Keg 50L jako kadź zacierno-nastawna

Małe co nieco o produkcji złocistego napoju
maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-10-30, 20:31

@ all
no to "suche" grzałki mam już z głowy .W tym momencie wpadł mi do głowy inny pomysł na grzałki w kegu bez przypaleń ,ale o nim napiszę może jutro bo muszę skonfrontować pewne elementy (nie chcę pisać o czymś czego do końca nie przemyślałem) ,natomiast następne pytanie jest takie :czy w systemie z koszem słodowym i wymuszonym pompowaniem od spodu konieczny będzie filtrator.Jeżeli tak ,to który jest lepszy z oplotu czy może ponacinany rurkowy

cemik1

Post autor: cemik1 » 2010-10-30, 20:36

Pewnie nie będzie koneczny. Ale włęcznie w proces filtru z wężyka nie będzie komplikacją a zdejmie Ci z głowy duzo zmartwień.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-10-30, 20:49

no dobra ,rzeczywiście taki wężyk przy całej inwestycji to pryszcz.Nie mogę się nigdzie doczytać czy w czasie warzenia używa się pokrywy kotła warzelnego,bo po wycięciu"sufitu" kega wyszła mi całkiem niezła i w którym momencie procesu stosuje się napowietrzanie -jak to się robi?

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2010-10-31, 10:16

Przeczytałem wątek, i nasunęły mi się takie pytania: Do czego ma służyć taka kadź?
To ma być kadź zacierna do zacierania słodu a po wyjęciu kosza z młótem, do warzenia (chmielenia) brzeczki, czy do zacierania zboża, słodu, z zamiarem jego przefermentowania (razem z młótem) a potem destylacji.
W obu przypadkach gęstość zasypowa słód, zborze- woda jest podobna, a przy warzeniu niektórych mocnych piw nawet większa. Zaraz po zasypie mamy do czynienia z "białą" brzeczką z mnóstwem zawieszonych w niej drobin skrobi, moim zdaniem jakikolwiek kontakt takiej brzeczki z grzałkami doprowadzi do przypaleń. Najlepszym, moim zdaniem, sposobem będzie grzanie pośrednie, za pomocą płaszcza lub wymiennika.
Ja stosuję cyrkulację brzeczki z góry na dół, na dole kadzi mam blachę perforowaną o oczku około 2 mm. Ułożona warstwa słodu tworzy na dnie kadzi złoże filtracyjne w rezultacie czego w obiegu mamy coraz bardziej klarowną brzeczkę. Przy niektórych zasypach, słód pszeniczny, żytni, za drobno ześrutowany, czasami zachodzi potrzeba jego rozluźnienia co robię chochlą, ale zawsze tak by nie naruszyć złoża na samym spodzie.
Deszczownia do wysładzania nie musi być na stale połączona z kotłem, powinna w prosty sposób być zdejmowana. Na pewno ułatwi to manipulowanie koszem. Poza tym nie bardzo wiem jak będzie prowadzony proces wysładzania a po nim warzenia. Czy brzeczka przy wysładzaniu będzie spuszczana z kotła w miarę postępów przy wysładzaniu, czy kosz z młótem będzie stopniowo podnoszony do góry ?

[ Dodano: 2010-10-31, 10:23 ]
Zacieranie, zwłaszcza w czasie przerw warto prowadzić przy zakrytym kotle, ale ja nigdy tego nie robię, mam dobrze zaizolowane kotły i spadek temperatury w czasie jest nie wielki, tak że po osiągnięciu temperatury przerwy wyłączam cyrkulację i rzadko zachodzi potrzeba jej włączania.

Warzenie natomiast zawsze się prowadzi w odkrytym kotle, wiele jest powodów dla których tak się robi, jeden to zagęszczenie brzeczki, są substancji które podczas warzenia powinny się ulatniać, jeśli kocioł przykryjemy z pewnością będzie in trudniej.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-10-31, 11:38

all !!!
zgodnie z zapowiedzią pomysł na grzałki w kegu bez możliwych przypaleń.Wydaje się że przy odpowiednim sterowaniu załączenia grzałki można z powodzeniem ograniczyć jej temperaturę. Brzmi to trochę nie logicznie bo zawsze dążymy do skrócenia czasu grzania ,co z ograniczaniem temp. grzałki nie ma nic wspólnego, ale coś za coś. Nie chcemy przypaleń musimy zejść w dół z temperaturą chwilową.Jak to zrobić ?W dość podobny sposób realizowany jest proces grzania w regulatorach typu PID. Jest to w tym momencie bardzo wielkie uproszczenie, bo regulatory tego typu mają trzy zmienne ,które należy ustawić znając w przybliżeniu charakterystykę obiektu, chodzi mi o wyjaśnienie sposobu. Każdy z nas lub prawie każdy posługuje się jakimś tam regulatorem.Dodając do niego dodatkowe dwa elementy za ok.100zł możemy sobie taki pseudo reg. zbudować sami.Tymi elementami są uniwersalny lub jak kto woli wielofunkcyjny(ustawiane oddzielnie czasy zał. i przerwy) przekaźnik czasowy i moduł SSR czyli przekaźnik lub znowu jak kto woli stycznik półprzewodnikowy z funkcją włączania w "zerze" (innymi słowy przekaźnik załącza gdy sinusoida przechodzi przez zero) ,żeby nie generować zakłóceń.Idea polegała by na tym, że regulator temp.wypracowuje imp. sterujący przekaźnikiem czasowym , ten z kolei na określony czas po przez moduł SSR włącza grzałkę.Ponieważ przek. czasowy ma nastawialne dwa czasy możemy regulować stosunkiem czasu zał. do przerwy (tak zwane wypełnienie).Np. gdy grzejemy 20 sek przerwa 30 sek ,to grzałka będzie miała niższą temp. niż gdyby nastawy były odwrotne. Na początku może nam się to wydać trudne i kłopotliwe ale z czasem można dojść do wprawy w doborze nastaw tych czasów tym bardziej ,że każdy grzeje prawie zawsze w tych samych warunkach (temp.otoczenia - co ma wpływ na straty ciepła) Częściej może się zmieniać inercja układu ze względu na różną objętość wsadu ale i to można po czasie opanować. Właśnie szczególnie przydatny i efektywny mógłby być ten sposób przy warkach ponieważ na początku musimy podgrzać dość dużą ilość wody (czas grzania np. 55 min przerwy 0 ) za nim wsypujemy słód, a potem to tylko podtrzymanie ustawionej wcześniej temperatury czy przedziałów temperatur. Jak kto ma możliwość może początkową fazę wspomóc gazem.

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2010-10-31, 17:24

@Zbynekk jak zapewne widziałeś na zdjęciu wykonałem kocioł z ciśnieniowym płaszczem wodnym i zdejmowaną szczelną pokrywą Założeniem projektu jest jego uniwersalność do różnych zastosowań. Czy twoim zdaniem warto tą konstrukcję wyposażyć w elementy instalacyjne do warzenia piwa. W dno plaszcza wodnego mogę wkręcić grzałkę od podgrzewacza wody .
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2010-10-31, 19:35

Jak zapewne wiesz ja też mam kocioł z płaszczem wodnym, ale do warzenia piwa zbudowałem zupełnie coś innego. Może dlatego że mój kocioł ma bardzo wąski zalew. No i często był zajęty. Ja w nim zacieram, fermentuje, a na koniec brykam. Duuuuża wygoda jak potrzeby nie są wielkie. :wink:
Jak poważnie myślisz o warzeniu piwa, myślę że warto taki kocioł przystosować do tego celu. A znając Twoje podejście do tematu, myślę że kocioł będzie jak ta lala. Nie wspominając o piwach co z niego wyjdą. :D Ale, na początek radzę uwarzyć kilka warek testowych w zwykłym garze a do wysładzania wykorzystać wiaderko z zamontowanym na spodzie oplotem. Z pewnością pozwoli to poznać od strony praktycznej problemy z jakimi przyjdzie się zmierzyć. Ja w zwykłym garze uwarzyłem z 20 warek zanim zacząłem myśleć o bardziej skomplikowanym sprzęcie.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2010-10-31, 22:01

Zbynekk widziałem zdjęcia twojego browaru i jestem pod wrażeniem. :1st Dlatego cenię sobie rady fachowca :idea: Z warzeniem piwa jestem zielony.Mam za sobą kilka brew kitów :book Najbardziej jestem zaawansowany w wyposażeniu kotła w extraktor alkoholowy do owoców o poj. do 30kg w jednym wsadzie ,oraz aromaty i olejki z kwiatów i ziół pojemność
ok. 50l. Zasada extrakcji jak w mojej kolumnie i sokowniku Cała zaleta procesu to niska temperatura poniżej 80*C . Do piwa muszę najpierw poznać trochę technologii
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
SRG
90%
90%
Posty: 682
Rejestracja: 2007-12-15, 09:32
Lokalizacja: śląskie

Post autor: SRG » 2010-11-27, 10:04

zbyszek1281 pisze:@Zbynekk jak zapewne widziałeś na zdjęciu wykonałem kocioł z ciśnieniowym płaszczem wodnym....
Zdjęcie jest: http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... ght=#74914
Zauważyłem że płomienice wykonałeś ze stal nierdzewnej. Czytałem niedawno (powtórnie) "Wolfgang Kunze- Technologia Piwa I Słodu" i jest tam opis kadzi warzelnej. Ciekawe jest w najnowszych ich konstrukcjach, użycie zwykłej stali platerowanej stalą nierdzewną. Jest podyktowane lepszą przewodnością cieplną zwykłej stali.
W związku z tym sugestia: czy nie będzie lepszym rozwiązaniem użycie na płomienice rurek ze zwykłej stali? Podniosło by to jeszcze bardziej sprawność kotła.
Nie jestem spawaczem więc nie wiem czy jest możliwe spawanie różnych gatunków stali. Dlatego piszę na forum, aby wypowiedzieli się fachowcy.
Cognoscetis veritatem, et veritas liberabit vos.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-11-27, 12:16

Witam!
Można pospawać kwasówkę ze zwykłą stalą, jednak - moim zdaniem - zysk z nierdzewności płomieniówek i braku korozji wskutek działania kwaśnych, gorących i wilgotnych gazów spalinowych przewyższa zalety lepszej przewodności cieplnej stali zwykłej.
Płomieniówki można wykonać z rurek x1 lub x0,8, z możliwie cienką ścianką - to trochę poprawi sprawność energetyczną odzysku ciepła ze spalin.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
Rikmen
30%
30%
Posty: 49
Rejestracja: 2009-03-09, 20:53
Lokalizacja: Wa-wa WA

Post autor: Rikmen » 2010-11-27, 20:14

zbyszek1281
do twojego kociołka z płaszczem wodnym, który pokazałeś :
http://www.bimber.info/fo...ighlight=#74914
dołożył bym w płomieniówki zawirowywacze płomienia , poprawią
sprawność i zmiejszą zużycie gazu.

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2010-11-27, 22:23

Omawiałem te zmiany z kol. SRG. Zawirowywacze już są tak jak w kotłach CO cienkie płaskowniki skręcone spiralnie i włożone do płomieniowek. Ponadto pomysł kol. SRG na termos akumulujący gorącą wodę z płaszcza podczas chłodzenia zawartości kotła np. przy warzeniu piwa, extrakcji w stanie nadkrytycznym itp.
Próby niebawem po usunięciu nieszczelności jednej płomieniówki :wink:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości