Podłączenie grzałek pod "siłę"

Teoria i praktyka metody garnkowej
Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2013-09-29, 19:56

Spirit pisze:No zobacz, a ja myślałem że listwa N i PE nie są zmostkowane. Nie wiem po co dwie listwy skoro wystarczyła by jedna.
Bo nie są zmostkowane. Owszem są ze sobą połączone w punkcie rozdziału przewodu PEN, ale to nie to samo co mostek pomiędzy szynami N i PE. Punkt rozdziału przewodu PEN to przekrój przewodów minimum 16 mm kwadrat dla miedzi. I ten punkt musi być uziemiony, a sam uziom powinien mieć odpowiednio niską rezystancję. Chodzi o to by w przypadku uszkodzenia przewodu pomiędzy transformatorem a punktem rozdziału przewodu PEN uziom wyrównał potencjały względem ziemi na wszystkich przewodzących częściach maszyn podłączonych do przewodu PE do poziomu napięcia bezpiecznego. Między innymi dlatego też w każdym budynku montuje się główną szynę wyrównawczą z którą się łączy wszystkie przewodzące elementy konstrukcyjne budynku i szynę ochroną PE.

Nie wystarczy jedna szyna, w szynie i przewodach PE w normalnych warunkach, w przeciwieństwie do szyny i przewodów N, nie płynie prąd. Prąd tam się pojawia w sytuacjach awaryjnych.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

jurii
90%
90%
Posty: 644
Rejestracja: 2010-04-06, 22:55
Lokalizacja: Parczew

Post autor: jurii » 2013-09-29, 23:43

Panowie, żyję, mam się dobrze, grzałki działają. Gniazdo wymieniłem, bo za komplet nowe gniazdo+ nowa wtyczka zapłaciłem niecałe 30zł- taniej i lepiej, niż szukać nietypowej wtyczki starego typu. Z wymianą nie było problemów, aż taki ciemny nie jestem. Miernik, próbnik i reszta jest.

Grzałki podłączyłem sobie pod 4 SSRy i mam teraz wygodnie sterowanie mocą 4 przełączniczkami- rozgrzewał będę sobie na wszystkich 4, a potem podtrzymywał gotowanie brzeczki na dwóch. I wszystko w eleganckiej skrzyneczce, bezpieczne i posprawdzane.

Jeszcze raz dziękuję Doktorowi za schemat- dla mnie czytelny aż nadto. Nie bardzo wiem, jak można go źle zinterpretować (rozumiem jednak, że oznaczenia są niezgodnie z przyjętymi normami)- ale jak mamy 4 przewody, to nawet małpa odgadnie, który gdzie idzie:)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości