Stabilizacja, i jej wpływ na ilość przedgonów i czystość ser

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: Szlumf » 2014-06-30, 19:06

Spiryt a więc jednak nalewasz przez lejek z butelki :mrgreen: .
Intryguje mnie też dlaczego napełniasz jeziorko z zewnątrz zamiast czekać aż samo się napełni i czy robisz to przy zmniejszonym lub wyłączonym grzaniu?
Ja ciągle szukam optymalnego sposobu odbioru przedgonów. Aktualnie, przy jeziorku 90ml, po ustabilizowaniu się kolumny - zwykle 20-30min - wyłączam grzanie i spuszczam jeziorko. Przy moim kotle 30l wystarczy bym tak zrobił 2x i mogę odbierać z OLM po kolejnej stabilizacji.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2014-06-30, 19:17

Dolnym zaworem opróżniam jeziorko z przedgonu a w przygotowanym lejku mam porcję spirytusu którą wlewam do jeziorka. Grzania nie wyłączam boi po co? Samo zastąpienie przedgonu czystym alkoholem etylowym trwa 5 sekund, kolumna nie zdąży zareagować. Gdy wyłączasz grzanie zmniejszasz ciśnienie w kotle i alkohol z wypełnienia spływa do kotła, dzieje się to już po 15 sekundach od wyłączenia grzania.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Pirat
101%
101%
Posty: 503
Rejestracja: 2010-10-28, 20:20

Post autor: Pirat » 2014-06-30, 19:21

Szlumf po tych dwóch razach opróżniania jeziorka, jak długo stabilizujesz kolumnę? Czy na OLM wtedy przy pierwszym gotowaniu nastawu leci odpowiedni destylat?

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: Szlumf » 2014-06-30, 21:50

Stabilizuję do momentu gdy na dolnym termometrze (ok. 30cm nad buforem stabilizująco-wzmacniającym) temperatura przez ~10min. się nie zmienia. Zwykle jest to 30min. Następnie przepłukuję układ odbioru z OLM bo jako zaworek precyzyjny stosuję igłę od strzykawki z "windą" i rurki spustowe mam długie. Wystarczy z 10 czy 15ml by zacząć właściwy odbiór.
Ale jak już pisałem ciągle eksperymentuję zarówno ze sprzętem jak i sposobem prowadzenia procesu.

Brzydal
101%
101%
Posty: 363
Rejestracja: 2010-04-03, 04:26
Lokalizacja: 52°3'2N, 20°26'47E

Post autor: Brzydal » 2014-07-07, 10:05

Spirit pisze: Samo zastąpienie przedgonu czystym alkoholem etylowym trwa 5 sekund, kolumna nie zdąży zareagować. Gdy wyłączasz grzanie zmniejszasz ciśnienie w kotle i alkohol z wypełnienia spływa do kotła, dzieje się to już po 15 sekundach od wyłączenia grzania.
Tylko poco wypełniasz jeziorko alkoholem z zewnątrz, wiedząc żę masz jeszcze przedgon w kolumnie i za chwile on zastąpi Ci ten zalany alkohol, a jako ze ma niższą temperaturę to spłynie szybciej. Nie rozumiem
Co do różnicy temperatur w czasie odbierania przedgonu to różnica między połowa rury a głowica wynosi po stabilizacji trwającej ok15 min 0,3-0,4 stopnia Celsiusza i zmniejsza się do zaniku z każdym opróżnieniem jeziorka o pojemności ok 30ml

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2014-07-07, 13:46

Brzydal pisze: Tylko poco wypełniasz jeziorko alkoholem z zewnątrz, wiedząc żę masz jeszcze przedgon w kolumnie i za chwile on zastąpi Ci ten zalany alkohol, a jako ze ma niższą temperaturę to spłynie szybciej. Nie rozumiem
Bo ja odbieram całym jeziorkiem a po podmianie czekam kilkanaście minut do następnego opróżnienia.
i za chwile on zastąpi Ci ten zalany alkohol

I o to chodzi by nie zdestabilizować kolumny, czysty alkohol spłynie niżej a na jego miejsce wejdzie przedgon który zleję.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Brzydal
101%
101%
Posty: 363
Rejestracja: 2010-04-03, 04:26
Lokalizacja: 52°3'2N, 20°26'47E

Post autor: Brzydal » 2014-07-10, 21:00

Próbowałeś bez tych wlewek, bo moim zdaniem one jako mocno zimniejsze bardziej przeszkadzają niż pomagają. Z moich obserwacji wynika ze cały przedgon gromadzi się w górnej części kolumny. Już na etapie stabilizacji.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2014-07-10, 21:03

Ja rzadko gonie, ale te całe cyrki z przedgonem to strata czasu, możecie zalewać, odlewać, wlewać przelewać, a przedgon i tak robi taką minę :mrgreen: .

Pirat
101%
101%
Posty: 503
Rejestracja: 2010-10-28, 20:20

Post autor: Pirat » 2014-07-10, 22:15

A przy obniżonym też tak pięknie się uśmiecha?

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2014-07-10, 22:36

Ja nie mam, ale z postów wynika, że nie. Głownie chodzi mi o to, że ile godzin nie spędzimy i jakbyśmy nie udziwnili sobie odbiór przedgonów na zwykłej kolumnie, to wyjdzie prawie na to samo jak przy normalnej stabilizacji i tradycyjnym odbiorze kropelkowym. Jeśli ktoś uważa inaczej proszę go o odebranie w pierwszej rektyfikacji swoim najlepszym sposobem przedgonów, potem odebranie litra czyściutkiego spirytusu, następnie wyłączyć proszę sprzęt na kilka minut. Odpalamy na nowo sprzęt stabilizacja 30 minut, potem odbiór 2 krople / sekundę pierwszej 50tki dolewamy do niej ze 100ml wody i wlewamy do kieliszka od wina, czy koniaku i niech wasz nos powie, czy chcecie to wypić.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2014-07-11, 07:02

Ciekawa opinia ale tylko opinia i to moim zdaniem bardzo uogólniona. Masz prawo tak sądzić zwłaszcza, że nie masz Obniżonego Odbioru i rektyfikujesz sporadycznie i raczej z nudów.
Moja opinia na ten temat jest całkowicie odmienna. I myślę, że czytając posty innych kolegów - nie tylko moja.
Napiszę o przeciętnej destylacji bez żadnych ekstra warunków czy udziwnień. Jedynym udziwnieniem jest OVM.
Odpędu nie biorę w ogóle pod uwagę gdyż to już jest chyba wszystkim wiadomo że tylko przy odpędzie nie damy rady odebrać całego przedgonu w stopniu zadowalającym. I to bez względu w jaki sposób byśmy tego odpędu nie robili. Więc i tak musimy gotować ponownie.
Patrząc na całość obróbki przygotowanego wcześniej nastawu - czyli dwu a nawet trzykrotne gotowanie ( W tym przypadku rozmawiamy tylko o przedgonie, a więc jest to bez znaczenia ile razy gotujemy dla całkowitego czasu jego odbioru i jego ilości) osoby posiadające Obniżony Odbiór są w stanie odebrać (bez żadnych ekstra kombinacji i po standardowej stabilizacji) tylko 200ml przedgonu w czasie nie dłuższym niż 40-50 min. Jest to ilość i czas łączny dla 2 a nawet 3 gotowań.
Pisząc 2 gotowania mam na myśli odpęd + rektyfikacja. 3 gotowanie jest następną rektyfikacją.
I pisząc cały przedgon mam na myśli taką jego ilość, że odbierany później spirytus możemy zaliczyć spokojnie do klasy luksusowej.
Konkludując - nie bardzo chce mi się wierzyć, żeby ktoś kto ma możliwość odbióru tylko w głowicy mógł się zbliżyć do takiego wyniku. Tak pod względem czasu jak i ilości. Mnie się nigdy nie udało. Ale być może są już sposoby aby osiągnąć przyzwoity wynik.
Odbierając z głowicy po minimum dwóch gotowaniach miałem zawsze nie mniej niż 0,7 l przedgonów odebranych w czasie nie krótszym niż 1,5-2 godzin. Gdy chciałem spirytus oczyścić jeszcze bardziej gotując 3 raz traciłem następne ilości spirytusu i następny cenny czas.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2014-07-11, 07:27

Brzydal pisze:Próbowałeś bez tych wlewek,
Próbowałem i na początku odbioru przedgonu taki odbiór nie różni się od odbioru kropelkowego, tak przy końcu odbioru przedgonu jest na korzyść wlewek.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2014-07-12, 01:15

Kolego lesgo58, czy ty czytałeś co ja napisałem, czy tylko postanowiłeś się nie zgadzać. Specjalnie dla ciebie tłumaczenie: mimo różnych zabiegów przy zwykłej kolumnie przedgon się z nas śmieje, zwykła znaczy odbiór tylko górny, kolega greg0004 zapytał czy przy obniżonym też, ja odpisałem, że nie mam, ale z postów kolegów wynika, że już się nie śmieje, więc o czym Ty piszesz kolego lesgo58 i z jaką tezą się nie zgadzasz, jeśli jest tu jakaś teza. Napiszę powoli, bo wiem, że powoli czytasz, jeszcze kilka dni temu tłumaczyłeś wszystkim, że tylko Ty i inny kolega rozumiecie na tym forum na czym polega rektyfikacja, wciągając na siłę osobę trzecią (spiryta), dziś już większość kolegów wciągasz, to już większość rozumie na czym ta zabawa polega, czyli forumowicze idą w dobrym kierunku.

arkus
30%
30%
Posty: 33
Rejestracja: 2009-11-03, 19:06

Post autor: arkus » 2014-07-12, 02:17

Spirit pisze:
Brzydal pisze:Próbowałeś bez tych wlewek,
Próbowałem i na początku odbioru przedgonu taki odbiór nie różni się od odbioru kropelkowego, tak przy końcu odbioru przedgonu jest na korzyść wlewek.
A mnie się wydaje, że ten czysty etoh z wlewek najzwyczajniej przemywa głowicę z kwiatków i dlatego jest lepiej, tak mnie się wydaje...
pzdr
a

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2014-07-12, 07:27

Mam jeziorko o pojemności około 200ml i odbierając kropelkowo odbierałbym na początku przedgon zagęszczony(dobrze) i wraz z upływem czasu coraz więcej byłoby w nim etanolu(źle)
Pod koniec odbierałbym 10%przedgonu i 90% etanolu(bardzo źle) Odbierając kropelkowo nigdy nie odebrałbym przedgonu w całości. Rozwiązaniem byłoby zmniejszenie jeziorka (wtedy przedgon siedziałby w górnych warstwach wypełnienia) lub opróżnianie jeziorka w całości.

Wybrałem opcję nr 2 bo głębokie jeziorko ma swoje zalety. Niestety po opróżnieniu jeziorka następuje krytyczny moment w którym wszystko co jest w górnej i środkowej (a może i w dolnej) części kolumny wędruje do góry i zanim kolumna znów się ustabilizuje mijają niepotrzebne minuty. Gdy zaleję jeziorko czystym etanolem zmiany zachodzą tylko w górnej części kolumny.

p.s. Pisząc przedgon mam na myśli alkohol etylowy zanieczyszczony alkoholami wyższymi w stopniu znacznym.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości