Prawidłowa kalibracja sond DS

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Pako23
101%
101%
Posty: 52
Rejestracja: 2016-06-24, 22:00
Lokalizacja: Częstochowa

Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: Pako23 » 2021-12-12, 21:49

Witam, jak prawidłowo skalibrować sondy DS? Zawsze kalibrowałem w zbiorniku po skończonym procesie na wodzie (czyli jak rektyfikowałem surówkę a nie nastaw). Problem polegał na tym, że sondy w kolumnie pokazywały mi jakieś 2 st mniej ta w kegu pokazywała dobrze. Bardzo denerwowały mnie te 2 st mniej i po podpowiedzi kolegi skalibrowałem sondy na otwartym kegu (zdemontowałem kolumnę). Teraz jest tak, że w kolumnie pokazuje dobrze a w kegu pokazuje 2 st więcej (wynika to właśnie z wartości kalibracji bo musiałem przekalibrować o około 2 st na otwartym kegu). Domyślam się że dzieje sie tak dlatego, że w kegu jest dużo wyższe ciśnienie niż w kolumnie (stąd biorą się te 2 st różnicy).
Więc jak powinienem prawidłowo wykalibrować sondy? Sondę w kegu powinienem wykalibrować po skończonym procesie, a sondy które będą w kolumnie na otwartym kegu ? (bo wydaje się , że ciśnienie na otwartym kegu jest prawie takie samo jak w kolumnie wiadomo w kolumnie będzie troszkę większe).

Awatar użytkownika
degu
101%
101%
Posty: 317
Rejestracja: 2019-03-30, 22:44
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: degu » 2021-12-12, 22:01

Po co chcesz kalibrować sondy w kolumnie?
Nie ma znaczenia ile pokazują, ważne, aby temperatury były stabilne. Temperatura dnia i tak zależna jest od ciśnienia atm. i będzie różna za każdym procesem
W zbiorniku oczywiście dobrze byłoby mieć prawidłowy odczyt, ale bez tego też da się żyć...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Pako23
101%
101%
Posty: 52
Rejestracja: 2016-06-24, 22:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: Pako23 » 2021-12-12, 22:38

Ja nie proszę o dobrą radę więc jak ktoś nie zna odpowiedzi i ma pisać takie posty jak kolega wyżej to proszę się wgl nie udzielać w temacie. Pytania są konkretne i takiej też odpowiedzi wymagam.

Awatar użytkownika
degu
101%
101%
Posty: 317
Rejestracja: 2019-03-30, 22:44
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: degu » 2021-12-12, 23:57

Przecież sam sobie odpowiedziałeś.
Wyjmij z kolumny, wrzuć wszystkie do kega i skalibrujesz. Ciśnienie nie będzie stałe, więc zapomnij o "poprawce". I zluzuj gumkę...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

kwik44
100%
100%
Posty: 1568
Rejestracja: 2013-09-07, 19:30

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: kwik44 » 2021-12-13, 09:23

Odczyt w kegu masz zaburzony przez obecność grzałki. Tak niestety jest i musi być. Grzałka jest zdecydowanie cieplejsza niż woda wokół niej i podnosi odczyt. U mnie to jest 4 stopnie. Wyłącz grzałkę, poczekaj 2-3 minuty i zobaczysz, że temperatura spadnie tak jak trzeba. Stąd jedynym rozwiązaniem jest skalibrować tę jedną sondę na układ dynamiczny z grzałką włączoną. Oklej kolorową taśmą i będziesz wiedział która to ;)

BTW, jak już kalibrujesz to kalibruj na azeotrop. Wtedy będziesz miał pomiar najbliższy rzeczywistemu. W ogólności, przy kalibracji, dla każdej sondy bierze się kilka pomiarów, dla każdej osobno wyznacza krzywą. Czytałem kiedyś o tym i jak zwykle nie jest to trywialne. Dla domowych warunków zwykle 2 punkty wystarczały, typu 0 i 100 stopni, bo "najłatwiej" uzyskać.

degu, faktycznie tak jest jak piszesz, ale może kolegę, tak jak i mnie, wnerwiają odczyty zawyżone/zaniżone. Taka może zachcianka, ale wnerwia jak źle termometr pokazuje. A do prostej destylacji to więcej niż wskazane.

Pako23
101%
101%
Posty: 52
Rejestracja: 2016-06-24, 22:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: Pako23 » 2021-12-13, 10:38

kwik44 pisze:
2021-12-13, 09:23

BTW, jak już kalibrujesz to kalibruj na azeotrop. Wtedy będziesz miał pomiar najbliższy rzeczywistemu. W
Pytanie tylko jak to zrobić musiałbym wiedzieć jakie jest Ciśnienie w kolumnie chcąc to zrobić w kolumnie. Jeśli podpierając by się tym co zaobserwowałem, że ciśnienie w kolumnie jest bardzo zbliżone do panującego na zewnątrz ciśnienia to ok można by spróbować tylko jest jedno ale czy ciśnienie w kolumnie na różnych wysokościach jest takie samo?

Spróbuję zagotować wodę w garnku i wtedy porównam.


Ps gilze w kegu mam daleko od grzałki sondy też starałem ie trzymać daleko.

kwik44
100%
100%
Posty: 1568
Rejestracja: 2013-09-07, 19:30

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: kwik44 » 2021-12-13, 16:29

Ja mam płaszcz wodny i co z tego? Zmierz ciśnienie atmosferyczne. To w kolumnie będzie się +/- podobnie zachowywać. Ale są tu koledzy specjaliści to więcej może powiedzą.

pico
30%
30%
Posty: 39
Rejestracja: 2020-12-02, 15:55

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: pico » 2021-12-13, 19:01

Też z chęcią zrobiłbym porządek z termometrami, podpowie ktoś co później z tym dokładnie zrobić (zakladając obsługę z esp32) zakładając ze ciśnienie jest 1013hPa a termometr dla zera stopni (woda z lodem) pokazuje +2 st; a dla wrzątku 99st.?

czytam
70%
70%
Posty: 340
Rejestracja: 2016-05-17, 22:00

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: czytam » 2021-12-13, 19:39

t=1,031x-2,062
gdzie:
t - temperatura rzeczywista
x - temperatura odczytana

Pako23
101%
101%
Posty: 52
Rejestracja: 2016-06-24, 22:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: Pako23 » 2021-12-13, 21:58

kwik44 pisze:
2021-12-13, 16:29
Ja mam płaszcz wodny i co z tego? Zmierz ciśnienie atmosferyczne. To w kolumnie będzie się +/- podobnie zachowywać. Ale są tu koledzy specjaliści to więcej może powiedzą.
Właśnie na tych specjalistów liczyłem :) trudno jak nikt nie pomoże to temp dla czujnika KEG wykalibruje po skończonym procesie w kegu bo wtedy pokazuje zawsze zgodnie z ciśnieniem atmosferycznym, a czujki w kolumnie wykalibruje w jakimś otwartym naczyniu, bo też się mniej więcej temp pokrywają :)

Awatar użytkownika
robert4you
80%
80%
Posty: 432
Rejestracja: 2016-04-01, 10:24

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: robert4you » 2021-12-14, 07:03

Pako23 pisze:Ja nie proszę o dobrą radę więc jak ktoś nie zna odpowiedzi i ma pisać takie posty jak kolega wyżej to proszę się wgl nie udzielać w temacie. Pytania są konkretne i takiej też odpowiedzi wymagam.
To może zacznij od przeczytania trochę o dokładności czujników DS i ich dryfie. Dojdziesz może wtedy do wniosku że to co robisz jest totalnie bez sensu. Do tego stosujesz najprawdopodobniej chińskie podróby które nie trzymają jakichkolwiek parametrów.
Po drugie poczytaj o zasadzie pracy kolumny to jednak może dojdziesz do wniosku że kolega który pisze o zasadności obserwacji trendów, a nie wartości ma rację.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

==================================================
Moja wersja sterownika forumowego - sterowanie kolumny telefonem:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=6419

UWAG: Potrzebujesz sterownika lub termometru , napisz PW !!!

Pako23
101%
101%
Posty: 52
Rejestracja: 2016-06-24, 22:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: Pako23 » 2021-12-14, 08:00

Masz coś mądrego do powiedzenia w temacie? Jeśli nie to przeczytaj pierwsze zdanie z mojego cytatu co wkleiłeś ze zrozumieniem.

Co do sond to pewnie masz racje że są chińskie jak i wszystkie ale pamięć EPROM posiadają więc nie są z tej najgorszej chińszczyzny.

Wiem bardzo dobrze na czym polega rektyfikacja że temp ma być stała, że idealnie nie da się wykalibrować sond, że ciśnienie w kolumnie ma też znaczenie ...itp natomiast denerwuje mnie bardzo że tak dużo zaniżają a jest możliwość kalibracji więc mogą przekłamywać mniej.

Ty jako konstruktor sterowników powinieneś mieć coś więcej do powiedzenia niż jakiś niepotrzebny wywód...

PS zanim mnie będziesz dalej atakował to przeczytaj post kolegi kwik44 odnośnie wykorzystania termometrów w destylacji bo tam te 2-3 st ma akurat duże znaczenie na % który leci (szkoda że tego nie wiesz a tyle na forum siedzisz).

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: maria-n » 2021-12-14, 10:06

Cześć
@ Pako. Nikt Ciebie tu nie atakuje, tylko próbuje ściągnąć na " właściwie tory". To po pierwsze! Po drugie; to chyba nie kumasz, że korespondujesz z kolegami na Forum technicznym, gdzie panują zasady ogłady i kultury. To nie FB gdzie można pisać dowolne dyrdymały, bez żadnych konsekwencji. Jak czytam Twoje " WYMAGAM" to mi się - nie napiszę co - otwiera. Tu się używa słownictwa typu "uprzejmie proszę o wskazówki" (bo niestety do szkoły miałem pod sporą górę) lub podobnego! W życiu by mi do głowy nie wpadło napisać "wymagam" To po prostu jakaś aberracja i tyle.

Pako23
101%
101%
Posty: 52
Rejestracja: 2016-06-24, 22:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: Pako23 » 2021-12-14, 12:37

Dobra temat do zamknięcia bo widzę, że się nie dogadamy jak o kalibracji sond wy o tym, że temperatura ma być stała (co jest oczywiste) ......

pico
30%
30%
Posty: 39
Rejestracja: 2020-12-02, 15:55

Re: Prawidłowa kalibracja sond DS

Post autor: pico » 2021-12-15, 09:07

Żeby potomnym też coś z czytania tego wątku zostało, oraz aby zrozumieć wzór kolegi @czytam, podejście bardziej szczegółowe: https://www.instructables.com/Calibrati ... duino-UNO/

PS. szanuję doświadczenie i opinie innych (i na pewno nikogo nie chcę urazić), ale również uważam, że jak już się ma ileś termometrów w sprzęcie, to warto się pokusić aby pokazywały w miarę prawidłowe i zbliżone wartości w takich samych warunkach (na ile to możliwe).
Dla tych dla których temperatura nie ma znaczenia a jedynie trend, to niech sobie zmienią kod np na taki:

temperatura_do_prezentacji_na_wyswietlaczu = temp_w_stopniach_fahrenheit * współczynnik_dodatkowo_zaciemniajacy; //wtedy będziecie masterem od destylacji na tym sprzęcie ;-) przykład poniżej temp wrzenia etanolu w F * Pi

temp do wyświetlenia: 543,68 (= 173.0660 * 3,14159)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości