Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Starzenie alkoholi
Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: magas » 2020-03-26, 22:34

Ręce mnie świerzbią od paru dni by coś napisać, ale się powstrzymywałem, liczyłem na innych użytkowników, bo jak ja coś napiszę, to już później będzie cisza :lol: , ale cisza nadeszła wcześniej. To są właśnie rzeczy które mnie ciekawią, jutro zrobię foty swoich kamionek, też niektóre mają plamy, ale u mnie bardziej brudne, bo w piwnicy szlifowałem przez niewiedzę pieńki dębowe. Ciekawe jest to, że jest partia ta sama, masa ceramiczna z mega wielkiego mieszalnika, piece grubo ponad 1000 stopni, kto ma mega piec do pizzy na 450 to wie o czym mówię i z tej samej partii są plamy i ich brak. Ja nie mam zapisane jakie %ty do jakich kamionek zalałem, wiem jednak, że większy % robi większe ciśnienia, to jest fajny temat do dyskusji, pomijam pleśń, bo to już kwestia piwnicy, są piwnice z beczkami które całe są porośnięte grzybem, piwnice jak i beczki, są ludzie co mają hopla na tym punkcie, sam znam jednego, co grzyba z piwnic Ardbega hodował, by przenieść na swoją piwniczkę, ale to inny temat. Tu można by się zastanowić, co sprawia, że jedne kamionki zachowują się tak, a nie inaczej, choć każda musi mieć identyczny skład i temperaturę spieku, nie będę pisał dlaczego musi, bo mnie Arek prześwięci, ale musi.

kwik44
100%
100%
Posty: 1567
Rejestracja: 2013-09-07, 19:30

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: kwik44 » 2020-03-27, 08:16

Ja mam jakieś plamy tylko na tych kamionkach, które polałem. W tych gdzie leżała kostka czy dwie dębu, lub destylat po beczce nie ma śladu.

Awatar użytkownika
radius
90%
90%
Posty: 822
Rejestracja: 2010-11-30, 14:39
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: radius » 2020-03-27, 08:25

magas pisze:
2020-03-26, 22:34
Ręce mnie świerzbią od paru dni by coś napisać, ale się powstrzymywałem, liczyłem na innych użytkowników,
Mówisz - masz :oki
Po Twoim poście zanurkowałem do piwniczki i oto co zastałem na swojej kamionce z destylatem jabłkowym. Destylat czysty, niedębiony.
Obrazek
To kamionka z pierwszej akcji. W piwniczce utrzymuje się stała temperatura ok. 16 st.C i dość duża wilgotność.
Spiritus flat ubi vult

Awatar użytkownika
ernoliko
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2009-05-18, 00:18

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: ernoliko » 2020-03-27, 17:15

Radius a ja właśnie chciałem napisać że zbyt mała wilgotność może zrobić plamy. Ja swoje kamionki trzymam pod schodami ale na trzy tygodnie wyciaglem dwie szt do pokoju i wyszły mi takie delikatne przebarwienia. W środku whisky sm.
Załączniki
IMG_20200327_165349.jpg
W głuchej puszczy, przed chatką leśnika, Drużyna diabołów stanęła zielona; A u wrót stoi brać bimbrownicza, Tam w izdebce Marian wszak kona.

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: NeRWuS » 2020-03-27, 18:11

Nie mam zdjęć ale ja z teściem trzymamy po kamionce w bardzo podobnych warunkach (10-15 stopni i wilgotność około 60%) i teściu ma jakieś delikatne przebarwienia na całości a ja tylko na połowie. I wg moich wniosków zależy to od nasłonecznienia
Bo on trzyma na środku dobrze nasłonecznionego pomieszczenia na stole, a ja trzymam na regale w rogu garażu. Więc może to ma trochę znaczenie przy tych przebarwieniach. Jest to jedyna "zmienna" w naszych warunkach (teścia i moich). Najpierw myśleliśmy że to chodzi o "jednostajność" warunków, bo garaż jest słabo ocieplony i w dzień i w nocy mam wąchania o kilka stopni, a on w graciarni praktycznie jednostajną temperaturę ma. Jednakże u mnie po obróceniu kamionki o 180stopni przebarwienia wyszły z drugiej strony, a z "pierwszej" znikły

Zdjęć od teścia nie mam, a na mojej kamionce mój aparat nie chce tego uchwycić, także zdjęcia nie pokaże :)
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

szadok34
20%
20%
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-19, 19:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: szadok34 » 2020-03-28, 13:45

Hmmm...moje pięć kamionek zalanych różnymi destylatami (śliwowica, wiśniowica ,ŁKZWJ, rum oraz winogron) stoją od prawie roku czyli 2 kamionki od kwietnia i reszta od sierpnia w piwnicy temp 10-14 stopni duża wilgotność i żadnych plam czy przebarwień nie mam. Destylaty trzymam u rodziców i zdjęcia mogę zrobić najwcześniej po wtorku gdy skończy się kwarantanna mojej mamie. Może przyczyną jest mocne wciśnięcie korka, różnica temperatur i rozszerzalność alkoholu robi swoje. Ja swoje korki mam wciśnięte delikatnie.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: magas » 2020-03-28, 14:46

Też chodzi mi po głowie brak stałej temperatury i wilgotności, a dokładniej zbyt duże skoki w krótkim czasie jednego, albo drugiego. Wrzucę foty beczek, też mam podobne i też nie na wszyskich i w miejscach gdzie nie ma cieczy.

Awatar użytkownika
radius
90%
90%
Posty: 822
Rejestracja: 2010-11-30, 14:39
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: radius » 2020-03-28, 14:51

magas pisze:
2020-03-28, 14:46
Też chodzi mi po głowie brak stałej temperatury i wilgotności, a dokładniej zbyt duże skoki w krótkim czasie jednego, albo drugiego.
Kurcze, może to być przyczyną, bo po twoim wpisie przypomniałem sobie, że jakieś pół roku temu zainstalowałem w piwniczce pochłaniacz wilgoci, bo już pleśń zaczęła "wychodzić" na beczkach z łyskaczem :abaras
Spiritus flat ubi vult

przegab
50%
50%
Posty: 110
Rejestracja: 2015-04-23, 10:48

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: przegab » 2020-03-28, 15:00

Moje wędrują. Wiosną i jesienią wystawiam je na stryszek by przyjmowały duże dobowe zmiany temperatury, zimą mają cykl zimno-ciepło rozciągnięty do tygodnia bo pomieszczenie jest ogrzewane w weekendy tylko. Latem stoją w chłodnym pomieszczeniu na betonie wylanym bez izolacji - na gruncie.
Wszędzie ustawiam je w pudle z otwartym słoikiem wypełnionym wodą ale zapewne i tak mają dość sucho. No i wszystkie są łaciate.

krkkonrad89
40%
40%
Posty: 74
Rejestracja: 2018-09-17, 14:00

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: krkkonrad89 » 2020-03-28, 15:02

Może coś być na rzeczy ze skokami temperatury i wilgotności. Na początku trzymałem kamionki w piwnicy gdzie była niska wilgotność i temperatura w granicach 18 stopni i były czyste. Po przeniesieniu ich do ziemianki gdzie wilgotność sięga 99% i temp. 6-9 stopni zaczęły wychodzić plamy. Ale też nie na wszystkich kamionkach. Ja korki dociskam dość mocno. Przy ich wyciąganiu słychać charakterystyczne pyknięcie. Jakby w środku robiło się ciśnienie. Może to też wpływa na wychodzenie plam?

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka


wawaldek11
101%
101%
Posty: 1261
Rejestracja: 2010-04-05, 00:16
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: wawaldek11 » 2020-03-29, 16:57

W tych "łaciatych" kamionkach wnętrza szyjek macie szkliwione? Bo może szczelność korka w połączeniu ze zmianami temperatury powoduje śladowe wypychanie zawartości przez ścianki.
Później zajrzę do swoich, bo nie wiem jak wyglądają od pół roku.
Pozdrawiam,
Waldek

przegab
50%
50%
Posty: 110
Rejestracja: 2015-04-23, 10:48

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: przegab » 2020-03-29, 18:50

Ja mam szkliwione i nieszkliwione. Łatki są na wszystkich.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: magas » 2020-03-29, 21:33

Też tak mam, ale ja mam różne % w kamionki nalane, niektóre są białe jak nówki, a inne łaciate. Muszę jednak się przyznać, że czasami eksperymentuje z temperaturą i wilgotnością, gdy sprawiam, że temperatura rośnie, to zwiększam wilgotność, a gdy temperatura maleje to wilgotność zmniejszam, ale nie niżej niż 60%, robiąc to nie myślałem o kamionkach, a o beczkach i informacjach ze Szkocji o przyspieszaniu maturacji. Najlepsze to było jak coś mi się pikło źle i wilgotność poszła przez jeden dzień i noc na maxa, tak , że na korytarzu piwnicy z rur woda się skraplała, a ja myślałem, że ciekną, aż otworzyłem drzwi od piwnicy. Beczki z wierzchu były mokre, jakby były wodą oblane, ale tylko od góry, a nawilżacz jest od nich dość daleko, przewietrzyłem i w pół godziny beczki suche.

Carl
40%
40%
Posty: 52
Rejestracja: 2019-01-29, 21:51

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: Carl » 2020-03-31, 08:15

magas, czy korki z ostatniej dostawy są od tego samego producenta, co poprzednio? Nie mogę się pozbyć ich "zapachu"

Wystukane Tapatalka



Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Kamionki, dojrzewanie destylatów, nalewek, miodów itd.

Post autor: magas » 2020-03-31, 08:56

Tak, tylko są świeże, poleżą to zniknie, tak pachnie świeży sylikony, przerabialiśmy ten stresujący mnie wtedy temat na forum, poprzednie leżały z pół roku.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości