazań termometrów 5, 6 i 7 w porównaniu z termometrem 4.
Określenie "zaczyna dygać" nie jest zbyt miarodajnym.

koalak
50%
50%
Posty: 185
Rejestracja: 2012-01-31, 12:12

Post autor: koalak » 2013-03-19, 11:10

Wek. To zależy od upodobań. Można kończyć, lub odbierać do oddzielnego naczynka.
Temperatura na dole zależy także od jakości termometru (te tanie przeważnie zaniżają)
Kończę tak, bo teraz dla mnie "absolut" jest do momentu jak temperatura na 11-stej półce stoi w miejscu. Po jej przekroczeniu przez jakiś czas też leci jeszcze dobre, ale to już nie to.
Można ewentualnie to użyć do następnego razu ale nie wiem czy jest sens bo te same substancje potem i tak trzeba odebrać oddzielnie.

[ Dodano: 2013-03-19, 11:18 ]
VM_LM_CM pisze:Na początek nie rozumiem jednej rzeczy.
Piszesz, że
- Odebrałem kropelkowo przedgony (ok 300gr) potem dodaję mocy grzałkom i odkręcam zaworek iglicowy.
Czy możesz wyjaśnić dlaczego dodajesz mocy :?: Jak już ustabilizowałeś temperaturę dnia na określonej mocy grzania to po co ją zwiększasz i co dzieje się :?: O ile ją zwiększasz w watach lub procentowo:?:
Nie piszesz też nic na temat wskazań termometrów 5, 6 i 7 w porównaniu z termometrem 4.
Określenie "zaczyna dygać" nie jest zbyt miarodajnym.
Dodanie mocy (dałem 3,500W.) także było eksperymentem. Pomyślałem sobie, że jak zwiększę odbiór to nie zaleje mi kolumny, a jak temperatura na 11-stej półce będzie stała w miejscu to nic nie spartaczę. Dzięki temu można wyżyłować tempo odbioru na maksa.
Wskazania 5,6 i 7 stały w miejscu, bo nie dopuściłem aby wyższa temperatura do nich doszła ( w porę zmniejszyłem odbiór)
Ostatnio zmieniony 2013-03-19, 11:20 przez koalak, łącznie zmieniany 1 raz.
To pisałem ja, gamoń od balustrad co się na niczym nie zna.

Pozdrawiam. Paweł.

wek
101%
101%
Posty: 243
Rejestracja: 2008-01-08, 14:41
Lokalizacja: z Za

Post autor: wek » 2013-03-19, 11:19

A jak ma się to :
Start procesu.....
- Temperatura 1, 2 i 3 powoli rośnie.
- Po dłuższym czasie zaczynają rosnąć i te w kolumnie.
- Dochodzi para do głowicy, termometr nr. 3 pokazuje ok 88 st. podobnie jak termometr 1- 2
- Łapię pierwsza setkę, zakręcam odbiór.
do odpowiedzi powyżej?

koalak
50%
50%
Posty: 185
Rejestracja: 2012-01-31, 12:12

Post autor: koalak » 2013-03-19, 11:24

Wek. Tak jest na początku procesu. Tobie odpowiadałem jak jest na koniec.
To pisałem ja, gamoń od balustrad co się na niczym nie zna.

Pozdrawiam. Paweł.

Awatar użytkownika
panta_rei
60%
60%
Posty: 203
Rejestracja: 2012-10-21, 16:11
Lokalizacja: Braniewo

Post autor: panta_rei » 2013-03-19, 11:24

Kolego, Ty na prawdę musisz te wszystkie bzdury pisać? Dam Ci szansę na rehabilitację ;-)
- Termometry 1 i 2 startują od temperatury ok. 88 (Piszę ok. bo jak wiadomo to zależy jeszcze od mocy nastawu) a termometr nr. 3 startuje od temperatury ok. 82 st.
Już tłumaczę dlaczego...
Dlatego, że refluks go lekko wychodził, ale po tak długim czasie flegma wraca już o stałej temperaturze i moim zdaniem można to uznać za koniec stabilizacji.
Z całą pewnością powyższe wynika z pomyłki a nie braku wiedzy, popraw proszę powyższy cytat wskazując gdzie się pomyliłeś.
Pozdrawiam, Sławomir

Awatar użytkownika
drgranatt
100%
100%
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-07-13, 11:13
Lokalizacja: 3-city

Post autor: drgranatt » 2013-03-19, 11:25

Wszyscy chyba zgodzą się z tym, że jak ustabilizujemy kolumnę to zwiększenie mocy musi zdestabilizować jej pracę i już nie będzie prawidłowego procesu rektyfikacji.

koalak
50%
50%
Posty: 185
Rejestracja: 2012-01-31, 12:12

Post autor: koalak » 2013-03-19, 11:29

Sławek. Weź mnie dokładniej naprowadź, bo nie kumam za bardzo.
Jak będę wiedział o co Ci chodzi to wyjaśnię, lub puknę się w łepetynę.

[ Dodano: 2013-03-19, 11:30 ]
VM_LM_CM pisze:Wszyscy chyba zgodzą się z tym, że jak ustabilizujemy kolumnę to zwiększenie mocy musi zdestabilizować jej pracę i już nie będzie prawidłowego procesu rektyfikacji.
Nie wiem, ale mój test tego nie potwierdza.
Temperatury stały a jakość i moc wyszła ta sama co zawsze.
Może to dlatego, że zwiększony ubytek etanolu uzupełnisz mocą grzałek.
To pisałem ja, gamoń od balustrad co się na niczym nie zna.

Pozdrawiam. Paweł.

furman

Post autor: furman » 2013-03-19, 12:35

Interesuje mnie jaka różnica temperatur wystąpiła pomiędzy term. nr 1 i nr 2 po przekroczeniu 97 °C na termometrze. nr 1

koalak
50%
50%
Posty: 185
Rejestracja: 2012-01-31, 12:12

Post autor: koalak » 2013-03-19, 12:39

Furman. Różnica temperatur pomiędzy nr. 1 i nr. 2 po przekroczeniu 97 °C ok. kształtowała się w granicach 0.5 st.
To pisałem ja, gamoń od balustrad co się na niczym nie zna.

Pozdrawiam. Paweł.

destart

Post autor: destart » 2013-03-19, 12:43

koalak, a możesz wrzucić zdjęcie tej całej kolumny - tak, by było widać wszystkie porty termometrów? Jeśli tak, to bardzo bym prosił :roll:

koalak
50%
50%
Posty: 185
Rejestracja: 2012-01-31, 12:12

Post autor: koalak » 2013-03-19, 12:59

Proszę bardzo, na szczęście syn jedną cyknął.
Załączniki
Zdjęcie0956.jpg
To pisałem ja, gamoń od balustrad co się na niczym nie zna.

Pozdrawiam. Paweł.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2013-03-19, 13:40

Komplementy... :brawo
Szkoda, że nie masz lepszej jakości termometrów. Doceniłbyś zalety dokładnie mierzonej temperatury.

koalak
50%
50%
Posty: 185
Rejestracja: 2012-01-31, 12:12

Post autor: koalak » 2013-03-19, 14:17

Dzięki Leszek. Lepsze termometry rzeczywiście by się przydały, ale z grubsza i na tych się dało prowadzić proces. :)

Panta_rei. Powiedz mi najpierw gdzie Twoim zdaniem popełniłem błąd w moim głównym poście.
Systemu łomżyńskiego nie użyłem do tego testu, bo jak bym tu z nim wyskoczył to byście mnie zjedli. Zapewniam Cię, że system działa, różni się tylko tym, że tam podział destylatu odbywa się grawitacyjnie a tu zaworkiem. Jak by Administrator nie zamknął tamtego tematu i dyskusja potoczyłaby się merytorycznie to na pewno bym SŁ wybronił.
No ale proszę mi tu nie zbaczać z tematu, rozmawiamy o czymś innym. :)
To pisałem ja, gamoń od balustrad co się na niczym nie zna.

Pozdrawiam. Paweł.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości