Niskie blg po zacieraniu jęcznienia

bnp

Post autor: bnp » 2012-12-14, 16:06

Lucian kolego, nie da się uzyskać 20l o 20 blg z 5 kg słodu. Nie pomoże ci nawet palony słód,
odmiana, niestosowanie sztucznych enzymów ... :mrgreen:
Po prostu tyle skrobi w słodzie nie ma, nawet w najgrubszym jęczmieniu :mrgreen:

Co do zacierania to wyższa temp. dla tego bo tak mówię ja, bnp a ja jestem wyrocznią :wink:

To już sobie pożartowałem a teraz do rzeczy.
Kolega warzy piwo i zaciera. To bardzo dobrze teraz jeszcze poczyta o zacieraniu infuzyjnym oraz zacieraniu dekokcyjnym to się przyda w browarze la później niech no kolega poczyta o zacieraniu skrobi enzymami a najlepiej to niech poczyta stara mądra księgę "Gorzelnictwo i drożdżownictwo. ( dostępne u nas na bimber.info)
Jeżleli koledze się nie będzie chciało to wyjaśnię na forum choć już wielokrotnie o tym pisałem.

AL
50%
50%
Posty: 166
Rejestracja: 2006-05-24, 00:48

Post autor: AL » 2012-12-15, 00:05

Chciałem zauważyć panowie, że lucjan nic nie pisał o uzyskiwaniu (jednak) 20l brzeczki o gęstości 20 Blg z 5 kg słodu. Tu zacytuję jego słowa:
lucian pisze:5kg słodu na 20 l wody wyjdzie ci 20blg.
Wyraźnie pisze on o zastosowaniu do warki 20l wody, a nie o uzyskaniu 20 l brzeczki.
Tak więc 20 l to 20l, ale wody. Wspominał on o tym wcześniej (doprecyzował jak należy rozumieć jego wypowiedź), ale zostało to zanegowane i nadal wkładane są w jego usta słowa, które z jego strony nie padły.
Produkcja własnego słodu to sprawa ciekawsza. Często słyszy się, że to w warunkach amatorskich to niemożliwe by uzyskać jego dobrą jakość. Może dowiemy się coś więcej o jego powstawaniu?

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2012-12-16, 15:35

:D Muszę chyba wrócić się do szkoły, po naukę czytania ze zrozumieniem. Istotnie wkładamy w usta lucjana słowa których nie wypowiedział. Z drugiej strony, widzę że nie tylko ja mam taki problem. :wink:

Lucjan wybacz, dla nas piwowarów liczy się wydajność warzelni, ekstrakt razy wielkość warki. Stosunek ilościowy wody do słodu w zasypie jest dla nas, choć ważny, to mniej istotny.
Już wcześniej pisałem, nikt tu nie neguje że uzyskujesz brzeczkę o gęstości 20 Blg. A całe zamieszanie wynikło z niezrozumienia. :nie_wiem
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Awatar użytkownika
tomanubis
40%
40%
Posty: 71
Rejestracja: 2007-02-17, 23:59

Post autor: tomanubis » 2012-12-16, 18:25

lucian nie daj się prosić, opisz nam Twoja metodę słodowania! Miałem kiedyś ochotę popróbować wytworzyć własny słód ale brakło mi determinacji...
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez tomanubis, łącznie zmieniany 2 razy.

bnp

Post autor: bnp » 2012-12-16, 19:06

faktycznie tak jakoś wyszło ale 20 blg
5 kg słodu + 20 l wody to tez jakoś trochę mało słodu na 20 blg, jeszcze jęczmień słodowany samodzielnie, zacierany infuzyjnie :roll:

lucian
30%
30%
Posty: 37
Rejestracja: 2012-12-12, 10:57

Post autor: lucian » 2012-12-17, 17:27

Co do lekcji robienia słodu mogę jej udzielić najwyżej mojej narzeczonej i to dopiero PO ślubie. Przykro mi Panowie ten temat był niestety zamknięty zanim jeszcze wszedłem na forum.
To już sobie pożartowałem a teraz do rzeczy.
Kolega warzy piwo i zaciera. To bardzo dobrze teraz jeszcze poczyta o zacieraniu infuzyjnym oraz zacieraniu dekokcyjnym to się przyda w browarze la później niech no kolega poczyta o zacieraniu skrobi enzymami a najlepiej to niech poczyta stara mądra księgę "Gorzelnictwo i drożdżownictwo. ( dostępne u nas na bimber.info)
Jeżleli koledze się nie będzie chciało to wyjaśnię na forum choć już wielokrotnie o tym pisałem.
@bnp
Zacieranie to jeszcze jest infuzją pojedynczą, wielokrotna, wstępująca, zstępującą. Dekokcyjne może być przeprowadzane w kadzi ogrzewanej lub nie, z dolaniem gorącej wody lub odprowadzeniem części zacieru podgrzaniem i powrotem. W przypadku zacierania surowca niesłodowego nie zawierającego tanin na wodzie wymagającej regulacji pH w dół fajny efekt daje wlanie całej objętości kwasu do kleikowanego ziarna (kwasowa hydroliza skrobii).
No i fajne fajne przerwy jak zakwaszająca, białkowa i parę innych... ciągle pomijane przez browarników bo czas to pieniądz... A to nie jest "słód ciemny" tylko jęczmień palony lub Roast Barley. Pożartowałem sobie... Kolego nie powiem co myślę o takich gościach z browarów. Ty to niestety potwierdzasz. Może rzeczywiście pracujesz w browarze, ale ja bym Cię widział ze szczotką przy śrutowniku... A panowie obejżą sobie moje inne posty i zobaczą co robi kolega bnp.
Wysłany: 2012-12-15, 00:05 Temat postu:
Chciałem zauważyć panowie, że lucjan nic nie pisał o uzyskiwaniu (jednak) 20l brzeczki o gęstości 20 Blg z 5 kg słodu.
@AL
Ten kufel jest za twoje zdrowie. Bez filtrowania i pasteryzacji
Załączniki
browar 2.JPG

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-12-17, 17:42

Pomijając fakt niezbyt przyjemnego przywitania na forum i widząc ,że kolega posiada odpowiednią wiedzę - to może zacznie się dzielić nią z innymi.
No chyba ,że wszedł na forum w innym celu ( chciałbym się mylić).

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2012-12-17, 19:35

lucian pisze:Co do lekcji robienia słodu mogę jej udzielić najwyżej mojej narzeczonej[...]
:furious
My na tym forum bardzo nie lubimy bufonowatych userów, którym wydaje się, że "wszystkie rozumy pozjadali", a na stosunkowo proste pytania odpowiadają tak jak Kolega wyżej.
Otrzymuje Kolega 1pkt. ostrzeżenie, aby w przyszłości nie odpowiadać nikomu w ten sposób jak wyżej!

bnp

Post autor: bnp » 2012-12-17, 20:04

rozbawił mnie kolega lucian postem o zacieraniu
na razie jestem w stanie nie nadającym się do merytorycznej odpowiedzi więc sie pożegnam
podzdr żegna członek z browaru :wink:

lucian
30%
30%
Posty: 37
Rejestracja: 2012-12-12, 10:57

Post autor: lucian » 2013-01-03, 15:47

Mam wiedzę, którą się dzielę i taką, która się nie dzielę. Kto mi tego zabroni, tym bardziej, że szukam kilku konkretnych rzeczy, a nie audytorium. Jeżeli koledzy uważają, za właściwe "rozdawanie za darmo całego sklepu" mogą tak robić. Ja wolę rzucić parę cukierków tu, parę tam i zobaczyć co z tego wyjdzie. A szczególnie lubię kiedy inni zamiast czekać z otwartymi dziobami na darmowe żarcie, dają się zainspirować i sami biorą się do roboty. Ustrój, który obiecywał wszystko dla wszystkich nazywał się socjalizm i marnie zdechł. To, że ktoś coś ma, produkuje na masową skalę, lub robi przez ileś lat znaczy ni mniej ni więcej poza tym, że ma produkuje i robi. Argument typu "jestem z browaru, więc ty się mylisz" działa na laików, którzy niewiele wiedzą, a opiera się na założeniu fałszywym, że jak ktoś coś ma to wszystko o tym wie. Kolego masz włosy na głowie są twoje, powiedz ile ich jest? No jak to nie wiesz? Przecież to TWOJE WŁOSY? TO KTO MA WIEDZIEĆ JAK NIE TY? Każdy kogo na to stać może sobie kupić browar i co? Jak to się ma do jego wiedzy? Dowód znajduje się kilka postów wyżej. Panowie piwowarzy chyba jadą z koncentratu, albo na lenia, bo pominęli filtrowanie wysładzanie chmielenie i odchmielanie. Od razu po zacieraniu oczekując brzeczki w ilości równej użytej wodzie zaciernej. Jak również ustalanie końcowego stężenia brzeczki od razu oczekując ostatecznego pomiaru. Temat tymczasem dotyczy samego zacieru zgaduję, że na zbożówkę, choć równie dobrze może być na wino lub piwo. Panowie zgaduję, że albo nie czytacie uważnie postów, albo chcecie sobie wyrobić siłą autorytet u nowych userów z góry uznając ich za niekompetentnych, albo ślepo podążacie za "autorytetami" albo szlag was trafia bo macie gorsze wyniki. Niestety ciągle powtarzanie swojej błędnej nadinterpretacji raczej nie pomoże, podobnie jak okazywanie lekceważenia i wyśmiewanie. Sami stworzyliście kukłę, z której się śmiejecie, a ja stoję obok i dziwię się co wam dolega. Kolega, który chwali się swoim stanem jak wytrzeźwieje niech raczy mnie powalić swoją wiedzą merytoryczną i kompetencją, bo czytając tysiąc parę postów kolegi jedyną warta uwagi wiedzę widzę w cytowaniu przez kolegę osób trzecich. Do tego sporo w nich miejsca na różne gwoździe do trumny, wiec jak kolega nie przestanie się śmiać mogę zacząć je wbijać z korzyścią dla innych useórw. Od tak skapnie im trochę wiedzy... Może kolega zacznie o pytania, które zadałem kilka postów wcześniej, w końcu taki autorytet powinien znać co najmniej kilka sposobów, obszerniej je zaprezentować, pokazać, że warto go słuchać, a nie uciekać w skrót myślowy.

bnp

Post autor: bnp » 2013-01-03, 20:35

lucian pisze: Może rzeczywiście pracujesz w browarze, ale ja bym Cię widział ze szczotką przy śrutowniku...
Misiu czy ty chcesz mnie obrazić, czy już to zrobiłeś ? zaraz dostaniesz 2 punkt. :brawo

Ty nie fikaj i nie wymądrzaj się. Kopiuj - wklej to każdy może zrobić.
Nie wiem czy widziałeś ale kopiuj - wklej można bardzo prosto zrobić z tej skarbnicy wiedzy
http://www.wiki.piwo.org/Strona_g%C5%82%C3%B3wna
To co piszesz wie większość piwowarów, podaj jakiś nowy temat, podziel się tymi swoimi rewelacjami.
Proszę :book
Ty jak pisałem masz jakąś wiedzę ale za bardzo kombinujesz.
To jest forum o gorzałce a nie o piwie.
Jak chcesz to zapraszam na forum http://www.piwo.org/index tam się na pewno wykażesz swą wiedzą, chętnie podyskutuję.

A jak nie masz tam konta to proszę możemy porozmawiać tutaj.
Na pierwszy plan rzucam dręczący mnie problem :
Jakiś czas temu "zbudowałem" sterownik do zacierania i warzenia piwa opisany w temacie

http://www.piwo.org/topic/8300-sterowni ... -piwa-bnp/

mam teraz mały problem, jak zmodyfikować jego funkcje by się nadał do układu typu HERMS
może coś poradzisz ?
misiu

Awatar użytkownika
robol69
90%
90%
Posty: 957
Rejestracja: 2005-12-27, 07:27

Post autor: robol69 » 2013-01-03, 20:37

@lucjan
Czytając Twoje posty odnoszę wrażenie, że jesteś kolejnym "zbawicielem".
A było ich na forum kilku, niestety żaden kariery nie zrobił. Pewnie dlatego,
że na siłę chcieli każdemu udowodnić, że są lepsi pouczając wszystkich i w
każdym temacie. Jakoś odnajduję ten nonszalancki ton w Twoich postach i
tak się zastanawiam w jakim celu pojawiłeś się na forum ;
Mam wiedzę, którą się dzielę i taką, która się nie dzielę. Kto mi tego zabroni,
tym bardziej, że szukam kilku konkretnych rzeczy, a nie audytorium.
A dlaczego ktoś inny ma się dzielić wiedzą z Tobą ?
Ja wolę rzucić parę cukierków tu, parę tam i zobaczyć co z tego wyjdzie.
A nie przyszło Ci do głowy, że Twoich cukierków nikt nie chce.

Wkład kolegi bnp na forum jest nieoceniony i zawsze można liczyć na pomoc z
jego strony, czego o Tobie raczej bym nie powiedział, a powyższy Twój post
dowodzi.

A dla ochłodzenia gorącej głowy obdaruję Cię kolejnym ostrzeżeniem.
Polak potrafi !!!

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2013-01-03, 22:24

lucian pisze:Mam wiedzę[...]
Ja niestety tego nie zauważyłem czytając wypowiedzi tego usera.
Widzę natomiast w dalszym ciągu bufonowatość wypowiedzi, po której nabieram przekonania co do celów tego usera.

Tak jak napisał jeden z Kolegów, kariery forumowej raczej nie wróżę temu userowi.
:!:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości