Budowa kolumny destylacyjnej

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Cocacolatl
50%
50%
Posty: 149
Rejestracja: 2006-04-17, 18:21

Post autor: Cocacolatl » 2007-01-11, 12:34

Astemio pisze:[...]OT2: Wpadł mi do głowy pomysł na chłodnicę w pierścieniowym płaszczu, chłodzoną wodą, która otaczałaby kolumnę na górze - zabierałaby max. 100mm z całkowitej wysokości i taki układ miałby refluks zewnętrzny, zaworowy. Jak projekt przybierze odpowiedni kształt, zamieszczę go i poproszę Was o ocenę. Byłoby to kompaktowe rozwiązanie, właśnie takie mi się podobają - ale trochę pracochłonne.
Mam taka chlodnice, plaszcz zrobiony z nierdzewnej patelni, chlodnica zwinieta plasko z rurki miedzianej (dwie takie spirale mieszcza sie w patelni, razem prawe 10m). Moc ma na pewno b. duza, trudno nawet mi oszacowac, bo mam kuchenke tylko 2kW, ale widac, ze mam ogromny zapas na chlodzeniu. Wysokosc raptem 8cm z pokrywka, patelnia kosztowala na targu 5zl :D.

C.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2007-01-11, 13:08

szafeczka pisze:Czy tej kolumny pokazanej mozna otrzymac (schemat, objasnienie) jej budowy.
Trochę zdjęć się zebrało, więc postanowiłem dodać fotki i schematy go Galerii :arrow: klik.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2007-01-11, 13:12

O, jak zwykle - na coś się wpadnie, a to już ktoś wcześniej wynalazł :D .
Ja myślę raczej o małej średnicy, ok 120-130mm i krótszej rurce, patelnia to pewnie fi 200-240mm.
I miałaby otwór w środku, żeby ją nasadzić częściowo na kolumnę.
Badam możliwość wykonania tego ze szkła, bo jakoś miedź do mnie nie przemawia, jeśli już to kwasówka, ale to chyba skórka za wyprawkę - raczej nieopłacalna sprawa, choć skontaktowałem się z firmą, która robi szkło na zamówienie i ma bardzo porządne, uczciwe ceny.

Mam pytanie: czy tak długa zwijka nie "przytyka" się destylatem? Nie ma (małego, ale jednak) niebezpieczeństwa wzrostu ciśnienia? W takiej poziomej konstrukcji z długą spiralą może nie być dobrego, bezzwłocznego wyrównania ciśnień kolumna/otoczenie - to mnie trochę martwi.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Cocacolatl
50%
50%
Posty: 149
Rejestracja: 2006-04-17, 18:21

Post autor: Cocacolatl » 2007-01-11, 17:03

Astemio pisze:[...]Mam pytanie: czy tak długa zwijka nie "przytyka" się destylatem? Nie ma (małego, ale jednak) niebezpieczeństwa wzrostu ciśnienia? W takiej poziomej konstrukcji z długą spiralą może nie być dobrego, bezzwłocznego wyrównania ciśnień kolumna/otoczenie - to mnie trochę martwi.
Domyslam sie, ze to do mnie?
Jesli tak, to odpowiadam - zle to sobie wyobrazasz. Dluga zwijka nie przytyka sie destylatem, bo nie ma jak. Destylat skrapla sie na jej zewnetrznej powierzchni. W rure chlodnicy puszcza sie wode. W ten sposob powierzchnie chlodzaca latwo utrzymac w czystosci, nie przenosza sie smrodki z roznych surowcow i nic sie nie zatyka/zalewa/spręża. Kolumna wchodzi w srodku patelni na centymetr głęboko rurą o pelnej srednicy, skropliny zbieraja sie na dnie i splywaja króćcem na refluks i do odbioru. Wyrownanie cisnienia do atmosferycznego realizuje sie przez nieszczelnosci miedzy "płaszczem" (patelnia) i pokrywką wiec jest baaaardza szybkie i dokladne. Na dodatek pokrywka jest szklana, wiec widze co sie w chlodnicy dzieje. Wada takiego rozwiazania to fakt, ze przy produkcji bardzo, bardzo lekko, ale jednak czuć. Moglbym dorobic uszczelke i odprowadzac opary z chlodnicy do kanalizacji, ale mi sie nie chce.

C.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2007-01-12, 08:42

Witam!
Teraz rozumiem, u Ciebie to jest poziomy kondenser, czyli w zasadzie odmiana Nixona.
W moim pomyśle to chłodnica z parą w rurce, chłodzenie na zewnątrz rurki.
Oczywiście, w Twoim przypadku nic się nie przytyka.
Natomiast lekko czuć smrodek, bo prawdopodobnie w takim krótkim (płaskim) i szerokim kondenserze odległość od wlotu pary do szczeliny "pokrywki" jest mała i może coś z par się przedostaje, dodatkowo szczelina między "pokrywką" a patelnią jest długa, a w klasycznym z długą spiralą o małej średnicy para nie ma szans, żeby dotrzeć do końca długiego kondensera czyli szczeliny lub otworka.
Chociaż piszesz, że zdolność chłodzenia jest bardzo duża, więc nie powinno się tak dziać.

Ten mój :oops: (bo pewnie już kiedyś był :) ) pomysł wygląda tak:
Załączniki
Głowica.png
Opis nieczytelny (dałem za małe litery), ale i tak widać, o co chodzi.
Głowica.png (5.51 KiB) Przejrzano 2534 razy
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2007-01-12, 09:19

@Astemio
pomysł dobry, u mnie działa na podobnych wysokościach i problemu nie ma. Natomiast radził bym zlikwidować syfon na powrocie, dając go niżej, to naprawdę nie powoduje eliminacji części wypełnienia, a nawet poprawia sprawność kolumny, natomiast syfon w tym miejscu będzie źródłem kłopotów.
pozdrawiam - inżynier

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2007-01-12, 09:45

To jest jeszcze robocza wersja, wszystko pływa :) .
Dzięki za radę i ostrzeżenie, ale czy rzeczywiście syfon nie jest potrzebny, para nie przedostaje się rurką refluksu - ma tam krótszą drogę?
Myślałem np. o wyrównaniu poziomów króćców refluksu (tego w kolumnie i tego nad zaworem) - wtedy można byłoby regulować dowolnie wysokość syfonu - od zera - zmieniając długość kolanka/rurki łączącej te króćce.
Wystarczałoby nawet tylko ją na nich obracać w bok - to regulowałoby wysokość syfonu i dawałoby pole manewru przy jakichś problemach.
W zasadzie planuję podobną do Twojej konstrukcję, tylko o wiele mniejszą :D i ze szklaną krótką chłodnicą z boku - to tylko taka wariacja na temat klasycznego układu, bo taka "pierścieniowa" chłodnica może mieć bardzo małą wysokość, co jest dla mnie dużą zaletą (kolumna tylko 800mm).
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Cocacolatl
50%
50%
Posty: 149
Rejestracja: 2006-04-17, 18:21

Post autor: Cocacolatl » 2007-01-12, 11:17

W takim ukladzie w kolumnie bedziesz mial nadcisnienie i para zamiast pchac sie do chlodnicy moze uciekac refluksem na odpowietrzenie (ono zreszta musi byc b. malej srednicy - najlepiej kapilara). Bedziesz musial grzac bardzo delikatnie, zeby tego uniknac. To jedno, a drugie, to rura chlodnicy bedzie sie zanieczyszczac i za chinskiego boga w srodku jej nie wyczyscisz. W rure daj wode! to duzo ulatwi.

C.
ps. syfony są OK!

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2007-01-12, 11:58

Cocacolatl pisze: ps. syfony są OK!
No to mamy różne doświadczenia, w takich przypadkach różnice ciśnień są minimalne i syfon stanowi praktycznie korek.

pozdr. - inżynier

PS powyższe stwierdzenie nie wynika z przeświadczenia, że zawsze mam rację, tylko z obserwacji na moim sprzęcie. Uwaga odnosnie syfonu moze być potrzebna przy późniejszym szukaniu powodów dla których coś nie działa.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2007-01-12, 12:01

@ Cocacolatl: zgadza się, to jest mały doświadczalny :D aparacik (10l) o małej wydajności i grzanie będzie delikatne.
Do tej pory był bez refluksu, przez średnio długą szklaną chłodnicę, oczywiście w pionie, i wtedy jest zapewnione wyrównanie ciśnienia poprzez spiralę chłodnicy, ponad spływającym destylatem. Tu jest ideowo to samo, tylko, ponieważ na wyjściu jest zawór - mocno przydławiony - dałem powyżej poziomu cieczy w syfonie tą pionową rurke zabezpieczającą przed ew. większym nadciśnieniem w kolumnie.
Niewielkie chyba musi istnieć nawet w układach "bezciśnieniowych" (otwartych), bo inaczej pary nie wchodziłyby w chłodnicę, ale przypuszczam, że to jest po ustabilizowaniu się pracy kolumny najwyżej kilka mm słupa rtęci, koniecznych w ogóle do działania kolumny. Pewnie zależy to od wysokości kolumny i od rodzaju urządzenia skraplającego.
Co do zanieczyszczania chłodnicy, miałem szklaną i nigdy nie widziałem w niej syfu - co prawda zawsze robiłem czysty zacier cukrowy na drożdżach winiarskich, do tego najwyżej trochę żyta albo ryżu.
@ Inżynier: w takim razie konieczna jest po prostu możliwość regulacji głębokości syfonu od zera i można wtedy eksperymentować.
Trudno coś twierdzić ze 100% pewnością ( to oczywiście nie do Ciebie, raczej jako ogólne mało odkrywcze spostrzeżenie), bo każdy aparat ma zupełnie inną konstrukcję: wymiary, materiały, nie mówiąc o systemie działania.
Zmiany musiałyby być wprowadzane na jednej wzorcowej, doświadczalnej aparaturze i wtedy dałoby to miarodajne wyniki.
No właśnie, to kiedy fizycznie powstaje Instytut Badań Nad Domową Produkcją Alkoholu Etylowego :D ? Bo on-line już jest :wink: .
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2007-01-12, 15:36

Jeśli są wątpliwości, co do działania aparatury..., a ta jest jeszcze na etapie planów, to radzę wzorować się na sprawdzonych konstrukcjach kolegów z forum. Przykład, kolumna AAbratka, bez udziwnień, syfonów, itp. prościej już chyba nie można 8) a działa doskonale.

Awatar użytkownika
wieniu26
60%
60%
Posty: 206
Rejestracja: 2006-08-05, 15:05

Post autor: wieniu26 » 2007-01-12, 16:48

Citizen Kane pisze:....Przykład, kolumna AAbratka, bez udziwnień, syfonów, itp. prościej już chyba nie można 8) a działa doskonale.
i tutaj masz świętą racje mój drogi towarzyszu :)
a pisze to bo wiem coś na ten temat :wink:

Cocacolatl
50%
50%
Posty: 149
Rejestracja: 2006-04-17, 18:21

Post autor: Cocacolatl » 2007-01-12, 22:54

@astemio
Moj sprzet tez nie jest przemyslowy - garnek 10 litrow, kolumna z dwoch segmentow 30 i 60 cm, no i omowiona chlodnica. To mial byc test mozliwosci tego pomyslu, ale dziala nadspodziewanie dobrze, wiec chyba tak zostanie (chociaz wyglad ma niechlujny).
Nadcisnienie w kolumnie w ukladzie takim jak moj, to milimetry, ale slupa wody. Dosc powiedziec, ze pokrywka lezy na garnku przyciskana tylko ciezarem kolumny z chlodnicą (wystarczy nawet sama chlodnica) i jest szczelnie (uszczelka z pianki PE, bedzie silikon). Raz sprobowalem destylowac w rurke, ale nie dalo sie utrzymac pary w garnku - wylatywala na wszystkie strony, nawet po obciazeniu pokrywki 5kg, a nawet lecialo po nitach od uchwytow gara.
Co do zanieczyszczen, to mam na mysli pozostajace smrodki, ktore po jakims czasie nieuzywania sprzetu nabieraja nadzwyczajnego bukietu, niekoniecznie dobrze komponujacego sie z tym, co mamy do przerobienia. Jakos tak sie sklada, ze szklo daje sie dosc dobrze wyplukac woda, a na miedzi jednak cos tam zawsze zostaje. Nie wiem, jak bedzie w przypadku stali, ale moj garnek za kazdym razem wymaga szorowania. Chociaz... tak sobie mysle, ze to moze nie ma wiekszego znaczenia bo wypelnienie jest ze zmywakow, a ich nie da sie wyszorowac.

C.

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2007-01-13, 01:12

Z tym garnkiem to jest tak: im więcej go szorujesz tym gorzej bo tym więcej smrodów zagnieżdża się w rysach i chropowatościach po szorowaniu. Im gładsza a nawet im bardziej wypolerowana powierzchnia tym lepiej a i łatwiej ją w czystości utrzymać. Ja używam rozcieńczonego gorącą wodą bezzapachowego Domestosa. Rozpuszcza nawet kamień na zwojach chłodnicy - robią się czyściutkie jakby nie używane. Potem płukanie bieżącą wodą - przy odrobinie cierpliwości wystarczy namaczanie i płukanie i wcale dużo płynu i wody nie potrzeba.

Pozdrawiam

Winiarek

leszekpiotrek
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2006-10-13, 19:50

Post autor: leszekpiotrek » 2007-01-16, 14:20

mam pytanie czy rura ko fi 56mm w środku i wysokości 180cm i moc grzałki 1500w to dory materiał na kolumnę bo takie posiadam obecnie i wypełnienie z wiurek ko

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości