Strona 1 z 1

Wypełnienie - wełna stalowa

: 2006-02-08, 22:20
autor: wojtek_b
Tak sobie pomyślałem, może ktoś już przerabiał ten temat, ale czy na wypełnienie kolumny nadawała by się wełna stalowa np gr.4 (nierdzewka)

: 2006-02-08, 23:08
autor: Citizen Kane
Przyznam się, że piewszy raz usłyszałem o czymś takim jak wełna stalowa. Pogooglałem trochę w Sieci, ale za zdjęć niskiej jakości ciężko wypatrzeć fakturę tego materiału. Mógłbyś podać więcej danych o wyglądzie / budowie / wymiarach takiej wełny.

wypełnienie

: 2006-02-08, 23:31
autor: footman
Przydałoby się to sprawdzić. Masz jakiś namiar gdzie można kupić taką wełnę?

: 2006-02-09, 00:12
autor: Benek
Google twoim przyjacielem. Nie wiem czy akurat te są z nierdzewki:

http://sklep.nina.com.pl/product_info.p ... cts_id/462
http://www.reno-art.pl/index.php?cPath=43

Wełny miedziane, mosiężne, ołowiane itd (w tym oczywiście i nierdzewne) :

http://tiny.pl/m7fx

: 2006-02-09, 00:15
autor: wojtek_b
Oglądałem takie coś dzisiaj w OBI. Są to włókna troche podobne do waty szklanej (różnej gradacji np. 4 to takie cieniutkie druciki, 1 to już prawie wata), ale bardziej luźne, tylko to była wersja do czyszczenia elementów nie spożywczych (rdzewna ;) ). Wiem że są też wełny stalowe z kwasówki. Sprzedawane jest to w paczkach, wielkości 40x10x10 cm kosztuje ok. 9 zł. Pewnie 3-4 takie paczki by wystarczyły na kolumnę 150 cm.
http://sklep.nina.com.pl/product_info.p ... cts_id/462
http://www.akant.wroc.pl/images/chemia/chd3.jpg
http://www.reno-art.pl/product_info.php?products_id=31
http://www.renowacja.fr.pl/s/product_in ... cts_id=303
------------
http://www.steelwool.biz/
http://www.keysan.com/ksubl16.htm
http://www.dickblick.com/itemgroups-s/steelwool/

: 2006-02-09, 00:45
autor: Citizen Kane
Możesz spróbować, ale wydaje mi się że zmywaki będą jednak lepsze. Ta najmniejsza wełna odpada, jest zbyt drobna i na pewno spowodowałaby problemy w pracy kolumny. Ta o numerze 4 w jakiś sposób na pewno by zadziałała, ale zmywak ma chyba większą powierzchnię na jednostkę objętości od zwoju cienkich drucików. Wniosek - na stalowej wełnie będzie mniej półek i tym samym... dopowiedz sobie zakończenie

Niemniej zachęcam do eksperymentu. Jeśli już zdecydujesz się na kupno, zrób produkcję i wnioskami podziel się z nami na forum. Przybędzie następny kamyczek wiedzy destylacyjnej :idea:

: 2006-02-09, 16:31
autor: Tofi
Wełna taka jest niemal idealnym materiałem do wypełnienia. Prawie, bo materiał na wypełnienie powinien mieć dwie cechy: dużą powierzchnie i stawiać niezbyt duży opór strumieniowi pary. W tym przypadku drugi warunek może zostać niespełniony. Nie miałem w ręku wezonitu, ale wystarczy zrobić prosty eksperyment, aby ocenić jego przydatność. Wziąść w garść tą wate i dmuchnąć, jeżeli możemy przedmuchać garść jest dobrze, jeżeli jednak nic lub prawie nic z powietrza nie przechodzi to niestety trzeba pozostawić ten towar na półce w sklepie.

: 2006-02-09, 17:15
autor: Fenol
Witam

Moim zdaniem wełna stalowa nie sprawdzi się jako wypełnienie. Owszem, ma ogromną powierzchnię rozwinięcia, lecz ma też ogromne zatrzymanie (z racji występowania między cienkimi drucikami zjawisk kapilarnych). Kolumna wypełniona takim wsadem będzie pracować w warunkach zalania. :(

Pozdrawiam
Fenol

: 2006-02-09, 17:58
autor: Citizen Kane
Zgadzam się, wełna nie jest idealnym materiałem. Te dwie cechy: duża powierzchnia w jednostce objętości i niski opór dla pary niestety są przeciwstawne. Pisałem już na Oliwce, że przedmuchiwanie nie jest dobrym sposobem na sprawdzanie czy w kolumnie wypełnienie nie jest zbyt gęste. Powietrze z przemuchu przejdzie zawsze bez większego problemu, ciecz spływająca z góry może już nie mieć tak łatwo. Zalanie niemal pewne. Ubijanie czyli zwiększanie powierzchni, owszem przyczynia się do zmiejszenia HETP, czyli możemy powiedzieć - zwiększamy voly. Niebezpiecznie zaczynamy jednak zbliżać się do zalania, a wtedy są posty typu -nie mogę uzyskać właściwej temperautry w kolumnie-, -kapiący destylat ma za mało procent- itp.