Filtrowanie piaskiem

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Filtrowanie piaskiem

Post autor: Tofi » 2007-02-12, 01:25

Na grupach dyskusyjnych rec.craft.distiling czytałem o filtrowaniu piaskiem kwarcowym. Nie chodzi tutaj, o pozbycie się chemii, tylko o filtracje mechaniczną, np. przed pierwsza destylacją, aby odfiltrować ewentualny osad który wzbił się przez nieuwage lub też odfiltrowanie węgla który był dosypywany do surówki. Czy ktoś używał może takiej metody? Pisali tam o użyciu piasku o ziarnistości 0,8 i kilkucentymetrowej warstwie. Czy ktoś może potwierdzić skuteczność i zasadność tej metody?
Ostatnio zmieniony 2007-02-12, 13:21 przez Tofi, łącznie zmieniany 1 raz.
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

bnp

Post autor: bnp » 2007-02-12, 09:15

Bawiłem się tą metodą, niestety piasek jest kiepskim medium filtracyjnym. Zwykły piasek krzemionkowy wymyłem kilkakrotnie ciepłą wodą z płynem, wypłukałem oraz wygotowałem. Do kolumny filtracyjnej o fi 2 cale o wysokości złoża 20 cm podawałem (grawitacyjnie) średnio mętne wino z rodzynek. Efektu nie było, po pewnym czasie wypływało takie samo mętne jak przed filtracją.


Inaczej rzecz się przedstawia stosując jako złoże ziemię okrzemkową. Stosowałem do filtracji wina ziemię o średnim rozdrobnieniu. Aby filtracja przebiegała sprawnie trzeba trochę poczytać, pomęczyć się ale efekt jest rewelacyjny. Stosowałem podciśnienie a także filtracje grawitacyjną. Jako medium filtracyjnego używałem także mielonej celulozy. Jak kogoś zainteresuje temat usuwania bardzo trwałych zmętnień to proszę pytać, podzielę się doświadczeniem w tej dziedzinie.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2007-02-12, 11:48

Czy mielona celuloza (może coś więcej o tym materiale) jest bardziej skuteczna niż filtry do kawy. Osobiście filtruję w/w i efekty są dość dobre, szczególnie kiedy filtr zwiększy swoją skuteczność, od przepływającego medium. Warunek - kropla na sekundę.

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-02-12, 21:18

Witam
Może zastosować złoza żwirowe w kolumnie filtracyjnej na wzór filtra do wody,gdzie żwir pokryty na powierzchni tlenkami żelaza jest katalizatorem wychwytującym żelazo z wody.Ruda manganu wychwytuje zwiazki manganu itd.Może wykożystać tą metodę przy zastosowaniu innych katalizatorów do oczyszczania destylatów.Jeden z kolegów już próbuje jonity.Można iść dalej, ale tu potrzebni są chemicyi ich fachowa opinia.
Pozdrawiam

bnp

Post autor: bnp » 2007-02-12, 21:26

@CK
O celulozie troszeczkę można przeczytać tu:
http://www.ake.com.pl/subpage.php?id=matfiltr_masa&s=3

Ja nie posiadając takowej postanowiłem zrobić sobie sam, w tym celu zakupiłem w Biedronce 10 opakowań chusteczek higienicznych po 19 groszy za sztukę (99% celuloza), które porwałem na małe części a następnie dokładnie zmieliłem w mocnym młynku(do kawy), powstały puszyste włókna. Jako kolumny użyłem butelki po wodzie z obciętym dnem do której włożyłem 1 rozłożoną chusteczkę(przegroda filtracyjna)oraz 2 warstwy zmielonych chusteczek. Pierwsza zbita ok. 3-4cm , zaś druga lekko ułożona ok. 10cm.Całość przepłukana wodą. Szybkość odbioru regulowałem przez odkręcanie lub zakręcanie nakrętki. Szybkość filtracji była spora ok. 5l/h po 15l złoże się przebiło a wydajność filtracji spadła. Jest to dobry sposób na filtrację mętnych, trudnych win. Filtrem do kawy niestety nie udało mi się uzyskać klarownego winka.

Pozdrawiam – bnp

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2007-02-12, 21:36

zbyszek1281 pisze:tu potrzebni są chemicyi ich fachowa opinia
ale tacy którzy mają pomysł na domowe rozwiązania. Spodobało mi sie podejście bnp - użył materiałów z biedronki.
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości