Jak zrobić tanią, ale dobrą kolumnę (w systemie LM)

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2013-12-23, 09:56

Wg mnie, "Bokakob" to najbardziej skuteczne rozwiązanie głowicy. Ma jedną i to poważną wadę, jeśli rura ma być wypełniona "zmywakami". Kolumna staje się wysoką, co przy typowych wysokościach pomieszczeń skraca aparaty. Przy sprężynkach, jest wówczas na "styk". Wcale nie jest też trudna, powiem więcej, jest nawet łatwiejsza, w wykonaniu!

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2013-12-23, 11:55

A właśnie, że trudniejsza. Trzeba położyć około 40 cm spawu, to pierwsze, a po drugie, ten spaw trudno wytrawić przez wzgląd na trudny dostęp od dołu.

Ale po pierwsze i podstawowe, to nie jest temat o Bokakobie, więc proszę nie śmiecić. Znów zrobi się tasiemiec o dupie Maryny, a chciałbym by wypowiedziały się osoby, które zrobiły tą kolumnę i napisały opinię o niej.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Spirit, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2013-12-23, 12:37

@Spirit
A, co Ty taki nerwowy się zrobiłeś? Spokojnie, idą Święta. Bokakob, to chyba nazwa głowicy? A głowica, tego typu, może być z kolei, częścią "Taniej kolumny" - nieprawda? No to chyba, poruszam sie w temacie? Dalej; w temacie jest też zawarte pytanie" jak zrobić"? Jeżeli tak, to domyślamy się że zainteresowani, potrafią "coś tam zrobić". Jeżeli ponownie tak, to czy "kładą" 20 czy 40 cm spawu to chyba" rybka". Wytrawiałem spawy w swoim "bokakobie" bez trudu - nie Ściemniaj. W rurze φ 80 mm, to jest taki dostęp, że ho, ho! No i na koniec nijak nie mogę wyczaić, że o jakiej dupie piszemy? Jakiej Maryny - nie obrażając Maryn wszelkiej maści!!!!
No właśnie jestem jednym z wykonawców, to mogę się "wypisywać" w temacie, czy też nie.
PS
Pozdrowienia na Święta! To rzeczywiście nie w temacie, ale chyba Wybaczysz?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

wajzer

Post autor: wajzer » 2013-12-23, 12:49

A wystarczy pod chłodnicą pierścień centrujący :idea: i już cały reflux wpada do denniczki :wink:

asir1960
20%
20%
Posty: 20
Rejestracja: 2011-01-26, 13:17

Post autor: asir1960 » 2013-12-23, 12:54

Brawo Spirit.
Dziękuję za ostatnie posty. Tak właśnie wyobrażam sobie to forum.
Wymyślone, opisane, zrealizowane, udokumentowane w formie fotograficznej.
Wykorzystując lejek z stali nierdzewnej i mając do dyspozycji tylko szlifierkę kątową można pokusić się o zrobienie głowicy bez żadnych spawów.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez asir1960, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2013-12-23, 14:32

W sumie to można byłoby do denniczki przyspawać kolano gwintowane, a poprzez otwór w kolumnie przykręcić nyplem. Jakby nawinąć dużo teflony to nawet powinno się uszczelnić.

@marian, ja tam nerwowy nie jestem, chyba że mnie coś wkurzy :lol: Ale nie chcę by temat zeszedł na coś, co jest już opisane po stokroć. Przyjdzie początkujący i przeczyta kilka pierwszych postów, a później zrezygnuje z czytania bo przez następnych 10 postów będą rozważania nad wyższością głowicy Nixona-Stonea nad głowicą Bokakoba.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Spirit, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2013-12-23, 16:57

W porządku, nie ma sprawy. Trzeba było w temacie dodać, typu "Spirit", to bym milczał jak grób. Myślałem, że temat jest natury ogólnej, już się nie wychylę!

zbynio
80%
80%
Posty: 415
Rejestracja: 2013-08-04, 23:26
Lokalizacja: Lorrach

Post autor: zbynio » 2013-12-23, 17:02

Ile ml może mieścić ta denniczka razem z kolenkiem do zaworka?
Czy większa/mniejsza pojemność jest bardzo istotna przy odbiorze przedgonu?
Ryby łowię.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2013-12-23, 17:28

maria-n pisze:W porządku, nie ma sprawy. Trzeba było w temacie dodać, typu "Spirit", to bym milczał jak grób. Myślałem, że temat jest natury ogólnej, już się nie wychylę!
To jest głowica typu Nixon Stone i nazywanie jej jako kolumna typu "spirit" mnie obraża, bo to byłby plagiat. Mam nadzieję że nie zrobiłeś tego umyślnie.
Bardzo dobrze wiesz o co chodzi. Wiele tematów zamieniło się w tasiemce o wszystkim, lecz nie o tym co było na pierwszej stronie, siedzisz na forum nie od dzisiaj więc wiesz o czym mówię. Zrób kolumnę, przetestuj, wypowiedz się.

Założyłem kiedyś temat o wpływie pojemności jeziorka, i z zapytaniem jakiej głębokości jeziorko jest najlepsze. Nie doszliśmy do konsensusu. Tak na pamięć, to denniczka razem z kolankiem ma około 50 ml. i myślę że przy odbiorze kropelkowym jest to pojemność do przyjęcia. Poza tym opróżnienie jeziorka po odbiorze przedgonu(jeśli ktoś tak robi) nie będzie destabilizować kolumny bo jeziorko szybko się na powrót napełni.

Ostatnio zmieniony bo jednak nie będę wygaszał,
Ostatnio zmieniony 2013-12-23, 19:14 przez Spirit, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2013-12-23, 18:52

@ Spirit
Niczego nie robię umyślnie. I nie Masz się, na co obrażać. W temacie Piszesz "tanią i dobrą". To ja Tobie odpowiadam; tanią to może tak. Ale "dobrą", to już niekoniecznie. Użycie tego słowa jest mocno subiektywne. To co dla Ciebie jest dobre, to już dla innych (np. mnie) dobrym być nie musi. Zachłystujesz się tym rozwiązaniem i Masz do tego prawo. Ale np. ja widzę co najmniej dwa problemy. Ponieważ Opierasz budowę głowicy o elementy handlowe to nie ma specjalnie wyboru w doborze średnic. Tak rury do obudowy głowicy, jak i denniczki zbierającej płyn. A to ważne, z punktu widzenia dławienia par podążających do chłodnicy. Co najwyżej można przewymiarować rurę obudowy, a to już podroży niepotrzebnie koszt. To po pierwsze. Po drugie; od średnicy denniczki będzie mocno zależała średnica zewnętrzna chłodnicy i przy złym jej doborze, może nam się ona sporo wydłużyć. TYCH problemów nie ma Bokakob. Wymiary przerwy (powierzchnia przejścia par) między płytkami zbierającymi są zależne tylko od projektanta. I może ona odpowiadać nawet, całkowitej powierzchni rury kolumny ( nie musi). Dławienie par - ZERO. To samo z wyborem średnicy chłodnicy. Możesz ją zrobić cienką jak marchewka lub grubą jak duży kalafior (dodałem duży, bo ktoś złośliwie może powiedzieć, że kalafiory też mogą być cienkie) I tak zawsze wszystko co się skropli, trafi do jeziorka. Tak że, kolumny można budować na rożne sposoby. Tylko prośba, nie używajmy zaraz do jej określenia, przymiotników. Jak kto zechce zrobić dla siebie, "dobrą kolumnę", ma tylko jeden problem. CO WYBRAĆ (i posklejać do kupy)Z OGROMU MOŻLIWOŚCI jakie przedstawione są, choćby w temacie DESTYLACJA I REKTYFIKACJA.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2013-12-23, 19:13

Więc widzę że będzie drugi temat "jak zrobić kolumnę bokakob"
Gratuluję pomysłu i trzymam kciuki. Mam nadzieję że będzie dużo zdjęć, bo wiesz, zdjęcia powiedzą więcej niż tysiąc słów.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

wajzer

Post autor: wajzer » 2013-12-23, 19:18

Kurcze... jakoś nikt nie doszukuje się plusów rozwiązania Spiryta. A takim plusem jest realizacja gorącego powrotu tak zachwalana jeszcze niedawno przez kolegów.
A przewężenie które powoduje denniczka, no cóż :roll: czy wypełnienia nie powoduje większego przewężenia?

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2013-12-23, 19:50

Kol. wajzer
A co ma wspólnego, "to rozwiązanie" z gorącym powrotem, o którym rzeczywiście z Andrzejem pisaliśmy? Jak skroplony destylat, będzie za mocno schładzany zimną chłodnicą, to już mu nic nie pomoże. Nawet "to rozwiązanie". Przepraszam za ironię, ale ja tu nie widzę związku. Cała idea gorącego powrotu, to niedopuszczenie do nadmiernego schładzania. Dalej, wypełnienie to swoiste przewężenie (ja tego bym tak nie nazwał), ale ono jest celowym. Natomiast, to między denniczką, a obudową głowicy, zamyślonym celem, być chyba nie powinno?
Kol. Spirit
Nie, nie będzie następnego tematu o "Bokakobie". To już było przerabiane kilkakrotnie i niema chyba potrzeby ponownie się o tym rozpisywać.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

wajzer

Post autor: wajzer » 2013-12-23, 21:40

A nie zauważył kolega, że w tej denniczce będzie podgrzewany na bieżąco powrót :?: :roll:
Bo przecież całość nie będzie odbierana i będzie miało czas się podgrzać :wink:
Ostatnio zmieniony 2013-12-23, 22:13 przez wajzer, łącznie zmieniany 1 raz.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2013-12-23, 22:54

Zauważył, zauważył. Coś tam się podgrzeje. Głównie jednak chodzi o to, żeby jak najmniej podgrzewać. Jednak, to żadna rewelacja, bo jeziorka we wszystkich typach głowic są w mniejszym, czy większym stopniu podgrzewane. Nie, żeby było moje na wierzchu, ale blaszka zbierająca, tworząca jeziorko, w "moim Bokakobie" ma grubość 0,5 mm. Ona chyba skuteczniej przekazuje ciepło odbiorowi z chłodnicy, w porównaniu do denniczek, które to są przeważnie w wykonaniu 2 -3 mm grubości?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości