Kolumna z refluxem wew.

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
bielok
101%
101%
Posty: 607
Rejestracja: 2006-06-30, 09:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kolumna z refluxem wew.

Post autor: bielok » 2006-11-24, 18:07

hejka :)

mógłby mi ktoś w punktach wyjaśnić jak odpalic destylacje na takiej kolumnie?
dać linka albo cos ... bo nie radze sobie ze swoja maszyną :(


pozdrawiam
nieco zdesperowany ....
ale i pelen nadzieji :)

smoczysko - bieloczysko
kreatura wredna całkiem bezpośrednia
kawał chama zarazem
co prześwit w drzwiach zajmuje swym zadem ...

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2006-11-24, 19:03

witaj
podrzuć trochę szczegółów, bo z opisu, to pojawia się trochę za dużo możliwości. :wink:
pozdrawiam - inżynier

Awatar użytkownika
darod
50%
50%
Posty: 119
Rejestracja: 2006-04-13, 20:05

Post autor: darod » 2006-11-24, 20:40

smoczysko - bieloczysko
kreatura wredna całkiem bezpośrednia
kawał chama zarazem
co prześwit w drzwiach zajmuje swym zadem ...
Poeta jaki cy cuś :?:
Lubie robić to co lubie...

Awatar użytkownika
BadBrains
40%
40%
Posty: 69
Rejestracja: 2006-10-22, 12:42
Lokalizacja: Biała Radziwiłłowska

Post autor: BadBrains » 2006-11-24, 21:36

Noo, wygląda że tak, i to na trzeźwo, bo aparatury nie odpalił jeszcze :)
12 maja 2013 II Rodzinny Piknik Biegowy Biała Biega. Szczegóły na www.bialabiega.pl

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2006-11-24, 22:23

Coś mi się zdaje, że on jednak odpalił.
Muszę zdobyć przepis :mrgreen:

Awatar użytkownika
bielok
101%
101%
Posty: 607
Rejestracja: 2006-06-30, 09:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: bielok » 2006-11-25, 06:33

hejka :)

kurde :) ja to sobie wyobrazałem tak:
1. grzeję zacier az do zagotowania
2. skręcam gaz o połowę
3. czekam az termometr na sczycie kolumny pokaze ok 79 st, bawiąc się pokrętłem od gazu stabilizuje temperature
4. mierze wydajność kolumny w ml/min
5. puszczam wode na zimne palce tak aby uzyskac 1/4 z punktu 4


powiedzcie czy to ma sens czy się to robi w jakiś inny sposób ??


pozdrawiam
bielok

P.S
na razie niec nie piszę o swoich problemach do czasu az nie zapewnie stalego przeplywu wody przez zimne palce ...

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2006-11-25, 19:46

bielok pisze: powiedzcie czy to ma sens czy się to robi w jakiś inny sposób ??
No teoretycznie, to masz rację, problemem może być wydajność zimnego palca, nawet przy maksymalnym puszczeniu wody, nie uzyskasz większego powrotu jak 1:1 :cry:
I dlatego lepszym rozwiązaniem, jest dorobienie refluxu zewn.
pozdrawiam - inżynier

Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1748
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Post autor: kowal » 2006-11-25, 23:19

Panowie.
Od kiku dni nurutuje mnie takie pytanie. Na jakiej długości wypełnienia następuje odparowanie całego powrotu? Tzn, jeśli mamy kolumnę 2m i zawracamy np 80ml na minutę, te 80ml destylatu spływa po wypełnieniu, wrze i oddaje ducha. Ale po jakimś czasie/dystansie opadania wszystek powrót powinien odparować (no prawie wszystek, bo skoro oddaje lotniejszy etanol, to część mniej lotna - woda - powinna opaść do bojlera).
Intryguje mnie właśnie, jaka wysokość jest potrzebna, żeby odparować cały etanol z powrotu. Bo jeśli odparowanie takiej ilości powrotu następuje np. na 120cm wypełnienia, to pozostałe 80cm nie bierze czynnego udziału w rektyfikacji. Zastanawiałem się, czy nie wartoby umieścić jednego zimnego palca na wysokości np. 80cm a "normalny" powrót na górze swoją drogą. Te długości są przykładowe. Nie wiem na jakiej długości następuje odparowanie powrotu.

Na tej samej zasadzie, jeśli mamy krótką kolumnę - np. 1m i ustawiamy taki sam powrót (np 80ml/min), to nie zdąży on odparować i jego częśc może skapnąć z powrotem do kega.
Co Panowie fachowcy na to? Jeśli mnie pamięć nie zawodzi, taki problem nie był jeszcze omawiany.
Za dwa tygodnie mam urlop i planuję poskładać wreszcie porządny sprzęt. Myślę o klasycznym "AAbratku" z jednym zaworem. Kolumna Φ60mm, 2m dzielona: 50cm + 150cm.
Pozdrawiam.
Kuję żelazo, póki gorące :-)

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-11-25, 23:58

Przyznam że nie znam odpowiedzi, ale jedno jest pewne nie jest to wartość stała - może mieć na nią wpływ np. temperatura zawracanej flegmy.
Podczas pracy na swoim aparacie nie dążę do maksymalnego schładzania flegmy ale ustalam jej temperaturę na takim poziomie aby nie dochodziło do ujścia par przez rurkę odpowietrznika,
w efekcie do odbieralnika spływa ciepły destylat (dlatego myślę o mini chłodniczce powietrznej na odbiorze - niekonieczne ale nie zawadzi 8) )

I jeszcze na koniec: jakość z kolumny 120 jest odczuwalnie gorsza od 175, nie wspominając o innym zapotrzebowaniu na wodę do chłodzenia
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-11-26, 10:17

Raczej na pewno pozostała część wypełnienia bierze udział w rektyfikacji, czego dowodem są między innymi, lepsze właściwości organoleptyczne destylatu z wyższej kolumny. Procent pozyskiwanego etanolu pozostaje w mieszaninie niezmienny, co wskazywałoby na to, że zmniejsza się jednak ilość pozostałych niepożądanych składników. Dołączę tu wykres ze strony AAbratka, przedstawiający jak frakcjonują się fuzle w zależności od ilości półek. Trochę zagadkowa jest tu dla mnie krzywa etanolu, ale zakładając, że 95% uzyskujemy w okolicach 13-14 pólki, to spójrzcie ile jeszcze dzieje się w kolumnie dalej (oczywiście o ile mamy do dyspozycji te kolejne półki).
Załączniki
wykresstezen.jpg
Ostatnio zmieniony 2006-11-26, 19:23 przez Citizen Kane, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2006-11-26, 12:09

Jeżeli będziemy rozpatrywać temat z energetycznego punktu widzenia, to powrót jest niczym innym jak elementem zmniejszającym użyteczną moc grzewczą. Działa liniowo na całej długości kolumny obniżając temperatury wrzenia mieszanin na każdej wysokości poprzez wzbogacanie ich o etanol.
Przeczytajcie posty odnośnie wpływu wysokości powrotu na ilość półek teoretycznych w temacie"proszę o wykrycie ewentualnych błędów w konstrukcji"
pozdrawiam - inżynier

Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1748
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Post autor: kowal » 2006-11-26, 12:16

Nie wiem jak to jest ale nie mogę otworzyć/ściągnąć tego wykresu (nie pokazuje mi się na nim "łapka", jak najeżdżam na nazwę).

Pozostała część wypełnienia z pewnością bierze udział w rektyfikacji ale wydaje mi się, że nie w pełni. Możliwe, że zjawisko odparowania flegmy na danej wysokości wypełnienia, jest przyczyną sugestii nieprzekraczania (dla wysokości) dwudziestokrotności średnicy kolumny. Im większa średnica, tym większa wydajność, ergo większy powrót, ergo dłuższy odcinek jgo odparowywania na wypełnieniu. Stąd moje przypuszcznia, że przy średnicy 60mm fegma odparowuje +- na odcinku 120cm (to tylko domysły!). Koledzy piszecie, że różnica między destylatem z kolumny 120cm a 175cm jest ogromna. Oczywiście Wam wierzę ale kusi mnie, żeby sprawdzić doświadczalnie czy będzie różnica, jeśli na wysokości 60cm 2m kolumny dorzucę jeden zimny palec. Poeksperymentuję wówczas z ustawieniem refluksu na górze. Wydaje się, że wówczas można by go zmniejszyć odrobinę, tak, żeby całkowity wyniósł 80%. Palec zapewni bardziej równomierne zasilenie flegmą wypełnienia. Przy tak długiej kolumnie jednorazowe zasilenie od góry, zdaje mi się, nie "dopcha się" do dolnych części wypełnienia. Palec na dole powinien to nadrobić.
Dla niektórych to może szukanie dziury w całym :P ale nie daje mi to spokoju.
Kuję żelazo, póki gorące :-)

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2006-11-26, 12:24

kowal pisze:Oczywiście Wam wierzę ale kusi mnie, żeby sprawdzić doświadczalnie czy będzie różnica, jeśli na wysokości 60cm 2m kolumny dorzucę jeden zimny palec.
W/g mnie, efekt będzie dokładnie taki sam, bo bilans energetyczny się nie zmieni.
zauważ, że każde działanie w regulacji refluxu jest niczym innym jak regulacją wysokości półki teoretycznej poprzez zmniejszenie energii grzania.
pozdrawiam - inżynier

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-11-26, 19:25

Dodałem załącznik jeszcze raz, gdyby dalej były problemy, wykres jest na dole strony AAbratka

bnp

Post autor: bnp » 2006-11-27, 23:46

Do kowal

Bardzo dobre pytanie.

Długość wypełnienia potrzebnego do wyczerpania powracającej flegmy jest zależna od temperatury pary a tym samym od ich składu. Na początku destylacji temperatura par jest niższa(na dole kolumny) a więc słabsze odparowanie % z flegmy ,stopniowo temperatura ta wzrasta i coraz szybciej następuje wyczerpanie flegmy.
Przy pracy na zmywakach flegma nie zawiera już % przy długości wypełnienia ok. 30 cm tak więc uzyskuje przy tej długości 90% etanolu .
Właśnie jestem na etapie konstrukcji sprzętu z zimnymi palcami w połowie kolumny lub 2/3 jeszcze nie wiem do końca, oczywiście plus powrót na szczycie (jeżeli uzyskam po 50cm parę o składzie 80-90% to na kolejnych 50cm będzie zachodziła rektyfikacja tejże pary),


a i jeszcze jedno po co tracić energię i zawracać flegmę do bojlera, nie lepiej ją usunąć z układu, przecież zawracamy w ten sposób też fuzle które się zatężają.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości