Zacier bez cukru

Genesis72
40%
40%
Posty: 98
Rejestracja: 2006-04-09, 10:18

Post autor: Genesis72 » 2006-10-06, 13:26

Znalazlem takie doswiadczenie
"W celu przeprowadzenia hydrolizy do 50 cm3 wody wsyp 5 g taniny i dodaj 20 cm3 5% kwasu siarkowego. Po wymieszaniu całości musisz przelać do małej kolbki i zatkać korkiem z małą chłodnicą zwrotną tak jak pokazano to na rysunku. Kolbę ustaw na płytce ( na przykład z włókna szklanego ) na kuchence elektrycznej i ogrzewaj tak, aby utrzymać bardzo łagodne wrzenie. Uprzedzam, że trwać ono będzie długo, bo aż 45 - 50h. Dlatego właśnie konieczne jest zamontowanie chłodnicy zwrotnej, aby zawracać parę i nie dopuścić do zmiany stężenia roztworu w kolbce. Po 45 - 50h ogrzewania do temperatury 100oC oczywiście może to być ogrzewane z przerwami, tanina pod działaniem rozcieńczonego kwasu siarkowego ulega hydrolizie. Po ostudzeniu roztworu musisz zneutralizować kwas siarkowy. Do neutralizacji H2SO4 możesz użyć NaOH lub KOH. Neutralizację trzeba wykonać bardzo ostrożnie, aby uniknąć nadmiaru wodorotlenku. Bardzo przydatne będą tu więc papierki wskaźnikowe. Po neutralizacji w twoim roztworze znajdują się:

* glukoza
* kwas galusowy
* zanieczyszczenia w postaci Na2SO4 lub K2SO4 ?
"
Czy w tym doswiadczeniu tkanine mozna zastapic np trawa lub sloma?

aker
10%
10%
Posty: 15
Rejestracja: 2006-08-07, 21:01

Post autor: aker » 2006-10-06, 15:00

Tanina w zakupie jest strasznie droga. Można ją jednak pozyskać z kory dębowej (około 9%) lub narośli kulkowych na liściach dębu - do 34 % taniny.

Genesis72
40%
40%
Posty: 98
Rejestracja: 2006-04-09, 10:18

Post autor: Genesis72 » 2006-10-06, 15:14

Moze da sie zastapic tanine np sloma?
Technologia juz jest prostrza, tylko czasochlonna
Tylko nie wiem co pozniej zrobic z H2SO4 :((

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2006-10-06, 16:03

@Genesis72
Nie mam domowej technologii przerabiania celulozy na glukozę chociaż co roku mam do dyspozycji około 200 ton słomy i siana ogółem. Powiem więcej: nie mam nawet w planach się tym interesować bo według mnie jest to zupełnie pozbawione sensu w warunkach domowych. Sorry, ale to jakaś bzdura. Słomę przerabiam za pomocą sieczkarni w kombajnie. Może kiedyś przerobię ją na brykiet.
Wolę destylat z tradycyjnych surowców :D .
Jest inna technologia, oparta na ciśnieniu atmosferycznym, bardzo bezpieczna i ekologiczna.
Myślę, że świetnie do przerobu słomy i/lub siana można przystosować krowę, kozę lub coś w tym rodzaju a i dodatkowe korzyści można uzyskać na zasadzie analogii do hipoterapii.

Pozdrawiam

Winiarek

Genesis72
40%
40%
Posty: 98
Rejestracja: 2006-04-09, 10:18

Post autor: Genesis72 » 2006-10-06, 16:09

Sloma jest bardzo dobrym produktem nadajacym sie do spalania
Na pewno isnieje kilka technik spalania jej.

Czy maka bedzie taniec?

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2006-10-06, 16:36

@Genesis72
Oczywiście, tu się całkowicie zgodzę: słoma jest znakomitym materiałem do spalania. Jest tylko jeden problem: trzeba trochę zainwestować kasy w sprzęt począwszy od dobrej prasy do zbierania słomy, wiaty do przechowywania, rozdrabniacza, brykieciarki i pieca. Można palić słomą prasowaną na polu w specjalnych piecach itp.
Co do mąki to raczej nie mam dobrych wiadomości. Zboża drożeją nareszcie. W końcu rynek zbóż przestał być rynkiem odbiorcy a powoli staje się rynkiem producenta. Zapotrzebowanie na zboża do produkcji spirytusu jako dodatku do paliw znacznie wzrosło, areał zasiewu zbóż nie wzrósł też adekwatnie do rosnącego popytu ze względu na zwiększenie powierzchni upraw roślin oleistych (biodiesel). Susza i nadmierne opady atmosferyczne i powodzie też swoje robią. Gorzelnie wolą też produkować spirytus na dodatek do paliwa niż dla Polmosów bo wymagania jakościowe są mniejsze a cena lepsza - w tym przypadku Polmosy już płaczą, że drożeje surówka i coraz trudniej ją kupić. Chyba same się wystrzelą w kosmos.
Do tej pory na rynku zbóż najwięcej zarabiali pośrednicy, przetwórcy i sprzedawcy. Teraz w końcu może i rolnicy dostaną godziwą zapłatę za swoją pracę; pracę ciężką i ryzykowną bo cały czas pod gołym niebem.
Sam sprzedałem całe żyto (nadające się, po suszy i obfitych opadach, tylko do gorzelni lub na paszę) do Niemiec. Tu nie ma miejsca na patriotyzm. Ten dzisiaj dostanie zboże kto lepiej zapłaci. W kraju za tą cenę nie sprzedałbym nawet żyta konsumpcyjnego o dobrych parametrach.
Na pewno odbija się to na cenach żywności w tym i mąki i należy się spodziewać powolnego wzrostu tych cen: zapotrzebowanie na paliwa z surowców rolniczych będzie rosło, jeśli susze będą się powtarzać i zasoby wody w Polsce będą maleć (niewykorzystane możliwości retencji) to jest to nieuniknione.
Trzeba się będzie do tego przyzwyczaić. Jak rosły ceny paliwa, energii i środków do produkcji rolnej to tłumaczono to wyrównywaniem cen z cenami w Unii ale za tym nie poszło od razu wyrównanie cen zbytu płodów rolnych a wręcz odwrotnie ceny zbóż spadły u nas no ale jak widać ten stan rzeczy na szczęście dla rolników nie mógł się długo utrzymać.

PS
Nie sugerowałem spalania słomy w krowie lub w kozie a raczej skarmianie krowy lub kozy słomą :shock:.

Pozdrawiam

Winiarek

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Post autor: Pietro » 2006-10-06, 22:44

winiarek5 pisze:@Genesis72
Jest inna technologia, oparta na ciśnieniu atmosferycznym, bardzo bezpieczna i ekologiczna.
Myślę, że świetnie do przerobu słomy i/lub siana można przystosować krowę, kozę lub coś w tym rodzaju
:idea: :idea: :idea: I tu jest droga do wykorzystania celulozy do produkcji alkoholu: Tatarzy z mleka robili kumys, a z tego bimber można zrobić bez problemu :P
Ratujmy się, bo trzeźwiejemy :cry:

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Post autor: Pietro » 2006-10-10, 22:19

@Genesis72:

Zobacz tu
http://www.krolsan.com.pl/p_gorzelnia1.html
pozycja 3 od dołu
Ratujmy się, bo trzeźwiejemy :cry:

Awatar użytkownika
truteen
40%
40%
Posty: 67
Rejestracja: 2006-07-31, 21:55

kto chetny na eksperymenty...

Post autor: truteen » 2006-11-20, 21:57

no własnie o to lotto!!! w linku jest Novozym 188 hydroliza celobiozy! Pakujesz słomę, kwas siarkowy, bezwodnik octowy - kilka dni i masz celobioze ( nie wiem jakie ciśnienie i temp.), którą szczujesz tym enzymem i masz glukozę... tylko kwestia tego że bezwodnik octowy jest drogi :( i ciężko go dostać... to by było coś... przed chwila o tym pisałem nabimber jako paliwo - a tu rzeczywiście jest taki enzymek... a 98% go ma??? :D...

PS odsyłam do posta w kategorii Bimber jako paliwo / Bimber z folii

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Re: kto chetny na eksperymenty...

Post autor: Pietro » 2006-11-22, 08:39

truteen pisze: w linku jest Novozym 188 hydroliza celobiozy! Pakujesz słomę, kwas siarkowy, bezwodnik octowy - kilka dni i masz celobioze ( nie wiem jakie ciśnienie i temp.), którą szczujesz tym enzymem i masz glukozę...
Czy zamiast kwasu siarkowego i bezwodnika octowego nie można zastosować preparatu Celluclast 1,5 L hydroliza celulozy i PNS ? ( pozycja nad Novozym 188)
Ratujmy się, bo trzeźwiejemy :cry:

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: kto chetny na eksperymenty...

Post autor: Citizen Kane » 2006-11-22, 11:53

truteen pisze:bezwodnik octowy...
(CH<sub>3</sub>CO)<sub>2</sub>O - tak OT, to chyba legalnie tego nabyć nie można...

Awatar użytkownika
truteen
40%
40%
Posty: 67
Rejestracja: 2006-07-31, 21:55

Post autor: truteen » 2006-11-22, 12:25

@ Pietro
a rzcezywiście jest tam i coś do hydrolizy celulozy... no to kurde jest - tylko brać i robić - trzeba sprawdzić która słoma ma najwięcej celulozy i cos by można pomodzić - może z enzymami jest jakaś receptura... zasada myślę była by podobna co przy skrobi... no i te dwa enzymki zdobyć... :(

@ CK ... bezwodnik to drogi i masz rację nie dla przeciętniaków odczynnik...a my za takich się nie uważamy bo takich forów jak to jest więcej i np. na portalu pirotechnicznym http://forum.vmc.org.pl/ gdzie czasem zaglądam są goście co to sprzedają :D... jest to cenny odczynnik bo idzie przez niego wiele syntez i bardzo ułatwia pracę a ciężko go zrobić po ptrzebny jest katalizator AlPO4 i temp. rzędu 800 st. C.. owiele taniej wyjdzie wysyłką :)
CK a myślisz poważnie nad doświadczonkiem z tego tematu... bo ja zaraz spadam kopać Topinambur :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Cu + Al--->Cl + Au... pracuję nad tym, typowa wymiana tylko bardziej złożona...

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-11-22, 23:13

truteen pisze:a myślisz poważnie nad doświadczonkiem z tego tematu
Nie, trochę to hard core dla mnie :?

Awatar użytkownika
truteen
40%
40%
Posty: 67
Rejestracja: 2006-07-31, 21:55

Post autor: truteen » 2006-11-22, 23:51

ukopałem tego topinamburka... takie jak ziemniaczki... podobnie smakuje :mrgreen: na surowo (ciut słodkawe), ma podobną konsystencje po zmieleniu i też ciemnieje na powietrzu... mniemam że postępowanie bedzie takei jak ze skrobią żemniaczaną....czyli zdąły by się jakie enzymy ale próbujemy kwaskeim... jutro skołuje paski do pH żeby wiedziec jakie jest poczatkowe i w jakim załóżmy wyczuję słodki smak....
coraz mniej wierze w powodzenie tego że się ta inulina rozbije ale co tam...
Kto jak nie my, i kiedy jak nie teraz :mrgreen: próba nie strzelba... zobaczymy co wyjdzie
Cu + Al--->Cl + Au... pracuję nad tym, typowa wymiana tylko bardziej złożona...

staryjerzy
10%
10%
Posty: 19
Rejestracja: 2006-04-21, 20:34

Post autor: staryjerzy » 2007-02-02, 09:04

Panowie w krajach skandynawskich z uwagi na chłodny klimat podstawowym surowcam
do produkcji są trociny. Zagadnienie to było kilka lat temu (około 5) szeroko omawiane w
Młodym Techniku w cyklu o C2H5OH. Mam nadzieję że może ktoś ma dostęp do roczników
tego pisma i materiały te udostępni na forum. Nawiasem mówiąc jestem przekonany że
"Finlandia" również jest z trocin. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości