Przeróbka kega z gazu na prąd

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: zbyszko » 2015-05-30, 00:21

kropelka pisze:Postaram się to tak zrobić by właśnie szło z innych gniazdek.
Choć nie jestem elektrykiem to napisz do mnie na PW, bo widzi mi się że są na tym świecie jeszcze bardziej nieogarnięci niż ja.

Temat do usunięcia, bo ktoś sobie może krzywdę zrobić.
Jeżeli ma starą instalację i całą kondygnację podpiętą pod jedną fazę to co da włączenie 6kW do innych gniazdek :?:

@kropelka
Jeżeli nie chcesz mieć kuku pisz, dzwoń albo zatrudnij fachowca.
czytam nie pytam

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2015-05-30, 00:35

zbyszko pisze:Jeżeli ma starą instalację i całą kondygnację podpiętą pod jedną fazę to co da włączenie 6kW do innych gniazdek :?:
Ano to, że pojedyńcze gniazdko domowe ma swoją skończoną obciążalność prądową. I jest ona niższa niż ta potrzebna do zasilenia kolumny 70mm. Rozdzielenie tego obciążenia na dwa gniazda pozwala rozwiązać ten problem. I nie piszemy tu w kontekście starej instalacji jednofazowej, ale w kontekście konkretnej instalacji, która na jednym bezpieczniku pozwala na przepływ prądu do 32A. Tak dla porównania, u mnie główne zabezpieczenie ma 25A i problem, o którym piszesz jest już znaczny...
A sugestię o fachowcu jak najbardziej popieram, wspomniałem już zresztą o tym wcześniej 8)

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: zbyszko » 2015-05-30, 01:12

Ja mieszkałem w "bloku" gdzie zabezpieczenie główne miało 25 A, a w chałupie miałem 4 topiki po 10 A i jeną gotującą "rozetę".
Dlatego przestrzegam innych, bo ja miałem do ściągnięcia pare metrów boazerii świerkowej w poszukiwaniu puszek.
@kropelka
Ty się nie bój, ja na kolację "zjadam" tylko młodzież :twisted: , Teraz widzę Cię na forum
czytam nie pytam

nautes
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2011-05-28, 15:48

Post autor: nautes » 2015-05-30, 13:24

I pamiętać TRZEBA o uziemieniu.
Pamiętać należy nie tylko o maksymalnym obciążeniu obwodu, ale także gniazdek (w PL tylko lepsze mają 16A) i kabli przyłączeniowych.
Przy tradycyjnej instalacji ABSOLUTNIE NIE stosować dwóch kabli zasilających do jednej podwójnej grzałki. Mimo, że czasem gdzieś tam u kogoś może działa. Może prąd z bolca drugiej wtyczki kopnąć/zabić. Albo można spalić instalację, wywalić bezpieczniki,...

Awatar użytkownika
Legion
-#Admin
-#Admin
Posty: 1870
Rejestracja: 2009-01-24, 11:03

Post autor: Legion » 2015-05-30, 14:00

Kolega się zdaje zagalopował.
Jak ktoś może dotknąć bolca skoro mówimy tu o takiej sytuacji gdzie obydwie wtyczki są wpięte. Jedna na stałe w gniazdko a druga poprzez regulator.
Jeszcze coś "ABSOLUTNIE NIE" w takim rozwiązaniu :?:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Legion, łącznie zmieniany 1 raz.
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

Awatar użytkownika
C2H6O
60%
60%
Posty: 286
Rejestracja: 2010-01-06, 21:14
Lokalizacja: RoI

Post autor: C2H6O » 2015-05-30, 14:32

nautes pisze:Pamiętać należy nie tylko o maksymalnym obciążeniu obwodu, ale także gniazdek (w PL tylko lepsze mają 16A) ...
W standardzie brytyjskim BS 1363 wtyczki posiadają wewnętrzny bezpiecznik, zdaje mi się, że na prąd do 13A.
Obrazek

Awatar użytkownika
radius
90%
90%
Posty: 822
Rejestracja: 2010-11-30, 14:39
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: radius » 2015-05-30, 14:49

nautes pisze:.
Przy tradycyjnej instalacji ABSOLUTNIE NIE stosować dwóch kabli zasilających do jednej podwójnej grzałki.
A niby dlaczego? Ja mam grzałkę potrójną, trzy kable zasilające wpięte do jednego, potrójnego przedłużacza i tak jadę już dwa lata.
nautes pisze:Mimo, że czasem gdzieś tam u kogoś może działa.
Działa i to wyśmienicie.
nautes pisze:Może prąd z bolca drugiej wtyczki kopnąć/zabić.
A niby dlaczego, skoro grzałki są od siebie odizolowane?
Ostatnio zmieniony 2015-05-30, 21:23 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Spiritus flat ubi vult

Awatar użytkownika
drgranatt
100%
100%
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-07-13, 11:13
Lokalizacja: 3-city

Post autor: drgranatt » 2015-05-30, 15:36

Może i ja swoje 5 groszy dołożę.
Nie ważne jest do ilu gniazdek podłączymy grzałki tylko jaki jest przekrój przewodów łączących licznik z tablicą bezpieczników w mieszkaniu. W bloku przeważnie tak jest pociągnięta instalacja, że pod jeden bezpiecznik jest kuchnia, pod drugi łazienka a pod trzeci reszta. Ponadto, jak elektryk kładł instalację to tak aby jeszcze kabli na fuchę mu zostało a nie zgodnie ze schematem - to też trzeba wziąć pod uwagę.
A teraz do konkretów: jeśli licznik z bezpiecznikami połączony jest przewodami o przekroju 2,5mm² to obciążalność pojedynczej żyły wynosi 26A (przy założeniu, że jest ułożony bezpośrednio w ścianie) więc nie ma najmniejszego problemu aby taki przewód (drut miedziany) długotrwale obciążyć mocą 6kW i rozdzielić to na 2 gniazda.
Najbardziej newralgiczne miejsca to wszystkie połączenia przewodów. Tam potrafi grzać się najbardziej.

nautes
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2011-05-28, 15:48

Post autor: nautes » 2015-06-02, 10:43

Jak kabel jest wpięty do zasilania, to nic, co może być pod prądem nie powinno wystawać.

Do jednej podwójnej grzałki wchodzi dwa przewody z jednego, dwa z drugiego. Neutralny łączymy. Wpinamy do gniazdka z odwróconymi wyprowadzeniami. I co mamy? Piękną fazę na jednym z bolców na drugiej WTYCZCE.
Zawsze wpięty? A jeśli ktoś podejdzie, będzie potrzebował sobie telefonik/tablecik troszkę podładować i nie będzie wiedział, że ma być "zawsze wpięty"?

Chyba, że ciągnie się z trójfazowego, to wtedy wiemy, że na zerze jest zero. A tak, to różnie może być.
Może tylko w UK wszystkie gniazdka mają fazę po jednej stronie. W PL rzadko spotykane.

No dobra, chcę ustrzec i uczulić początkujących, być może jestem trochę paranoikiem :).

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2015-06-02, 11:03

Mógłbyś to napięcie na bolcu pokazać na jakimś schemacie...

Awatar użytkownika
drgranatt
100%
100%
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-07-13, 11:13
Lokalizacja: 3-city

Post autor: drgranatt » 2015-06-02, 11:03

nautes pisze:Do jednej podwójnej grzałki wchodzi dwa przewody z jednego, dwa z drugiego. Neutralny łączymy. Wpinamy do gniazdka z odwróconymi wyprowadzeniami. I co mamy? Piękną fazę na jednym z bolców na drugiej WTYCZCE.
Zawsze wpięty? A jeśli ktoś podejdzie, będzie potrzebował sobie telefonik/tablecik troszkę podładować i nie będzie wiedział, że ma być "zawsze wpięty"?
Kolego, powiem tak. Chyba nie za bardzo wiesz co chcesz nam przekazać. Bynajmniej ja nie zrozumiałem o co chodzi :nie_wiem

Awatar użytkownika
radius
90%
90%
Posty: 822
Rejestracja: 2010-11-30, 14:39
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: radius » 2015-06-02, 14:55

@nautes, zakręciłeś się jak g...no w betoniarce :mrgreen: Niby w jaki cudowny sposób będę miał napięcie na "jednym z bolców drugiej/trzeciej grzałki", skoro do każdej mam podpięty osobny kabel (faza + zero) i tylko trzeci przewód uziemiający jest wspólny :?: :roll:
Spiritus flat ubi vult

donpicolo
30%
30%
Posty: 34
Rejestracja: 2015-03-29, 18:54

Post autor: donpicolo » 2015-06-02, 17:57

@nautes ja tak sobie myślę, że nieistotne z której strony jest faza, lub zero.Ważne jest ,aby na bolcu było zero bo jak nie to masz fazę na całej aparaturze.A z racji , że połączysz ją z wodą i jeśli mieszkasz w bloku to współczuję kąpiącym się i tym przy zlewozmywakach :mrgreen:
Adam

Awatar użytkownika
Frog
80%
80%
Posty: 450
Rejestracja: 2013-01-04, 10:22
Lokalizacja: Gmina Wieliczka ;)

Post autor: Frog » 2015-06-02, 18:19

Może skończcie konfabulować i pisać brednie. Ktoś na prawdę po lekturze tego tematu może sobie krzywdę zrobić. Nie znasz się, nie zabieraj się za instalacje elektryczne. Lepiej zapłacić zawodowcowi i spać spokojnie niż płakać później z powodu własnej, chorej ambicji.

Awatar użytkownika
kropelka
50%
50%
Posty: 101
Rejestracja: 2008-03-27, 21:45

Post autor: kropelka » 2015-06-02, 18:54

Panowie, ja może się wypowiem troszkę na ten temat. Z racji tego że pomysł zrodził się by ułatwić sobie proces. Jednak głównym zmartwieniem była moja niewiedza na temat elektryki. Postarałem sie popytać, porozmawiać jak i zrozumieć zabezpieczenia występujące w UK.

Obrazek

Oto zdjęcie Na którym widać że glówny bezpiecznik ma welkość 63A
Natomiast zasilanie na kuchenkę 32A
Kitchen ring, co wnioskuję że sa to wszelkie kontakty w kuchni również ma 32A
Nie moża się podpiąć np. pod jedno i drugie, gdyż zasilanie kuchenki która jest elektryczna, jest zabezpieczone. 32A to ok 8kW .
Na to wychodzi że wszelkie urządzenia w kuchni dające sumę 8kW też dadzą radę.
Oczywiście Nie mówimy tu o pracy ciągłej.
Tyle idzie wyczytać z bezpieczników.

Rozmawiałem dziś ze znajomym, który powiedział mi że Wszelkie światło w UK ma ok 6A zabezpieczenie
Kontakty , gniazdka w bdynku (po za kuchnia 16A)
Natomiast gniazdo specjalne np. typu bojler, ma ok 32A czyli by wytrzymał grzanie ok 8kWTo co przekazała mi ta osoba zgadza się w zupełności z tym co pokazują zabezpieczenia.


Z tego wychodzi że jak podłącze dwie grzałki 2x2kW do dwóch różnych gniazdek, w kuchni nie powinno się nic stać. Jesli zabezpieczenia jest na 32A.
Ostatnio zmieniony 2015-06-02, 22:26 przez kropelka, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości