Budowa kolumny destylacyjnej

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-02-05, 21:18

Witam
Znalazłem producenta sprężyn wszelkiego rodzaju, który może wykonać interesujące nas wypełnienie, Dałem do wyceny spiralkę z drutu KO śr 0,5 mm , o wym. 5x5 z rys. CK. W czwartek będę miał wzór i wycenę.
Kolumna mechaniczna pokazana w poście kol Małego wydaje sie prosta konstrukcyjnie i nie nastręcza problemów materjałowych. Brakuje opisu działania przepływów, roszenia itp Pogłębiając wiedzę w tym kierunku można pokusić się o wykonanie tego cudeńka.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2007-02-06, 02:07

Przy tych spiralkach stożkowych jest napisane, że służą do związania wypełnienia ze spiral fenskiego, czyli prawdopodobnie trzeba troche tych, trochę tych, ale spirale fenskiego to najmniejszy problem, bo wystarczy metoda adama słodowego - wiertarka, wiertło, dwa kawałki drewna, imadło i mamy sprężyne na kilometry. Potem tylko ciachnięcie tego w poprzek nożycami i sprężyna na kilkometry zamienia się w spirale fenskiego na kilogramy.
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Awatar użytkownika
Memphis
40%
40%
Posty: 86
Rejestracja: 2007-01-22, 18:45
Lokalizacja: Zawoja

Post autor: Memphis » 2007-02-06, 18:31

Tak zresztą robi się oczka do kolczugi, sposób nie jest skomplikowany, a za to bardzo wydajny. Myślę że wypełnienie całej kolumny(160-180cm) to kwestia 2-3 dni pracy po parę godzin. Wiem co mówię bo robiłem już kolczugi :)

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-02-06, 20:47

Witam
Właśnie dostałem SMS , próbne spiralki są gotowe. Jutro będę miał pełną informację.
Spiralki mogą być o róznym kształcie w przekroju. Maszyna ponoć sypie je jak sieczkę.
Najważniejszą sprawa jest gwarancja skuteczności jako wypełnienie.Osobiście mam pewne
wątpliwości.Pedro stosuje spiralki, które na zdjęciu są nie do porównania z tymi w Jego opisie.
Może ich użytkownik bardziej doprecyzuje co to właściwie jest.
Pozdrawiam

..:: Pedro ::..
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2007-02-01, 13:44

Post autor: ..:: Pedro ::.. » 2007-02-07, 10:38

Z tym rozpropagowaniem miałem na myśli dojście do maszyny która to wykona. Gdyby udało mi się zdobyć maszynę to koszt koralików będzie równy kosztowi drutu Panie bnp. A z koleji jeden rozwinięty koralik 4x4mm ma długość 13cm (sorry brak danych o gęstości usypowej wypełnienia). Ja nie chodzę na piwo z wszechmocnym ministrem edukacji i cała ta sprawa może się odwlec nieco (niczego nie obiecywałem, a tu od razu jakieś jajka na mnie poleciały i zaczynam wątpić czy chce mi się jeszcze za tym latać Panie...) Buuu... W książce, którą znalazłem na półce pt. "Organisch-Chemisches Grundpraktikum" Berlin 1972 znalazłem informację o tzw. spiralkach brunświckich 4x4mm, które wg. krzyżaków mają 2,86cm/WRPT. A rozmiar 2x2mm nawet 1,95cm/WRPT. Przypominam, że to w warunkach laboratoryjnych gdzie obciążenie parą jest małe. Z tego implikuje, że moje koraliki 4x4mm powinny mieć coś w okolicach 3cm Wysokości Równoważnej Półce Teoretycznej (również łagodny reżim).
Czy nie zastanawiałem się nad użyciem zmywaków... A kto by się zastanawiał nad pojechaniem do roboty Fiatem Panda gdy w garażu stoi Subaru Impreza Panie robol69.
Pobawiłem się na szybko obiektywem od lustrzanki. I załączam parę fotek. Więcej nie bede robił! Ps. Mucha fajnie wychodzi tą techniką ;)

Pozdrawiam
Załączniki
DSCN3934.JPG
DSCN3933.JPG
DSCN3932.JPG

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2007-02-07, 13:36

Witam!
Z tych ostatnich zdjęć wynika, że wystarczy nawijać "sprężynę" zwój przy zwoju na trójkątnym pręcie (np. na tokarce, bo najprostsza metoda "między klockami" działa tylko przy okrągłym rdzeniu, ale pewnie prościej też się da) i następnie ją pociąć na odpowiednie kawałeczki.
Widoczne na zdjęciu spiralne skręcenie trójkątnych zwojów powstanie samo po zsunięciu sprężyny z trójkatnego rdzenia, na skutek sprężystości nawijanego drutu i jego swobodnego rozprężenia.
Trójkątny rdzeń powinien być dość twardy - stalowy -, z zaokrąglonymi ostrzami, bo inaczej drut powgniata na ostrych krawędziach ząbki podczas nawijania i przy tym przekroju sprężyny może być ona trudna do ściągnięcia
Ale jest to jak najbardziej możliwe do wykonania.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

marian_mk
40%
40%
Posty: 67
Rejestracja: 2006-02-10, 10:40
Lokalizacja: śląskie

Post autor: marian_mk » 2007-02-07, 15:36

Czy musi to być trójkątny rdzeń??? Czy takich sprężynek wejdzie więcej niż okrągłych 4x4mm na daną objętość. Jeśli nie ma różnicy to chyba łatwiej wykonać okrągłe. Panowie chyba w tym momencie należą się przeprosiny dla gościa który na Oliwce pisał o nawijaniu sprężynek bo jakoś teraz z tego pomysłu nikt się nie naśmiewa a wręcz może się to okazać lepsze od zmywaków - czapki z głów Panowie.
Gdzie można nabyć gotowy produkt lub taki drucik z KO i za ile?

Awatar użytkownika
khaki
40%
40%
Posty: 79
Rejestracja: 2006-08-27, 20:36

Post autor: khaki » 2007-02-07, 16:14

marian_mk pisze:Czy musi to być trójkątny rdzeń??? Czy takich sprężynek wejdzie więcej niż okrągłych 4x4mm na daną objętość. Jeśli nie ma różnicy to chyba łatwiej wykonać okrągłe.
Moim zdaniem jednak jest różnica;
- po pierwsze sprężynki okrągłe mają mniejszą powierchnię wymiany para - ciecz
- po drugie sprężynki okrągłe ściśle nawinięte utworzą rurki, w których będzie zalegała ciecz i nie będzie przepływu pary, a luźno nawinięte będą się wciskały jedna w drugą.
Pozdrawiam
Żyję by pić, piję by paść, padam by wstać, wstaję by pić, piję by żyć ...

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-02-07, 17:24

Witam
Właśnie odebrałem ponad 1000 szt spiralek stozkowych wzorowanych na rysunku w poście CK
Cena spiralki to 2 gr/szt.Dla zainteresowanych podaję adres internetowy firmy www.rodus.pl
Ceny można negocjowac. Do rozmów potrzebny jest rysunek detalu.Odebrane próbne spiralki
to mała garstka.Mają jedną wadę ,czepiają się jedna drugiej. Na razie pozostaję przy zmywakach
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
adwokat
101%
101%
Posty: 639
Rejestracja: 2006-01-05, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów / Kraków

Post autor: adwokat » 2007-02-07, 18:07

Witam

Zbyszku, jak odebrałeś 1000 szt. spiralek i jest ich mała garstka, a wykonanie jednej to 2 grosze to.. moment, przecież te spiralki na całą kolumnę będą kosztowały więcej niż reszta sprzętu!

Ja też zostaję przy zmywakach.

Pozdrawiam

adwokat

staryjerzy
10%
10%
Posty: 19
Rejestracja: 2006-04-21, 20:34

Post autor: staryjerzy » 2007-02-07, 20:09

Istotnym problemem w kolumnach z wypełnieniem niezmywakowym jest ciężar wypełnienia.
Przy moich sprężynkach 1 litr wypełnienia waży ok 1.5kg; dla rury 2m. są to 4.5kg obciążenia
na powierzchnie o śr.46mm (plus flegma). Kolumna wymaga sitowych przegród dzielących ciężar.
Pozdrawiam.

marian_mk
40%
40%
Posty: 67
Rejestracja: 2006-02-10, 10:40
Lokalizacja: śląskie

Post autor: marian_mk » 2007-02-07, 20:27

@ Khaki napisał:
- po pierwsze sprężynki okrągłe mają mniejszą powierchnię wymiany para - ciecz
odp. - jeśli będą zwinięte z takiego samego odcinka drutu to powierzchnia wymiany będzie taka sama
- po drugie sprężynki okrągłe ściśle nawinięte utworzą rurki, w których będzie zalegała ciecz i nie będzie przepływu pary, a luźno nawinięte będą się wciskały jedna w drugą.
odp. - sprężynki trójkątne ściśle nawinięte utworzą rurki o przekroju trójkątnym, w których będzie zalegała ciecz i nie będzie przepływu pary, a luźno nawinięte będą się wciskały jedna w drugą.
Ciekaw jestem kto w tym momencie ma rację?
Zastanawiało mnie których sprężynek wejdzie więcej na daną objętość bo to ma wpływ na sprawność kolumny.

@all

A gdyby tak ten cienki drucik ściśle splątać i uformować walce i wkładać je do kolumny.
Gdyby sprawność takiego wypełnienia dorównywałaby zmywakom, to byłoby to o wiele lepsze bo materiał pewny. Ciekawe gdzie i za ile można kupić drut z KO o przekroju 0.2 - 0.3mm.

Awatar użytkownika
khaki
40%
40%
Posty: 79
Rejestracja: 2006-08-27, 20:36

Post autor: khaki » 2007-02-07, 20:42

@ marian_mk
Przyglądnij się dokładnie sprężynkom na załączonych przez Pedro zdjęciach. Drut po nawinięciu zawsze się odpręży i jeśli sprężynka ma przekrój okrągły, to taki będzie też po odprężeniu - powstanie prawie szczelna rurka,, a jeśli sprężynka ma przekrój trójkątny, to mamy zupełnie inną powierzchnię - nieregularną, z odkrytymi powierzchniami bocznymi i szczelinami, przez które przenika para. Widać to piknie na wspomnianych fotkach. Nie patrz oczywiście na te sprężynki, które Pedro specjalnie porozciągał, aby pokazać jak są zrobione.
Pozdrawiam
Żyję by pić, piję by paść, padam by wstać, wstaję by pić, piję by żyć ...

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2007-02-07, 21:44

@marian_mk
Czysta matematyka - okrąg ma przy tej samej powierzchni najmniejszy obwód w porównaniu z dowolną figurą płaską i jeżeli tak jak mówisz będą nawinięte z tego samego odcinka druta, to trójkątne będą zajmowały mniej niż okrągłe. Wraz ze zmniejszaniem kąta pomiędzy dwoma bokami figury wzrasta jej obwód stąd trójkąt ma największy obwód z figur wypukłych, przy dalszym zmniejszaniu kąta uzyskujemy już gwiazdy i wtedy jeszcze bardziej wzrasta stosunek obwodu do powierzchni, jednak rozpatrując to w przestrzeni 3d to taki pentagram zajmuje 2 i pół zwoju, a trójkąt tylko 1. Trzeba by było wymyślić taką technologię nawijania, aby odcinki gwiazdy nie przecinały się - cała gwiazda była w jednym zwoju.
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

marian_mk
40%
40%
Posty: 67
Rejestracja: 2006-02-10, 10:40
Lokalizacja: śląskie

Post autor: marian_mk » 2007-02-07, 22:10

@ khaki
Zdjęcia super - kto by przypuszczał że po odprężeniu powstaną takie cudeńka a skąd ty wiesz jak po rozprężeniu będzie wyglądać okrągła sprężynka - prorok z ciebie czy co??? Może będzie rozciągnięta i płaska jak spod walca a może jeszcze inna??
@ Tofi
to mam rozumieć że trójkątnych wejdzie więcej do kolumny - no to jeden problem rozwiązany
pozostało teraz zdobyć drut usiąść i nawijać sprężynki .

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości