Pytanie o zasilacz do pompki.

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
JasnyPierun
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2019-01-12, 21:39
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Pytanie o zasilacz do pompki.

Post autor: JasnyPierun » 2019-01-31, 18:41

Witam, potrzebuję obiegu zamkniętego do chłodzenia głowicy więc kupiłem sobie pompkę jak na fotce
pompka.jpg
taka
i mam pytanie czy mogę ją podłączyć pod taki zasilacz od golarki elektrycznej? Mam nadzieję że widać parametry techniczne na zdjęciach.
Załączniki
zasilacz.JPG
ten

wawaldek11
101%
101%
Posty: 1262
Rejestracja: 2010-04-05, 00:16
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Pytanie o zasilacz do pompki.

Post autor: wawaldek11 » 2019-01-31, 18:45

Ten zasilacz nie nadaje się do zasilania pompki - ma za niskie napięcie wyjściowe - 3,2 V, a pompka potrzebuje 12 V.
Pozdrawiam,
Waldek

JasnyPierun
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2019-01-12, 21:39
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Pytanie o zasilacz do pompki.

Post autor: JasnyPierun » 2019-01-31, 19:37

Ok, pod prostownik podłączyłem i działa aż się zdziwiłem, że takie małe coś ma takiego kopa. Mogę tego używać z prostownikiem samochodowym normalnie?

Danniel
50%
50%
Posty: 181
Rejestracja: 2010-11-24, 23:51
Lokalizacja: CK

Re: Pytanie o zasilacz do pompki.

Post autor: Danniel » 2019-01-31, 20:28

Silniczek pobiera około 0,3A więc wg mnie prostownik da radę. Poleciłbym jednak przed rektyfikacją puścić w obiegu zamkniętym pompkę na 12-15h i sprawdzać temperaturę i stan ogólny. Nie wiem jaki Kolega ma destylator i ile będzie miał zbiornik na wodę, ale jeśli pompka będzie tłoczyć ciepłą/gorącą ciecz może to skrócić jej życie lub być przyczyną awarii.
"Jeżeli coś jest głupie , ale działa , to nie jest głupie" - Murphy :)

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1234
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Pytanie o zasilacz do pompki.

Post autor: Doody » 2019-01-31, 20:53

Moim zdaniem pompa ma za dużą wydajność. To bardziej do małego akwarium się nadaje. Do chłodzenia głowicy potrzebna jest precyzyjna ilość wody, taka aby wypływająca ze skraplacza woda miała około 60-65 stopni. Ważne jest to przy rektyfikacji gdzie potrzebny nam jest refluks o możliwie wysokiej temperaturze. Przy odpędach, i pracy na pot stillu będzie ok. bo tam możemy sobie pozwolić nawet na zimną wodę opuszczającą skraplacz. Dławienie takiej pompy do potrzebnej wydajności może ją uszkodzić.
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika
mlody
101%
101%
Posty: 1019
Rejestracja: 2008-06-25, 13:46
Lokalizacja: SOSNOWIEC

Re: Pytanie o zasilacz do pompki.

Post autor: mlody » 2019-01-31, 21:08

Doody pisze:
2019-01-31, 20:53
Do chłodzenia głowicy potrzebna jest precyzyjna ilość wody, taka aby wypływająca ze skraplacza woda miała około 60-65 stopni.


Że tak zapytam z ciekawości niby dlaczego?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach

JasnyPierun
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2019-01-12, 21:39
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Pytanie o zasilacz do pompki.

Post autor: JasnyPierun » 2019-01-31, 22:00

Ja mam przewody z trójnikiem na zasilaniu i do tego mam stały pomiar wody wypływającej więc jak widzę na termometrze że temp się zmienia to zakręcam lub odkręcam zaworek i woda leci sobie bokiem do beczki. Nie biorę nawet pod uwagę dławienia pompy bo wiadomo ze to jest dla niej powolna śmierć.

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1234
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Pytanie o zasilacz do pompki.

Post autor: Doody » 2019-02-01, 14:49

@Młody
Przy rektyfikacji temperatura powracającego refluksu na wypełnienie powinna być jak najwyższa (jak najbardziej zbliżona do temperatury wrzenia etanolu). Wtedy wypełnienie działa najbardziej efektywnie i wykorzystywana jest w dużym stopniu ilość półek teoretycznych wynikających z wysokości zasypu. Kolega Herbata 666 robił testy jak zmienia się moc otrzymywanego rektyfikatu, w zależności od temperatury powrotu, przy tej samej wysokości zasypu, tych samych sprężynkach i tej samej mocy grzania. Przy wysokiej temperaturze refluksu, otrzymuje się wyższe stężenie rektyfikatu.
https://alkohole-domowe.com/forum/post1 ... ml#p195932
Pozdrawiam
Darek

polar
50%
50%
Posty: 132
Rejestracja: 2011-04-29, 14:22

Re: Pytanie o zasilacz do pompki.

Post autor: polar » 2019-02-01, 21:47

Ostatnio wymieniałem podobną pompkę w innym urządzeniu. Takie konstrukcje nie budzą mojego zaufania. Główny powód to, że projektowane są do pracy cyklicznej a nie ciągłej. Dlatego zdecydowałem się w swoim układzie chłodzenia zastosować pompę obiegową od C.O. Oczywiście wszystko może się popsuć ale uważam, że zasilacz do tej pompki albo sama pompka padnie w najmniej oczekiwanym momencie.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Pytanie o zasilacz do pompki.

Post autor: maria-n » 2019-02-02, 22:13

Cześć
Na początek; odpowiadam na pytanie nie związane z tematem. Zatem proszę moderatorów o wydzielenie wątku.
mlody pisze:
2019-01-31, 21:08
Doody pisze: ↑31 sty 2019, 2019 20:53
Do chłodzenia głowicy potrzebna jest precyzyjna ilość wody, taka aby wypływająca ze skraplacza woda miała około 60-65 stopni.
Że tak zapytam z ciekawości niby dlaczego?
Pytanie to co jakichś czas pojawia się w tym dziale - zawraca jak bumerang. Jaka jest moja odpowiedź na tak postawione pytanie?
Otóż zgadzam się z kol. @Doody.....Uważam że temp. wody chłodzącej, a co za tym idzie także reflux powinny posiadać możliwie najwyższą temp.
Szczególnie w czasie odbioru przedgonów. Moje uzasadnienie jest takie; to właśnie w czasie odbioru przedgonów dążymy do takiego stanu.
By jak największa objętość alkoholi lekkich została odseparowana w jeziorku głowicy i wylana w "kanał". Pozwolenie na zbytnie schłodzenie
refluksu stwarza poniekąd coś na kształt deflegmatora wstępnego (jakaś część wypełnienia OOB) który pojawia się przed głowicą. Jak wiadomo
deflegmatory służą w kolumnie między innymi do regulacji wielkości refluxu - właśnie. Zatem z jednym miejscu dążymy usilnie do max separacji
zaś w innym blokujemy ją w ten sposób. Nie wiem jak Wy, ja widzę w tym sprzeczność. To tyle jeśli chodzi o część procesu dotyczącą odb.
przedgonów. Jeśli zaś chodzi o odb. gonu. Jakaś część wypełnienia nad OOB, zbytnio schłodzona zimnym refluksem może być/jest "kieszenią" na
pozostałe w bojlerze przedgony, które przecie przez pozostałą resztę procesu podążają ku głowicy. Jak wiadomo ciągle w tym miejscu kolumny
odbywa się odparowywanie jednostkowe, co w świetle zaczerpniętej z internetu wiedzy stwarza możliwości do tworzenia się azeotropów alkoholi
lekkich z pozostałymi składnikami par. Bowiem w opracowaniu, na które się natknąłem było stwierdzenie, że azeotropy powstają na zasadzie
łączenia w momencie gdy poszczególne składniki są w postaci gazowej. I na koniec; zbytnio chłodzony refluks obniża w jakimś stopniu
sprawność kolumny, co ma wpływ na ekonomikę procesu. A na koniec końca; jak komu się chce poszukać w sieci, to można się natknąć na rysunki kolumn w których stosowane są podgrzewacze refluxu zewnętrznego!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości