Rurka refluksu w kolumnie

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
tomch22
40%
40%
Posty: 55
Rejestracja: 2006-06-07, 13:14

Post autor: tomch22 » 2006-08-13, 09:39

witam

zrobiłem reflux zewnetrzny typu odwrócona igła i jak gotuję to mi para przechodzi przez zawór powrotu i ogrzewa juz skroplony spirt i wydostaje się razem z para na zewnątrz to co wylatuje jest bardzo gorące tak że nie jest mozliwy pomiar nie wiem co zrobiłem zle kolumna ma 1.5 m srednica rurki 35 mm a powrót 15 mm wydaje mi się ze jak puścic na gazie wolno na wypełnieniu 1.5 m to refux jest zbędny

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-08-13, 09:47

tomch22 pisze:kolumna ma 1.5 m srednica rurki 35 mm a powrót 15 mm
:shock:
naprawdę nie widzisz dysproporcji?
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Cocacolatl
50%
50%
Posty: 149
Rejestracja: 2006-04-17, 18:21

Post autor: Cocacolatl » 2006-08-13, 10:10

tomch22 pisze:witam

zrobiłem reflux zewnetrzny typu odwrócona igła i jak gotuję to mi para przechodzi przez zawór powrotu i ogrzewa juz skroplony spirt [...]
Masz za maly slup cieczy na odprowadzeniu spirytusu z chlodnicy (albo nie masz jej tam wcale). Przy ostrym grzaniu cisnienie pary w kolumnie na wylocie z refluksu jest wieksze niz cisnienie naplywajacego spirytusu i para go przepycha. Najlepiej zrob syfon na refluksie, moze byc z silikonowej rurki (nawet lepiej, bo bedziesz widzial ciecz).

C.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-08-14, 07:16

tomch22 pisze:zrobiłem reflux zewnetrzny typu odwrócona igła
Wrzuć jakiś zwymiarowany schemat. Napisz jak pracuje twoja konstrukcja (odbiór całkowity, odbiór z refluksem)
tomch22 pisze:wydaje mi się ze jak puścic na gazie wolno na wypełnieniu 1.5 m to refux jest zbędny
Jeśli masz za dużo czasu, to podobno to działa...

tomch22
40%
40%
Posty: 55
Rejestracja: 2006-06-07, 13:14

Post autor: tomch22 » 2006-08-14, 18:40

odbiór miałem na poziomie cos około 30 ml na minute a refux nie mogłem zmierzyc bo jak zakręciłem do 3/4 zawór odbioru to mi w rurce spirt ustał w miejscu a rurka powrotu jak na zdjęciu idzie po skosie i tu upatruje błędu poniewaz jak sądzę nie ma wcale wypełnienia bo wszystko spływa do kolumny i para przedostaje się spokojnie sprobuję zrobić cos w kształcie literki U moze to pomoże
Załączniki
untitled.jpg
untitled.jpg (3.26 KiB) Przejrzano 1608 razy

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-08-15, 13:41

Nie narysowałeś najważniejszego - układu z zaworem odbioru. Refluks stalasz mierząc wcześniej odbiór całkowity, a do tego zawór trzeba otworzyć na max.

tomch22
40%
40%
Posty: 55
Rejestracja: 2006-06-07, 13:14

Post autor: tomch22 » 2006-08-17, 19:54

Troszke CK mnie chyba nie zrozumiałeś chodzi o to ze zawór odbioru nr.1 miałem na max otwarty a powrót miałem zakręcony przy pomiarze ilości skroplin ale potem jak zakręciłem zawór nr. 1 oczywiście nie całkiem tylko ze stosunkiem 1:4 w stosunku do skroplin to zaworem nr.2 wylatywała para przez zawór nr.1 i dlatego pytam czy rurka skośna nie jest zle zrobiona bo cały odbiór poleci do kolumny i rurka jest w srodku pusta co powoduje przedostawanie się par i czy mam to zrobic w kształcie litery U czy normalna prostą z lekkim spadem ??
Załączniki
untitled.jpg
untitled.jpg (7.75 KiB) Przejrzano 1523 razy

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-08-17, 21:40

rurka powrotu będzie pusta bo przy takiej średnicy możesz przez nią przepuścić kilka litrów na minutę (i to bez ciśnienia!),
pisałem o dysproporcji pomiędzy średnicami kolumny i refluxu - jeśli rurka powrotu ma prawie połowę średnicy kolumny to pary będą tam się pchać z większą siłą.
Wypływający ciepły destylat to nic niepokojącego, ważne aby nic nie "parskało"

Czy zawór powrotu masz zawsze otwarty na maxa? , jaki jest jego przelot?
spróbuj go trochę przykręcić (tak aby uzyskać wartość 4 powrotu) - ograniczy to przelot blokując pary, choć to że idą one do głowicy nad flegmą nic nie szkodzi - przejdzie skropli się i tyle
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-08-17, 21:52

tomch22 pisze:Troszke CK mnie chyba nie zrozumiałeś chodzi o to ze zawór odbioru nr.1...
Czyżbym przeoczył, że pisałeś o dwóch zaworach :? Zawór numer 2 otwórz na maksimum i zostaw go w spokoju. Regulację robisz tylko zaworem 1. Powodem twoich kłopotów na pewno nie jest to, że rurka jest skośna. Rurka ta powinna być też oczywiście pusta. Były na forum opinie, że syfon zablokowałby parę, ale nikt w praktyce nie wykonał takiej innowacji. Dalej z twojego rysunku nie można wywnioskować jak wygląda u ciebie przepływ cieczy. Odejście od zaworu 1 jest pod kątem prostym, więc cały skroplony destylat powinien spływać tym zaworem do odbioru, a nie do kolumny. W czasie eksperymentu z obliczaniem odbioru całkowitego nieuniknione jest to, że razem z destylatem będzie wydobywać się trochę pary. Skłaniam się ku temu co napisał Cocacolatl:
Cocacolatl pisze:Masz za maly slup cieczy na odprowadzeniu spirytusu z chlodnicy (albo nie masz jej tam wcale)...
Prawidłowa konstrukcja powinna działać w ten sposób, że dławiąc zawór 1, powodujesz, że zbiera się nad nim jeziorko destylatu, które jest blokadą dla przepływającej pary.


Dodano: 21:58

Jeszcze raz spojrzałem na rysunek... zawory są zapewne kulowe, więc mogę sobie wyobrazić, iż układ kul może powodować, że destylat przy przymykaniu zaworu 1 może kierować się w całości do kolumny. Nie zmienia to jednak faktu, że przy całkowitym otwarciu cała ciecz musi spłynąć do naczynia odbiorczego. Chyba główna wada twojego projektu polega na tym, że pozioma rurka do kolumny odchodzi od samego zaworu (1). Powinna być wspawana ponad tym zaworem i zapewne spawa wyglądałby wtedy inaczej (plus oczywiście średnica).

tomch22
40%
40%
Posty: 55
Rejestracja: 2006-06-07, 13:14

Post autor: tomch22 » 2006-08-20, 20:48

niestety ale coraz gorzej sie dzieje zrobiłem syfon i nic to nie poprawiło para dalej przechodzi do odbioru chyba bedzie to za duza srednica rurki w porównaniu do srednicy kolumny ale w sumie nie jest tak zle otrzymałem spirt 85% z drugiego tłoczenia ale po rozcienczeniu z wodą zrobiło się mleko woda Żywiec Zdrój a po dolaniu kranówki bardzo dobrej jakosci również zmętniało juz nie mam siły na to jutro dzwonie do Dastina i niech mi wysyła kolumne z KO

pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości