Biodiesel

Wolna strefa o wszystkim i o niczym
Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Biodiesel

Post autor: kowal » 2006-06-17, 17:04

To wprawdzie nie bimber, ale też na tym ludziska jeżdżą. Może to tańsze niż bimber do silników. Tu w Plymouth są nawet dwaj giganci, którzy mieszają najtańszy jadalny z napędowym. Podobno tak też można;) A tu jest link do artykułu w Wyborczej.
http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,3421580.html
Ostatnio zmieniony 2012-10-29, 23:22 przez kowal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2006-06-18, 10:30

Witam Kowal,
po przeczytaniu artykułu z Twojego linku (linka?; linki?) wybujała wyobraźnia zaczęła
mi podnosić ciśnienie (w temacie co jeszcze "nasz rząd" może spaprać).
- jako rolnik nie rozumiem dlaczego nie wolno mi dysponować własnymi płodami rolnymi wedle
własnego uznania (żyto na spirytus, olej roślinny na paliwo itp), dlaczego z energii
słonecznej mogę korzystać do woli a od pozyskanej energii z wiatru i wody muszę płacić
podatki. dobrze że narazie nikt mi nie zabrania palenia w piecu np. owsem albo wierzbą
energetyczną
- jako inżynier dziwię się, że w mediach głośno mówi się o szkodliwości biopaliw na silniki
a w zczególności estrów oleju roślinnego lub czystego oleju roślinnego podczas gdy
przemilcza się (lub publikuje w niskonakładowych czasopismach specjalistycznych)
wyniki kilkuletnich badań np. prowadzonych na Wojskowej Akademii Technicznej
- jako Polak wstyd mi, że dopuściłem do władzy takie coś, taką "elitę" polityków
i specjalistów, to dzięki nim rolnicy prawdopodobnie nie dostaną zwrotu części akcyzy od paliwa bo oczywiście musieli coś sknocić we wniosku do komisji UE.
Pozostaje tylko liczyć, że katastrofa gospodarczo-kulturalno-społeczna nadejdzie
niebawem i będziemy mogli wreszcie zacząć od nowa od podstaw.
Obecna wielka fala emigracji zarobkowej to tragedia dla Polski, nie wiem z czego tak się
cieszy Marcinkiewicz. O kosztach społecznych jeszcze się nie mówi (rozpad rodzin,
powstrzymywanie sie z powiększaniem rodziny bo narazie trzeba kasę robić a później
to już okazuje się, że i nie ma z kim wziąć się za prokreację.
Państwo zmusza nas, wręcz pcha do szarej strefy i podziemia.
A tu trochę ciekawych rzeczy o biodieslu:
- http://biopaliwa.com/index.php
- http://www.biotank.pl/

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2006-06-19, 01:28 przez winiarek5, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-06-18, 13:30

Jak mawiał Zulugula - "Polska to taka dziwna kraj". :evil:

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2006-06-18, 21:32

Witam po dłuższej przerwie

Pracuję nad dwoma tematami: etanol, oraz metyloestry. Niebawem pierwsze próby multi kolumny. Obecnie pracuję nad uszlachetnianiem produktu z oleju posmażalniczego.
Mam problem z obniżeniem temperatury krzepnięcia bioestru obecnie 11° celsjusza.
Zwracam się do kolegów, a w szczegulności do chemików o wskazanie skutecznych i tanich
dodatków obniżających krzepliwość bioesrów.

Pozdrawiam Zbyszek

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2006-06-19, 00:18

Witam,
@zbyszek1281
Na stronie http://biopaliwa.com/index.php przedstawiony jest preparat o nazwie DFX jako dodatek do oleju roślinnego. Koszt zastosowania to około 0,30 zł na litr oleju roślinnego. Według opisu polepsza spalanie i zapobiega tworzeniu się nagarów. O obniżeniu temperatury krzepnięcia nic tam nie ma, ale najlepiej jak sam sobie to obejrzysz i poczytasz. Można u nich też kupić filtry do czyszczenia oleju posmażalniczego. Nie stosowałem tego, znam tylko z opisu ze strony.
Niezależnie od tego w sprzedaży dostępny jest produkt firmy CASTROL o nazwie TDA. Jest to dodatek do oleju napędowego. Ceny nie pamiętam. Jeden litr preparatu wystarcza na 1000 litrów oleju napędowego. Główny cel stosowania to obniżenie teperatury blokady zimnego filtra: dla letniego oleju napędowego obniża tą temperaturę do minus 26 stopni. Preparat ten znam i stosuję (szczególnie na początku zimy gdy nie wszędzie mają paliwo zimowe), nigdy nie miałem kłopotów z uruchomieniem silnika z powodu "korków" w zamarzniętym układzie paliwowym a samochód cały sezon stoi na podwórku bo stodołę i garaż zapchałem różnymi starociami.
Myślę, że bardziej warto poeksperymentować z tym TDA od firmy Castrol.
Z etykiety na opakowaniu podaję skład:
- azotan etyloheksylu
- benzyna ciężka hydroodsiarczona
- solwent nafta
- frakcja naftowa hydroodsiarczona
- 1,2,4-trimetylobenzen
- naftalen
Co tam jeszcze dodatkowo może być to już pewnie tajemnica producenta.

Można też poeksperymentować z dodatkiem benzyny ekstrakcyjnej (nie znam cen w hurcie i w dużych opakowaniach np. 100 - 200 litrów ale powinna być tańsza niż benzyna z akcyzą). Skoro dopuszcza się dodatek benzyn do oleju napędowego w zimie w ilości do 15 - 20 % to i dodanie benzyny do oleju roślinnego też zmniejszy jego lepkość i temperaturę krzepnięcia.

Ciekawostka: kanadyjskie silniki w pojazdach wojskowych i użytkowych miały rozwiązany problem gęstnienia oleju silnikowego w czasie siarczystych mrozów w ten sposób, że przed wyłączeniem silnika wpuszczano do miski olejowej określoną ilość benzyny. Ta zmieszana z olejem silnikowym tworzyła olej o parametrach lepkościowych podobnych do współczesnych olejów syntetycznych. Po łatwym uruchomieniu silnika i jego nagrzaniu benzyna stopniowo odparowywała z oleju. Priorytetem było uruchomienie silnika (szczególnie w warunkach wojennych lub na odludziu) a nie trwałość silnika.

Pozdrowienia

Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Post autor: kowal » 2006-06-20, 03:17

Fachowcy od chemii i ph.

Tu piszą o sprawdzaniu kwasowości oleju przed dalszą obróbką - żeby obliczyć pożądaną ilość KOH.
http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/biod ... dukcja.php

Pytanie: czy tę kwasowość da się zmierzyć jakimiś paskami?

Na tej stronce jest też filmik o produkcji biodiesla - z czadowym momentami bluesikiem:)
Ale zagadnienia mierzenia kwasowości oleju nie "paniałem". Za dużo nieznanych słówek w tej amerykańszczyźnie:)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-06-20, 12:35

Na moje to to ich mierzenie zasadowości pokazane na zdjęciu niczym nie różni się od zastosowania paska uniwersalnego (tylko trochę lepiej wygląda), poza tym z artykułu wynika że pewne odchylenia od idealnej dawki KOH nie ma prawie żadnego wpływu na otrzymane paliwo. Jeśli chodzi o NaOH to bym nie polecał bo paliwo będzie niższej jakości.

Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Post autor: kowal » 2006-06-20, 13:53

Chemiku i inni.

Tu jest link do tego filmiku, o który wspominałem wcześniej. Tam w jednej "scenie" gość mierzy ten olej. Ja tego w ogóle nie rozumiem.
http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/biodiesel/film.php

Czy wie ktoś może ile daje się tego KOH w zależności od wyniku badania kwasowości? Albo gdzie tę informację można znaleźć.

Czytałem na tej stronce, że proporcje są takie: 1000l oleju, 150l metanolu, 22kg KOH. Ale jeden rolnik dawał tylko 15kg KOH i też mu wychodziło. Czy aż tak duża różnica nie ma tak znaczącego wpływu na wynik procesu?

Inna kwestia to taka, że KOH jest katalizatorem. W reakcji biorą udział kwasy tłuszczowe i metanol. Załóżmy, że mamy kwas stearynowy, czy palmitynowy i metanol a potem stearynian metylu, palmitynian metylu (szeroko pojęty "metyloester") i glicerynę. A co się dzieje z katalizatorem? Przecież nie wchodzi w reakcję? Jest rozpuszczony w glicerynie, czy w paliwie?
Nie jestem za dobry w te klocki i dltego proszę chemików o choćby małe rozjaśnienie tematu:)

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2006-06-20, 21:31

Witam
Istotnie proporcje KOH +METANOL podobno zależą od ph oleju. W moich próbach ph jest w granicy 9, i to przed, jak i po reakcji po oddzieleniu gliceryny. Proporcje komponentów identyczne jak podal Kowal. Reakcja w temp 50°C. Mieszanie przezrozpylanie 60 min. Sedymentacja 20 godz. Metyloester wypompowuję, natomiast gliceryna ma konsystencję gęstego smaru. Powstałe paliwo musi być wypłukane ciepłą wodą przez mieszanie isedymentację. W ten sposób oczyszcza się paliwo z resztek metanou i KOH mydeł i innych zanieczyszczeń. Ukłon do chemików jakie proporcje komponentów w zależnosci od rodzajów tłuszczów: roślinne zwierzęce frytury i inne. Jak zbadac produkt wyjsciowy.
Do Winiarek stosowałem wczesniej wskazane przez Ciebie komponenty, jest lepiej, ale nawet w temp 20°C na dnie zbiornika powstaje biały osad przypominaący parafinę ale o konsystencji smalcu.
Pozdrawiam

Cocacolatl
50%
50%
Posty: 149
Rejestracja: 2006-04-17, 18:21

Post autor: Cocacolatl » 2006-06-20, 22:22

zbyszek1281 pisze:[...] gliceryna ma konsystencję gęstego smaru.Powstałe paliwo musi być wypłukane ciepłą wodą przez mieszanie i sedymentację. W ten sposób oczyszcza się paliwo z resztek metanou i KOH mydeł i innych zanieczyszczeń. Ukłon do chemików jakie proporcje komponentów w zależnosci od rodzajów tłuszczów: roSlinne zwierzęce frytury i inne. Jak zbadac produkt wyjsciowy.
Do Winiarek stosowałem wczesniej wskazane przez Ciebie komponenty, jest lepiej, ale nawet w temp 20*C na dnie zbiornika powstaje biały osad przypominaący parafinę ale o konsystencji smalcu.
Pozdrawiam
No, jezeli gliceryna ma konsystencje smaru, to dobrze nie jest. Moja byla plynna nawet jak robilem biodizla z denaturatu i smalcu (no dobra, uzywalem pewnej sztuczki, ale efekt byl odpowiedni, chociaz nietrwaly). Estry z oleju i denaturatu stoja trzeci miesiac i nic sie z nimi nie dzieje. Jako katalizatora uzywalem pospolitego "Kreta" (NaOH).
Pewnie dzialasz na jakich posmazalniczych odpadkach i stad problemy.

C.

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2006-06-20, 23:24

Jako surowiec uzywam fryturę posmażalniczą ktora jest mieszaniną olejów roślinnych zestaloną przez uwodornienie w obecnosci katalizatora. Ciekłą postać gliceryny uzyskiwałem przy prymitywnym mieszaniu wiertarką. W obecnej metodzie bardziej wyrafinego mixowania
mozna przy pomocy wirówki prowadzić ciągły proces produkcji i oddzielanie gliceryny. Co do smalcu nie polecam wysoka temp krzepnięcia. Kilkuletni metyloester z oleju kujawskiego po oczyszceniu z białka próbuję zakonserwować przed utlenianiem. Do tej pory w słoiku wygłąda jak wiosenny miod. Co do jakosci gliceryny to mogę stwierdzić ze pozyskiwana ilość utrzymuje sie w procentowej normie. Sama gliceryna podczas przechowywania jest stabilna, czego nie było przy mieszaniu wiertarką
Pozdrawiam

Cocacolatl
50%
50%
Posty: 149
Rejestracja: 2006-04-17, 18:21

Post autor: Cocacolatl » 2006-06-20, 23:48

zbyszek1281 pisze:[...] Co do smalcu nie polecam wysoka temp krzepnięcia.[...]
Tez nie polecam, to byl eksperyment ekstremalny. Nie polecam, zwlaszcza, ze uplynnienie smalcu (szczegolnie denaturatem :D) to przedsiewziecie karkolomne (WODA!) i jednak kosztowne, a produkt niestety ma sklonnosc do zglucienia nawet w temp. pokojowej.
Obawiam sie, ze utwardzane tluszcze roslinne cierpia na ta sama przypadlosc.

C.
ps. zeby nie bylo, ze calkiem oftopic, to rzad ma gotowa ustawe o biopaliwach.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... 28904.html

Szczegolnie atrakcyjne jest to, ze "Rolnicy będą mogli wytwarzać wszystkie rodzaje biopaliw ciekłych będących paliwami samoistnymi", znaczy, spiryt tez. Trzeba tylko przywyknac do walenia w gardlo bezwodnego etanolu :mrgreen:
Druga mysl mnie nachodzi, ze ziemia rolna baaardzo podrozeje, kursy rolnicze tez...

Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Post autor: kowal » 2006-06-21, 02:51

Jeszcze raz spytam. CZy ktoś wie może co się dzieje z wodorotlenkim potasu? Gdzieś się musi znajdować. W glicerynie, czy w paliwie? A może robi się z niego mydło? Np. staerynian potasu?

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-06-21, 11:24

@Kowal
I to i to z części zrobi się mydło ale nie z całości reszta będzie rozpuszczona zarówno w glicerynie jak i w oleju z tym, że rozpuszcza się lepiej w glicerynie(o ile dobrze pamiętam) więc tam powinno być stosunkowo większe stężenie. Stąd zaleca się płukanie oleju po reakcji aby usunąć zarówno mydła jak i resztki KOH.

Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Post autor: kowal » 2006-06-24, 23:52

Na tej stronce jest dział "inne paliwa alternatywne" czy jakoś tak. Jest tam też o biodieslu.

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/forum/index.php

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości