Aparat destylacyjny dwukolumnowy do pracy ciągłej.

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Pablitos
30%
30%
Posty: 36
Rejestracja: 2019-11-30, 10:14
Lokalizacja: Błędów

Re: Aparat destylacyjny dwukolumnowy do pracy ciągłej.

Post autor: Pablitos » 2021-12-19, 22:55

Ciekawy patent na dwustopniowość mocy patelni. Jakie jest opóźnienie w mocy przy przechodzeniu na dużą moc i małą?

kujus
50%
50%
Posty: 157
Rejestracja: 2009-10-25, 14:00

Re: Aparat destylacyjny dwukolumnowy do pracy ciągłej.

Post autor: kujus » 2021-12-20, 08:56

To jest tak, zawór lewy jest od świeczki otwarty cały czas podczas pracy na minimalny strumień podtrzymujący palenie od 1/4-1/2 obrotu i na to nie wpływa ciśnienie kotła, drugi zawór jest od zwiększania mocy kotła, z ręcznym zaworem kulowym jako odcięcie serwisowe do czyszczenia filtra oleju (drobne sitko gazowe) i dalej elektrozaworem NC sterowanym manometrem kontaktowym i zawór regulacyjny który ma zakres ok 1/2-3/4 obrotu. Jest to piękna sprawa bo z racji że manometr co steruje elektrozaworem nie ma histerezy to reakcja na zmianę ciśnienia jest bardzo szybka i przy zwykłym odpędzie gdzie kocioł dostarcza ok 6 kW, zmiany ciśnienia oscylują około 0,1 atm , a czas od załączenia elektrozaworu do zwiększenia mocy paleniska od kilku sekund (rzadkie oleje, duża moc kotła przy parowaniu czy bełkotce) do ca pół minuty (zimny gesty olej i praca na 20 % mocy). Z takich obserwacji to zużycie oleju na rozpalenie od zimnego kotła oscyluje w 2,5-3 kg (wiem że powinno być w litrach ale prościej bańkę zważyć niż menzurką odmierzać) i trwa to 40 min do 2 atm, odpęd średnio 0,9 kg /10 l zacieru/nastawu. I najważniejsza rzecz zero dymu zero sadzy i czyszczenie patelni przy moim używaniu raz na bardzo długi czas :oki
Pędzę bo lubię to zajęcie :D

rastro
40%
40%
Posty: 91
Rejestracja: 2013-02-15, 23:10
Lokalizacja: Polska

Re: Aparat destylacyjny dwukolumnowy do pracy ciągłej.

Post autor: rastro » 2021-12-21, 15:17

kujus pisze:
2021-12-19, 19:26
W samym aparacie dwukolumnowym jedyne co się zmieniło to zmiana pompy tłokowej ( nie wytrzymują uszczelnienia , temperatury oraz agresywności lutrynku ) na chińskie pompy perystaltyczne o Q=500ml /min m która dla lutrynku też już się rozsypała :?
Pompki się rozpadają czy węże nie dają rady? Generalnie to dał bym głowę że Chińczyk pisał przy takich ub podobnych temperaturę pracy do 70C ale ja teraz patrzę to podają 0-40. Może nie dają rady ze względu na wysoką temperaturę lutrynku.

kujus
50%
50%
Posty: 157
Rejestracja: 2009-10-25, 14:00

Re: Aparat destylacyjny dwukolumnowy do pracy ciągłej.

Post autor: kujus » 2021-12-21, 17:49

Wężyk wymieniłem raz I następnym razem już spalił się silnik czy szczotki sie skończyły w każdym razie stanęła. Po pomiarach przejścia przez silnik brak także śmieć. Muszę wykonać prostą modyfikację rure 15 dać przed filtry a na tą rure naciągnąć rurę 18 I tamtędy przepuścić w przeciwprądzie do nastawu lutrynek , tak żeby wszystko spływające z kolumny wzmacniającej oddało ciepło przepływającemu nastawowi dopiero do pompy lutrynkowej juz w temperaturze ok 20-30 stopni. I podaje go między 1 a 2 filtr I dalej pompa tłoczy do wymiennika I kolumny . Ale póki co czekam na nową pompę także relacja bedzie nie prędko . :/
Pędzę bo lubię to zajęcie :D

Feti
20%
20%
Posty: 24
Rejestracja: 2019-09-24, 12:50

Re: Aparat destylacyjny dwukolumnowy do pracy ciągłej.

Post autor: Feti » 2022-10-18, 12:23

Coś nowego w temacie? :cheers

kujus
50%
50%
Posty: 157
Rejestracja: 2009-10-25, 14:00

Re: Aparat destylacyjny dwukolumnowy do pracy ciągłej.

Post autor: kujus » 2022-10-19, 14:52

A w zasadzie to zrobiłem ten wymiennik na lutrynek i chodzi sobie sprzęt , ale te pompy to mnie wykończą , fitry już pozakladalem ze wsztstkich stron i to te gazowe o naprawde drobnej siatce a i tak te wężyki wytrzymują w pompie chwilę i czy to oryginalny waż czy dokupowany :/ coś z tym trzeba wymyślić . Zastanawiam się nad wieżą ciśnien z 2 pomp obiegowych w szerg i zeby tłoczyły pod sam strop tam mały rezerwuar z butli od gaśnicy albo czegos takiego z przelewem i odpowietrznikiem . Tam by pompy pchały do góry to by lustro cieczy zapewnialo zawsze te same cisnienie hydrostatyczne bo nadmiar by do beczki wracał od razu robiąc jednorodny materiał wyjsciowy . Tylko boje się że do stropu jest za nisko i że przeplyw bedzie za mały :/ . Ewentualnie dac zbiornik na zewnatrz
Pędzę bo lubię to zajęcie :D

Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Re: Aparat destylacyjny dwukolumnowy do pracy ciągłej.

Post autor: stratos » 2023-11-11, 12:37

A możesz trochę więcej danych odnoście zużycia oleju.
Mam tu na myśli zużycie energii na proces parowania.

Bo jak rozumiem odpęd w przybliżeniu pochłania 1kg oleju na każde 10l zacieru?

I jak byś określił jakość otrzymywanego rektyfikatu? Na przykład rozcieńczając urobek w wodzie do pi razy drzwi 10% i porównując go z tak samo rozcieńczonym spirytusem z sklepu?
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

kujus
50%
50%
Posty: 157
Rejestracja: 2009-10-25, 14:00

Re: Aparat destylacyjny dwukolumnowy do pracy ciągłej.

Post autor: kujus » 2023-11-16, 05:44

Dokładnie do parowania jak kiedyś mierzyłem to na rozpalonym kotle to było ok 6 kg oleju czyli ca 8 l . Ale to dużo zależy czy nalejesz wody goracej czy zimnej i czy parujesz 120 min od wsypania zboża czy trzymasz 20 min od dojścia do 4 atn różnych technik próbowałem. Teraz testuje bezciśnieniówke i póki co uzyski są na orkiszu liczac wagowo cały uzysk to parnik 34 l , a bezciśnieniówka 32,6 l to szkoda oleju i czasu na parowanie na tak małe różnice .

Zużycie do odpędu to tak jak pisałem ok 1:10 litrów

A co do jakości rektyfikatu to jej nie ma , muszę wstawić kolumnę epiuracyjną , to co wychodzi tj surówka gorzelnicza mocy 90+ % po rozcieńczeniu do 25-30% i zrobieniu normalnej rektyfikacji okresowej jest już bdb produkt. Ale bezpośrednio z aparatu szału nima.
Pędzę bo lubię to zajęcie :D

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości