Budowa chłodziarki do piwa na bazie ogniw Peltiera

Małe co nieco o produkcji złocistego napoju
bnp

Budowa chłodziarki do piwa na bazie ogniw Peltiera

Post autor: bnp » 2011-06-24, 12:06

Standardowe chłodziarki do piwa nie są drogie ale mają jedną zasadnicza wadę, są wielgachne.
Fajną sprawą jest przenośna mała chłodziarka taka jak ta
http://www.beerservice.pl/?loc=shop&cat=12
ale cena zaporowa

Tak sobie pomyślałem czy nie da się zrobić podobnej z wykorzystaniem ogniw Peltiera.
Jeżeli ktoś ma wiedzę i praktykę z tymi ogniwami to proszę o pomoc
pozdr

jurii
90%
90%
Posty: 643
Rejestracja: 2010-04-06, 22:55
Lokalizacja: Parczew

Post autor: jurii » 2011-06-24, 13:23

Da się. Oto moja, partyzancka i bez obudowy:
Obrazek

I samo ogniwo:

Obrazek

Ogniwo ma 70W, zasilane zasilaczem impulsowym. Do strony zimnej przyczepiony jest blok wodny od chłodzenia wodnego komputera- ten akurat był robiony na zamówienie do kompletnie czegoś innego, ale tylko taki miałem pod ręką. Jeżeli planujesz rozlew szybszy od pół litra/3min to blok musi być co najmniej 2-3 razy większy.

Przed użyciem trzeba takie ogniwo włączyć i poczekać ok. 30minut, aż ładnie się oszroni i odpowiednio schłodzi. W tym czasie w bloku nie może być cieczy, bo zamarznie...

bnp

Post autor: bnp » 2011-06-24, 14:24

nie widzę foto
myślałem o chłodnicy w glikolu wtedy nie zamarznie
myślcie Panowie bo temat naprawdę przydatny :slinka

jurii
90%
90%
Posty: 643
Rejestracja: 2010-04-06, 22:55
Lokalizacja: Parczew

Post autor: jurii » 2011-06-24, 14:32

Mi fotki działają... W każdym razie u mnie chłodzone jest samo piwo, można by zrobić tak, że peltier chłodzi jakieś naczynie np. z glikolem, a przez to naczynie przelatuje chłodnica z piwkiem. Na pewno większa powierzchnia wymiany. Mam naczynko pasujące do tego peltierka z aluminium, mogę spróbować.
A jak chciałem tego pozbywać, bo kupiłem zwykłą chłodziarkę- nikt nie chciał kupić :D

bnp

Post autor: bnp » 2011-06-24, 14:40

to kolega wypróbuje i może dobijemy targu :D

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości