Problem z zalewaniem, aabratek

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Muchomor
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2022-06-15, 11:43

Problem z zalewaniem, aabratek

Post autor: Muchomor » 2022-06-15, 12:36

Dzień dobry,

wszedłem w posiadanie nieco specyficznej kolumny aabratek, niestety nie jestem w stanie na niej prawidłowo poprowadzić procesu, w pewnym momencie dochodzi do zalania i okowita tryska z głowicy.

keg 50l, 1,5kW i 2,0kW, z termometrem niestety na górze kega, a nie na środku (mierzy opary)
ocieplona kolumna średnicy wew 57mm, 2 części na złączach sms, 50cm (sprężynki cu) i 65cm (zmywaki nierdzewne), u podstawy zwężenie do 35mm na którym opiera się sitko
głowica raczej standardowa, niestety kranik odbioru z zaworem kulowym- ciężko wyważyć, termometry na szczycie i w połowie kolumny
nastaw ok 43l, blg startowe 23

i teraz, rozgrzałem kolumnę na obu grzałkach =3,5kW i kiedy temperatura w szczycie była odpowiednia zostawiłem 1,5kW. Po około 20min stabilizacji kolumna zaczęła lekko drgać (zakładam że dochodzi do zalania) i chwilę później woda życia zaczęła tryskać w spod miejsca gdzie chłodnica wchodzi do głowicy. Wyłączyłem grzanie, odczekałem ok 15min i spróbowałem jeszcze raz na 1,5kW, skończyło się podobnie. Myślałem że może zmywaki zbyt ciasno upchane, wyciągnąłem dwa rozczochrane po ok 60g każdy i zacząłem od początku. niestety bez zmian.

Chciałbym zapytać kolegów czy może mają jakiś pomysł na rozwiązanie. Zastanawiam się czy wysokość katalizatora(50cm) może być jakimś problemem, w stosunku do reszty kolumny, albo czy to zwężenie u podstawy kolumny.
mogę przesłać zdjęcia

pozdrawiam

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Problem z zalewaniem, aabratek

Post autor: zbyszko » 2022-06-15, 19:20

35 mm :wallangry
wywal sitko, wstaw zmywak i zostaw kilka centymetrów wolnej przestrzeni nad przewężeniem, termometr ok!
czytam nie pytam

Muchomor
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2022-06-15, 11:43

Re: Problem z zalewaniem, aabratek

Post autor: Muchomor » 2022-06-16, 10:26

Dzięki za odpowiedź:)
Hmm nie wiem czy zmywak będzie w stanie utrzymać ciężar 45cm miedzi, to zwężenie jest tez związane z tym, że kolumna mocowana jest do oryginalnego gwintu kega, może ostatecznie powinienem dać do wspawania sms w tym miejscu, jeśli to jest przyczyną problemu?

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Problem z zalewaniem, aabratek

Post autor: maria-n » 2022-06-16, 11:25

Cześć
Miałem kiedyś konstrukcję opartą na oryginalnym "fitingu". Daje radę jeśli chodzi o przepustowość par w kontrze do spływającej flegmy. Jedyny warunek to minimum 2 cm wolnej przestrzeni nad przewężeniem, o czym pisał powyżej @Zbyszko. SMS to rozwiązanie eleganckie, ale jednocześnie większa kasa w wykonaniu. Ja zastosowałem pierścień "oporowy" z drutu nierdzewnego. Dopasowany został na wcisk do średnicy wew. rury. Pierścień miał wspawany wewnątrz "krzyżak". Na którym położyłem "zmywak". Ot i cała konstrukcja.

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1226
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Problem z zalewaniem, aabratek

Post autor: Doody » 2022-06-16, 11:53

Ja z kolei wyginam podparcie ze sprężynek w "kopułę" I wsypuję sprężynki miedziane (katalizator). Kształt kopuły zapewnia wystarczającą przestrzeń.
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Problem z zalewaniem, aabratek

Post autor: zbyszko » 2022-06-16, 18:51

@ Muchomor
Sprawdzone, działa. Jak masz małe zmywaki to rozczochraj ze 3szt. wsadź druta, albo co ci się nawinie w łapy byle było nie aktywne i żeby zmywaki nie siadały.
Ważna jest wolna przestrzeń, którą przepłynie para.
Kiedyś walczyłem z podtrzymką spawaną z drutu, kolega jechał na takiej kolumnie mocą 600W bo wyżej zalewało. Zanim wrócił do domu ja "zmodernizowałem" kolumnę na szybko i dojechałem do mocy 2200W. Zdziwko było takie :shock: a sprawę załatwił kawałek rury nierdzewnej fi 40 wrzuconej na tę niby podtrzymkę, która była powodem zalewania, na to zmywak i potem sprężynki.

@ Doody
z tą "kopułą" może być różnie. Kiedyś inny koleś stwierdził, że lejek uformowany przeze mnie nad OOB lepiej będzie leżał w rurze jak go odwróci "do góry nogami".
W efekcie całe orosienie spływało po ściankach i za cholerę nie chciało się gromadzić w jeziorku
OOB. Są wśród nas medycy.
czytam nie pytam

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1226
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Problem z zalewaniem, aabratek

Post autor: Doody » 2022-06-16, 21:40

U mnie to kopułka się sprawdza. A że to najniższa część kolumny to wali mnie jak dalej spływa flegma do kotła :mrgreen:
Pozdrawiam
Darek

Muchomor
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2022-06-15, 11:43

Re: Problem z zalewaniem, aabratek

Post autor: Muchomor » 2022-06-22, 19:56

Dziękuję Panowie serdecznie, za radami stworzyłem przestrzeń nad zwężeniem ok 4cm. Z wyciętego prostokąta siateczki wygiąłem graniastosłup o pustej podstawie trójkąta i postawiłem na zwężeniu. Na to postawiłem siteczko z tego samego materiału i na to miedź.

Niestety po stabilizacji i 40min odbiorze, znów zalało kolumnę. Zauważyłem, że było włączone grzanie 2kW zamiast 1,5kW. Po ponownej stabilizacji na grzaniu 1,5kW proces przebiegał już bez problemów.

Jest dużo lepiej dzięki temu dystansowi, ale niestety nie ma mnie przez jakiś czas w domu i nie mogę sprawdzić czy stabilizacja i odbiór na niższym grzaniu już zupełnie wyeliminuje problem.

Jeszcze zapytam czy coś do rzeczy może tu mieć siteczko o zbyt małym przepuście? Oczko ok. 1mm

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Problem z zalewaniem, aabratek

Post autor: zbyszko » 2022-06-23, 20:12

Ja pierdykam, siteczko wsadź se w d....e, to przynajmniej będzie uwierało. Napisałem wyraźnie wyżej co masz zrobić żeby działało.
Siteczko :wallangry
czytam nie pytam

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Problem z zalewaniem, aabratek

Post autor: maria-n » 2022-06-25, 15:20

@ Zbyszko
Co się - za przeproszeniem - "DZIWISZ"! Jeśli Forum traktuje się na zasadzie - zapytaj / dostaniesz odpowiedź! I nie czyta treści o występującym problemie to potem mamy takie efekty. W przepastnych zasobach "Destylacji i rektyfikacji" pewnie bym znalazł "dziesiąt" a może "set" wpisów dotyczących zagadnienia. Ale nie czytam tylko montuję "siteczko". W brew pozorom obsługa kolumny, to nie jest prosty temat. No chyba - że robi się podły "bimber". Bez urazy nie których użytkowników, ale pracujmy w myśl zasady - tu nie politechnika - tu trzeba myśleć!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości