Zmywak w nowej konfiguracji

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2014-03-19, 10:24

Po przeczytani postu CK naszła mnie myśl.
Pocięte zmywaki mają wiecej ostrych końcówek niż rozchochrane, pakiety ze zmywaków też mają więcej ostrych końcówek, sprężynki też mają dużo ostrych końcówek. Być może ostre końcówki stwarzają lepsze warunki do przemian fazowych niż powierzchnie gładkie?
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2014-03-19, 10:44

@szlumf
Popełniasz błąd w Twoim toku rozumowania o %-ści, (co ma wpływ zasadniczy na jakość) uzyskiwanego wyrobu końcowego, Odnosisz się tylko do jednego z parametrów jakie mają wpływ na ostateczny wynik. Znaczy rodzaju wypełnienia. Napiszę tak; choćby nie wiem co włożyć do rury (sprężynki, zmywaki (pocięte i ułożone w ten czy inny sposób) czy cokolwiek innego wyk. ze złota, srebra, platyny etc.) o wysokości nawet 3 - 5 m, a jednocześnie nie zwracając uwagi na reżimy, uchybów temperaturowych. To zawsze wynikiem przeprowadzonego procesu, będzie - "dupa blada", bo te dziesiąte części %, o których tak się Rozpisujesz i na których tak Tobie zależy, to przedostający się przez IDEALNE i DŁUGIE WYPEŁNIENIE do głowicy syf, który ma inną temp. wrzenia niż 78,35°C. Fakt, rektyfikacja w odróżnieniu do destylacji powoduje, że jest go bardzo mało. ALE JEST i do póki granicą na jaką można sobie pozwolić (wg. mnie), będzie więcej niż 0,03°C i to podczas DRUGIEJ rektyfikacji. Nie Uzyskasz satysfakcjonującego np. mnie rezultatu. Dokładność przyrządów pomiarowych, błąd samego pomiaru i cała ta reszta około pomiarowa (mając na uwadze dziesiąte części %) to ZERO w porównaniu do kubków smakowych. Myślę że 2 - 3 ml syfu może skutecznie popsuć 1l dobrego spirytusu, czego Tobie i sobie nie życzę.
Ostatnio zmieniony 2014-03-19, 11:31 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: Szlumf » 2014-03-19, 11:02

Citizen Kane pisze: Coś się uczepił tego mitu, którego potwierdzenia, jak sam napisałeś, nie znalazłeś. Więc o jakim micie jest tu mowa. :?

Piszesz o pociętych zmywakach. Czy przeciętny user stosujący to wypełnienie, przygotowuje go w ten sposób? Śmiem twierdzić, że raczej nie.
Przepraszam. Pytanie zrozumiałem opacznie jako pytanie o dowód, że da się osiągnąć 96%.
A potwierdzenie mitu jest w licznych poradach dla nowicjuszy typu "jak sprężynki to wystarczy 120cm a jak zmywaki to minimum 150cm". Ten sam pogląd pojawia się też przy radach dotyczących obniżonego odbioru.
Zmywaki naprawdę może pociąć każdy. Wystarczą chińskie, byle jakie nożyczki z Lidla i parę godzin cierpliwego cięcia. Fakt, że jest to upierdliwe i można nabawić się odcisków.
No i faktycznie nie są to już zmywaki ale ich modyfikacja. Ja nazywam to kłaczkami ze zmywaków.

Spiryt chyba trafnie zwróciłeś uwagę na ostre końce. Mi teraz przyszło jeszcze do głowy, że spiralki zmywaków z Lidla są z płaskiej taśmy chyba 0,01mm grubej więc mają tez ostre brzegi.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2014-03-19, 11:14

Kiedyś pociąłem zmywaki ale zalewało mi kolumnę i zrezygnowałem z nich. Później domyśliłem się że zalewało mi przez podparcie z siatki a nie przez zmywaki. Te same pocięte zmywaki zapakowałem do kolumny którą zrobiłem koledze i pisał do mnie że uzyskuje 96%, przyjąłem to jako błąd w pomiarze i nie drążyłem tematu ale teraz mnie to zastanawia.

@Szlumf, nie chodzi mi o ostre brzegi w sensie "jak ostrze noża" tylko ostre jak szpilki.
Już wcześniej zauważono że wytrawione powierzchnie lepiej nadają się jako wypełnienie niż gładkie i błyszczące.

@Marian, przyjmijmy że rozpatrujemy tylko wynik procentowy wypełnienia a nie jakość wódki, bo wynik procentowy niejako przekłada się na jakość.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: Szlumf » 2014-03-19, 14:22

maria-n pisze:@szlumf
Odnosisz się tylko do jednego z parametrów jakie mają wpływ na ostateczny wynik. Znaczy rodzaju wypełnienia.
Parametr % traktuję jedynie jako uniwersalny miernik do porównywania pracy kolumny w różnych konfiguracjach. Wysoki % nie jest dla mnie celem samym w sobie choć zgodnie z lekturą forum i logiką im wyższy % tym mniej zanieczyszczeń. Choć to też chyba nie do końca prawda biorąc pod uwagę obniżony odbiór gdzie % jest mniejszy a badania chromatografem zrobione przez Lesgo pokazują 0 zanieczyszczeń. Nie dysponuję chromatografem a coś musi być parametrem badanym.
Chcę mieć kolumnę zbudowaną w najlepszy z dostępnych mi sposobów a mam ograniczone finanse więc sprawdzam co jest najlepsze przy moich możliwościach. Badam nie tylko wypełnienie. A, że przy okazji wychodzą różne ciekawe rzeczy nowe lub nieco sprzeczne z obiegowymi poglądami to nie widzę powodu by nie przedstawić ich do weryfikacji na Forum bo może robię błędy i się mylę. W końcu jestem przedszkolakiem w naszym hobby a w tym wieku jak wiadomo zadaje się najwięcej pytań.
Jak na razie tylko Lesgo potwierdził moje wyniki przy badaniach wpływy przepływu wody chłodzącej skraplacz na % urobku choć doświadczenie jest proste i prawie każdy może je zrobić. Teraz Spiryt zweryfikuje pocięte zmywaki.
Z pojawiających się u mnie ciekawostek może ktoś mógłby zweryfikować wpływ rodzaju głowicy na otrzymywany urobek bo u mnie też wyszło ciekawie http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=5209.
Myślę, że moje próby mogą pomóc w doborze optymalnych parametrów pracy. Ja na przykład do niedawna nie przywiązywałem zbytniej wagi do temperatury wody wychodzącej ze skraplacza. Miała zwykle około 40C. Teraz wiem że pracowałem w najgorszym punkcie i ma być albo bardzo zimna albo bardzo gorąca.

I w pełni zgadzam się, że ostateczna weryfikacja to kubki smakowe.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2014-03-19, 14:33

Wysoki % świadczy o wysokiej sprawności układu a tylko na takim można uzyskać produkt wysokiej jakości. Ważne jest następnie fachowe podejście do podziału frakcji.
Więc jak dla mnie ważny jest wysoki % bo to może zmierzyć każdy i wtedy wiem czy ta kolumna jest sprawna i jak bardzo, bo smak to pojęcie względne.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2014-03-21, 07:30

Pocięte jeszcze nie tym razem.
Tym razem pakieciki o gęstości 330g/l. Wysokość zasypu 55 cm, temperatura na kegu 95 stopni, wlałem do kega tylko litr spirytusu na potrzeby testu. Moc grzania 1500W bez regulatora. Być może po wyregulowaniu mocy procent wyrobu byłby trochę większy.
Wynik - 93%
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: Szlumf » 2014-03-21, 08:19

Spirit pisze:Wysokość zasypu 55 cm,
Wynik - 93%
A mógłbyś powtórzyć dla większej wysokości, bardziej zbliżonej do stosowanych w normalnym użytkowaniu np. 100cm czy 120cm? I parę pytań bo może zrobię też podobną próbę na pociętych zmywakach.
1. Czy te 55cm to wysokość całej kolumny, czy dałeś 55cm w wyższej kolumnie? Jeżeli w wyższej to jak wysokiej i czy zmywaki dałeś od góry czy dołu?
2. Jaka była prędkość odbioru?
3. Jaki był % wsadu?
4. Czy mierzyłeś temp. wody chłodzącej?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Szlumf, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2014-03-21, 09:07

Niestety testów na tym rodzaju wypełnienia nie będę kontynuował, wynik jest niezadowalający więc odstępuję od dalszych prób.
Odnośnie Twoich pytan:
1. kolumna wysokości 120 cm a pakieciki w górnej części kolumny, od wziernika w dół.
2. moc sprawdziłem po ustabilizowaniu kolumny, gdy temperatura spadła do możliwie najniższej. Wlany spirytus nie miał przedgonu więc wynik nie jest zafałszowany.
3. wlałem lit spirytusu,około. Temperatura na kegu 95 więc trzeba byłoby na tabelach sprawdzić.
4. Nie mierzę temperatury wody chłodzącej bo to nic nie wnosi. Mierzę temperaturę refluxu, temperatura refluxu-65°C
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2014-03-24, 08:47

Tym razem testy pakietów zmywakowych o gęstości 100g/l.
Pakiety złożone z trzech zmywaków rozciągniętych o spiralach ukierunkowanych wzdłużnie dodatkowo przeciąłem na pół by uzyskać większą liczbę ostrych zakończeń. Uzyskałem 94% lecz według wskazań termometru temperatura spadła o 0,3 stopnia więc uzyskałem jakąś półkę. Wiem że temperatura zależy od ciśnienia dlatego zrobię jeszcze jeden test.
Najciekawsza była końcówka bo zazwyczaj zwiększam moc na koniec procesu czym uzyskuję spadek temperatury a tym razem zwiększenie mocy skutkowało wzrostem temperatury :roll:
Być może cały proces temperatura była za duża, ale to było tylko 1500W

Wysokość wypełnienia 120 cm.
wsad cukrówka
temp refluksu 65 stopni

Następny test poprzecinam je jeszcze na pół, będzie to już test na zmywakach pociętych :D
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Post autor: stratos » 2014-03-24, 21:29

Czyli na luźniejszych zmywakach dało sie uzyskać trochę większą moc - czy tak ?

To zastanawiające, a jednoczesnie przykre.
Że też tej wysokości kolumny w żaden sposób nie można przeskoczyć.
Chodzi mi o to, iż wygląda na to, że rodzaje wypełninia nia dzień dzisiejszy, są wartością skończoną.
Czyli zmiana wypełnienia na inny jego rodzaj, nie spowoduje diametralnej (przełomowej) zmiany jakości wyrobu.
Zaś odległość od ujścia par z kotła, do szczytu kolumny w dalszym ciągu jest najlepszym sposobem na największy %.

I jak to Spiryt wcześniej napisał, próżno nam wąchać czy smakować, gdyż takie badanie to sobie można . . . .
Za jakość odpowiada moc i tyle.

A jak ją uzyskać ?

Wiele razy się zastanawiałem, czy nie można by kolumny puścić na skos po ścianie.
A co !
Tak przez całe pomiesczenie jakie jest dostępne - 4m ? A może wiecej.
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6989
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2014-03-24, 22:03

Czytam kolego twoje posty i wiem, bo to widać, że czytasz forum, to przecież wiesz, że na sprężynkach pryzmatycznych można uzyskać jak na razie trzykrotnie więcej półek niż na zmywakach, to da się przeskoczyć. Jeśli chodzi o kolumny po skosie, to nie będą w pionie :mrgreen: , z twoim doświadczeniem przecież wiesz jak spada rozdzielczość kolumny gdy ją tylko przekrzywisz, jak ona wtedy pracuje. Kibicuje Spiryt w experymentach, zastanawia mnie tylko dlaczego nie spróbowałeś jaki będzie % gdy zwilżysz wypełnienie, przez zalanie, bo do czegoś ten wziernik przecież masz, ja go nie mam, jeśli nie chcesz zwilżyć przez zalanie, to spróbuj przez chluśnięcie przez głowicę. Dlaczego ja piszę takie posty, a nie koledzy techniczni, przecież ja do dziś nie wiem jak takie wysokie żyrafy wchodzą po takim chudym kablu do mojego telewizora.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2014-03-24, 22:05

@stratos
Stwierdzeniem, że dł. drogi par od kega, do głowicy jest jedynym sposobem na uzyskanie max. %-ści, nic specjalnego nie Odkryłeś. Wiadomo, że głównie chodzi o ilość półek. Podejrzewam, że jakby zasypać 5 do 6 m-wą kolumnę nawet szkłem, to też można by uzyskać dobry wynik. Tu chodzi o to, żeby w standardowych wys. pomieszczeń (przeważnie 250/260 cm) na tych 120 - 130 zasypu uzyskać max. % Pomysł na kolumnę skośnie zorientowaną w przestrzeni pomieszczenia, wydaje się być dobrym do momentu, jak uprzytomnimy sobie, że płyn niestety posiada masę, a grawitacja działa też niestety, tylko w jednym kierunku..................
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
61gaw
101%
101%
Posty: 374
Rejestracja: 2011-11-02, 10:52
Lokalizacja: Z osiedla nad stawem

Post autor: 61gaw » 2014-03-24, 22:17

maria-n pisze:uprzytomnimy sobie, że płyn niestety posiada masę, a grawitacja działa też niestety, tylko w jednym kierunku..................
To w pionowej kolumnie działa inaczej jak w skośnej, czy jak?


ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości