Aabratek czy wieszak?

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
golabek07
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2020-05-31, 21:52

Aabratek czy wieszak?

Post autor: golabek07 » 2020-05-31, 21:54

Tak jak w temacie prosze o pomoc, aktualnie posiadam zrobiony domowymi sposobami sprzet typu keg 30 + kana od mleka z weżownica miedziana jako chłodnica.
Zazwyczaj robie zacier z owoców bez drożdzy (wyrabia około 1,5 miesiaca ) z tego wzgledu ze moj sprzet słabo oczyszcza zapach,
Nadal chce robic owocówki oraz czasami cukrówke na spiryt, pytanie moje brzmi:
- Jaki sprzet bedzie dla mnie lepszy aabratek czy wieszak(zimne palce)
- Który jest łatwiejszy w obsłudze
- Jakiej mocy destylat z owoców da sie wytworzy z tych sprzetów, by jak najwiecej aromatu pozostało

Mój budżet to maks okolo 1300-1500zł

na allegro znalazłem takie sprzety, czy któryś bedzie odpowiedni?
https://allegro.pl/oferta/destylator-aa ... 8141472016
https://allegro.pl/oferta/automatyczny- ... 6221263733
https://allegro.pl/oferta/destylator-ke ... 52e86c0756

Awatar użytkownika
arturflorek9
20%
20%
Posty: 21
Rejestracja: 2019-01-25, 11:24

Re: aabratek czy wieszak?

Post autor: arturflorek9 » 2020-05-31, 22:47

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic? ... source=app

Na forum kolega sprzedaje prostego abratka , keg dokupić i gotowy aparat do spirytu, 94% wyciągniesz spokojnie, będziesz chciał aromaty -przeciac rurę wspawac SMS i bawić się długością i ilością wypełnienia.Mialem zimne palce parę lat, uważam że abratek jest o niebo lepszy.czytajac forum zrobisz na nim wszystko-zalezy od operatora tak naprawdę bo i na ZP można (ale abratek wygodniejszy w obsłudze)

"Jakiej mocy destylat z owoców da sie wytworzy z tych sprzetów, by jak najwiecej aromatu pozostało'- nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, moc destylatu z owoców możesz mieć i 95%, aromat kosztem mocy, mniejszy procent szybszy odbiór i więcej zapachów przedostanie się do finalnego produktu.
Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka





golabek07
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2020-05-31, 21:52

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: golabek07 » 2020-06-01, 09:06

Dzieki za odpowiedz, ale czy mozesz odnieść sie jeszcze do tych sprzetów do których wstawiłem linki? Może któryś z tych bedzie odpowiedni. Czytałem troche fora i te sprzety wydaja sie ok. Nie wiem tylko czy konieczny (Jak bardzo jest przydatny) wizjer krórym kontrolujemy stopien zalania.
Gdybym mógł jeszcze prosić o namiary do kolegi forumowicza który robi takie sprzety. A możę znacie kogoś z Moich okolic czyli Wschodnia wielkopolska okolice Konina, kto robi sprzety godne polecenia, fajnie gdybym mógł podjechac i na iejscu obejrzec przed zakupem.

Awatar użytkownika
arturflorek9
20%
20%
Posty: 21
Rejestracja: 2019-01-25, 11:24

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: arturflorek9 » 2020-06-01, 09:11

Ze sprzętu który wytypowałes wybrał bym 3, jest katalizator,możesz skrócić na smakowke.
Ale może niech ktoś inny jeszcze się wypowie.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Zalobik
60%
60%
Posty: 251
Rejestracja: 2017-11-07, 18:25

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: Zalobik » 2020-06-01, 13:17

Cześć, odpowiadając po kolei na Twoje pytania:
1. aabratek,
2. aabratek,
3. doprecyzuj pytanie, na czym bardziej Ci zależy na smaku, czy na mocy bo jedno z drugim, z reguły się rozchodzą. Jeżli zrobisz dobry nastaw, to na abbratku zrobisz dobrą smakówkę, tzn. jaką? Mocny alkohol z refleksem surowca, czy może ciężki i gesty od smaków, ale za to z wieloma zanieczyszczeniami, które bedą musiały swoje odstać. Na aabratku zrobisz obie wersje, jeśli o to Ci chodzi.
Co do linków, 1 i 3 mogły by być, ale są to sprzęty mocno budżetowe i w obu są niedociągnięcia. Mimo to powinieneś na nich zrobić alkohol znacznie lepszy niż na tym co masz.
Poczytaj o wypełnieniu, termometrach i ich właściwym usytuowaniu oraz o wężykach do odbioru gonu, z czego powinny być. Widzę, że jeden model ma igielitowy, a to nie jest dobre i źle świadczy o wykonawcy. W takim przypadku można spodziewać się innych "kwiatków" a wtedy ewentulane poprawki przekroczą cenę maszyny od przyzwoitego wykonawcy, choć na pierwszy rzut oka wydaje się droższa. Powodzenia
"Teoretycznie, nie ma różnicy pomiędzy teorią a praktyką, w praktyce jest". Y.B.

golabek07
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2020-05-31, 21:52

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: golabek07 » 2020-06-01, 18:45

Szczerze to nigdy nie miałem okazji spróbować trunku z aabratek lub wieszaka. Moja wiedza opiera się tylko na tym co wycżyłam. Moi znajomi mają podobne sprzęty do mojego czyli konstrukcyjnie to komuna....

Jednak ja postanowiłem zmienić sprzęt i cały czas szufam. Lubię posmak owocowek i np wywaru z jęczmienia. Nie przepadam za posmakiem drożdży wiec ich nie używam.
Dlatego zawracam się do Was z prośbą o pomoc w zakupie sprzetu. Z wszystkich opinii wybór raczej padnie na aabratek. Tylko teraz musze znaleźć kogoś kto zrobi mi fajny sprzęt. Jeżeli jest ktoś godny na forum, znający się na temacie to proszę o kontakt do tej osoby. Może zrobi mi fajna zabawkę.
A jeżeli nie to może ktoś poleci gotówca z alegro lub olx. Budżet max 1500 -1600 z ewentualna przesyłka, najlepiej ktoś z mojej okolicy żebym mógł sam podjechać i obejrzeć. Mieszkam na styku trzech województw czyli wlkp, kujawy i łódzkie

Preferuje grzanie na prądzie

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: NeRWuS » 2020-06-01, 20:52

Ja zakupiłem sprzęt od Kuli co prowadzi sklep
www.stalowkasklep.pl
Napisz do niego mejla, powiedz co chcesz i on zrobi sprzęt jaki chcesz. Możesz wprowadzić wszystko co tylko on potrafi zrobić. Wszystko u niego było kwestią dogadania się. Ogranicza Cię wyobraźnia, możliwości techniczne wykonania i oczywiście budżet :)
Z ważniejszych rzeczy to ja dołożyłem sobie szeroki wlew czy spust z najniższego miejsca z KEGa plus nóżki, czy wziernik typu latarka (kawałek szklanej rurki) w celu bezpiecznego i kontrolowanego zalania kolumny.
Są inni, ale ja wziąłem od niego - tak szczerze to jakoś z innymi nie rozmawiałem - ale też jest wieku speców od tematu, którzy także mieli bardzo pochlebne opinie, ale nie wypowiem się bo nie korzystałem z ich usług :)
Miejscowość nie ma nic do tego - wysyłka to znikomy koszt przy cenie całego sprzętu.
A co do ceny jaką chcesz przeznaczyć to warto przemyśleć sprawę i kupić coś co z czasem rozbudujesz :)
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

Awatar użytkownika
Zalobik
60%
60%
Posty: 251
Rejestracja: 2017-11-07, 18:25

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: Zalobik » 2020-06-01, 21:33

No i wszystko jasne. Do Płocka masz rzut beretem. Na stronie podanej przez Nerwusa jest model za 1730 zł. Wyjścia są dwa, rezygnujesz z wypełnienia pryzmatycznego i pakujesz zmywaki z ko, oszczędności wystarczy na powiększenie kega do 50l. Albo zęby w ścianę i oszczędzasz dodatkową stówkę lub dwie i masz wersję podstawową, bez baboli i związanych z tym problemów. Ja bym wybrał wyjście 2, ale jak brałem kiedyś od Kuli, to wziąłem pierwsze.
"Teoretycznie, nie ma różnicy pomiędzy teorią a praktyką, w praktyce jest". Y.B.

golabek07
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2020-05-31, 21:52

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: golabek07 » 2020-06-01, 21:47

Jak można wiedzieć , to ile taki zestaw po modyfikacjach Cię wyniósł?

I jeszcze jedno, warto inwestować w okienko do kontroli zalania, czy to zbędny bajer
Ostatnio zmieniony 2020-06-01, 21:53 przez golabek07, łącznie zmieniany 1 raz.

golabek07
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2020-05-31, 21:52

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: golabek07 » 2020-06-01, 21:52

Powiedzcie mi jeszcze czy warto inwestować w okienko do kontroli zalania? Czy może to zbędny bajer

Awatar użytkownika
Zalobik
60%
60%
Posty: 251
Rejestracja: 2017-11-07, 18:25

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: Zalobik » 2020-06-01, 22:02

To było pewnie z 6-7 lat temu więc to porównanie nie ma senesu. Spreżyna , co ją Kula wkłada, to stówa za litr, nie pamiętam ile ich tam wchodzi. Zadzwoń do niego, to Ci powie ile odleci. Do tego co odejmie musisz dodać pewnie stówę na dobry zmywak. No i masz wynik. Co do latarki, to jest tak. Ci co je mają, to chwalą, a tym co nie mają jest niepotrzebna. Ja nigdy nie miałem.
"Teoretycznie, nie ma różnicy pomiędzy teorią a praktyką, w praktyce jest". Y.B.

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: NeRWuS » 2020-06-01, 23:12

Ja wziąłem latarkę z racji tego, że dopiero się uczyłem tego hobby. Chciałem mieć pewność pełnego zalania kolumny, aczkolwiek teraz mógłbym żyć bez - już mogę stwierdzić zalanie "na słuch" albo po prostu dłużej stabilizowac kolumnę - ale ja chciałem mieć na tip top. Pomimo czytania minimum pół roku forum to ja i tak bym teraz trochę inaczej poskładał sprzęt. Co do ceny to było coś bliżej 3 tysi ale ja tam dobrałem trochę pierdół i bajerów.
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: laurentp » 2020-06-01, 23:34

Akas robi fajną wersję głowicy z "wziernikiem" w postaci rurki silikonowej. O wiele taniej niż "latarka". Mam i używam, mogę polecić.
Aha, wbijając w tą rurkę 2 kawałki drutu KO (do TIGa) i podłączając 4 elementy elektroniczne (2 kondensatory, 1 rezystor i 1 układ scalony) można uzyskać sygnał do buzzera albo automatyki.
Jest to z resztą na "płytce mocy by Nemo" do mojego termometru.
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

golabek07
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2020-05-31, 21:52

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: golabek07 » 2020-06-02, 08:35

Będę kontaktowal się z Akas-em w sprawie sprzetu. Tylko boje się ze mój skąpy budżet tego nie udźwignie.

Naszła mnie jeszcze jedna mysl, skoro są 2 grzałki o różnej mocy to czy nie można zrezygnować z regulatora? Sterował bym wtedy odłączając jedna z grzalek.
Koszt regulatora to ponad 300 pln, wiec może bym go kupił za jakiś czas

Chciał bym kupić taki sprzet który będę mógł w prosty sposób rozbudować w przyszłości. Czy ktoś z Was orientuje się może czy można wyprowadzic wyjście z kolumny na OLM i je zaslepic, a w przyszłości dokupić brakujące elementy i je zainstalować

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Aabratek czy wieszak?

Post autor: laurentp » 2020-06-02, 09:01

golabek07 pisze:
2020-06-02, 08:35
Będę kontaktowal się z Akas-em w sprawie sprzetu. Tylko boje się ze mój skąpy budżet tego nie udźwignie.

Naszła mnie jeszcze jedna mysl, skoro są 2 grzałki o różnej mocy to czy nie można zrezygnować z regulatora?...
Głowicę lepiej jak spawa fachowiec, nie miał jakichś kosmicznych cen a zrobione elegancko i powtarzalnie. Natomiast keg i samą kolumnę (jak nie będziesz miał początkowo OLM) może pospawać Ci ktoś od TIGa lokalnie (może taniej a na pewno odpada kurier). Potem zamówić moduł OLM (też tu polecę Akasa, bo od niego mam) na złączach SMS/TC i dodać / wymienić kawałek kolumny (znowu lokalnie).

Dla kolumny 63mm moc robocza ("pod progiem zalania") to ~2600W, ja robię na zmywakach na 2kW i po prostu jest trochę wolniej. Będzie Ci za wolno i będziesz miał kasę, weźmiesz regulator, teraz wystarczą 2 wyłączniki.
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości