Paprykarz

Czyli coś na ząb...
1

Paprykarz

Post autor: 1 » 2013-08-26, 09:19

Ponieważ wpadł mi ostatnio w ręce ten przepis, wykonałem z niego paprykarz który wyszedł według mnie rewelacyjnie, postanowiłem się przepisem podzielić.

jedna duża wędzona makrela
jedna duża cebula
jedna marchewka
jedna duża papryka
połówka papryczki ostrej ( lub cała jeśli ma być ostrzejszy )
4 płaskie łyżeczki przecieru pomidorowego
1 woreczek ryżu
1 łyżka oliwy
sól, pieprz

Ryż ugotować na pół miękko. Cebulę i paprykę pokroić w drobna kostkę. Marchewkę zetrzeć na tarce. Na patelni zeszklić cebulkę a następnie dodać pokrojona paprykę i marchewkę podlać łyżką wody i poddusić przez 5 – 7 minut, przełożyć do naczynia wlać łyżkę oliwy, przecier pomidorowy i zmiksować. Makrelę obrać ze skóry i ości i lekko posiekać. Połączyć zmiksowaną masę z makrelą i ryżem, dosolić dodać pieprzu i wymieszać.
Gotowe - smacznego.
Dla mnie rewelacja smaku i aromatu.

Można zamiast dodatku oliwy użyć mięsa z tzw. brzuszków wędzonego łososia. Brzuszki są bardzo tłuste a dodatkowo wzbogacają rybny smak potrawy.

Awatar użytkownika
panta_rei
60%
60%
Posty: 203
Rejestracja: 2012-10-21, 16:11
Lokalizacja: Braniewo

Post autor: panta_rei » 2013-08-26, 14:55

Następnym razem zamień tą wędzoną makrelę na rybę smażoną, najlepiej taką "z wczoraj" daj więcej cebuli i nie dodawaj ryżu. Dopiero będzie wspaniały paprykarz ;-)
Pozdrawiam, Sławomir

1

Post autor: 1 » 2013-08-26, 15:44

Bez ryżu i z dużą ilością cebuli to będzie bardziej "rybna sałatka pikantna".
Też ją bardzo lubię.

Awatar użytkownika
panta_rei
60%
60%
Posty: 203
Rejestracja: 2012-10-21, 16:11
Lokalizacja: Braniewo

Post autor: panta_rei » 2013-08-26, 18:54

Etam, ryż to wynalazek z paprykarzu szczecińskiego, skoro paprykarz jest zasadniczo do chleba to przecież nie je się kanapek z ryżem ;-) Cebula to jednak w tym wszystkim robi dobrą robotę ;-)
Pozdrawiam, Sławomir

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: zbyszko » 2013-08-26, 22:56

Ja robiłem paprykarz wg kol. bielok, też "palce lizać" :slinka .
czytam nie pytam

Awatar użytkownika
wiking
100%
100%
Posty: 1419
Rejestracja: 2011-04-27, 01:52
Lokalizacja: Z międzyświatów

Post autor: wiking » 2013-08-26, 23:36

A ja zamiast wędzonej makareli :lol: dawałem surowego dorsza lub innego dorszowatego, czyli czarniaka i to bez żadnych marchewek, czy innych wymysłów tylko surowa ryba przecier ryż i przyprawy. :cooking
Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana.
— Napoleon Bonaparte

Awatar użytkownika
wiking
100%
100%
Posty: 1419
Rejestracja: 2011-04-27, 01:52
Lokalizacja: Z międzyświatów

Post autor: wiking » 2013-08-27, 18:15

Sorry :lol: zapomniałem o głównym składniku przecież od niego pochodzi nazwa paprykarz :lol:. Proszę o wybaczenie.
Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana.
— Napoleon Bonaparte

winodomowe
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2017-01-28, 12:24

Post autor: winodomowe » 2017-01-28, 12:34

Makrela w paprykarzu?

gwizdek1
10%
10%
Posty: 17
Rejestracja: 2013-03-22, 19:32

Post autor: gwizdek1 » 2017-01-28, 19:56

Poniższy przepis oparty po części na przepisie BonAira ponieważ był najbardziej zbliżony do oryginału który pozyskałem od wuja.... spytacie co ma wspólnego z paprykarzem mój wujek :tongue: otóż okazało się że w latach 70` do 80` pracował w przetwórni rybnej gdzie produkowano takowy paprykarz i "co nieco" jeszcze pamiętał, podał mi przepis według którego produkowali "dla siebie" paprykarz z różnych okazji (nie mylić z tym co był przeznaczony na sprzedaż :D )
Jak widzicie wielkich różnic w składzie nie ma, może za wyjątkiem wędzonych ryb, octu i ilości przypraw, ale gwarantuję że w smaku jest super.

Składniki
- ryba mrożona - 300g
- ryba wędzona - 200g
- woda - 350ml
- cebula - 400g
- przecier pomidorowy - 200g
- ryż - 200g
- olej - 80g
Przyprawy:

- sól - 30g (pamiętać o słonej wędzonej rybie oraz sosie sojowym)
- cukier - 6g
- papryka słodka (w proszku) - 10g
- sos sojowy 10/15g
- ocet 15g
- chilli - 4g
- pieprz grubomielony - 1g

Sposób wykonania:

Ryż ugotować w wodzie i ostudzić. Powinien być lekko twardawy. Zastosowałem taki ryż jaki miałem pod ręką, czyli długoziarnisty. Szprotki pozbawiłem łebków, makrelę obrałem i oczyściłem z ości oraz pozbawiłem skóry, ryba mrożona ..... użyłem mrożonych ścinków dorsza bo taką rybę stosowano w powyższym paprykarzu.
Rybę mrożoną rozmroziłem i taką dwukrotnie zmieliłem razem z rybą wędzoną. Ryba wędzona to kilka szprotek oraz wędzona obrana makrela.
Cebulę posiekać, zeszklić na oleju, dodać przecier oraz paprykę, starać się nie przypalić, następnie należy masę ostudzić.
Mięso z ryby zmielić na siatce 4mm. Trzeba uzyskać jednolitą masę, która zwiąże nam ryż.
Przysmażoną cebulę z przecierem oraz papryką można również zmielić, ja zmieliłem lecz pozostawiłem 1/3 masy którą nie zmieloną dodałem na koniec do ryżu z rybą i zmieloną częścią cebuli.
Wszystkie składniki i przyprawy oprócz ryżu połączyć ze sobą i dokładnie wymieszać. Na koniec dodać ryż i wymieszać.
Taką masą napełnić słoiki, zapasteryzować i wystudzić.

OSTROŻNIE Z CHILLI !!! na początku lepiej dać mniej, jeżeli okaże się mało pikantne to dodać, to samo dotyczy pieprzu, soli, octu oraz sosu sojowego.

Życzę smacznego :clap:



Oto tak się przedstawia gotowy produkt po dwukrotnej pasteryzacji.
Załączone miniatury
SAM_2072.JPG SAM_2071.JPG

Przepis z tej strony - bardzo udany i smakowity
http://wedlinydomowe.pl/forum/topic/119 ... ra/page-12

prawaflanka
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2023-06-20, 13:16

Re: Paprykarz

Post autor: prawaflanka » 2024-01-05, 14:39

Dziękuję za podzielenie się tym apetycznym przepisem na paprykarz, wygląda na pyszny i inspirujący sposób na wykorzystanie wędzonej makreli i warzyw!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości