Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
marian929
30%
30%
Posty: 37
Rejestracja: 2018-12-27, 21:09

Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: marian929 » 2020-09-06, 17:47

Witam, czy chłodnica Liebiga długości 20cm da radę schłodzić destylat wylatujący z LM podczas destylacji owocówek i destylat z OLM podczas rektyfikacji cukrówek? Plan jest taki aby chłodniczkę wykonać z nypla dwustronnie gwintowanego długiego 20cm i rurki KO 21,3mm, na końcu chłodniczki zaworek precyzyjny. Dobroć wylatująca z aabratka jest gorąca i chciałbym to schłodzić, a choćby po to aby zmniejszyć przekłamania alkoholomierza. Chyba że waszym zdaniem ciepły destylat pomaga w cięciu frakcji wtedy zostawiam tak jak jest bez kombinacji. Dzięki za pomoc

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
degu
101%
101%
Posty: 316
Rejestracja: 2019-03-30, 22:44
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: degu » 2020-09-06, 20:38

Jeżeli dobroć wylatująca z LM jest gorąca, to coś "nie teges" z twoim aabratkiem...
Z OLM ma prawo być ciepły, ale nie widzę potrzeby dochładzania dodatkową chłodnicą. Szkoda wody.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

marian929
30%
30%
Posty: 37
Rejestracja: 2018-12-27, 21:09

Re: Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: marian929 » 2020-09-06, 20:51

Może źle mam podłączony dopływ wody do chłodnicy, leci przez środkową część później wraca bokiem. Temperatury destylatu nigdy nie mierzyłem ale był ciepły. Może i wina grzania na taborecie gazowym, zobaczym jak teraz będzie na grzałkach. Sama głowica raczej dobrze wykonana, a tak dla informacji jaką temperaturą może mieć destylat z aabratka pracujący jako potstill ?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


kwik44
100%
100%
Posty: 1567
Rejestracja: 2013-09-07, 19:30

Re: Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: kwik44 » 2020-09-06, 20:53

degu, to zależy jak bardzo chłodzisz destylat. Moją wodę trzymam 50/60 stopni więc u mnie jest gorący.
marian, powinna wystarczyć, ale z tego co widziałem gdzieś ludziska dają ją poziomo. Moim zdaniem też nie warto. I tak wiadomo, że leci czysty azeotrop ;)

marian929
30%
30%
Posty: 37
Rejestracja: 2018-12-27, 21:09

Re: Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: marian929 » 2020-09-06, 20:59

U mnie chłodzenie to mauzer 1000L i pompa CO, temperatura wody czasem 35stopni na początku a czasem 15 zależy od pory roku. Nie dławię przepływu wody, więc raczej wylatuje ciut cieplejsza niż na zasilaniu. Pytanie czy jeśli woda na wyjściu chłodnicy ma 30 stopni czy tyle samo powinien mieć destylat?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
degu
101%
101%
Posty: 316
Rejestracja: 2019-03-30, 22:44
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: degu » 2020-09-06, 21:04

Ja akurat trzymam temp. wody ok. 50 stopni (to z lenistwa i braku precyzyjnego zaworu na wodzie), jeśli nie mam czasu i muszę częściej "odchodzić" od sprzętu - ustawiam 40 - 45 dla pewności, ale z LM zanim doleci do damy, ma temp. ok.25 stopni. Z OLM jest cieplejsze, ale - jak pisze @kwik44 - i tak wiem, że leci 96+... - to kwestia utrzymania temperatury na 10-tej półce.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

marian929
30%
30%
Posty: 37
Rejestracja: 2018-12-27, 21:09

Re: Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: marian929 » 2020-09-06, 21:15

@degu, teraz mam zagadkę, no coż w sobotę może puszczę jabłka na krótkim odcinku 50cmzobaczymy, sprawdzę temperaturę wody na wylocie i temperaturę destylatu. Może też za mocno grzałem na taborecie gazowym gdzie cięzko regulować moc. Teraz będę testował kega z grzałkami 3x2kw, w jaką mniej więcej moc roboczą celować keg 50l, ko 60,3 50cm i na tym aabratek, wypełnienie jakieś 20cm sprężynek miedzianych

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
degu
101%
101%
Posty: 316
Rejestracja: 2019-03-30, 22:44
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: degu » 2020-09-06, 21:55

Ja robię raczej spiryt i opisuję pracę z refluksem, więc nie pomogę, eksperymentalnie pracuję nad starką na aabratku, ale jak mi to wyjdzie... nie mam pojęcia :oops:
Przy owocówkach jeziorko masz raczej puste, więc niekoniecznie będzie ta sama zasada... temperatura może być wyższa... niech wypowiedzą się fachowcy
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

czytam
70%
70%
Posty: 340
Rejestracja: 2016-05-17, 22:00

Re: Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: czytam » 2020-09-07, 06:56

O przechładzaniu refluksu było już pisane wielokrotnie. W zasadzie nie powinno się tego robić, bo pogarsza to tylko sprawność/wydajność procesu. Są jednak operatorzy, którzy twierdzą, że przechłodzony refluks ma dobry wpływ na jakość otrzymanego produktu. Typowo więc w LM/OLM otrzymujemy gorący urobek. O ile w spirytusie nie ma to tak wielkiego znaczenia (no może poza stratami na parowanie) to w smakówkach utrudnia ocenę i to zarówno organoleptyczną jak i przyrządami typu alkoholomierz czy refraktometr. Lepiej jest więc wtedy dodać dodatkową chłodniczkę i zastosować niezależną regulację przepływu wody chłodzącej. Możemy wtedy ustawić ją tak, aby produkt miał około temperaturę około 20 stopni - idealną do jego klasyfikacji.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: maria-n » 2020-09-09, 16:10

Cześć
czytam pisze:
2020-09-07, 06:56
O przechładzaniu refluksu było już pisane wielokrotnie. W zasadzie nie powinno się tego robić, bo pogarsza to tylko sprawność/wydajność procesu.
Nie tylko. Wyłącza w zależności od poziomu wychłodzenia wypełnienia - odpowiednio- pewną ilość "półek teoretycznych"

Awatar użytkownika
111lisu
40%
40%
Posty: 76
Rejestracja: 2016-04-01, 01:24

Re: Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: 111lisu » 2020-09-18, 16:21

Witam,
mam maszynerię dokładnie tak jak tutaj:

Obrazek

I z tego co tu czytałem to za bardzo to schładzam?
Ostatnio zmieniony 2020-09-19, 01:34 przez 111lisu, łącznie zmieniany 1 raz.
Lisu

kacper59
40%
40%
Posty: 86
Rejestracja: 2017-06-20, 09:07

Re: Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: kacper59 » 2020-09-18, 17:43

Mam pytanie, czy ktoś praktycznie odnotował, lub jeszcze lepiej zarejestrował oddziaływanie zimnego refluksu w procesie rektyfikacji?
Zakładając, że deflegmator nazbyt schładza pary etanolu, to w jeziorku zgromadzi się alkohol o temperaturze niższej, od temperatury jego parowania/skraplania. Ten alkohol, wraca w postaci refluksu, na wypełnienie i je od góry schładza. Z kolei, aby pary etanolu, idące od dołu, zdołały się przebić, przez schłodzone na górze wypełnienie, muszą mieć dostateczną ilość energii, aby to wypełnienie odpowiednio rozgrzać. W przeciwnym, razie nie przedostaną się one wyżej, i nie dotrą do deflegmatora, ale w postaci refluksu spłyną w dół. Zgodnie z logiką wychodzi na to, że w tej sytuacji, powinniśmy zwiększyć grzanie, dostarczając tym samym więcej energii, aby pary mogły pokonać schłodzone wypełnienie. Zwiększanie grzania także ma swoje granice, w postaci zalewania kolumny, więc tej granicy nie powinniśmy osiągnąć. Pozostaje ograniczenie przepływu wody chłodzącej przez deflegmator, aby ten powodował jedynie przemianę par w skropliny, i to w takiej ilości, która odpowiada wartości założonego refluksu, ale nie powodował schładzania tychże skroplin.
Tak czy siak, wygląda na to, że przy zbyt słabym chłodzeniu deflegmatora, otrzymujemy zbyt mało refluksu, a przy zbyt intensywnym pary w końcu nie zdołają do niego dotrzeć, zawracając, gdy są jeszcze na wypełnieniu. Pisząc o zimnym refluksie sądzę, że chodzi tu o tę drugą sytuację.
Dodatkowo, możemy schłodzić pary w deflegmatorze tak, aby skropliny w jeziorku miały: a) temperaturę bliską temperaturze parowania/skraplania, b) miały znacznie niższą temperaturę niż temperatura parowania/skraplania, ale w obydwu przypadkach, wartość energetyczna, jaką ze sobą będą one niosły, będzie identyczna. Różnica będzie polegała na ilości tychże skroplin.
Wychodzi na to, że w tym drugim przypadku znaczna część refluksu będzie generowana na wypełnieniu, z unoszących się par, a nie pochodzić z deflegmatora.
Nasuwa się pytanie, czy nie należałoby dążyć do jak najwyższej temperatury wody wychodzącej z deflegmatora, aby mieć pewność, że nie powodujemy tego drugiego przypadku.

Awatar użytkownika
111lisu
40%
40%
Posty: 76
Rejestracja: 2016-04-01, 01:24

Re: Chłodnica Liebiga do Aabratka LM/OLM

Post autor: 111lisu » 2020-09-22, 09:05

Wprawdzie mam wodę regulowaną triackiem, ale taka regulacja nie jest prosta.

Ktoś mnie uczył, że po odebraniu przedgonu należy doprowadzić do schłodzenia całej kolumny refluksem, tak aby temperatury były prawie jednakowe i nie zmieniały się w czasie (chodzi o 3 termometry od góry jak na rysunku). Jednak otwarcie zaworu z odbiorem jakąś tam zmianę powoduje. Zauważyłem też gdy temperatura kolumny podskoczy w końcowym etapie to domkniecie zaworu powoduje jej obniżenie czyli coraz mniej się skrapla i nie chłodzi jak wcześniej. Ale wydaje mi się, że to nie ma sensu. Pytanie czy to dobry tok rozumowania?
Lisu

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości