Budowa filtra

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Pchella
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2014-10-16, 08:19

Budowa filtra

Post autor: Pchella » 2016-04-14, 11:04

Chciałem zaprezentować budowę filtra na węgiel aktywny. Był on inspirowany filtrem użytkownika Spirit, w temacie:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... &start=495

Do jego budowy użyte zostały
- dwa korki fermentacyjne fi 41,
- rurka ze stali nierdzewnej o wymiarach fi 30mm, dł. 300mm,
- wężyki silikonowe fi12, wewnętrzne fi 8,
- rurka szklana fi 8,
- opaski plastikowe,
- gaziki
- pojemnik ze stali nierdzewnej z przykrywką i rurką fi 8 przy dnie, o pojemności około 8l (na zamówienie)


W załącznikach zdjęcia filtra, pojemnika na alkohol do filtracji, całego zestawu, sposób napełnienia filtra (z obydwu stron rurki przychodzą gaziki które stykają się z korkami i zabezpieczają przedostanie się węgla oraz regulują przepływ) i dodatkowo zdjęcie zabezpieczenia na rurce od pojemnika do filtra ponieważ raz w trakcie filtrowania rurka zwyczajnie się wypięła i troche alkoholu poszło na podłoge :cry: (było to spowodowane przestawieniem się rurki szklanej osadzonej w wężyku ale od tego czasu wole sie zabezpieczyć :wink: )

Filtr mieści do 150ml węgla aktywnego (objętość suchego węgla) i pozwala na filtracje około 3-3,5l destylatu o mocy 40% w właściwie dowolnym tempie, ponieważ pomimo braku zaworku przepływ reguluję ilością gazików przed rurką wylotową.

Założyłem ten temat bo może akurat komuś się przyda przy budowie własnego filtra.
Pozdrawiam!
Załączniki
005.jpg
004.jpg
003.JPG
002.jpg
zestaw
001.jpg

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: Szlumf » 2016-04-14, 14:18

Przepływ możesz też regulować różnicą poziomów pomiędzy zbiornikiem a filtrem.

Pchella
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2014-10-16, 08:19

Post autor: Pchella » 2016-04-14, 14:35

Tak, mogę. Można dołożyć zaworek, jak kto woli. Ale zestaw u mnie ma już swoje stałe miejsce i go nie zmieniam, tylko do powyższego zdjęcia przełożyłem, żeby było dobrze widać :D

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości