Co tu ulepszyć w moim aAbratku

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Darnix
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2018-01-28, 02:32

Co tu ulepszyć w moim aAbratku

Post autor: Darnix » 2019-04-10, 01:16

Witam.
Jak pisze nie w tym dziale to z góry przepraszam.
Półtora roku temu po lekturze tego i podobnego forum zakupiłem wreszcie sprzęt. Wybór padł na aAbratka. Wszystko było by fajnie, ale chciałbym już coś w nim zmienić, bo do ideału to trochę mu brakuje i w związku z tym chciałbym Was zapytać co mogę zmienić i w jakiej kolejności. Wiadomo że najpierw należało by zmienić coś co da największe korzyści - Bufor? OLM?
Trochę opisu mojej kolumny.
Zaczynając od dołu
- keg 50L z dwoma grzałkami 2300W i 2000W (wg etykiety. zmierzone wartości różnią się w zależności od napięcia w gniazdku). Termometr elektroniczny "tablicowy" w kegu. Zawór spustowy 1/2" przy dolnej krawędzi kega. Całość ocieplona 13mm armaflex + 10mm pianki podobnej do "karimaty".
Brakuje chyba tylko nóżek, dodatkowego wlewu i rurki/wziernika do kontroli ilości zalania kega.
- nad kegiem 20cm (rura 60,3mm KO) filtr zasypany sprężynkami miedzianymi połączony z kegiem na fitting(?). Ocieplony armaflex + 9mm pianki poliuretanowej do rur.
- właściwa kolumna długości 150cm rura 60,3mm KO w jednym kawałku łączona z katalizatorem na SMS z portem termometru na "10 półce" i wyjściem na OVM którego jest od nowości zaślepione korkiem - nie dorobiłem się chłodnicy Liebiga. Kolumna ocieplona armaflex + 9mm pianki. Kolumna zasypana zmywakami z KO - ile i jakie tego nie wiem - dostałem je od producenta ale spisują się dobrze - 96-96,5% daje radę.
- na samej górze jest głowica typu aAbratek z zaworkiem precyzyjnym i termometrem elektronicznym tablicowym, połączona z kolumną na złącze SMS. Jeziorko dosyć małe ale nie pamiętam dokładnie ile ml.
- w środku głowicy chłodnica z rury karbowanej KO - nie mierzyłem długości ani średnicy ale spokojnie daje radę skroplić wszystko nawet przy wodzie na wejściu ponad 50*C i grzaniu 2kW. Wg termometru na wyjściu mogę mieć temperatury max 66*C - powyżej już jest problem ze skropleniem par.
Do chłodzenia wykorzystuje beczkę z wodą 200l w układzie zamkniętym z pompą od C.O.
Kolumnę bez problemu potrafię zalać i prowadzić stabilny proces.
Na kolumnie gotuje cukrówki metodą "2,5" z których wyniku jestem raczej zadowolony, no ale zawsze jest jakieś "ale" :-D

Zastanawiam się nad kupnem bufora i zabudowaniu OLM. No i tu zaczynają się pytania.
Czy bufor zmieści się w miejsce filtra (20cm)? - bo do sufitu pozostał mi dokładnie 1cm.
Czy połączenie bufora z kegiem na fitting (widziałem też takie bufory) to dobra rzecz? Nie będzie to "wąskie gardło"? W końcu fitting ma mniejszą średnicę niż kolumna.
Podejrzewam że bufor będzie miał większą wysokość i będę musiał ciąć kolumnę - na jakie odcinki najlepiej? Kiedyś czytałem że dobrze jest podzielić kolumnę i tym samym rozdzielić troszkę wypełnienie. A może tylko odciąć kawałek lub szukać wyższego pomieszczenia.
OLM. Mam podobno dwie opcje - zabudować w istniejącej kolumnie (chyba z pół roku temu cena była 350zl) lub jako dostawka (400zl). Co będzie lepszym rozwiązaniem? Dostawka to kolejne centymetry a wysyłać kolumnę kurierem do producenta to trochę kłopotliwe.

Żeby poprawić jakość mogę też zamienić zmywaki na sprężynki od Plipka, ale czy zabudowanie bufora i/lub OLM nie da mi od razu większych korzyści?Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Co tu ulepszyć w moim aAbratku

Post autor: Citizen Kane » 2019-04-10, 09:59

  • 20 centymetrów to trochę mało. Sam bufor powinien mieć około 25cm plus jakieś złącze, więc w przybliżeniu całość zamknie się w okolicach 30cm.
  • Połączenie z kegiem przez fitting nie będzie wąskim gardłem o ile zostawisz tą przestrzeń pustą.
  • Co to tego czy partycje polepszają pracę są różne głosy, ale kolumnę warto mieć w segmentach, bo ułatwia to wtedy wszelkie modyfikacje. Oczywiście wszystkie złącza muszą być w takim przypadku jednego rodzaju.
  • Bufor nie da Ci korzyści jakościowych. Będzie wręcz przeciwnie, bo zmniejszy się całkowita wysokość czynnego wypełnienia. Zmiana na sprężynki jest więc jak najbardziej racjonalna.

Darnix
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2018-01-28, 02:32

Re: Co tu ulepszyć w moim aAbratku

Post autor: Darnix » 2019-04-12, 01:54

A jak bym chciał zachować wypełnienie miedziane i wrzucić je do bufora żeby jednak nie tracić na ilości wypełnienia w kolumnie to wtedy jedyne rozwiązanie to wymiana złącza w kegu na SMS? A może jakiś szeroki wlew + SMS? Może kiedyś do czegoś by się mogło przydać?
Wiem, że sam bufor nie da mi nic jeżeli chodzi o jakość destylatu ale myślę, że skróci czas potrzebny na prowadzenie procesu i przy okazji zmniejszy minimalnie zużycie energii.

Priorytetem u mnie będzie zakup OLM bo myślę, ze to od niego w sporej mierze będzie zależała poprawa jakości destylatu.

Muszę dobrze zaplanować budżet bo taki "remont" kolumny trochę będzie kosztował.
Dobrze liczę?
- Bufor ok 500zl
- OLM jakieś 350zł - 400zl
- Wymiana wypełnienia ze zmywaków na sprężynki Plipka (rura 150cm 60,3mm to jakieś 4L?) 4*90zł=360zł
- Cięcie kolumny i spawanie dwóch złącz SMS / dzielenie kolumny na 3 części???
- Wymiana fittingu w kegu na złącze SMS??

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Co tu ulepszyć w moim aAbratku

Post autor: Citizen Kane » 2019-04-12, 09:53

Szeroki wlew jest przydatny przy czyszczeniu wnętrza kega. Jeśli nie zamierzasz robić nic poza cukrówkami, ewentualnie filtrowanymi nastawami to montaż tego gadżetu jest raczej zbędny. Jeśli przerabiasz jednak kompleksowo sprzęt, a nie masz łatwego dostępu do spawacza, to ja bym się zdecydował na ten dodatkowy wydatek. Co do kosztów, nie pomogę. Nie śledzę cen na bieżąco.

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co tu ulepszyć w moim aAbratku

Post autor: NeRWuS » 2019-04-13, 00:52

Darnix pisze:
2019-04-12, 01:54
A jak bym chciał zachować wypełnienie miedziane i wrzucić je do bufora żeby jednak nie tracić na ilości wypełnienia w kolumnie to wtedy jedyne rozwiązanie to wymiana złącza w kegu na SMS? A może jakiś szeroki wlew + SMS? Może kiedyś do czegoś by się mogło przydać?
Wiem, że sam bufor nie da mi nic jeżeli chodzi o jakość destylatu ale myślę, że skróci czas potrzebny na prowadzenie procesu i przy okazji zmniejszy minimalnie zużycie energii.

Priorytetem u mnie będzie zakup OLM bo myślę, ze to od niego w sporej mierze będzie zależała poprawa jakości destylatu.

Muszę dobrze zaplanować budżet bo taki "remont" kolumny trochę będzie kosztował.
Dobrze liczę?
- Bufor ok 500zl
- OLM jakieś 350zł - 400zl
- Wymiana wypełnienia ze zmywaków na sprężynki Plipka (rura 150cm 60,3mm to jakieś 4L?) 4*90zł=360zł
- Cięcie kolumny i spawanie dwóch złącz SMS / dzielenie kolumny na 3 części???
- Wymiana fittingu w kegu na złącze SMS??

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka
OLM to raczej dobra cena
Bufor raczej będzie droższy o 50÷100zl
Co co złącza w kegu to już odpowiedź padła
Kolumnę podziel na dwie części, gdzie jedna jest dwa razy dłuższa od drugiej - tylko port termometru niech będzie w obu (jak będzie całą kolumna złożona to zaślepić jeden port i z głowy)
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

oner
50%
50%
Posty: 165
Rejestracja: 2008-02-21, 17:31
Lokalizacja: Roztocze

Re: Co tu ulepszyć w moim aAbratku

Post autor: oner » 2019-04-13, 01:03

Witaj, odpuść przeróbki, wypełnienie zmień na sprężynki pryzmatyczne. Ogarnij kolumnę, później możesz kombinować, przyjdzie czas, że wrócisz do początków. Wskaźnik wlewu by się przydał. To moje zdanie.

Darnix
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2018-01-28, 02:32

Re: Co tu ulepszyć w moim aAbratku

Post autor: Darnix » 2019-04-13, 04:29

Co do przeróbek to niestety, ale wydaje mi się, że jedno wynika u mnie z drugiego. Patrząc od strony wymiany wypełnienia - obawiam się że jak wsypie 150cm sprężynek w "jednej całości - nie podzielone na części" to gdzieś się one ubiją i będzie zalewało kolumnę, więc żeby tak nie było to cięcie kolumny wskazane.

Jak skupię się tylko na OLM wbudowanym w kolumnę to muszę wysłać gdzieś kolumnę (do producenta, bo sam nie potrafię spawać) do przeróbki żeby zamontował w środku OLM i przy okazji mógłby pociąć kolumnę , ale wtedy miałbym np dwie części - w jednej części 100cm port termometru z 10 półki, a w drugiej części powiedzmy 50cm rurkowy wskaźnik zalania i wspomniany OLM - o zamianie ze sobą rur by jakoś zmieniać wtedy konfigurację nie ma mowy.
Jak OLM jako dodatkowy moduł to brak na niego miejsca (dodatkowych 20-30cm pod sufitem już nie zmieszczę) więc - cięcie/skracanie kolumny.

Jak się skupię na buforze to muszę już ciąć kolumnę na 100% bo wykręcając 20cm filtr miedziany i wkładając w to miejsce bufor - najzwyczajniej w świecie całość się nie zmieści - braknie tych 10-15cm a i tak - połączenie kega z buforem na oryginalny fitting jak to teraz mam to nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie...

Mógłbym zostać na razie tylko przy wymianie samych zmywaków na sprężynki pryzmatyczne KO i resztę zostawić tak jak jest teraz, ale obawiam się, że to nie przyniesie u mnie jakiś spektakularnych rezultatów

Najlepszym i przyszłościowym rozwiązaniem było by zamontowanie szerokiego wlewu w kegu i bufora na szeroki wlew. Wtedy nawet np. rura 70 czy 76 nie była by kiedyś problemem. Dobrze myślę? No i cięcie kolumny no na 3 kawałki by wyciągając środkowy (sama rura bez żadnych termometrów czy czegoś) można było te zaoszczędzone miejsce wykorzystać na bufor, dostawę OLM i może jakaś latarkę/wizjer jak by się zmieściło - na razie mam rurkę i kawałek wężyka i takie rozwiązanie działa, ale latarka ładniej wygląda i może kiedyś ją dokupie).
Tylko gdzie tu znaleźć dobrego spawacza i sklep lub osobę u której można by się zaopatrzyć w takie gadżety (bufor, OLM) w miarę normalnych pieniądzach i dobrze wykonane?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości