Kukurydzianka - co ze słodem?

Przygotowanie zacieru, nastawu i wszystko co jest z tym związane
Jaraya
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2021-01-25, 18:13

Kukurydzianka - co ze słodem?

Post autor: Jaraya » 2021-07-13, 14:10

Witam kolegów! Przyszedł czas na kolejne eksperymenty, tym razem będzie to level wyżej czyli kukurydzianka. Przepis następujący:
6 kg śruty kukurydzianej
3 kg mąki żytniej
1,5 kg słodu jęczmiennego
50 gram drożdże
30 litrów wody Woda ma 70 stopni dodajemy kukurydzę następnie mąkę mieszamy i Odstawiamy na półtorej godziny a następnie do całej mieszaniny dodajemy słód jęczmienny.

I tu moje pytanie czy słód zostawiamy cały czy wypada go śrutować jak kukurydzę

W przepisach nie jest to ujęte a w sklepach znalazłem również słód śrutowany i stąd moje pytanie do ekspertów w tej dziedzinie gdyż nie chciałbym Czegoś tu popsuć.
Z góry Pięknie dziękuję za odpowiedzi i wszelkie podpowiedzi!

Awatar użytkownika
ogurek
70%
70%
Posty: 326
Rejestracja: 2009-10-03, 20:05
Lokalizacja: wlkp

Re: Kukurydzianka - co ze słodem?

Post autor: ogurek » 2021-07-13, 15:09

- słód musisz rozdrobnić
- 1,5kg słodu na 9kg surowców nie słodowanych może nie wystarczyć
- nie wiem czy 70st wystarczy do kleikowania kukurydzy, niech się ktoś inny wypowie
„Żeby odpędzić złe sny, pociągnęła solidny łyk z butelki pachnącej jabłkami i radosną śmiercią mózgu.” T. Pratchett

kwik44
100%
100%
Posty: 1567
Rejestracja: 2013-09-07, 19:30

Re: Kukurydzianka - co ze słodem?

Post autor: kwik44 » 2021-07-13, 15:19

Ja bym się wspomógł enzymami. Zatrze się i słodem ale będzie dłużej. Z kukurydzą to jest niefajne, że bez scukrzającego robi się straszny krochmal. Ani to wymieszać, ani co. Albo przynajmniej ja coś źle robiłem bo był krochmal. Ja grzeję wodę do zagotowania, 90 najmniej. Tabelki scukrzania ktoś tu podawał. Jak nie to google pomoże czy tam inna wyszukiwarka.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości