Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Morientes
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2021-12-17, 17:30
Lokalizacja: wieś

Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: Morientes » 2021-12-17, 18:09

Przepraszam jeśli nie tu.... przenieście proszę do odpowiedniego działu.

PILNIE proszę o opinię czy coś można ulepszyć do domowego użytku w tej maszynce ze zdjęcia, robię rewolucję w garażu i postanowiłem znów ją odpalić. Kolumna robiona z 5 lat temu jak tylko zaczełem spawać nierdzewkę ;) , teraz myślę czy da się coś ulepszyć i liczę na WAS :D


Dane:
szybkowar 15l, kolumna 1,2m fi 50, wypełnienie z wiurów nierdzewnych z tokarki :) wypchane do 3 połączenie ok 10 cm pod zimnym palcem, 3 zimne palce fi 12 z rurki nierdzewnej wspawane pod różnym kątem, dwa odstojniki z profila 60x60, chłodnica duża ze spiralą miedzianą fi 10 mm w środku.

Zacier jaki robiłem i najlepiej schodzil :D to wiadro 25l, woda, ryż, cukier, rodzynki, 48h drożdze - produkt po pierwszym gotowaniu róznie od 85 - 92 %.

Poproszę jeśli można coś przerobić, przespawać, dodać lub ująć od obecnej konstrukcji proszę pisać wasze opinie, czas max do 22.12.2021 :) :drunk
z góry dzięki! Nie chcę robić wszystkiego od nowa, także konkretne rady co przerobić a może nic :D .
Załączniki
kol.jpg

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: magas » 2021-12-17, 20:22

Tak na szybko bo mam robotę, umiesz spawać to do roboty, zwiększyć ilość palców tak by przy odkręconej mocniej wodzie nic nie leciało, to trzeba poszukać posty a_priv z 2008-2009 albo starsze, tam będzie ile palców i jakie fi mają mieć do fi kolumny i mocy jarania na dole, brakuje mi liter na klawiaturze to dziwnie piszę. Zmienić z marszu wypełnienie na Szymoni, Plipek, metaloplastyka, zaworek precyzyjny na wodę, reduktor by woda miała stałe ciśnienie, wyciąć odstojniki i masz od początku do końca 96% jak wszystko zrobisz poprawnie i termometry 1-2 ale takie co szybko pokazują skoki o 0,1 stopnia, jeden ma być na 10 półce, ty sobie zrób w połowie kolumny to ci starczy na czas reakcji, by pilnować skoków i robić korekty wodą. Nie znam się na tym, ale na forum było to tyle razy, że nawet taki imbecyl sprzętowy jak ja to wie.

Awatar użytkownika
Władek
101%
101%
Posty: 487
Rejestracja: 2012-10-17, 20:24
Lokalizacja: Kraków

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: Władek » 2021-12-17, 20:51

@ Morientes, tak na szybko, to znajdż odpowiedni dział na pierwszy post.
Tak na szybko, co by zdążyć do 22, idż wy.... to na złom i se kup flaszke we sklepie.
Wysil się i poczytaj tak na maxa, tak na szybko :book
Pozdrawiam Władek

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: laurentp » 2021-12-17, 21:36

IMO przesadzasz,
kolumnę ma, brak głowicy i ew O/LM.
A to może kupić choćby u Akasa.
I termometr, polecam mój ale to kwestia gustu.
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

Pako23
101%
101%
Posty: 52
Rejestracja: 2016-06-24, 22:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: Pako23 » 2021-12-17, 22:53

A czy nie lepiej tutaj będzie wywalić zimne palce i zrobić głowicę i wydłużyć trochę kolumnę?

wawaldek11
101%
101%
Posty: 1261
Rejestracja: 2010-04-05, 00:16
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: wawaldek11 » 2021-12-18, 02:45

laurentp pisze:
2021-12-17, 21:36
IMO przesadzasz,
kolumnę ma, brak głowicy i ew O/LM.
A to może kupić choćby u Akasa.
I termometr, polecam mój ale to kwestia gustu.
Tak?
I do 22-12 zdąży? Flaszka ze sklepu pewniejsza.
A na spokojne przy umiejętności spawania KO, to można fajny sprzęci wystrugać :oki
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika
ernoliko
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2009-05-18, 00:18

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: ernoliko » 2021-12-18, 08:22

22.12 chcesz skończyć przeróbki żeby na święta częstować rodzinę alkoholem. Tak się domyślam bo mało kto lubi pić sam. Magas Ci napisał - więcej zimnych palców i wytnij odstojniki, ja ze swojej strony dodam żebyś zmienił wężyk odbioru na silikonowy bo ten Twój jest chyba taki sam jak od wody, czyli nie nadaje się absolutnie do alkoholu.
Idą święta to nie krytykuje ale jakbyś poczytał więcej na forum to byś nie robił tego sprzętu. Musisz trochę mocniej wejść w nasze forum, skoro umiesz spawać to zrobisz sobie fajny sprzęt tylko pewnie już na kolejne święta.
W głuchej puszczy, przed chatką leśnika, Drużyna diabołów stanęła zielona; A u wrót stoi brać bimbrownicza, Tam w izdebce Marian wszak kona.

Morientes
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2021-12-17, 17:30
Lokalizacja: wieś

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: Morientes » 2021-12-18, 08:51

Dzięki panowie! Tak tak taki plan na święta hehe zacier już hula :lol:

Tak tak wiem że jest opór materiału na forum.... ale jak to zawsze brak czasu by to wszystko przeczytać choć wczoraj już dużo nadrobiłem i czytając widzę że wiekszość by radziła przerobić na aabatrek... ale to może kiedyś....

a teraz:P

Termometr mam elektroniczny u szczytu kolumny wkładany w rurkę, wężyk mam silikonowy, ten ze zdj. na szybko założyłem żeby było widać że jest :oops:

Na tych trzech zimnych palcach przy podkręceniu obiegu wody na maxa starczało by zatrzymać kapanko :)
ale dolożyć jeden palec to 10 min roboty wieć dołożę zawór kupię w poniedziałek.

Moc grzewcza - kuchenka indukcyjna 1800W z pelną regulacją temp. 60 do 240 stopni.

Naprawdę oba odstojniki wywalić ?

Jak spawałem tą aparaturkę 6 lat temu to doradzono mi żeby dwa wstaić.

Wypełnienia nie będę zmieniać ponieważ jak doczytałem drobne orginalne wióry z nierdzewki są super, choć to też kwestia opini.

Czy zdążę przerobić na święta :D spokojnie 1 dzień i przerobiona ... teraz mam spawarke i materiał w garażu na miejscu, nie jak kiedyś ....

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: Pietro » 2021-12-19, 13:33

Moje zdanie odnośnie odstojników viewtopic.php?f=20&t=7107&p=171728#p171728 . Zimnych palców dołożyłbym 3-4 szt. tak,żeby jak spojrzysz do głowicy nie było widać prześwitów, zmniejszy się zużycie wody do chłodzenia. Po odkręceniu głowicy możesz dołożyć od dołu półkę odbiorczą i masz wtedy możliwość wyboru pracy LM(abratek) lub CM (zimne palce). Mam taką głowicę już od kilku lat i sprawdza się doskonale. Ponieważ mam wodę z hydrofora na zasilaniu chłodzenia założyłem reduktor ciśnienia.
Ratujmy się, bo trzeźwiejemy :cry:

Morientes
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2021-12-17, 17:30
Lokalizacja: wieś

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: Morientes » 2021-12-19, 19:45

Ciekawy pomysł z tą tamką :D

Ja myślałem dorobić drugą głowicę (jako że gora odkręcana) z chłodnicą w środku ale nie spiralną a że tak powiem z podłużnych rurek 30 cm połączonych ze sobą by był obieg wody...rurki mam a spirale z nierdzewki wywinąć nie umiem... Wieć wkoło jednej rurki bym resztę poukładał i koncami je połączył na przemian by zachować obieg... trochę spawania ale wykonalne ;p choć nie widziałem czegoś podobnego hehe

Odstojniki już odciełem ! choć myślałem zostawić na połączeniu chłodnicy i kolumny rurkę z zaworem aby móc później podłączyć wodę do czyszczenie, ale to chyba kiepski pomysł hehe

A wysokość kolumny podnieść, mogę max 30cm tylko czy coś to da?

Dołożę ile wejdzie Zp najwyżej wszystkich nie podłączę :)

Pietro co do tej tamki wspawać nie problem kawałek blaszki z rurką i zaworkiem, blaszka rozumiem pod kontem by jeziorko się zbierało do połowy średnicy kolumny o dł w zwyż? a jak odłączyć chłodnicę? chcąc odbierać z tamki? Zawór między kolumną a chłodnicą?
Załączniki
głowica pch.png
zp z t.png

Awatar użytkownika
ernoliko
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2009-05-18, 00:18

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: ernoliko » 2021-12-19, 20:29

1.przy tej tamce w glowicy musi być rurka tak wygięta aby wszystko co powraca na wypełnienie leciało na środek a nie na ściankę kolumny.
2.W głowicy musi być odpowietrzenie które możesz zaadoptować do szybkozłączki do mycia kolumny
3 kup sobie porządne wypelnienie
4.idziesz dobra droga tylko dalej za mało wiedzy.
5.reszte podpowiedzą Ci mądrzejsze ode mnie głowy.
W głuchej puszczy, przed chatką leśnika, Drużyna diabołów stanęła zielona; A u wrót stoi brać bimbrownicza, Tam w izdebce Marian wszak kona.

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: Pietro » 2021-12-19, 21:37

Konstrukcja półki odbiorczej jest taka, jak OLM, jest kilka rozwiązań. Chłodnicy nie trzeba odłączać, i nie dawaj żadnego zaworu między kolumną a chłodnicą to, czy ona pracuje regulujesz wodą na zimnych palcach. Na półce cały czas zbiera się kondensat spływający do kolumny, możesz odbierać z niej destylat jak z abratka przez rurkę z zaworkiem precyzyjnym.
To samo można zrobić z abratkiem, tylko trzeba zmniejszyć spiralę albo wyrzucić ją i dać zimne palce, a do odpowietrzenia podłączyć chłodnicę i po sprawie, mamy abratka LM-CM.
Ratujmy się, bo trzeźwiejemy :cry:

Morientes
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2021-12-17, 17:30
Lokalizacja: wieś

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: Morientes » 2021-12-21, 19:08

Dzięki panowie za dotychczasowe rady :) jutro robię :) najpierw przerobię tą głowicę a po świętach wyspawam inna chyba aabratka bo naprostsza w wykonaniu.

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: Pietro » 2021-12-26, 09:13

Po dodaniu kilku zimnych palców i u dołu półki odbiorczej masz głowicę działającą identycznie, jak abratek.
Ratujmy się, bo trzeźwiejemy :cry:

Morientes
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2021-12-17, 17:30
Lokalizacja: wieś

Re: Drugie życie mojej kolumny pot still z zimnymi palcami-rady

Post autor: Morientes » 2022-01-03, 18:00

Już po świętach i nowym roku! Dziękuję wszystkim za pomoc! Tak tak już wytrzeźwiałem l :lol:

Przerobiłem tą kolumnę jak doradziliście, wszystko ok, leci ok 93, jest ok ale mimo wszystko chciałbym jednak uspawać sobie lepszą głowicę :)

Do tej kolumny co mam.... już z pracy pożyczyłem troszkę rury 48mm x 1,5, mam jej dwa odcinki po 40 cm.

Kolumna typu aabratek chyba najlepsza, tylko że chłodnicę chciałem zrobić nie spiralną (brak materiału) a z dwóch rur jedna w drugą, rura fi 20 z zasilaniem włożona do rury fi 40 (1cm luzu przed końcem by umożliwić obieg) zasilanie pompką od fontanny obieg wody ze zbiornika 80l. podwieszonego na ścianie.

Pyt czy da radę skroplić opary tego typu chłodnica?

Nie chciałem zakładać nowego tematu ale jak trzeba proszę przenieść :P

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości