Szybki start

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
robol69
90%
90%
Posty: 957
Rejestracja: 2005-12-27, 07:27

Szybki start

Post autor: robol69 » 2006-02-06, 14:15

Mam propozycję dla wszystkich forumowiczów żeby wspólnie
usatalić uniwersalny sprzęt jeden z reflksem zewnętrznym , drugi
wewnętrznym .

Po co to ?

Nie każdy kto chce się napić ma ochotę i możliwości na
poznawanie , szukanie, czytanie ,doświadczenia itd.
a tak wchodzi na stronę tak , tak , i tak wymiary , parametry,
gdzie co kupić wszystko ma.

A jeżeli kogoś interesuje temat to daje temat na forum.
i wtedy otrzyma konkretne odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-02-06, 14:46

Już próbowaliśmy to zrobić, niestety każdy ma inne warunki lokalowe, możliwości dostępu materiałów czy wykonania, cenowe, czy jakościowe , powstaje wtedy kilka konfiguracji i znów koło się zamyka.
Myślę że możnaby napisać coś w rodzaju poradnika "Jaki wybrać aparat", uwzględniając te właśnie, różne parametry

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2006-02-06, 17:19

myśle że przy starcie wystarczy wiedza jak poszczególne elementy działąją, wtedy każdy sobie złoży to co potrzebuje, lub nawet wymyśli rozwiązanie jakiego tutaj nie było.

Awatar użytkownika
robol69
90%
90%
Posty: 957
Rejestracja: 2005-12-27, 07:27

Post autor: robol69 » 2006-02-06, 17:24

Nie chodzi o aparat idealny który daje
97% i idealną czystość , a może coś w rodzaju
drzewa najpierw :
1 ogrzewanie
2 keg (pojemność)
3 kolumna (średnica .długość)
4 rodzaj refluksu

albo w odwrotnej kolejności .
W sumie to tylko kolumna się zmienia a reszta
zostaje taka sama

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-02-07, 00:16

Może jeden konkretny sprzęt to trochę za wąski rozdział. Tak jak wspomnieli już koledzy, różne materiały różne możliwości... Poza tym nie istnieje chyba ten jeden właściwy aparat. Rozwiązań, jak widać po zdjęciach, jest multum. Zasada działania aparatu sprawia, że może być on wykonany na wiele różnych sposobów. Sam pomysł nie jest jednak zły. Jeżli więc znajdzie się ktoś chętny i napisze konkretny, obszerny artykuł na wybrany temat, przykleję go w jakimś temacie FAQ czy coś w tym stylu.

W związku z powyższym przyszedł mi do głowy pomysł, aby ogarnąć w jednym miejscu np. nasze aparaty. Możnaby zrobić dodatkowe podforum, tylko z taką zawartością: zdjęcia (rysunki), dokładne wymiary, materiał, opis działania, osiągi itd. Czytelnicy mogliby na podstawie takiego streszczenia łatwiej zdecydować czego potrzebują. Cour_de_balance zaoferował się pomóc w grafice, więc dokumentacja miałby jednakowy layout. Miałoby to sens?

Awatar użytkownika
Benek
101%
101%
Posty: 239
Rejestracja: 2005-12-25, 10:51
Lokalizacja: Mazury

Post autor: Benek » 2006-02-08, 10:17

Popieram w całej rozciągłości. Sam wiem po sobie, że podczas robienia sprzętu potrzebne są konkretne dane. No niby ma się ogólne schematy. Co, jak i gdzie ma lecieć, ale gdy nie ma dokładnego wymiaru, to człowiek (nie mający przecież w temacie za dużo do powiedzenia) zaczyna się zastanawiać czy aby wszystko robi dobrze. A tak rzut ona na schemat: 2 centymetry tu, 12 tam i rura gotowa. Trochę oczywiście upraszczam sprawę, ale taka jest moja opinia.

jack
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2006-01-26, 18:30

Post autor: jack » 2006-02-09, 19:08

Jest to mój debiut na tym szacownym forum dlatego chciałbym wszystkich pozdrowić i wyrazić słowa uznania dla waszej wiedzy w temacie kapania .
Pomysł robola wydaje mi się bardzo dobry . Sam jestem w trakcie projektowania i zbierania materiałów na mój pierwszy aparat i na każdym kroku mam wątpliwości czy to co robię jest włąściwe . Zaczynająć od dołu :
grzanie - jaką moc powinien mieć taboret gazowy (wystarczy jeden palnik czy lepiej zamontować dwa a może więcej.
keg - wyczytałem na forum czarnej oliwki że keg powinien mieć wziernik (dla sprawdzenia czy kolumna jest niazalewana) . Czy na keg-u montowć manometr i termometr .
kolumna fi -50 , fi 60 . Takich wątpliwości mam więcej więc uniwersalny plan budowy bardzo by się przydał .
Ja wzoruje się na kolumnie robola (dzięki za rady) , i chociaż opis jest dość dokładny to jednak wątpliwości pozostają .

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-02-09, 19:33

chyba jeszcze ra dokładnie musisz przeczytać forum - tam na Twoje pytania są dokładne odpowiedzi
moc - do pracy wystarczy duży palnik kuchenki , ale start będzie trwał długo

wziernik - pisałem o zrobieniu go w kolumnie (nie kegu !), ale entuzjazmu nie przyniósł, zalewanie możesz stwierdzić m.in. po ciśnieniu w kegu stąd zalecany montaż manometru (ale także dla bezpieczeństwa), termometr pomoże w kontrolowaniu procesu




[/b]

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2006-02-09, 22:23

myślę że dobrym rozwiazaniem było by zrobienie spisu "klocków" do budowy kolumny, z podaniem ich parametrów oraz do jakich elementów one pasują, np.:
1) ogrzewanie gazowe
a) kuchenka gazowa 2 lub 3 palnikowa wys. 13 cm
b) taboret gazowy wys. 17 cm
2) zbiornik zacierowy
a) keg 30l
b) keg 50l (najefektywniejsze grzanie na taborecie) wys. 43 cm
c) garnek 30l (kłopotliwe mocowanie kolumny ze względu na małą sztywność blachy w pokrywce, nie stosować do rur o średnicy 63mm)
3) mocowanie kolumny
a) kołnierz gwintowany (heco nr katalogowy xxxxx) wys 40 mm (podwyższa po zmontowaniu aparature o 20mm)
b) wywijka do wspawania (heco nr katalogowy xxxxx)
itd.

Każdy nowicjusz będzie mógł dzięki temu policzyć sobie co i jak i do którego wcześniejszeo elementu mu to będzie pasowało, wted zamawia sobie przez internet, czeka na przesyłke i wdomu skręca/spawa zamówione elementy. Rozwiązanie takie nie ma ograniczeń jakie miała by konkretna konstrukcja, bo każdy moze wybrać to co mu będzie pasowało, a jak czegoś nie rozumie to spojzy sobie na ogólny rysunek kolumny i zrozumie. Jeżeli mimo to nie zrozumie, to oznacza że gorzelnictwo nie jest dla tej osoby i dla jej bezpieczeństwa lepiej żeby się nie brała za robienie bomby ciśnieniowej. Swoją drogą zaprojektowanie własnej aparatury jest swoistym egzaminem z gorzelnictwa - brak wiedzy o zacierach spowoduje, że można popełnić błąd przy doborze ogrzewania (zwłaszcza przy ogrzewaniu elektrycznym trzeba mieć troche pomyślunku aby nie palić karmelu), a brak wiedzy o procesie destylacji spowoduje uszczerbek na jakości destylatu, o i wreszcie zasady BHP (czyli pierwsza zasada bimbrownicza, czyli "nie pić odpędu podczas pędu", oraz druga "w razie zakręcenia zaworu mieć w ręku różaniec")

Awatar użytkownika
robol69
90%
90%
Posty: 957
Rejestracja: 2005-12-27, 07:27

Post autor: robol69 » 2006-02-10, 11:53

AAbratek pisze: moc - do pracy wystarczy duży palnik kuchenki , ale start będzie trwał długo
[/b]
No właśnie przy ogrzewaniu gazem ziemnym wszyscy posługują się wielkościemi typu
mały palnik ,duży palnik ,palnik od piekarnika a to nie chodzi o palnik tylko
o wielkość dyszy przy palniku.To ona decyduje o mocy palnika a nie sam palnik
Przy starej kloumnie 51 mm miałem dysze od kuchenki 1,25 i po zalaniu aparat startował
po około 90 m. po zmianie kolumny na 60,3 dałem dyszę 1,50 palnik (pozostał baz zmian)
start następuje po 60 m.

Można się bawić w liczenie mocy ile do czego ,jaki keg ,jaka kolumna ,zalewanie tylko po co?
Sam miałem problem z temperaturą na kolumnie i temat ogrzewania gazem
przerobiłem dokładnie trzeba tylko uważać żeby nie przedobrzyć i tak mi wychodzi że
taka dysza ( 1,50 ) jest wystarczająca przy kegu 30 l i kolumnie 60,3x140cm sądzę że
i z kolumną trochę wyższą też nie będzie problemu.

Dodam tylko że palnik zrobiłem z rury stalowej 3/8 .Jest to koło o średnicy 20 cm
i dospawana do tego rurka która doprowadza gaz.Palnik wsuwam pod keg który stoi
na stojaku o wysokości 5 cm .

Oczywiście lepiej kupić palnik oryginalny ,niestety wysokość pomieszczenia nie pozwala mi na taką "rozrzutność"

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-02-10, 14:23

@ robol - pisząc "duży palnik kuchenki" miałem na myśli standardową moc która na palniku 9cm wynosi ok. 2,8kW, podawaną przez producentów tych kuchni,
wielkość dysz, ustala producent , a jeśli zaczyna się z nimi kombinować to już jest to samowolne działanie użytkownika.
Należy tutaj wyraźnie wspomnieć o różnej jakości gazu - tak się składa że korzystam z gazu propan-butan w butlach w dość dużych ilościach, na kilku odbiornikach i mogę powiedzieć że nawet w jednej (sic) dostawie zdarza się różna jakość gazu, co przekłada sie na efektywność grzania (spalania)
Ja osobiście skłaniam się do użycia promiennika gazowego (jak np. działa v.s.o.p.) jednak nie bezpośrednio keg na promienniku, ale z możliwością odsunięcia go od dna na kilka centymetrów

jack
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2006-01-26, 18:30

Post autor: jack » 2006-02-10, 16:07

Moim zamiarem jest zrobienie taboretu gazowego z trzema palnikami (jeden duży i dwa średnie , co w sumie dałoby ponad 6 kW mocy ) zasilanego propan-butanem . Jeżeli jeden duży daje sobie radę , to te dwa średnie włączane w celu przyspieszenia startu byłyby chyba dobrym rozwiązaniem .

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-02-10, 16:17

jack, jak chcesz umieścić trzy palniki? czy chcesz dać palniki od kuchenki?
Ja planuję zrobić sobie taboret w ten sposób że w centralnym punkcie umieścić duży (9 cm ) od kuchni, a wokół niego palnik zrobiony z rurki (jak robol - 20cm ) , oczywiście sterowane niezależnie

jack
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2006-01-26, 18:30

Post autor: jack » 2006-02-11, 15:01

Palniki (oczywiście zdemontowane z kuchni gazowej) chcę umieścić w okręgu o średnicy 20 cm. Mam taką niepotrzebną kuchnię więc spróbuję . Uda się to dobrze a jak nie to trudno .
Pomysł z palnikiem od kuchni w środku i rurkowym dookoła też jest bardzo dobry , tylko przydałoby się coś więcej na temat konstrukcji tego palnika rurkowego (bo trzeba go chyba zrobić samemu) .

tomch22
40%
40%
Posty: 55
Rejestracja: 2006-06-07, 13:14

Post autor: tomch22 » 2006-06-27, 17:33

Zgadzam się z kolegami wyżej niech ktoś zaznajomiony w temacie zrobi spis wszytskich elementów i co z czym połaczyć bo sam chce skompletować elementy ale za cholere nie mam pojęcia co zakupić dlatego zleciłem wykonanie kolumny ale widze ze chętnych nie ma więc spróbuje sam

pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 100 gości