Beczki dębowe. Informacje o beczkach do starzenia trunków.

Przepisy, porady na zaprawianie alkoholu i wyrób nalewek
wawaldek11
101%
101%

Re: Beczki dębowe. Informacje o beczkach do starzenia trunków.

Post autor: wawaldek11 » 2019-08-10, 00:21

Z rok temu zadzwoniłem w sprawie być może tej samej oferty i usłyszałem obcego krajowca - bardzo wschodni akcent. Też były oferty w kilku miastach. Pachnie mi to Ukrainą :nie_wiem
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%

Post autor: zbyszko » 2019-08-10, 21:35

:brawa Waldek
Kiedyś linkowałem wam klienta, beczki są z Ukrainy i są tylko ładne :facepalm
Ze dwa lata temu pisałem o tych beczkach.
@kula
mijaj z daleka, choć jakość wykonania mogła się zmienić ale drewno napewno nie.
czytam nie pytam

krkkonrad89
0%
0%

Post autor: krkkonrad89 » 2019-10-05, 23:14

Cześć.
Zamierzam przystosować starą piwnicę do leżakowania swoich wyrobów w beczkach i chciałem zapytać o kilka spraw technicznych.
1. Czy mogę zrobić wylewkę betonową? Na chwilę obecną w piwnicy jest klepisko i planuje zrobić wylewke żeby mniej się syfiło. Mam jednak obawy czy nie spadnie przez to wilgotność powietrza. Na chwilę obecną wilgotność jest na poziomie 90%, temp 13°C.
2. W piwnicy jest małe okienko. Lepiej je zaślepić czy zostawić dla lepszego przewiewu?
3. Czy powinienem coś jeszcze w niej zrobić po za posprzątaniem? Obrazek

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

przegab
20%
20%

Post autor: przegab » 2019-10-06, 22:24

Jeśli nie znasz pomieszczenia, poobserwuj przez 1-2 sezony, zanim zaczniesz coś modyfikować. Pomiary o różnych porach roku warunkach pomogą Ci zdecydować jak dostosować pomieszczenie.
Wylewka poprawia komfort użytkowania ale pewnie trochę wpłynie na klimat no i jesli zdarzają się tam zalania , co jest częste w kamiennych piwniczkach, to może ją np wyciskać.
Wentylacja -warto by jakaś została, więc jeśli nie chcesz okienka, zostaw choć kanał wywiewny z regulacją. Gdy ludzie od podstaw budują sobie takie piwniczki, stosują często regulowaną wentylację z czerpnią i wyrzutnią. Czerpania może przebiegać kilkumetrowym kanałem w gruncie ( gruntowy wymiennik ciepła) by złagodzić wahania temperatury w upały i mrozy.

krkkonrad89
0%
0%

Post autor: krkkonrad89 » 2019-10-06, 22:49

Dzięki za odpowiedź. Pomieszczenie znam tylko z opowiadań. W dawnych czasach teściowie trzymali tam ziemniaki a teraz stoi pusta i nikt jej nie używa. Piwniczka nie podmakała i utrzymywała w miarę stałą temperaturę. Gruntowego wymienika ciepła niestety nie jestem w stanie zrobić. W takim razie będę musiał pomyśleć o jakimś kanale wentylacyjnym. Z wylewką poczekam jak radzisz. Ustawiłem w środku higrometr z termometrem i będę obserwował. Na ten czas posprzątam, zamontuje regały i przeniosę swoje skromne zapasy :) wylewkę zawsze mogę dorobić w późniejszym terminie.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%

Post autor: zbynek » 2019-10-10, 22:14

Piękna piwnica, szkoda by się marnowała.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

ODPOWIEDZ