Zwiększenie efektywności filtrowania węglem

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
YaNkEs_69

Post autor: YaNkEs_69 » 2008-02-27, 15:23

Przeczytałem cały wątek i dalej mam pewne pytania :( Przymierzam się do zakupu węgla i zrobienia sobie jakiejś kolumny filtracyjnej. Przeczytałem o przygotowaniu węgla do filtracji i nie rozumiem pewnych rzeczy, wstępne przygotowanie jest dla mnie jasne ale potem wynika że trzeba zalać kolumnę wodą, następnie alkoholem i potem znowu wodą i wtedy węgiel jest dopiero gotów?
Drugie pytanie dotyczy samego procesu wlewania alkoholu gdy kolumna jest wypełniona wodą. Po czymś takim domniemuję, że w odfiltrowanej cieczy będe miał wymieszany alkohol z wodą, czyli % znacznie spadnie. Domniemuję, że trzeba takie coś jeszcze raz przepuścić przez destylator?

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2008-02-27, 15:36

Domniemuję, że trzeba takie coś jeszcze raz przepuścić przez destylator?
Przeważnie filtrowanie wykonuje się miedzy jedenym a drugim destylowaniem.

bnp

Post autor: bnp » 2008-02-27, 16:43

W przygotowaniu węgla chodzi oto by wypłukać z niego nadmiar soli mineralnych oraz zaadsorbowane zanieczyszczenia. Zalewanie wodą bezpośrednio przed filtracją moim zdaniem jest stratą czasu i paru % . Wypraktykowałem sobie sposób z pominięciem tego procesu a mianowicie:

1 Dostaję paczkę od kolegi 98% :D
2 Surowy węgiel gotuję kilkanaście minut w wodzie. Czynność powtarzam 2-3 razy.
3 Przemywam węgiel na sitku paroma litrami wrzątku.
4 Suszę węgiel w piekarniku.
5 Wsypuję węgiel do tuby filtracyjnej a następnie wlewam destylat.
6 Odkręcam zawór na max i opukuję filtr dookoła by odpowietrzyć węgiel, filtrat zawracam go tuby. Gdy jestem pewien że nie ma już powietrza i cały węgiel jest zwilżony reguluję zawór i przystępuję do właściwej filtracji.
7 Po skończonej filtracji zostawiam węgiel zalany destylatem. Tym sposobem następnym razem mam już gotowy filtr.
8 Regenerację węgla przeprowadzam w ten sam sposób, z ta różnicą, że przed gotowaniem węgla płuczę do najpierw wrzątkiem.

Ps
Od pewnego czasu filtruję zimny destylat. Przed procesem umieszczam destylat w zamrażalniku na ok. 5-8 godzin. Moim zdaniem zdecydowanie wpływa to na jakość gorzałki.

Pozdrawiam bnp

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2008-02-27, 17:08

kitaferia pisze:Przeważnie filtrowanie wykonuje się miedzy jedenym a drugim destylowaniem
Pomiędzy to co innego - zazwyczaj gotową wódkę filtruje się aby nadać jej łagodności.
następnie wlewam destylat.
bnp, wlewasz spirytus?
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

bnp

Post autor: bnp » 2008-02-27, 17:32

No źle się wyraziłem, chodziło mi o rozcieńczony do 40-50% destylat.

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2008-02-27, 18:21

A czy ktoś z Kolegów nie zauważył takiego zjawiska, ze przy filtracji destylatu roźcieńczonego do 40% ubywa % - około 6-7%?

Awatar użytkownika
Misza
101%
101%
Posty: 156
Rejestracja: 2006-01-10, 18:10

Post autor: Misza » 2008-02-28, 06:36

bnp pisze:W przygotowaniu węgla chodzi oto by wypłukać z niego nadmiar soli mineralnych oraz zaadsorbowane zanieczyszczenia.
[...]
1 Dostaję paczkę od kolegi 98% :D
2 Surowy węgiel gotuję kilkanaście minut w wodzie. Czynność powtarzam 2-3 razy.
3 Przemywam węgiel na sitku paroma litrami wrzątku.
4 Suszę węgiel w piekarniku.
5 Wsypuję węgiel do tuby filtracyjnej a następnie wlewam destylat.
6 Odkręcam zawór na max i opukuję filtr dookoła by odpowietrzyć węgiel, filtrat zawracam go tuby . Gdy jestem pewien że nie ma już powietrza i cały węgiel jest zwilżony reguluję zawór i przystępuję do właściwej filtracji.
7 Po skończonej filtracji zostawiam węgiel zalany destylatem. Tym sposobem następnym razem mam już gotowy filtr.
8 Regenerację węgla przeprowadzam w ten sam sposób, z ta różnicą, że przed gotowaniem węgla płuczę do najpierw wrzątkiem.

Ps
Od pewnego czasu filtruję zimny destylat. Przed procesem umieszczam destylat w zamrażalniku na ok. 5-8 godzin. Moim zdaniem zdecydowanie wpływa to na jakość gorzałki.
A moim skromnym zdaniem węgiel gotuje się przede wszystkim po to aby go odpowietrzyć, żeby później filtracja przebiegała w całej masie granulek, a nie tylko powierzchniowo. I nie widzę za bardzo sensu wygotowanego węgla suszyć przed filtracją. Ja mokry, wygotowany węgiel wrzucam do kolumny, w której znajduje się tochę wody i napełniam tak by przez cały czas nad węglem utrzymywała się warstewka wody - tak wykonane złoże jest wolne od pęcherzyków powietrza. Później wlewam wódkę przeznaczoną do filtrowania. Powoli odpuszczam wodę znajdującą się w złożu i dopiero jak zaczyna kapać właściwy filtrat to podstawiam odbieralnik.

Obniżenie temperatury procesu wpływa korzystnie na proces adsorbcji - zgodnie z prawami fizyki :-)

Pozdrawiam

YaNkEs_69

Post autor: YaNkEs_69 » 2008-02-28, 08:22

AAbratek pisze:
kitaferia pisze:Przeważnie filtrowanie wykonuje się miedzy jedenym a drugim destylowaniem
pomiędzy to co innego - zazwyczaj gotową wódkę filtruje się aby nadać jej łagodności
No to teraz już nie wiem :( Jeśli gotową wódkę będe filtrował w kolumnie wypełnionej wcześniej wodą to utracę trochę %. Czy nie lepiej napełnić kolumnę zamiast wodą, naszym destylatem i po prostu ten pierwszy, którym była wypełniona kolumna dać jeszcze raz do filtrowania ?

bnp

Post autor: bnp » 2008-02-28, 08:41

"A moim skromnym zdaniem węgiel gotuje się przede wszystkim po to aby go odpowietrzyć"

Też prawda, ale lepszą zwilżalność ma etanol i to się dzieję w moim 6 punkcie.
Powiem szczerze, że nie spotkałem się w literaturze i w przemyśle aby w taki sposób przygotowywać złoże węgla.
Każdy robi jak mu się podoba. Stosowałem kilkukrotnie metodę z wodą jednak uważam, iż mój sposób jest lepszy,

(Oj nie doczytanie :oops: )

Pozdrawiam bnp


"No to teraz już nie wiem Jeśli gotową wódkę będe filtrował w kolumnie wypełnionej wcześniej wodą to utracę trochę %. Czy nie lepiej napełnić kolumnę zamiast wodą, naszym destylatem i po prostu ten pierwszy, którym była wypełniona kolumna dać jeszcze raz do filtrowania ?"

Kolego przecież wszystko wyjaśniłem w swoim poście, zastosuj tą metodę i po kłopocie.

YaNkEs_69

Post autor: YaNkEs_69 » 2008-02-28, 09:17

@bnp - twój sposób wydaje mi się najrozsądniejszy, ale wiesz jak to początkujący, mam wątpliwości i wolę się upewnić :)

kiraz
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-28, 19:10

Post autor: kiraz » 2008-02-28, 19:28

Witam.
Co myślicie o tym węglu do kolumny?

Węgle aktywne ziarniste produkowane są z węgla drzewnego w procesie aktywacji parą wodną.
Węgle aktywne ziarniste mające zdolność absorbowania substancji organicznych, znajdują zastosowanie do oczyszczania, odbarwiania, klarowania i dezodoryzacji cieczy.
Rodzaj analizy: Wymagania:
Uziarnienie, 4-8 mm
Powierzchnia właściwa, minimum 650 m2/g
Liczba jodowa, minimum 650 mg /g
Wilgoć, maksimum
w chwili pakowania 12 %
Zawartość popiołu, maksimum 8 %
pH >8
Ciężar nasypowy 260 g/l
Liczba metylenowa, min 7
Ostatnio zmieniony 2008-02-28, 20:47 przez kiraz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2008-02-28, 20:44

Powierzchnia właściwa, minimum 650 m2/g 650 m2/g
Trochę małe rozwinięcie powierzchni wagowo jak dla mnie. Inne rodzaje węgla mają sporo większą ok. 1000-1100 m2/g, a to ważny parametr.
Uziarnienie, 4-8 mm

Max wartość uziarnienia też mnie trochę niepokoi, ciekawe jak jest zawartość frakcji maksymalnej. Ciekawe jaki jest udział procentowy granulek 8 mm.

kiraz
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-28, 19:10

Post autor: kiraz » 2008-02-28, 20:53

A ten?

Węgiel aktywny Hydraffin CC 8x30 o granulacji 0,6 – 2,4 mm produkowany jest z łupin orzecha kokosowego metodą paro-gazową. Węgiel Hydraffin CC 8x30 przeznaczony jest do adsorpcji w fazie ciekłej. Produkt ten, ze względu na surowiec, z którego jest otrzymywany charakteryzuje się silnie rozwiniętą powierzchnią właściwą, bardzo wysoką wytrzymałością ziaren na ścieranie oraz niską zawartością popiołu.
Węgiel aktywny Hydraffin CC 8x30 stosować można do:
uzdatniania wody pitnej w wodociągach i przy produkcji napojów
oczyszczania wody w akwariach
oczyszczania wody przemysłowej
oczyszczania ścieków
oczyszczania i odbarwiania alkoholi
Rodzaj analizy: Wymagania:
Powierzchnia właściwa, minimum 1000 m2/g
Liczba jodowa, minimum 1000 mg /g
Zdolność dechloracji < 5 cm
Wilgoć, maksimum 5 %
Zawartość popiołu, maksimum 5 %
pH ~8
Twardość, minimum 98 %
Ciężar nasypowy 480 &plusmn; 30g/l
Uziarnienie 0,6 &#8211; 2,4 mm

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2008-02-28, 21:02

Uziarnienie 0,6 &#8211; 2,4 mm
Ponowie pytanie jaki udział posczególnych frakcji granulacji, z ciężaru nasypowego nie pamiętam jak to uśrednić. No i pytanie najważniejsze jaka cana za 1 kg?
A tak poza tym nie warto zastosować węgiel już sprawdzony przez wielu Kolegów od Super Zaopatrzeniowca 98% :D ?

kiraz
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-28, 19:10

Post autor: kiraz » 2008-02-28, 21:08

10,98 zł /kg

Nie ma nic napisane o frakcji granulacji

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości