Nalewki

Przepisy, porady na zaprawianie alkoholu i wyrób nalewek
laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Nalewki

Post autor: laurentp » 2017-08-08, 20:05

Doody pisze:
2017-08-08, 08:16
...Zalewam to wszystko 60 - 62% destylatem pochodzącym z destylacji winogron lub jabłek...
Czy uważasz, że można osiągnąć dobre efekty na bazie spirytusu (rozcieńczonego oczywiście) z "cukrówki"? [z braku destylatów jabłkowo / winogronowych ].
Ile wynikowo uzyskujemy finalnego produktu przy podanych ilościach / proporcjach?
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1226
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Nalewki

Post autor: Doody » 2017-08-08, 20:40

Oczywiście, że można, ale oryginalny przepis staropolski mówi o destylacie owocowym. Robiłem również z "cukrówki" i nie jest zły :wink:
Finalnie wychodzi po kilkukrotnym zlewaniu znad osadu około 3,2 - 3,5l jarzębiaku.
Co do destylatu owocowego, to nie dalej jak dzisiaj destylowałem na półkowej nastaw zrobiony na mirabelkach. Miałem tylko 12 kg owoców, więc zrobiłem ANTYortodoks :wink: dosypując aż 4kg cukru i dolewając 15 litrów wody. Uzyskałem około 24l "wina", które poszło na rurki. Właśnie taki destylat (słaby owocowo i bez intensywnego aromatu) najlepiej się nadaje. Może nawet zostawię go do zalania jarzębiaku.
Pozdrawiam
Darek

janik
80%
80%
Posty: 429
Rejestracja: 2014-02-03, 21:52

Re: Nalewki

Post autor: janik » 2017-08-10, 02:00

Robię dużo nalewek i jest to wspaniały sposób połączenia alkoholu z owocami a pomijając negatywne skutki picia czystego alkoholu :mrgreen:. Owoce poddane maceracji w alkoholu oddają wszystkie swoje pozytywne cechy a więc wszelkie witaminy, polifenole i inne związki fenolowe bardzo korzystne dla funkcjonowania naszego organizmu.
Wracając do sedna dyskusji i ostatnich postów.
Owoce powinno zalewać się alkoholem neutralnym, aby nie zakłócić ich aromatu, ale jeśli mamy destylat pozyskany z udziałem owoców które chcemy zalać to jak najbardziej warto to zrobić ponieważ to jeszcze podkreśli oczekiwany aromat.
Połączenia inne zdecydowani mogą wpłynąć na złe wrażenia organoleptyczne.
Mam jednak wyjątek co nie powinno tworzyć precedensu, dwa lata temu z braku destylatu neutralnego zalałem część nastawu z Cz. P. destylatem z cukrówki zbożowej, czyli tzw. zboże bez zacierania. Przez pół roku miało specyficzny inny smak i aromat, ale obecnie jest super gładką nalewką w pełni owocową.
@Doody, u mnie jarzębina nie będzie czekała do października :oops: , ptaszyska :mrgreen: zjedzą już do połowy września. W tym roku to jest już po sprawie,ale wracając do sedna tematu. Pięknie to opisałeś,jedynie dodam, że jeśli mam owoce jarzębiny to mrożę je znacznie dłużej a po odmrożeniu, przelaniu wrzątkiem i odsączeniu kładę je na deki i daję do piekarnika aby je skarmelizować a to wspaniale podkreśla charakter owocu i daje dodatkowe aromaty...
Ps. jeśli chodzi o tworzenie wódki "jarzębiak" to temat na następny post, ten jest i tak zbyt długi i nudny... :lol:

michwo1
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2013-05-02, 12:55

Re: Nalewki

Post autor: michwo1 » 2017-08-20, 06:55

Doody pisze:
2017-07-30, 15:03
Sambunigryny z czarnego bzu bezpieczniej jest się pozbyć zalewając owoce wrzątkiem i chwilę w nim przetrzymując. Inną metodą jest wygrzanie owoców w piekarniku. Przemrożenie lepiej sprawdza się dla jarzębiny. Nie zaryzykowałbym robienia wina z bzu bez jego wyparzenia.
Mama lamerskie pytanie: ile czasu owoc cz.b. ma być w tej wrzącej wodzie przetrzymywany 2-3 min.?

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1226
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Nalewki

Post autor: Doody » 2017-08-20, 12:40

Około 5 minut powinno wystarczyć. Wpisz z google "Malinowy nos" i znajdź wino w czarnego bzu będziesz miał filmik jak postępować :wink:
Pozdrawiam
Darek

krepel1920
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2018-09-26, 17:24

Re: Nalewki

Post autor: krepel1920 » 2019-06-21, 16:20

Witam, czy ktoś robił nalewki z brzoskwiń i agrestu? Nie potrafię znaleźć przepisów.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości