Jak zrobić tanią, ale dobrą kolumnę (w systemie LM)

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2013-12-24, 08:33

Jak już ktoś kiedyś obliczył, grubość materiału nie ma znaczenia. Miała by znaczenie gdyby trzeba było szybko przekazać temperaturę, lub temperatury szybko zmieniały swą wartość i raz trzeba byłoby oddać ciepło a za chwilę przyjąć ciepło. Wtedy jak najbardziej metal cienki i o dużym przewodnictwie cieplnym. W głowicy jest temperatura stała podczas całego procesu, tak więc tylko na początku zanim gruby materiał się nagrzeje, będzie przekazywał ciepło wolniej, gdy już osiągnie właściwą temperaturę, będzie zachowywał się jak materiał cienki.

Żeby zobrazować temat: kaloryfer gruby i cienki. Cienki szybciej się nagrzewa ale gruby dłużej oddaje ciepło. W czasie gdy już są nagrzane oddają ciepło tak samo.

Jeżeli chodzi o stwierdzenie że wszystkie rodzaje jeziorek podgrzewają się podobnie. Otóż nie, jeziorka które mają ściankę zewnętrzną, oddają ciepło poprzez nią do powietrza na zewnątrz.
maria-n pisze:A to ważne, z punktu widzenia dławienia par podążających do chłodnicy.
Szpara pomiędzy denniczką a rurą kolumny ma 8 mm. Byłby problem gdyby takie przewężenie było gdzieś w wypełnieniu, Zmywaki są dopchnięte do samej denniczki, ale kolanko nie pozwala im zatknąć na szczelnie tej szpary. Tak więc szpara jest o wiele większa bo liczyć należy ją na wysokości wypełnienia.
Jeżeli chodzi Ci o szparę dla przepływu par, to nie wiem po co. Pary płyną w kolumnie bardzo ospale, takie przewężenie im nie przeszkadza.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

maria-n
100%
100%
Posty: 1366
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2013-12-24, 09:24

@Spitit
Niestety, elementy naszych głowic przekazujących ciepło, to nie kaloryfery. Tu chodzi o przekazanie ciepła w jednostce czasu, i dobrze jeśli płynący stosunkowo szybko powrót, może go złapać na swej krótkiej drodze, jak najwięcej. Jeżeli prędkość schładzania medium, będzie większa, od możliwości przekazania ciepła (bo grubszy materiał potrzebuje więcej czasu na zgromadzenie ciepła), to co to za podgrzewanie? W mieszkaniach, to nie jest takie ważne (choć nie zawsze) ciepło zgromadzone w grzejnikach prędzej czy później i tak zostanie odebrane. To tak widzę pierwszy aspekt, o który prowadzimy spór. Drugiego nie będę poruszał, bo widzę, że mamy zasadniczo różne spojrzenie na "niego", więc w Wigilię dajmy sobie spokój i pozostańmy przy zdaniach odrębnych.
PS
Moja głowica (łącznie z rurką refluxsu) jest zaizolowana termicznie, do samego dołu chłodnicy - NA RAZIE!!!!

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2013-12-24, 09:34

W wigilię wszyscy mówią ludzkim głosem, więc mam okazję że ktoś mnie zrozumie :D

Niestety podtrzymuję swoje stanowisko na temat tego że grubość, w granicach rozsądku, nie ma dla nas znaczenia. Temperatura par jest stała przez większą część procesu a w czasie gdy odbieramy destylat nas interesujący jest stała. Opóźnienie przekazania ciepła nie ma znaczenia. Jeżeli temperatura otoczenia ma 78,3°C temperatura flegmy 60° to temperatura elementu zbierającego flegmę będzie zależna tylko od tych dwóch temperatur. Nie może być zależna od grubości materiału.


I tutaj nasunął mi się jeszcze jeden wniosek. Grubość materiału będzie miała znaczenie gdy jedna ze ścianek elementu zbierającego będzie ścianką zewnętrzną. Tak więc w bokakobie musisz dać cienką blaszkę wewnątrz a ja u siebie nie muszę.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

maria-n
100%
100%
Posty: 1366
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2013-12-24, 09:43

@Spirit
Dzięki, za to porównanie. Nie będę się zniżał do tego poziomu. Z Tobą kończę wymianę zdań NA ZAWSZE!
PS
Nie wygaszam, bo odebrałem to jako osobistą wycieczkę do mnie i nie mogę pozostawić jej bez śladu

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2013-12-24, 09:54

Ale to ja mam kota w awatarze :D

No może troche niefortunny żart, przepraszam wszystkich którzy odebrali to jaką osobistą wycieczkę, nie było to moim zamiarem.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Post autor: stratos » 2013-12-25, 20:04

A ja wczoraj kupiłem 1,6m rury miedzianej fi 1" i do tego ze dwa metry fi 8mm.
Z jednej strony rury zainstalowałem śrubunek,
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... CDYQ9QEwAg

a z drugiej zalutowałem ją korkiem
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... CDwQ9QEwAw
i wlutowałem w niego cienką rurkę do odbioru.
Przykręciłem to do kotła, a dziś włączyłem żeby zobaczyć co leci.

A leci 95%
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

zbynio
80%
80%
Posty: 415
Rejestracja: 2013-08-04, 23:26
Lokalizacja: Lorrach

Post autor: zbynio » 2013-12-25, 20:11

Spirit pisze:....
Zmywaki muszą być wepchnięta aż do denniczki.
W tym miejscu jest też termometr i w takiej sytuacji pewnie "siedzi" w zmywakach,
czy takie rozwiązanie nie powoduje "opóźnień" we wskazaniach temp. przy jej skokach?
Spirit pisze:Po drugiej stronie nypla 1/4" spawamy wejście do termometru, np. nypel 1/2"
I apropo termometru to umieścić go obok kolanka czy pod nim? Podejrzewam, że "bliskość" chłodniejszych elementów przy sondzie będzie
fałszowała odczyty?
Pytanie stąd, że dla mnie zupełnego laika pewne oczywistości nie są póki co jeszcze tak oczywiste i lubię wiedzieć "co co milimetra"
Ryby łowię.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2013-12-25, 20:54

Już napisałem we wcześniejszym poście, że port termometru na wysokości denniczki nie bardzo się sprawdził i, że należy go umieścić niżej, w wypełnieniu. Np. na wysokości 80 cm.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Spirit, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

maria-n
100%
100%
Posty: 1366
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2013-12-25, 23:44

@wajzer
Można. Do tej pory, zbudowałem; trzy "Aabratki" z różnymi realizacjami refluxu, odbioru i takimi tam, innymi "pierdołami". Jedną hybrydę "Aabratka" w połączeniu z gł. puszkową. Oraz dwa "Bokakoby". Ostatni z nich, to obudowa głowicyφ 80 mm, rura główna 60,3 mm, wypełniona sprężynkami.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marcel77
50%
50%
Posty: 113
Rejestracja: 2011-07-03, 14:50

Post autor: Marcel77 » 2013-12-25, 23:45

@stratos

O ile dobrze rozumiem - pusta rura jeden cal i na wylocie 2 metry rurki chłodzonej powietrzem?
Podaj jeszcze sposób prowadzenia odbioru. Tutaj jest pies pogrzebany...
Ostatnio zmieniony 2013-12-26, 07:26 przez Marcel77, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2013-12-26, 09:01

Stratos, jeżeli jest tak jak napisał Marcel to jest to prosta odmiana "spiralstill".

Niestety na spiralstillu nie można odebrać przedgonu a dokładnie, to nie można go zebrać na szczycie kolumny tak jak w kolumnach z wypełnieniem. Zrobiłem kiedyś spiralstilla do odbioru stripu, ale jakoś mnie nie przekonał.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Spirit, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

maria-n
100%
100%
Posty: 1366
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2013-12-26, 12:22

Kol. wajzer, spokojnie. Wszystko zależy, od długości "zazębienia się" obu płytek i odległości między nimi. Na to "zazębienie" mają też wpływ, kąty pochylenia płytek zbierających. Jeżeli dodatkowo kąt pochylenia górnej płytki będzie stosunkowo ostry, to długość ta, może wynosić tylko 2 mm ( ja w mojej głowicy taką wykonałem), a i tak wszystko spadnie na dolną płytkę. Jakieś przewężenie wystąpi zawsze, jeżeli nie będziemy chcieli zbyt powiększać średnicy głowicy w stosunku do rury głównej. Głównie jednak chodzi o to. żeby było jak najmniejsze, a to przy wyrobach handlowych, nie zawsze może się dać wykonać. Mając wpływ na wszystkie parametry i wymiary poszczególnych elementów, możemy uzyskać minimum "strat"
PS
Powierzchnia rury 85-tki, (89x2mm) to 56,7 cm2/2=28 cm (0,7 cm2 pomijam na zazębienie)
Powierzchnia rury 60-tki, to ca 28 cm2
Dławienie w moim przypadku = ZERO
Ostatnio zmieniony 2013-12-26, 17:23 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Post autor: stratos » 2013-12-26, 20:47

Marcel77 pisze:@stratos

O ile dobrze rozumiem - pusta rura jeden cal i na wylocie 2 metry rurki chłodzonej powietrzem?
Podaj jeszcze sposób prowadzenia odbioru. Tutaj jest pies pogrzebany...
Dobrze rozumiesz, a proces odbioru opisany jest tu -
http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... 2&start=45
Spirit pisze: Stratos, jeżeli jest tak jak napisał Marcel to jest to prosta odmiana "spiralstill".

Zrobiłem kiedyś spiralstilla do odbioru stripu, ale jakoś mnie nie przekonał.
Musiał byś zrobić kocioł z wymuszonym obiegiem w płaszczu i termoregulatorem.
Wtedy łatwo panować nad sprzętem.

Dziś z ciekawości ociepliłem kolumnę (szmatkami z lumpeksu) i dało to wynik w postaci 96%.

Nastepnie rozebrałem ją z ocieplenia i zaczołem na nią dmuchać silnym strumieniem powietrza z wentylatora, co skutkowało kłopotem z ustabilizowaniem się kolumny.

Na koniec wsadziłem 4 zmywaki do rury rozkulgane w dłoniach do postaci długich 40cm klusek, co zaowocowało 97 procentami odczytu z alkoholomierza.
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

Awatar użytkownika
drgranatt
100%
100%
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-07-13, 11:13
Lokalizacja: 3-city

Post autor: drgranatt » 2013-12-26, 21:36

Pytanie: "Jak zrobić tanią, ale dobrą kolumnę (w systemie LM)"
Ja myślę, że zrobić samemu, na pewno będzie tanio...

Awatar użytkownika
wiking
100%
100%
Posty: 1419
Rejestracja: 2011-04-27, 01:52
Lokalizacja: Z międzyświatów

Post autor: wiking » 2013-12-26, 23:29

stratos pisze: co zaowocowało 97 procentami odczytu z alkoholomierza.
Następny kolega niech zmieni alkoholomierz :kawa
Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana.
— Napoleon Bonaparte

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości