Biznes własny browar

Małe co nieco o produkcji złocistego napoju
Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6975
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2013-03-13, 22:08

Winiarek5 do mnie masz dużo, dużo bliżej, między naszymi miejscowościami jest małe miasteczko, gdzie był za komuny mały browar. Wybudowano go tam, bo mają extra wodę, to może browar z taką gorzelnią jak http://www.kozuba.pl/

darulo2
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2019-08-22, 20:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Biznes własny browar

Post autor: darulo2 » 2021-01-26, 20:03

Biorąc pod uwagę wszelkie regulacje w naszym kraju, start w takim biznesie będzie kosztowny, a w dalszym etapie na rynku trzeba się jeszcze utrzymać. Są strony internetowe, które mogą wesprzeć nasze plany oraz marzenia. Portal https://dotuje.pl/ umożliwia umieszczenie ogłoszenia ze zbiórką pieniędzy bez ponoszenia kosztów oraz braku jakichkolwiek prowizji, co przybliży do celu.

caze
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2014-10-27, 14:10
Lokalizacja: sprzed komputera

Re: Biznes własny browar

Post autor: caze » 2021-01-28, 12:16

Własny browar ? Czy to na pewno dobry pomysł ??
Witam wszystkich. Widzę że padło pytanie o założenie własnego browaru- marzenie wielu piwowarów domowych - do niedawna również moje. Ale wróćmy do tematu. Ogólnie pomysł bardzo fajny ale bardzo ciężki w realizacji. Na początek na uruchomienie browaru potrzeba niestety sporo środków finansowych nie wspominając o miejscu w którym owy browar musiał by się znaleźć. Jak wiadomo Polska słynie z papierologi i w tym przypadku nie jest inaczej - masa papierów do złożenia - od Sanepidu poprzez akcyzę a skończywszy na Urzędzie miar ( czy jakoś tak - legalizacja warzelni oraz tanków ). A to jest dopiero początek. Koszty samego sprzętu są bardzo duże. czas oczekiwania na ten sprzęt jest również mega długi- od 4 do 7 miesięcy. Ogólnie to na prawdę trzeba być cierpliwym człowiekiem. Człowiek odbija się od urzędu do urzędu. Następny temat jaki profil browaru - czy produkujemy piwo tylko w beczkach i do pubu czy lejemy w butelkę czy też puszkę i idziemy z tym do sklepów - jest to wariant zdecydowanie dużo droższy ( nalewaczka do piwa , pasteryzator, butelki , etykiety, kapsle etc. można na ten temat książkę napisać ). Zamiast fizycznego browaru stawianego od początku polecał bym zastanowić się nad browarem kontraktowym - również nad tym myślałem - taka próba pozwoli nam zobaczyć jakie są realia rynkowe , z jakimi problemami będziemy się mierzy - znalezienie rynku zbytu, płatności etc.. Ogólnie temat bardzo fajny i dla wytrwałych ludzi.

P.S.
Odpowiadając na pytanie skąd to wiem - pracowałem przez prawie rok w jednym z podwrocławskich browarów rzemieślniczych oraz miałem przyjemność ukończyć Studia Podyplomowe na kierunku technologia piwowarstwa na UP we Wrocławiu. Jeżeli mogę komuś pomóc w czymś jeszcze to zapraszam do kontaktu.

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Biznes własny browar

Post autor: NeRWuS » 2021-01-28, 17:12

Fajnie, że ktoś porusza ten temat, ale jest forum odnośnie piwa i tam też poruszają te tematy dokładniej.
Nawet tutaj już ktoś to poruszał i budżet startowy liczył wtedy w milionach, gdzie zdecydowanie łatwiej było kupić (podupadający) browar z większością pozwoleń a te "imienne" zrobić już samemu. Zyskuje się wtedy czas, spokój i fundusze.

Jeśli chodzi o browary "na zlecenie" to jest to fajne, ale nie do końca. Znam osobę która składała z dwa lata temu propozycje współpracy z pewnym działającym browarek koło Poznania i warunki były następujące: dajcie nam wytyczne, zapłaćcie zaliczkę, a my sami kupimy składniki, sami uwarzymy i rozlejemy...
Nie wiem czy tak to działa u wszystkich, ale skutecznie odstraszyło samymi "warunkami" nie mówiąc już o zobowiązaniach finansowych (rozmowa zakończyła się na wyżej wymienionym etapie)
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

kujus
50%
50%
Posty: 156
Rejestracja: 2009-10-25, 14:00

Re: Biznes własny browar

Post autor: kujus » 2021-01-28, 19:01

caze pisze:
2021-01-28, 12:16
miałem przyjemność ukończyć Studia Podyplomowe na kierunku technologia piwowarstwa na UP we Wrocławiu. Jeżeli mogę komuś pomóc w czymś jeszcze to zapraszam do kontaktu.
Kolega widzę też po Technologi na Katedrze Fermentacji i zbóż Akademii Rolniczej ( ta nowa nazwa nie przechodzi mi przez gardło :? ) we Wrocławiu . I niestety potwierdzam Twoją wersję że jak to ma być full profesjonale ( nie będziesz brzeczki fermentował w mauzerze czy beczkach) i z dopuszczeniami ( skład podatkowy czy przedpłata na akcyzę ) to robiąc to musisz zabezpieczyć znaczne pieniądze albo zdolność kredytową ale w obecnych czasach nie pchał bym się w to , tylko w warunkach domowych dopracował receptury ( powtarzalne , ażeby przeszczepić je na skale przemysłową ) i z tym próbował kontraktować wykonanie w istniejącym browarze. A jak by to okazało się obiecujące finansowo to dopiero myślał nad własnym browarem , Ale póki co do planowania browaru musisz mieć chociaż orientacyjne wybicie a potem dobierać resztę aparatury , fermentowni itd.
Pędzę bo lubię to zajęcie :D

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość