Aparat AAbratka

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Post autor: Pietro » 2007-07-15, 18:21

kowal pisze:
.....Wadami są: bardzo ciepły destylat* ....
Ja wyeliminowałem to w ten sposób, że destylat z głowicy do naczynia spływa przez szklaną chłodnicę(taką z BIOWINU) .
Ratujmy się, bo trzeźwiejemy :cry:

Awatar użytkownika
endrio
40%
40%
Posty: 50
Rejestracja: 2006-09-08, 21:57
Lokalizacja: Warmia

Post autor: endrio » 2007-07-15, 19:08

Po wczorajszej próbie na wodzie byłem bardzo zadowolony, już prawie wszystko mam, wydaje się , że działa itd, lecz dzisiaj jednak przyszło małe zastanowienie.

Za słabo dopilnowywałem proces tworzenia się mojej kolumny i jest kilka rzeczy do poprawienia.

1. Otwór w kegu jest zbyt duży 24 cm, a nakładka z drugiego kega do której jest dokręcona kolumna ma 30 cm. Uszczelka z maty silikonowej gr. 1 mm szer. 3 cm. i wczoraj szczególnie przy śrubach potrafił się pokazać przeciek- kropla, dwie- fajnie jak to jest woda, ale co będzie jak zacznę destylować zacier ? :shock: . Nie było to na zasadzie pary , tylko lekko się sączyła woda pod uszczelką.
Do zamocowania dekla użyłem 8 śrub na obwodzie.
Czy mogę tak destylować ?
Nie mam pomysłu na poprawienie takiego stanu rzeczy, może druga uszczelka? ale i tak śruby są bardzo blisko brzegu wycięcia.

2. Za słabo spawacz wytrawił niektóre spawy, gdzieniegdzie pojawiła się rdza ( szczególnie niezdarnie potraktował środek kega przy spawaniu śrub )- moje pytanie - czy mogę powtórzyć wytrawianie spawów i czy tak samo postąpić z miejscami gdzie pojawiły się plamki rdzy i to coś pomoże na rdzę , czy trzeba je traktować inaczej ?

3. Gdzieś AAbratek pisał o tym, że dałby grubsze wiwijki do kolumny i to się zgadza, przy skręcaniu z sobą wiwijki 2 mm trochę się wyginają , dałem po dwie uszczelki i nie zauważyłem żadnych przecieków, liczę, że powinno być dobrze.

4. Chłodnica- trochę estetyki brakuje w wykonaniu, może też będę jeszcze poprawiał poprzez lutowanie, ważne aby była skuteczna.
Dopływ wody podłączyłem do rurki , która idzie prosto na koniec chłodnicy, a odpływ do zwiniętej części - prawidłowo ? Wiem , że to bardzo dla Was oczywiste, ale ja nie jestem pewny czy mam dobrze podłączone.
Przy destylacji wody niestety nie mierzyłem temp. wody ale dotykowo określiłbym je tak - woda z chłodnicy ok. 40-45 st C, woda destylowana ok. 25 st. - czy są to w przybliżeniu wartości prawidłowe?

Przepraszam za tyle pytań w jednym miejscy, ale coraz bardziej "cykam" przed pierwsza destylacją :)

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-07-15, 19:25

Witam
Dekiel z wyciety z kega możesz usztywnić poprzez zgrzanie na obwodzie pierścienia z drutu o średnicy np.5mm.Średnica pierścienia 300 mm.Usztywni i poprawi estetykę.Spawy możesz czyścić w dowolnym czasie.koszt pręta z KO dł. 3m to wydatek kilkanaście złotych

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2007-07-15, 20:58

endrio pisze:1. Otwór w kegu jest zbyt duży 24 cm, a nakładka z drugiego kega do której jest dokręcona kolumna ma 30 cm. Uszczelka z maty silikonowej gr. 1 mm szer. 3 cm. i wczoraj szczególnie przy śrubach potrafił się pokazać przeciek...
może spróbuj zrobić mniejszą uszczelkę tak aby miała ok 1cm, ale od strony otworu - problemem tylko będzie dokładne jej ustawienie.
może kup sobie silikon akwarystyczny (najlepiej w kartuszu) i zrób własną ale grubszą np. 3mm , wtedy ma co się uginać i dopasować do nierówności
dobrze gdybyś podesłał w miarę dokładne fotki
Czy mogę tak destylować ?
raczej odradzam, jeśli już się uprzesz to przecieki możesz zasmarować (na ciepło)masą/ciastem z mąki i wody
2. Za słabo spawacz wytrawił ...
można to zrobić jeszcze raz - tym razem dokładnie
3. Gdzieś AAbratek pisał o tym, że dałby grubsze wiwijki ...
ja mam zrobione własnoręcznie uszczelki z silikonu akwa. grubości 3mm - mimo cienkich wywijek doskonale uszczelniają po lekkim dokręceniu śrub
4. Chłodnica- trochę estetyki brakuje w wykonaniu, może też będę jeszcze poprawiał poprzez lutowanie, ważne aby była skuteczna.
skoro jest szczelna to po co ruszać?
Przy destylacji wody niestety nie mierzyłem temp. wody ale dotykowo określiłbym je tak - woda z chłodnicy ok. 40-45 st C, woda destylowana ok. 25 st. - czy są to w przybliżeniu wartości prawidłowe?
robiłem próbę z temperaturami wody,
podłączyłem do odpowietrznika chłodniczkę szklaną i ustawiłem mały przepływ wody na kondenser, w efekcie przy temperaturze wody wylotowej określanej jako nawet powyżej 50°C para nie dostała się do odpowietrznika,
to moim zdaniem poza oszczędnością wody, zapewnia stabilną pracę kolumny
destylat w odbieralniku może być ciepły, nawet do gorącego - przecież alkohol nie odparuje poniżej 78°C, a nawet można rzec że zaczyna się proces wygrzewania destylatu :wink:
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
endrio
40%
40%
Posty: 50
Rejestracja: 2006-09-08, 21:57
Lokalizacja: Warmia

Post autor: endrio » 2007-07-15, 21:29

Dzięki za odpowiedzi!

Pewnie będę musiał powalczyć jeszcze z uszczelką na kegu.
Uszczelka na zdjęciu silikonowa gr. 1 mm i dość twarda, więc pewnie tak jak piszesz AAbratek trzeba będzie samemu zrobić grubszą na 3 mm. , pewnie bardziej się dopasuje do dekli kega, a i usztywnienie proponowane przez Zbyszka by nie zaszkodziło.

[ Dodano: 2007-07-15, 22:57 ]
Niestety nie udaje mi się dołączyć drugiego zdjęcia z wycięciem w całości czy to w tym , czy w następnym poście.
Załączniki
IMG_6089.JPG

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości