Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
zkz
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-01, 20:27

Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: zkz » 2021-01-01, 22:58

Dzień dobry,
Po wielu miesiącach pracy chciałem zaprezentować destylator DT-Standard 2w1. Projektowany i testowany od podstaw.
Nie bardzo jej sens opisywania wszystkich szczegółów ale w skrócie.
Destylator DT-Standar powstał głównie z założenia hobbistycznego dla osób, które nie mają możliwości składowania i używania sprzętu w garażach, piwnicach, itp.
Możliwość grzania na kuchenkach, płytach, taboretach itd. Główne założenie to mobilność i funkcjonalność z zachowaniem najwyższej jakości i bezpieczeństwu produktu. Rozbudowa do prawie nie ograniczonego poziomu. Spawanie na najwyższym poziomie TIG + obrotniki, wszystko trawione zanurzeniowo i elektropolerowane. Uszczelki atestowane i dopuszczone do spożywki. Wymagania bardzo wysokie ale takie były założenia.
Do wysokich kolumn i pół przemysłowego wyrobu raczej bym nie porównywał Dt-Standard ale w ocenie do destylatorów do "kuchni" wg mnie bez konkurencji.


Chętnie poznam Wasze opinie i oceny.

Obrazek
https://ibb.co/GTRbmhg
Obrazek
https://ibb.co/KVt84SB
Obrazek
https://ibb.co/jyrY5zN

Filmiki z prób
https://youtu.be/rgaUvqqDzbk
https://youtu.be/TNY0cTiW9Dk

Z góry dziękuję za dyskusję.
Dla wszystkich pasjonatów najlepsze życzenia w nowym roku :)

Awatar użytkownika
degu
101%
101%
Posty: 316
Rejestracja: 2019-03-30, 22:44
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: degu » 2021-01-01, 23:26

Aby oddzielić wodę od spirytusu - wystarczy nie mieszać...
Poza tym - fajny kolejny wieszak.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

MASaKrA_Domingo
40%
40%
Posty: 62
Rejestracja: 2020-04-17, 19:05

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: MASaKrA_Domingo » 2021-01-02, 01:41

Nie mniej, produkt nie jest przeznaczony do tej samej grupy docelowej. Ktoś, kto mieszka w mieście i nie może sobie pozwolić na pełnoprawną kolumnę z uwagi na braki miejsca, z takiego sprzętu będzie zadowolony.
Jakość wygląda nieźle, tylko pytanie jak z ceną?

Awatar użytkownika
fuutro
101%
101%
Posty: 561
Rejestracja: 2014-02-26, 02:18
Lokalizacja: małopolska

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: fuutro » 2021-01-02, 10:24

Nawet to zimne palce jak trzeba nie są. Chyba, że w ich miejscu wpakować spiralę w formie kilku zwojów w 2-3 warstwach. Albo w ogóle zrobić pomniejszoną wersję głowicy z opcją refluksu (Aabratek, Młot Thora) i będzie grało jako tako. Łączenia nie muszą być najzajefajniej wyglądającą częścią zestawu i nie muszą zajmować tyle przestrzeni niepotrzebnie powiększając zestaw. Skoro to ma być dla osób bez idealnych warunków lokalowych do tego celu to może jednak warto brać pod uwagę kryterium zajmowanego miejsca? Wzierniki - co robią w wersji Standard Pro i Standard 2x Pro tuż przed chłodnicą?
Nie dowierzaj wszystkiemu co czytasz. Pozwól jednak swojej wyobraźni w to wierzyć. Wyobraźnia prowadzi własne życie równoległe do Twojego, realnego. Wyobraźnia może poszerzyć granicę świata.
M. Sandemo

czytam
70%
70%
Posty: 340
Rejestracja: 2016-05-17, 22:00

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: czytam » 2021-01-02, 12:05

A może to nie wzierniki, tylko półki rzeczywiste z okienkiem na świat?

zkz
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-01, 20:27

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: zkz » 2021-01-02, 16:24

Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za Wasze uwagi.
W skrócie ....
Moim zapalnikiem było otrzymania produktu ze słynnego portalu w pl. Sprzedawca wychwalał, że cudne itd... ale nie mówimy źle o innych.
Produkt (foto) to zwykła amatorka bez przestrzegania żadnych zasad, przepraszam - wyznającą jedną - wcisnąć kit i zarabiać na naszej pasji nie zaważając np. na nasze zdrowie. Bardzo przykre ale prawdziwe. Wiele osób twierdzi, że skoro leci mocny trunek to wszystko wypali, wyżre ... a tak nie jest. Spoiny nie obrobione, przetopy nie wytrawione - to jest słabe, a już pasta polerska w środku produktów (bez komentarza).
Obrazek
https://ibb.co/yRsB90z
Skoro to mój zawód i praca, to może zrobię coś dobrego, coś czegoś nie będę się wstydzić.
MASaKrA_Domingo pisze:
2021-01-02, 01:41
Nie mniej, produkt nie jest przeznaczony do tej samej grupy docelowej. Ktoś, kto mieszka w mieście i nie może sobie pozwolić na pełnoprawną kolumnę z uwagi na braki miejsca, z takiego sprzętu będzie zadowolony.
Jakość wygląda nieźle, tylko pytanie jak z ceną?
Słusznie, produkt jest dla pewnej grupy docelowej, tych którzy rozwijają hobby na garnkach. Nie wykluczam tutaj większego gara, kto co woli.
Całość można poskładać, schować, wyprać w zmywarce, doczyścić każdy zakamarek. Zmniejszyć zestaw, powiększyć, ustawić z lewej strony, prawej.
Cena? Koszt szybkowaru 15lt to 1/5 ceny.
Skąd to się bierze. Spawanie, to nie jest smarkanie tak aby było (tutaj wiem sporo na ten temat). Pozostała obróbka trawienia itp swoje musi kosztować (nie jest to klepane kwasami z aku jak gdzieś się z tym spotkałem :) )
jeżeli jest konkurencja to wymusza ona albo cenę albo jakość.
fuutro pisze:
2021-01-02, 10:24
Nawet to zimne palce jak trzeba nie są. Chyba, że w ich miejscu wpakować spiralę w formie kilku zwojów w 2-3 warstwach. Albo w ogóle zrobić pomniejszoną wersję głowicy z opcją refluksu (Aabratek, Młot Thora) i będzie grało jako tako. Łączenia nie muszą być najzajefajniej wyglądającą częścią zestawu i nie muszą zajmować tyle przestrzeni niepotrzebnie powiększając zestaw. Skoro to ma być dla osób bez idealnych warunków lokalowych do tego celu to może jednak warto brać pod uwagę kryterium zajmowanego miejsca? Wzierniki - co robią w wersji Standard Pro i Standard 2x Pro tuż przed chłodnicą?
Zimne palce - chłodzenie spełnia swoją rolę. Więcej - nie widzę sensu / po próbach /. Włożenie spirali w środek był taki pomysł ( z początku nawet zrobiłem sobie dokumentację na małą dostawkę ze spiralą). Może wrócę do planów.
Łączenia są z blachy 2mm, palone na laserze. Nie robiłem gwintów lub złączek sms. Zajmowane miejsce - całość mieści się do opakowania po garze :)
Wziernik - kiedyś usłyszałem od kolegi hobbysty, że fajnie byłoby mieć w takim domowym sprzęcie podgląd to środka. Proszę bardzo.
Czy ktoś będzie sprawdzać czy kolumna jest zalana czy nie to jego indywidualna sprawa.
Na szybkowarach nikt nie robi przemysłowo, raczej dla pasji.
Ostatnio dziadek kolegi skwitował wyrób 94% 1,5 litra, że mu na jego sprzęcie wychodzi dużo więcej. nawet dwa razy. A jaka moc? No ze 40%-50% to mi idzie...
Można sobie dołożyć tzw "odstojniki" (mam jeden testowy, z zaworkiem i miejscem na czujnik), których zwolenników jest cała masa. Można sobie czymś je wypchać (po prostu nie chciałem ucinać możliwości). nawet widziałem gdzieś w sprzedaży same nakrętki od słoika z rurkami (w "dobrej" cenie).
Obrazek
https://ibb.co/wJsv4CG

Dla ciekawostki są jeszcze uchwyty do termometrów, papugi itp. :)

aakk
101%
101%
Posty: 19
Rejestracja: 2020-10-14, 22:13

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: aakk » 2021-01-02, 18:03


zkz pisze:Skąd to się bierze. Spawanie, to nie jest smarkanie tak aby było (tutaj wiem sporo na ten temat). Pozostała obróbka trawienia itp swoje musi kosztować (nie jest to klepane kwasami z aku jak gdzieś się z tym spotkałem )
Trawienie zanurzeniowe nie jest wbrew temu co napisałeś takie drogie. Średnia cena 3zł za kg biorąc pod uwagę kilka firm do których sam składałem zapytanie. Podzespoły do takiego gara to ile maksymalnie 10kg?


zkz
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-01, 20:27

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: zkz » 2021-01-02, 19:33

Minimalna cena to 5zł za każdy element. Kolumny i chłodnice pod 10 zł. trochę się tego nazbiera. (Każdy element osobno pakowany, zawijany)
Koszt wysyłki, odbioru, itd. Nie napisałem że to jest drogie tylko, że musi kosztować :)
Podeślij jak możesz na PW namiary na firmy, o których mówisz.

pozdrawiam

przegab
50%
50%
Posty: 110
Rejestracja: 2015-04-23, 10:48

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: przegab » 2021-01-03, 17:26

Wyjaśnisz do czego te 3 wzierniki jeden na drugim?

zkz
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-01, 20:27

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: zkz » 2021-01-04, 10:45

przegab pisze:
2021-01-03, 17:26
Wyjaśnisz do czego te 3 wzierniki jeden na drugim?
Pokazałem, że jest opcja dostawiania. Na proces nie ma wpływu (no trochę większa powierzchnia dla zasypania).
Raczej skupiłbym się na wersji podstawowej.

A co powiecie o uzyskanej mocy?

przegab
50%
50%
Posty: 110
Rejestracja: 2015-04-23, 10:48

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: przegab » 2021-01-04, 12:52

Procent nie jest istotny no chyba, że ma maskować jakość urobku.
A na jakość ma wpływ konstrukcja, łatwość kontrolowania procesu i umiejętności operatora.

MASaKrA_Domingo
40%
40%
Posty: 62
Rejestracja: 2020-04-17, 19:05

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: MASaKrA_Domingo » 2021-01-04, 21:56

yyy a jak niby chcesz uzyskać czysty spiryt z cukru, jak nie poprzez maksymalny %? Dlaczego ludzie mają kolumny po nawet >3000mm ( całość )? Sam mam kolumnę na 2800mm i jakość urobku rośnie wraz z wysokością kolumny.

przegab
50%
50%
Posty: 110
Rejestracja: 2015-04-23, 10:48

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: przegab » 2021-01-04, 22:21

Jeśli mówimy o sprzęcie założyciela tematu to rozważania raczej czystego spirytusu nie powinny dotyczyć.

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: NeRWuS » 2021-01-04, 22:21

W dużym uproszczeniu jeśli założyć jednakowe wypełnienie w porównywanych sprzętach, to najpierw uzyskuje się coraz większą moc, a dopiero potem rośnie "czystość" urobku. Jest to duże uproszczenie, ale obrazuje po co komuś tak wysokie sprzęty. Moja kolumna po rozbudowie ma prawie dwa metry wypełnienia i nie mieści się tylko u teścia na strychu i u mnie w garażu - wszystko kosztem jak najlepszego oczyszczenia urobku za jednym razem. Pozwala mi to na to, by już po jednym procesie nie wstydzić się zbytnio jak ktoś dostanie (albo ja postawię) flaszkę, a po dwóch procesach już otrzymywać (jak to sąsiedzi mówią) najlepszy bimber w okolicy :)

Kiedyś jeszcze jak pracowałem na "kolumnie" wujka (zimne palce bez możliwości ustawienia pełnego refluksu z racji na zbyt małą powierzchnię palców) to by cukrówka wychodziła w miarę do picia, to należało przeprowadzić 3 procesy: nastaw (około 11-15%), potem surówkę (około 60%), a na końcu ostatni proces po rozcieńczeniu do 30%. Zrobienie nastawu z owoców pozwalało zmniejszyć ilość procesów z trzech do dwóch (owoce potrafiły dobrze zamaskować wszelakie "niedociągnięcia".

Z drugiej strony można uciekać w filtrację węglem aktywnym, ale znam przypadki, gdzie ludzie pili bimber (podłej jakości) dobrze przefiltrowany Efekt taki, że po piciu łeb urywa, poty ludzi oblewają, bo w smaku było idealne (bo węgiel ściągnął wszelakie estry i nie miało to zbytnio zapachu/smaku), a co oni pili to jeden diabeł wie... Dlatego jak tylko słyszę, że ktoś filtrował urobek przez węgiel "by poprawić jakość" to aż mnie telepie i nie mam ochoty tego pić. Może i krzywdzące, ale przy takim rozwoju kolumn filtracja węglem już (przynajmniej mi) wydaje się zbyteczna - warto prześledzić swój proces (od nastawu po "rozlewanie do butelek") i przemyśleć co poprawić: może lepszej jakości drożdże, może zmniejszyć ilość cukru w nastawie, może lepsze pilnowanie temperatury pracy nastawu, może lepszy odbiór przed- i pogonów... Zmiennych jest od groma i każda ma wpływ a końcowy efekt. A co do sprzętu, to jak tu zostało powiedziane i zapadło mi to w pamięć "miej taki sprzęt na którym zagrasz jak chcesz, a nie jak on Ci każe" :D
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

zkz
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2021-01-01, 20:27

Re: Destylator DT-Standard 2w1 - opinie

Post autor: zkz » 2021-01-05, 12:54

Witam,
przegab pisze:
2021-01-04, 22:21
Jeśli mówimy o sprzęcie założyciela tematu to rozważania raczej czystego spirytusu nie powinny dotyczyć.
Jasne ale na pewno lepszy niż w podobnych warunkach pracy na innym sprzęcie?

Biorąc pod uwagę wysokość kolumny , zgadzam się z tym jak najbardziej. Nie każdy ma możliwość jednakże Ci którzy posiadają miejsca na kuchence mogą założyć dodatkową kolumnę (w innych szybkowarach nie ma takiej możliwości). Dla innych "odważnych można dołożyć dwie kolumny a czemu nie (już niedługo wyjdzie kilka ze spawania prostych kolumn jako przedłużki).
Obrazek
https://ibb.co/kGbdCH2

moc wysoka, kolumna wyższa, efekt lepszy.
I my tutaj cały czas mówimy w grupie docelowej - kuchenki, garnki itp. Bo wiadomo, że nie ma co porównywać do sprzętu pół czy w pełni profesjonalnego. Po prostu DT daje takie możliwości, kto jakie ma warunki, tak może używać sprzętu.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości