Wężyki silikonowe do spirytusu ?

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
ojciecdyrektor
50%
50%
Posty: 125
Rejestracja: 2006-05-07, 02:09

Wężyki silikonowe do spirytusu ?

Post autor: ojciecdyrektor » 2019-01-28, 17:51

Mam zestaw węży silikonowych zakupionych w przeciągu kilku lat z różnych źródeł.
Próba spalania wskazuje na 100% sylikon, są miękkie i przezroczyste, bez zapachu. Jednak nie nadają się do kontaktu ze spirytusem. Nawet po przelewaniu przez nie alkoholu powyżej 50% nabiera on obrzydliwego odrzucającego,dyskwalifikującego smaku.
Wężyki po zakupie wygotowywałem i wymaczałem w spirytusie. Nie miały kontaktu z innymi substancjami.
Nie wiem co może być powodem takiej sytuacji.
Najbardziej zadziwiające jest zjawisko znikania spirytusu w szczelnie zamkniętym wężu ! Wydaje się niewiarygodne jednak przeprowadziłem wiele prób i tak się dzieje !

Wężyk napełniony spirytusem i SZCZELNIE zakręcony zaciskiem pozostawiony na kilka dni opróżnia się. Po dwóch tygodniach po spirytusie zostaje tylko odrobina wody która już nie znika.
Testowałem wszystkie swoje wężyki o różnych średnicach- efekt podobny.
Jestem zdumiony tym zjawiskiem i nie potrafię go wytłumaczyć.
Czy ktoś ma jakieś pomysły ?
Czy możecie polecić wężyki nie reagujące ze spirytusem i nie wnoszące paskudnego posmaku ?
Czy mógł by ktoś zrobić taką próbę ze swoim wężykiem ?
Załączniki
waz.jpg
Bo nasza gorzałka już dawno przegoniła ich gorzałkę !

jurii
90%
90%
Posty: 644
Rejestracja: 2010-04-06, 22:55
Lokalizacja: Parczew

Re: Wężyki silikonowe do spirytusu ?

Post autor: jurii » 2019-01-28, 18:32

Jeśli są przezroczyste to nie są silikonowe. Silikonowe są mleczne. A jesteś pewien szczelności tego zamknięcia? Najpewniej wyparowało właśnie tamtędy. Wystarczy obydwie końcówki zagiąć i włożyć do szklanki z wodą.

wawaldek11
101%
101%
Posty: 1262
Rejestracja: 2010-04-05, 00:16
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Wężyki silikonowe do spirytusu ?

Post autor: wawaldek11 » 2019-01-28, 19:40

Zaraz po rozpoczęciu przygody zauważyłem, że wężyki silikonowe są przereklamowane, łapią obce zapachy bo są "porowate".
Zapach przenika przez ściankę i czuć na zewnątrz - puszczałem gorące pary do chłodnicy i wyczułem nosem te niedoskonałości.
Ale nie zauważyłem żeby wężyk wprowadzał jakieś smaki i aromaty, które dyskwalifikują produkt.
Parowanie alko z zamkniętego wężyka też znam i śpię z tym spokojnie, bo chyba nie mamy innego rozwiązania.
jurii pisze:
2019-01-28, 18:32
Jeśli są przezroczyste to nie są silikonowe. Silikonowe są mleczne.
Zależy co rozumiesz pod pojęciem mleczne? Mam różne silikony, prawie przeźroczyste też. I te są chyba mniej "rzeszotowate".
jurii pisze:
2019-01-28, 18:32
J A jesteś pewien szczelności tego zamknięcia? Najpewniej wyparowało właśnie tamtędy. Wystarczy obydwie końcówki zagiąć i włożyć do szklanki z wodą.
Tu nie miał bym wątpliwości - sam używam do ściągania trunków wężyka i żeby mi do środka nic nie wlazło, to lączę oba końce kawałkiem rurki ko. Po chwili resztki trunku spływają na dól. A po dłuższym czasie nie ma tam nawet wody :nie_wiem :abaras
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Wężyki silikonowe do spirytusu ?

Post autor: magas » 2019-01-28, 19:59

jurii pisze:
2019-01-28, 18:32
Silikonowe są mleczne.
To nie jest takie pewne, mleczne są najczęściej produkowane, ale one są przydymione tak to producent nazywa, przydymione znaczy takie białe, producent cały czas mnie namawia by przydymić korki do kamionek, ale ja chciałem by nasze korki były inne, jak kiedyś otworzę sklep na allegro wtedy tam będą przydymione (białe) by mniej na pytania odpowiadać. Dziwne jest to znikanie destylatu, przecież wężyki sylikonowe też są stosowane do wysokich temperatur w motoryzacji, nie znam się na tym, ale wyobrażam sobie, że tam też jest jakieś ciśnienie większe jak motoryzacja, może to inny sylikon, mogę zapytać, pośrednicze w eksporcie ich do dalekiego kraju.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 112 gości