"PIWO, piwko, piweczko, piwesio!"

Małe co nieco o produkcji złocistego napoju
Paluch
101%
101%
Posty: 722
Rejestracja: 2006-06-10, 21:54
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Paluch » 2007-06-13, 22:34

Witam

Wprawdzie piwa jeszcze nie warzyłem ale przypomnę (bo to było już kiedyś chyba na Oliwce poruszane) jak to robią z prawdziwym szampanem.
Butelki dojrzewają pochylone korkami poniżej poziomu płynu. Specjalnie przeszkolony fachowiec kilka razy "popuszcza" nieco zbierających się mąciołów tak, że wkońcu otrzymuje się klarowny trunek. Metoda pracochłonna ale skuteczna.
Jest też inna z zastosowaniem NRD-owskich aluminiowych syfonów do "buzerwody".
Potrzebny jest oczywiście syfon, naboje do niego z CO2 (w Makro można czasem kupić ale nie należy pomylić ze "słodkimi" nabojami z azotem lub argonem do śmietany). Chociaż to też może być ciekawe doświadczenie.
Do syfonu nalewamy zchłodzonego do jak najniższej temperatury piwa, nabijamy CO2, mocno wstrząsamy i przelewamy do butelek (szybko).
Niska temeratura jest konieczna ze względu na rozpuszczalność CO2 - im zimniej tym więcej.
Pozdrawiam

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-06-13, 22:36

Witam BNP
Ja też bawię się piwem. Obecnie cichą dolną fermentację kończy Pils W sobotę do kega na 3 miesiące idzie doprawione glukozą 10g/l.Jeśli chodzi o drożdże to tylko wyczuwalne są w młodym piwie .Póżniej pelnią role konserwanta i nieżle trzymają się dna .Takie piwo może leżeć parę lat.Część piwa butelkuję.Keg dogazowuję gaśnicą CO2 tylko jak wybieram piwo z kega.Staram się nie dopuścić powietrza.Piwo zacieram w kotle kolumny i mieszam mieszadłem elektrycznym 40l warki.Pomysł z suchym lodem warty zastosowania.Trzeba tylko odfiltrować resztki drożdży
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
98%
100%
100%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-04, 14:53
Kontaktowanie:

Post autor: 98% » 2007-06-14, 18:53

Witam - moja przygoda to na razie "konserwy" - dla niewtajemniczonych
to tzw " brew kit-y " ale za sprawa Kolegi z forum @Romko :shock: DOSTAŁEM FUL zestaw do zacierania :
- słodu z 15kg
- drożdży piwowarskich
- chmiel
- karmel
- kapselki :wink:
- i jeszcze jeszcze dużo dużo wiecej ...... ( dobrze mieć "znajomości " :mrgreen: )

ja obserwuje że dodając do refermantacji na butelkę 0,5 l - dawkę suchego extraktu słodowego dla butelki 0.7 l ( mam taką podziałkę 0.33 , 0.5 . 0.7 ) - i niestety mam słabo nagazowany browar - pianka ok ( trzyma jako tako ) smak "pośredni" ale gazu...gazu....gazu ..mało mało ....

macie pomysł ???

98%

bnp

Post autor: bnp » 2007-06-14, 19:26

Witaj zbyszek1281

Mam pytanko co do tej gaśnicy śniegowej, jak regulujesz przepływ gazu, słyszałem, żę po naciśnięciu zaworu wylatuje wszystko, czy to prawda? Jeśli nie, czy możesz kiedyś zrobić mały eksperyment?
Na dysze od gaśnicy załóż woreczek z materiału, jeśli nie posiadasz może być np. skarpetka i obwiąż sznurkiem do o koła dyszy tak by w woreczku było trochę miejsca a następnie otwórz gwałtownie zawór gaśnicy. Tym sposobem ponoć można otrzymać suchy lód a raczej śnieg. 8)

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-06-14, 21:14

Witam
W gaśnicy śniegowej wypływ reguluje sie zaworem z pokrętłem. W nowszych typach jest dżwignia i działa podobnie.Metodą o,której mówisz doskonałe chłodzi sie piwo.Do worka wkłada sie butelki z piwem i gwałtownie puszcza się gaz, który przechodzi w śnieg.Następnie worek pod ciepły koc na prę minut i gotowe.Jedną porcja śniegu możesz chłodzić parę skrzynek piwa.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-06-14, 21:24 ]
@98
Na dofermentowanie piwa z koncentratu daję cukier.Z gazem nie powinno byc problemu, jeżeli
leżakuje min. 4 tygodnie.Młode piwo ma posmak drożdży.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2007-06-14, 21:55

Wy to macie dobrze :cry: ja od dwóch lat się nie mogę zebrać do zrobienia piwka :twisted: :(
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

bnp

Post autor: bnp » 2007-06-14, 22:06

@AAbratek

No kolego! Mi zajęło nastawienie tego niby piwka razem z zacieraniem, filtrowaniem itp. 1 godzinkę. Na pewno znajdziesz chwilkę. Zajebista zabawa a smak całkiem niezły. Jeszcze dopracuję to nagazowanie i cała technologia produkcji do konsumpcji będzie trwała 3 tygodnie ( wg metody Nadhana, Chem. I Tech Przem. Rol. PWRIL r. 1961 s 650-651) .

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2007-06-14, 22:27

Chciałbym ominąć fazę brewkitów i od razu wskoczyć na "szerokie wody" zacierania,
wydaje mi się że teorię mam wystarczajaco "obcykaną" , (a i doświadczenie z zacierania gorzelniczego się przyda :wink: )
-tylko chroniczny brak kasy wstrzymuje odpowiednie przygotowanie się do tej procedury :?

chyba jednak kupię jakiegoś gotowca... :roll:
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
Ariush
50%
50%
Posty: 106
Rejestracja: 2006-11-08, 14:07
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: Ariush » 2007-06-14, 22:53

Jeśli któryś z kolegów, zwłaszcza mieszkających we Wrocławiu i okolicach reflektuje na butelki do piwa 0,33l, to jest na dworcu PKP mały bar "REGIO SMAK" (boczne wejście od strony Orlen'a, obok Relay'a) serwujący REGIO (miejscowi wiedzą na pewno gdzie to jest), właściciel chętnie nieodpłatnie wspomaga piwowarów amatorów oddając butelki. Ostatnio prosił abym podał tę informację na "piwnych forach".
Jeśli teoria nie pasuje do rzeczywistości, trzeba zmienić... rzeczywistość

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2007-06-14, 23:14

@ AAbatek,
ja mam podobny problem jak Ty, w zasadzie to taki sam.
Tydzień temu jednak otrzymałem impuls, który wymusi wreszcie działania piwowarskie.
W zeszłym roku dostałem od Kowala dwie butelki piwa produkcji oczywiście Kowala.
Tydzień temu jedną otworzyłem i oboje z żoną byliśmy zachwyceni tym co spróbowaliśmy.
Została jeszcze jedna butelka ale aż żal otwierać :( :D
No i nie ma wyjścia. Trzeba będzie warzyć.
Butelki już mam, poniemieckie, przedwojenne z zamknięciem patentowym.
Zbyt długo już stoją puste!

Pozdrawiam

Winiarek

Awatar użytkownika
Avo
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2006-09-02, 21:20
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Avo » 2007-06-14, 23:35

jak możńa scharakteryzować ten posmak drożdży w młodym piwie? czy jest on zbliżony do tego co można znaleźć w typowym niefiltrowanym piwie komercyjnym? ostatnio miałem nieprzyjemność spróbowac takiego czegoś i nie przypadło mi do gustu.. było mętne i smakowało jak woda z drożdżami z nutą piwka.. podobno to jakiś browar z pszenicy...

chciałbym tego uniknąć przy pierwszej warce, zwłaszcza, że to będzie rzutować na chęć powtórki z warzenia:)

a tak btw.. jakiego gotowca polecacie na początek.. coś delikatnego, z lekką goryczką i możliwie górnej fermentacji, poniewaz nie dysponuje pomieszczeniem o temp rzędu 12° :)

p.s. czy mógłyby mi ktos krótko scharakteryzowac jak smakuje Ale, Scout, Koelsch, Alt i czy warto robić brew-kita, czy może już zestaw do samodzielnego ważenia w postaci zesawu surówców z browamatora??
Czasem delektuję się głupotą własnych myśli:)

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-06-15, 00:09

Avo piwo wymaga leżakowania,Smak drozdży jak piekarniczych i zanika z czasem.Piwo,które teraz robię do konsumpcji bedzie na zimę.Szybko to można zrobić wódkę w pare dni, a ostatnio to i nalewke zowoców zacząłłem robić metodą extrakcji.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Avo
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2006-09-02, 21:20
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Avo » 2007-06-15, 00:38

@zbyszek

nie interesuje mnie ekspresowe warzenie piwa, picie w stylu "nie ważne jak smakuje, grunt że sponiewiera", bo w takim razie poszedlbym do najbliżeszgo supersamu i zafundował sobie sześciopak w przypływie nagłej potrzeby i nie zawracał sobie głowy tym wszystkim..

chce zrobić piwo, dobre piwo, które będzie mi odpowiadać w smaku, zapachu i kolorze.. piwo, które będzie chwalone przez współbiesiadników, a przedewszystkim da mi satysfakcję z samodzielnego wykonania..

osobiście nie lubie posmaku ani zapachu drożdży, a w przypadku tego ostatniego wynalazku, wręcz odrzucało mnie od szklanki na sam zapach.. dlatego chce sie zapytać o wszystko nim zacznę zabawę, bo nie chce sie zrazić, a przy okazji marnować czasu i pieniedzy.. doświadczeniem i wiedzą nie grzeszę, więc pytam..
Czasem delektuję się głupotą własnych myśli:)

Awatar użytkownika
robol69
90%
90%
Posty: 957
Rejestracja: 2005-12-27, 07:27

Post autor: robol69 » 2007-06-15, 08:46

98% pisze:gazu...gazu....gazu ..mało mało ....

Witam

Miałem ten sam problem ale sprawa rozwiązała się sama.
Na wiosnę brakowało miękkich kapsli i kupiłem kapslownicę stołową
na twarde kapsle i efekt jest taki że piwo jest "przegazowane" ,piwo z 0,5 l butelki
ledwo mieści się do litrowej szklanki a pianki i gazu Ci u mnie aż nadto . :wink:


@Avo

Nie wiem o jakich drożdżach pisali przedmówcy bo w smaku piwa już po cichej
fermentacji nie czuć ich w ogóle chyba że robią piwo na drożdżach piekarniczych :mrgreen:

Daj spokój z brewkitami kup gotowy zestaw do zacierania , na początek potrzeby Ci będzie filtrator do filtrowania brzeczki po zacieraniu ,jak masz garnek 30 l i palnik (a pewno masz )
to prawie cały komplet.Na browarbizie zabacz jak wygląda filtrator i z plecionego wężyka zrobisz go w godzinę.

Na początek zrób Alt zestaw śrutowany kupisz w Browamatorze jest tam opis co i jak.
Polak potrafi !!!

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2007-06-15, 08:53

@Avo
Nie doczytałeś dokładnie mojego postu. Piwo musi leżakować wtedy nabiera walorów smakowychDobre piwa leżakują po parę lat.Przemysłowo piwa filtruje się po fermentacji i nasyca CO2 .Na poczatek możesz kupić gotowe zestawy słodów, chmielów i drożdży do samodzielnego zacierania i robienia warki.Koncentrat z puszki upraszcza pierwszą fazę produkcji,ale nie daje takich efektow
Piwo z pływajacym wkładem i do tego kwaśne kupowałem 30 lat temu.Produkowano ten wynalazęk w Sierpcu
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości