Kto pomoże?

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Marlau
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2023-08-02, 21:09

Kto pomoże?

Post autor: Marlau » 2023-08-02, 21:24

Witam.
Jestem nowym użytkownikiem. Zarejestrowałam się, bo potrzebuje Waszego doradztwa i... wykonania, tylko nie wiem gdzie i do kogo napisać ;-) Sprawa wygląda tak, że mój Pan ma chrapkę na robienie bimbru... Dodam, że doświadczenie ma z winem i piwem, ale bimber to będzie dla niego debiut...
No i chciałabym mu sprezentować sprzęt na dobry początek🙂
Tylko kompletnie się nie znam, a nazewnictwo podczas Waszych rozmów jest mi zupełnie obce. Czy może mi ktoś doradzić? Tylko proszę w języku laików ;-)

Awatar użytkownika
EdiWillow
50%
50%
Posty: 150
Rejestracja: 2023-02-04, 15:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kto pomoże?

Post autor: EdiWillow » 2023-08-02, 21:59

Moja rada jest taka - pozwól mu dokonać wyboru aparatury. Istnieje cień szansy, że posiada podstawową wiedzę na temat destylacji, czy rektyfikacji. Jeżeli ma jasno sprecyzowane potrzeby to będzie wiedział, jakiej aparatury potrzebuje. Uwierz mi, że laik nie jest w stanie dokonać trafnego wyboru. Druga sprawa to budżet 😉
:beer

Marlau
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2023-08-02, 21:09

Re: Kto pomoże?

Post autor: Marlau » 2023-08-03, 10:15

Oczywiście najpierw podpytałam, ale mówił, że nie ma zielonego pojęcia. Podpytuje znajomych, ale żadnych konkretów. Każdy mówi, co innego... Dlatego i tak, i tak jesteśmy na starcie... Jedni znajomi polecili z APSYSTEM, żeby kupić z płaszczem wodnym, odstojnikami i zimnymi paluchami... Ale i tak nie wiem o co chodzi... Chodzi mi, żeby to był dobry sprzęt a najlepiej link, gdzie będzie wszystko kompletne. Gdzieś czytałam, że elektryczny jest dobry... ale co opinie to różne... Budżet w granicach 3 tys. Oczywiście zanim zamówię, to udam greka i pokaże mu jako propozycję. A kupię w prezencie ;)

A coś takiego?
Czy jest ok? Czy coś do tego trzeba dokupić?
https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... 24050.html
Czy oprócz wężyków coś trzeba dokupić np. do kolumny? Czy jest mi potrzebny dodatkowy bufor czy dodatkowy termometr w kotle? Bo jest taka opcja wyboru... Pytanie czy to potrzebne? :wink:

Awatar użytkownika
Zalobik
60%
60%
Posty: 251
Rejestracja: 2017-11-07, 18:25

Re: Kto pomoże?

Post autor: Zalobik » 2023-08-03, 11:00

Aż łzy cisną się oczu, co za mądra Kobieta :brawo
Pytanie podstawowe, to z czego Twój Pan chce robić ten bimber? Bez tej odpowiedzi, łatwo o błąd.
Jeżeli ma to być alkohol wykonany z klarownych nastawów np. z cukru, z win lub brzeczki słodowej (zacier), to na początek proponuję elektrycznego aabratka. Kompletny sprzęt w Twoim budżecie da się kupić.
Jeżeli mają to być alkohole ze zbóż i owoców, gdzie wsad do kotła jest gęsty, to trzeba innego zbiornika (droższego), a czasem innej góry. A to wiąże się z większymi wydatkami.

Ja bym zaczął od elektrycznego aabratka, a potem jeśli złapie bakcyla, to już sam będzie wiedział czego potrzebuje.

Sprzęt kupuj od znanych i polecanych wykonawców bo:
1. będzie poprawnie zrobiony,
2. w cenie dostaniesz wsparcie w formie instrukcji i doradztwa,
3. taki sprzęt łatwiej sprzedać gdyby zaszła taka potrzeba.
Z grubsza, to by było na tyle. Powodzenia
"Teoretycznie, nie ma różnicy pomiędzy teorią a praktyką, w praktyce jest". Y.B.

Marlau
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2023-08-02, 21:09

Re: Kto pomoże?

Post autor: Marlau » 2023-08-03, 11:21

Mówił, że chce robić bimber z owoców :-)
Jeżeli będzie troszkę droższy, ale dobry sprzęt, gdzie jakość bimberku będzie pierwsza klasa to jakoś rozwiążę temat finansowania ;-) Jakiego zbiornika powinnam zatem szukać? Czy mogę poprosić jakiś link do sprzętu, który sprostałby gęstszemu wsadowi?
I nasunęło mi się takie pytanie: Czy sprzęt ze zbiornikiem dostosowanym do owocowego wsadu również będzie hulał na wsadzie klarownym?

Nie wiem, po czym poznać do jakiego wsadu (gęstość) dostosowany jest sprzęt :-/
https://spiritferm.biz/pl/p/Destylator- ... m-50L/2599

Awatar użytkownika
EdiWillow
50%
50%
Posty: 150
Rejestracja: 2023-02-04, 15:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kto pomoże?

Post autor: EdiWillow » 2023-08-03, 11:42

Dzisiaj pojawiła się taka propozycja od destylatory.com - koszt 2400 PLN
https://m.facebook.com/groups/495002658 ... 617257133/
Za przemawia jakość wypełnienia i obniżony boczny odbiór. Sprzęt przeznaczony głównie do sprite'a ale przy odpowiedniej konfiguracji i dokupieniu regulatora mocy grzałek można pocić wyklarowane nastawy smakowe metodą destylacji prostej. Jeżeli chcesz coś pośredniego to polecam kontakt z kolegą Tomkiem Rajtarskim i jego pot-still miedziany. Sam posiadam więc z czystym sumieniem mogę polecić. Na takim również zrobisz dobrej jakości spirytus a owocówki, czy ogólnie smakówki to na tym poezja. Pozdrawiam 👊
:beer

Awatar użytkownika
Zalobik
60%
60%
Posty: 251
Rejestracja: 2017-11-07, 18:25

Re: Kto pomoże?

Post autor: Zalobik » 2023-08-03, 12:04

Zbiornik może być np. taki:
https://ak-spaw.pl/produkt/zbiornik-60l-grzalki-ulwd/,
Na nim można postawić aabratka, na którym zrobisz i destylat smakowy i spirytus. Jest zdecydowanie najprostszy w obsłudze.
Taki zestaw poradzi sobie z każdym rodzajem wsadu.
"Teoretycznie, nie ma różnicy pomiędzy teorią a praktyką, w praktyce jest". Y.B.

Awatar użytkownika
jakis1234
50%
50%
Posty: 176
Rejestracja: 2020-05-11, 11:54
Lokalizacja: opolskie

Re: Kto pomoże?

Post autor: jakis1234 » 2023-08-03, 12:53

Zajrzyj na strony sklepów dobrych producentów, masz wtedy porządnie wykonany sprzęt:
Zalobik już podał jednego sk-spaw, tutaj masz inne:
http://stalowkasklep.pl/kolumny-rektyfikacyjne-c-4.html
https://art-spaw.com/destylatory/
To tylko przykłady, tylko nie szukaj na alledrogo czy innych tego typu, bo tam się można naciąć na sprzęt robiony przez dyletantów i wtedy zafundujesz mężowi tylko klopoty.
Pozdrawiam z opolskiego.

Awatar użytkownika
EdiWillow
50%
50%
Posty: 150
Rejestracja: 2023-02-04, 15:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kto pomoże?

Post autor: EdiWillow » 2023-08-11, 08:49

Bridget Curtis - to jakiś BOT. Wnioskuję o usunięcie tego konta :yellowcard
:beer

pluton
80%
80%
Posty: 452
Rejestracja: 2009-05-22, 15:58
Lokalizacja: Łódź

Re: Kto pomoże?

Post autor: pluton » 2024-01-05, 14:38

Marlau pisze:
2023-08-02, 21:24
mój Pan ma chrapkę na robienie bimbru.
No i chciałabym mu sprezentować sprzęt na dobry początek🙂
Polecam w tej sytuacji dwa w jednym: szybkowar z chłodniczką.
Są firmy sprzedające jakieś tureckie szybkowary i do tego dołączają przykręcalną chłodnicę.
Rozwiązanie bardzo tanie ( przed inflacją ok. 200 pln ) i jeżeli robienie bimbru się znudzi - pozostaje
w miarę dobry sprzęt do gotowania potraw.

pozdrawiam
pluton
Błogosławieni ci, którzy nie umieją odpowiedzieć na moje pytanie,
a mimo to milczą.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 113 gości